Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov gekončíka nočního

Zdravim všechny....chtěl bych nějakýho Gekončíka a asi nejvíc mě zaujmul Gekončík noční. Problém je v tom, že si nejsem jistej velikostí terária co vlastním ( 45 x 30 x 65 ). Tento druh gekona v dospělosti měří kolem 25 cm a díky tomu si nejsem jistej, jestli by to pro něj nebylo malé terárium. Poradtě prosím jestli ano nebo ne. Popřípadě uvedtě jiné druhy kterým by se mohlo v tomto typu terária líbit:-) Díky všem
[mod]Změna předmětu, původně: Chov (Melda)[/mod]

Tak pokud je ten rozměr dýlka x šířka x výška, tak je to pro jedno zvíře tak tak, podle mě spíš málo. Já mám terárium 50x50x35 pro teď už jednoho samce velmi malého vzrůstu a je to dle mýho spodní limitní hranice... na paru se zlobit nemusíš, tyhle otázky jsou tu pořád a stále dokola, prostě jestli chceš eublephára, tak stejně nezůstaneš u jedoho - zařiď terárium 2x větší. Sám musíš vědět co chceš chovat - vybírat si zvíře podle terária je přece blbost, vyber si nejdřív zvíře a pak podle jeho nároků kup nebo vyráběj terárko. Já osobně bych v teráriu těchto rozměrů choval max. sarančata nebo jiný kmrný hmyz.

MadMike: Trochu se musím zastat. Jsou i situace, kdy vybíráš podle terária zvíře.
Já budu zanedlouho stěhovat flavirufy do většího a už přemýšlím, kohopak do uvolněného terária pořídím. ;-)
Jinak s tebou 100% souhlasím.

kubíííííče: Každé zvíře má mít prostor, raději ještěrku v prostoru hledat, než koukat, že se nemůže skoro otočit.

Jen se vložím. Já chovám eublefáry (barevné mutace) celkem v 8 teráriích, a to vždy 2 samice-1 terko, 1 samec - 2 terko, 4 řady nad sebou. Terária jsou dxšxv 45x45x35 cm. Samce periodicky pouze připouštím a asi po týdnu sou(lo)žití jej vracím do "jeho" terka. Dle mého, jsou tyto rozměry dostačující (vzhledem k tomu, že nejsem velkochovatel a musím brát ohled na byt/pokoj). Zatím si žádný z gekončíků neztěžoval, úspěšně se množí :-D, Jo a pro šťouraly, čistě gekončíky chovám od roku 1994.

a musím brát ohled na byt/pokoj

A co takhle brát v první řadě ohled na zvíře? :i:

Zatím si žádný z gekončíků neztěžoval

Spíš bych se divil kdyby si nějakej gekončík postěžovat přišel [icon_rolleyes.gif]

Jo a pro šťouraly, čistě gekončíky chovám od roku 1994

Jelikož jsem šťoural, takže na to pravim: "Neznamená, že dlouholetej chovatel musí bejt nutně i dobrej chovatel" [4161.gif]

Kdyby se nebral ohled na zvížata, tak tam není 1 samec (potažmo 2 samice) ale 5+1 :-p
S tím stěžováním gekošů - tak to byla ironie ;-), pokud má zvíře evidentně špatné podmínky, tak neprospívá a pravidelně se nemnoží.
Závěr mého příspěvku měl být, že v terku 50x50 může v klidu být dvoujka eublefárů. Samo větší terko je výhodou, ale tyto rozměry určitě nejsou "týrání" chovanců :!:

a kdybych tam luskl Hemidactylus frematus, tak by to mohlo být dostatečný ne?:-) protože na rozdíl od Gekončíka nočního jsou tihle gekoni menší a hlavně způsob života tráví na stěnách atd. takže kdo máte s chovem těchto druhů gekonů nějaký zkušenosti tak piště sem:-) omlouvám se ze otravnost a ještě k tomu že si mám nejdřív pořídit zvíře a pak teprve terárko. Jako neříkám že to není pravda, ale tohle terárko jsem dostal za hubičku :-* takže jsem hold měl první terárko než zvířátko:-D

že si mám nejdřív pořídit zvíře a pak teprve terárko

Tak jsem to zrovna nemyslel :-D, psal jsem VYBRAT zvíře a pak podle jeho nároků zařizovat terárko, samozřejmě následně teprve to zvíře pořídit ;-)

Marta: tenhle případ samozřejmě chápu a nemám nic proti :-p

Eublíci jsou zvířata pro začátečníky a často nebývají chováni v nejlepších podmínkách. V teráriu, které uvádíš, by ti gekončík nejspíš vcelku bez problémů žil, ale měl by to dost stísněné. Navíc ta výška 65cm by byla nevyužitá, což je možná škoda. Do takového terárka by šel dát třebas ten Hemidactyl, dále mě napadá Pachydactylus bibroni, nějaké Oedury- ty už dneska taky nejsou drahé, či nějaký další gekon lezoucí po skle, případně něco negekoního - nějací malí anolisové, žáby apod.

zdravim...také bych si ho chtěl pořídit...ale doma mám zakaz mít cvrčky a šváby...proto se ptám, jestli postačí strava ovocem, červy, žížaly...a jestli se to nedá doplnit normálně koupeným masem a různými doplnky stravy, které se dají zakoupit v obchodech pro zvířata...?? co myslíte? děkuji...

Jako pro eublíka? To určitě ne. Cvrčci jsou základ. Ovoce nežerou, jen někteří jedinci si semtam vemou trochu přesnídávky, ale jen zřídka. Červi nejsou dobré krmení a žížaly jsem nezkoušela, ale déle taky asi ne. Maso nežerou a nějaké granule či co jsi měl ještě na mysli, taky ne. Prostě buď si doma prosadíš, že si přineseš eublíka i se cvrčky nebo si domů dones něco jiného. Ale takhle vymýšlet, jak "předělat" zvíře na jiný druh stravy, mi přijde hloupé..

díky moc...sám jsem si to myslel...proto se ptám, abych mu nijak neublížil...tudíž se chci zeptat, jestli nevíte o nějakém druhu, který cvrčky nechce a není moc náročný pro méně pokročilého chovatele???...opět děkuji...

Zrovna ten eublík je jeden z druhů, který ty červy (moučňáky a zophobasy) zvládá trávit docela dobře, má na ně spec. enzym (vždyť taky larvy tenebridů jsou poměrně častá potrava eublíků v přirozeném prostředí), ale je třeba do něj dostat i dost calcia a D3 (např. červy zkrmovat z misky společně z vitamíno-minerálním přípravkem a samozřejmě dobře krmit i červy přechovávané do zásoby). Samozřejmě je dobré takovou "monodietu" zpestřovat občas něčím jiným (cvrček, saranče, stínky, výjimečně i holátko).