Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Elaphe guttata - vymačkání neoplozených vajec

Zdravím. Známý má menší problém, nabídl jsem se, že to tu dám k posouzení. Má samici guttky, které před 14ti dny pořídil samečka a 22.4. pozoroval páření. Včera našel v terárku tohle
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/p/python er3/07e27c6524b67d98afdec9903c1f0bbf]
a bylo mu řečeno, že jde o neoplozené vejce a že musí všechna zbylá (neoplozená) vejce vymačkat ze samice ven. To učinil a zde je výsledek http://album.volny.cz/pythoner3/browse.php?album_id =102352&browse_page=0 . Jelikož v tomhle nemám zkušenost ale příliš se mi to nezamlouvá, žádám tedy ostatní, kteří mají k tématu co říci, aby tak učinili. Za užovku děkuji.

Dosud jsem si myslel, že takové praktiky jsou možné pouze o pár tisíc kilometrů dál od nás na východ. Ta chytrá paní by Přemku, bohužel i s vaším přítelem, zasloužila jednu přesně mířenou mezi světla, aby se jí rozsvítilo. Označovat ji za chovatelku mě připadá zavádějící, myslím, že jediné co se jí dá svěřit je jitrnice nebo jelito, tam jsou podobné praktiky pochopitelné. Mě osobně napadá spousta vhodnějších termínů jak ji nazvat, bohužel jsou nezveřejnitelné. Pokud takovéto "léčebné" postupy praktikuje ve svém chovu častěji, a navíc dokáže beze studu i radit, stálo by za úvahu nenechávat ji páchat takovou brutalitu dál a její jméno zveřejnit. Po zhlédnutí výsledků její odborné rady mám nepřekonatelnou chuť se s ní setkat, ačkoliv se nepovažuji za příliš krvelačného jedince.

Nelze než souhlasit. Taky jsem přemýšlel, že dám chovatelka do uvozovek. Zdárný případ, jak občas rada od takových hlupů může ublížit. Zveřejňovat jméno raději opravdu nebudu, ve zdejších vodách se stejně nepohybuje, spíš by mohla někomu být povědomá z ifauny. Tohle vlákno nechť je varováním pro všechny, kteří chtějí dát na rady jedince, který může působit důvěryhodně a přesvědčivě. Takové zásahy raději prodiskutovat se širší tera veřejností. V takovém případě by určitě bylo lepší i v nezbytnosti podobných zásahů nechat to na veterináři a nepouštět se do felčaření. Přeci jen to není ošetření kousnutíška od myši, se kterým běhat k veterináři je hloupost. Fotky se mi už nezobrazují, buď je chyba na serveru, nebo jsou již smazány. Zkusím požádat o propůjčení a vložím kdyžtak znovu. Myslím, že to bude mít lepší odstrašující efekt, když lidé uvidí, jak mohou ublížit.

Fotky se mi už bohužel-nebo bohudík nezobrazují,nicméně pokud JaBula píše že je to i s vejcovody,na 110 procent jí věřím.... :x:
Nicméně musím k tomu říct to, že i když nejsem zdaleka veterinář,již několikrát jsem z různých hadů zadržená vejce "doloval" a vždycky s výborným výsledkem,naposled před asi 10 dny abnormálně velké vejce z Jelenovy albino guttaty,které měla asi 40 cm od kloaky....zapotili jsme se ale dopadlo to dobře....ted mi došlo že jsem asi mněl udělat fotku...
ono totiž moc jiných šetrných možností není...že by zabral Oxytocin jsem zažil jen vzácně,odsátí obsahu vejce a jeho následné vyndání jde jen někdy,a je spojeno s rizikem infekce vejcovodu...poslední možnost je operativní vyjmutí,to zas málokdo umí udělat opravdu dobře,a i tak je velké riziko nechat samici znovu zabřeznout...takže vymasírování vejce,pokud se to umí,je rozhodně nejšetrnější,a nejméně riziková záležitost...
Nepíšu to proto abych se chlubil,ale aby bylo jasné,že zas taková blbost to není,ale NESMÍ to dělat laik...pak to dopadá tak jak je zmíněno výše.... :x:

Je vidět Vipere, že jsi neviděl ty fotky, vypadaly jako preparáty vaječníků z pitvy. To se nedá omluvit ničím.
Předpokládám totiž, že hadička neměla ani anestezii a celý operační sál byl kuchyňský stůl. Někdy se stanou úlety na které by člověk raději zapoměl, ale v tomto případě omluva, alespoň podle mě, neexistuje.
Do takového zákroku by se laik pouštět nikdy neměl.

tak už jsem fotky viděl :x: asi jsi špatně pochopil můj příspěvek- já propaguji tu METODU,PROFESIONÁLNĚ PROVEDENOU,z důvodů výše již popsaných,protože se tu našlo dost lidí kteří ji šmahem odsuzovali...V ŽÁDNÉM případě jsem nechtěl omlouvat toho d...la co si plete hada s jitrnicí....

