výpadek proudu
Mám v inkubátoru vejce obsolety, k líhnutí má dojít po neděli-52den, na středu ale u nás ohlásili vypnutí el. proudu od 7,30 do 15,30. Vejce to asi nepřežijí, nebo jo? můžu je odvézt ke známým na ten jeden den, ale převoz a manipulace, možná i podchlazení jak dlouho vydrží?
Pokud budete mít v pokoji normální pokojovou teplotu nemělo by se nic dít. Teď se začínám modlit aby se mi nestalo něco podobnýho cca za 14 dní (možná dřív) se mi mají líhnout taky první hadi. Kdyby to ti parchanti vypli asi bych byl hooodně nas.anej.
Pokud je inkubátor pořádně zaizolovaný (polystyrén), tak za těch cca 8 hodin by nemusela teplota dramaticky klesnout, pokud je inkubátor v místě, kde je min. nějakých 20-22 st.C, tak bych se toho u vajec užovek z mírného pásma vůbec nebál. Pokud je inkubátor na zemi, tak by bylo vhodnější ho přemístit (opatrně) někam na horu, třeba na skříň, kde může být až o 2-3 stupně víc než nazemi. Při převozu jinam je pravděpodobnost poškození o dost větší.
co takhle vyhrat mistnost den pred tim na napr 26-27 stupnu???
Tak den před tím je to zbytečný, ale pokud má vlastní kotel, tak může přitopit v den výpadku, v panelákách se ještě taky topí, takže není problém otočit ventilem na topení.
Tak pánové ani jedno nepřipadá v úvahu- kamenný barák, teplota kolem 19°C, vodní inkubátor a nikdo doma po celý den, navíc kotel při výpadku proudu nefachčí taky. Nabídnul se mi kamarád asi půl hodky jízdy autem, že mi to na ten den vezme, tak ten převoz to vydrží když vyleju vodu, dám jen láhev s teplou a komplet s inkubátorem převezu, tam napustím vlažnou a počkám až se ustálí , akvarijní topítko s termostatem to pak ohlídá, Na druhý den zase zpět! Nebo to risknout a necht třeba přikryté a doufat,nejvíc k ns...í že se mají za pár dní líhnout.
Raději bych to zakryl "peřinou" a nechal to tak. Otřesy při jízdě autem mohou snadno potrhat poutka, kterými je embryo přichyceno ve vajíčku a tím bys je zabil.
Kroko, víš co nepochopím? Něco řeknu a ty to samé akorát jinak sformulované, víc rozepsané zopakuješ. Není to zybtečné? vzathuje se pro tvůj první příspěvek v tomto vlákně
Pro vejce zvířat z mírného/subtropického pásu jsou zcela běžné noční poklesy i na 15 °C. Stejný, ale dlouhodobý pokles je možný i při několikadenním výrazném zhoršení počasí.
Já jsem jednou venku přenášel vejce gutáty, kdy jsem je měl jen v malé plastové krabičce, a to cca půl hodiny při teplotě odhadem 0-5 °C. Vylíhly se. Jednou jsem zas jiné vajíčka krátkodobě přehřál na 42 °C. Opět se vylíhly.
8 hodin při pokojové teplotě (nebo i 19 °C) z principu nemůže způsobit žádný problém, pokud jsou vejce jinak v pořádku.
Dík chlapi, ráno než půjdu do práce hodím na to ještě peřinu a nechám to osudu, snad to přežijí a možná to spustí dřív.
tak rikam poradne jeste zatop dokud pujde proud
hodne stesti
Ještě je tu možnost jak si teplo "nabrat do kapsy". Pokud se ti podaří sehnat takový ty gelový polštářky co je uvnitř plíšek, kterým se lupne a ono to začne hřát (asi na 40°C)a pak ho hodíš do vody v inkubátoru, která se od toho ohřeje.
Regenerace se pak provádí tak, že ten polštářek vaříš ve vodě, dokud vnitřek opět nezkapalní.
U obsolet bych to vůbec neřešil.Jak píšou ostatni,teploty v přírodě klesaji i pod 20°C a vejce se zdárně vyvíjeji.Párkrát se mi už taky stalo,že jsem neopatrností vypnul topeni v inkubátoru a přišel jsem na to až druhý den.Nic se nestalo a mládata se v pořádku líhla.Přeju hodně štěstí
Víte, že jsem výpadek proudu nikdy neřešila? Jednalo se o pár hodin a v inkubátoru pokles nebyl příliš patrný. Hadíci se mi vyklubali.