Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemenský - zácpa?

Dobrý den.
Před týdnem jsem si pořídila cca 4 měsíčního chamíka. Co se týče potravy, je velmi čilý. Vodu přijímá z listů, ale zvládli jsme natrénovat pití přímo z kapátka. Problém se týká toho, že za ten týden vyměšoval pouze jednou a měl tendence to opětovně sníst, (dávám mu 6 až 8 cvrčků denně). Od té doby jsme žádné výměšky nezaznamenali. Nezdá se mi nějaký nafouklý, je proto možné, že vylučuje normálně, ale když přijdu z práce, stačí to zlikvidovat? Pokud se opravdu jedná o zácpu, je možné mu nějak pomoci? Další dotaz se týká vitamínů. Vapník mu podávám každý den s potravou, ale ve zverimexu mi bylo řečeno, že pokud ho naučím na ovoce a zeleninu, jako doplněk stravy, není třebu mu podávat další vitamíny, je to pravda? Můj chamík s ovocem a zeleninou problém nemá.
Děkuji všem za dobré rady

Odpovím ti jen na část a zbytek se jen domnívám, takže asi moc nepomůžu - zrovna v ovoci a zelenině moc vápníku není. Z ovoce má hodně vápníku (i tak je to poměrně málo) papája a zelenina, tím myslím kořenovou, obsahuje hlavně fosfor, což je nežádoucí. Pokud máš na mysli listovou zeleninu nebo bylinky, tam je to něco jinýho - např. pampelišky a mrkvová nať jsou vápníkem nabitý. Nicméně chamikovi ve vývinu bych ten vápník suplementoval URČITĚ. Navíc rostlinná složka potravy není hlavní chamíkovo "jídlo" (píše se max 10%, ale u staršího chama mám zkušenost, že je to i víc).
Jinak jestli dlabe svůj trus, možná mu chybí nějaký minerál nebo vitamín. Může to být i něčím jiným, netroufám si nic tvrdit. Ale jestli jí svůj trus, zácpu mít nemusí, když to po sobě zdlábne.

Nejsem zkušený chovatel chameleonů, mám jednoho jemenáka, ale vím určitě, že je třeba obalovat cvrčky při každém krmení ve vitamínominerálním přípravku s přídavkem vápníku. Nezáleží jestli žere zeleninu, nebo ne. Dále je nutné pokud
nemáš v teráriu kvalitní zdroj UVB 1x měsíčně dávat Combinal AD3, ale pozor: Dá se s ním lehce předávkovat, takže 4 měsíčnímu chamíku stačí namočit cca 4mm špičky párátka do Combinalu a otřít mu jí přímo do tlamičky, postupně
jak poroste se dávka zvyšuje, mému dospělému samci dávám malou kapku.
Pojídání trusu může souviset právě s nedostatkem nějakého minerálu- myslím si to, možná mě někdo opraví. Jinak já používám na obalování cvrčků osvědčený Roboran H 1:1 smíchaný s drcenou sepiovkou nebo vaj. skořápkami. V poslední
době jsem začal používat jako zdroj vápníku také Biomin H.

Vápník mu normálně dávám kupovaný Micro Calcium v každém krmení, ale jde mi o to, jestli mu mám přikoupit ještě vitamíny, nebo jestli mu na pokrytí důležitých vitaminů bude postačovat to, co získá z ovoce. Nechci nic zanedbat:-|. Jak koukám na další odpověď, tak to asi bude nezbytné.