Tak jestli je ta poradkyně opravdu veterinářka tak bych ji ten diplom spálil a toho člověka co jí ho dal zavřel. Pak si dojděte k veterináři pro radu!!!! I když mě to snad ani neudivuje. Nedávno jsem taky slyšel úžasnej zážitek od veterináře jednalo se taky o guttatu. Nějakej člověk přišel k veterináři pro pomoc ohledně toho že mu had nežere. Tak dostal "vitamínovou iniekci" a navrch mu vet řekl že se had bude svlékat tak že když už je tam tak mu ho svlékne 45min ho prej svlékal a pak ho předal majiteli v krabičce se suchým lignocelem. Pointa je že had se měl svlékat ale tak za 5 dní takže ve chvíli kdy ho svlékl a dal do krabičky tak se na něj ten lignocel pochopitelně nalepil. Což už ale bylo jedno protože popletl dávkování té iniekce a dal mu takovou dávku že když sem to slyšel tak to bylo jak když by jste dali průměrnému Labradorovi 20 litrovou iniekci. Výsledek: Had mrtev ještě dříve než došel domu.

je mi toho hada strasne lito jejich nevyhoda je ze neumi davat najevo bolest jinak by se asi nekdo nevyspal.Hlavne snad to nekomu pomuze a zachrani to nejake dalsi zvirata protoze tohle je opravdu odstasujici..a to s tim veterinarem asi bych se vratil a myslim ze by frajer jednu dostal.Je mi z toho zle ti veterinari jsou nekteri fakt jen na vytahovani klistat od psau a na injekce

podle toho jak je tam utrzeny vejcovod + to, co z uzovky jeste s odstupem nekolika dni vyslo to vypada, ze uhynula na sepsi, kdyz se ji do telni dutiny dostal obsah vajec a mozna i travici soustavy, ktera je v kloace s vejcovody propojena. Mozna kdyby se vcas nasadila ATB - mohlo by to neco zmenit, ale tezko rict. Nekdy je az s podivem jaky masakr zvirata vydrzi, jindy jsme prekvapeni jejich krehkosti...

Jen jestli tady neovládají diskuzi emoce. Pomoc s vypuzením vajec zasláblé samici není opravdu nijakou exotickou záležitostí praktikovanou tisícekilometrů daleko jakýmkoli směrem. Provedenou šetrně, pochopitelně. Naopak, ale musí být provedena včas. Tam je asi největší háček, poznat, kdy si s tím samice poradí sama a kdy už ne. Ono po určité době začne vejce hrubnout, ztratí svojí lubrikaci, doslova přiroste k vejcovodu. Pak je to problém.
Sám mám s tímto problémem trojí skušenost - E. obsoleta, L. fuliginosus a E. teaniura. Poprve u obsolety, s Petrem Voženílkem, platilo zde jemně, ale fest. Povedlo se, samice přežila bez problémů. Podruhé u boaedona, sám, bohužel to byl ten případ zdrsnělého vejce, vytlačeno na začátek kloaky i s vejcovodem, který jsem nařízl a vejce vyňal. Samice přežila a u Petra V. se dále bez problémů ještě x let množila! U teaniury jsem ale nechtěl již něco podobného riskovat, takže samotné vytlačení vajec provedl veterinář v CV zooparku. Opět to bylo včas, vejce stále kluzké, nebyl problém, samice opět přežila.
Takže pomoc samici s vykladením ano! Jen je potřeba mít hlavu na svém místě.

S úctou
Rockviper

Pánové, tady ani tak nejde o metodu jako o tu hadičku. Já osobně jsem přesvědčen, že jakákoliv podobná metoda jejíž praktikování amatérem může živému zvířeti způsobit takovéto poškození, by měla zůstat známa pouze úzkému okruhu zasvěcených zkušených chovatelů a veterinářů. V žádném případě pak veřejnosti. Věřím tomu, že kdyby si mohl vybrat ten had, raději by uhynul na legenot než na syndrom obyčejné jitrnice. Emoce jsou v tom pochopitelně také, vy jste snad zůstali klidní? Trvám na tom, že takové věci by se dít neměly.

Clovece, tak nevim, .....je mi z toho ukonu na blit_....:x: Amaterizmus v tomhle je na odseknuti rukou. Nechci nikoho hanet, ale ten "expert", co mu to poradil by si zaslouzil casenku na ambulanti lecbu na psychiatrii, ... snad mozna i na hospitalizaci. (omlouvam se za vyjadrovani, ale jednoduse se mi zveda pri takovych vecech adrenalin a zasnu..... )
Ja mam viridisky a samice mne pred dvema roky vyprdla 12 nepolozenych vajec. Samozrejme sem mel obavy, ale pak sem ji vzal na sono - pro jistotu, a bylo vsechno venku. Taky mne vytlacila dve takovyhle "vajicka se snurkou", ale slo to do dvou dnu samo ven. Jak pisu, pak sem s ni zasel na sono a vse bylo v poradku.