Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem chameleon jemensky

dobrej, mam dotaz vcera snesla holka vajicka, vyndal jsem je dal do vermikulitu, maji se nejak orosit od toho pisku nebo oschnou a opada ten pisek sam, uz z jedne strany osychaj, nesmej oschnout?? co?

Ano, ve vlhkém ne mokrém vermikulitu. Když ho zmačkneš v dlani má odkapat jen pár kapek. To můžeš zkusi na záčátku před vložením vajec. Taky nezapomeň že s vajíčky se po dobu inkubace nesmí hnout!! Vajce plazů nemá skořápku jako slepičí, nesmí být mokré od vody, když na něj kapne kapka není to taky nic moc ale až tak to neva. Ale záměrně stik s vodou NE! Takže vejce plazů mají kožovitý povrch.
Když se ti to vše zdaří tak po cca půl roce budou u tebe doma ,,běhat´´ takoví malí ufonci :-D:-D:-D;-).
[8696775]

Pokud budou ve správné vlhkosti (substrát jen mírně vlhký), tak vajíčka budou krásně vyplá a budou (pokud jsou oplozená) růst - zvětšovat se. Zahrábni je tak do poloviny nebo do dvou třetin do vermiculitu a pokud jim chceš dopřát tmu, tak je ještě můžeš přikrýt vrstvičkou rašeliníku (hodně silně vyždímaný). Krabičku zavři a nech jen několik malinkých dírek v boku nebo ji občas (1x za 2-3 dny) na chvilku otevři, aby se obměnil vzduch. Občas zkontroluj, jestli substrát moc nevysychá, vajíčka by se neměla propadat, kdyby substrát vysychal je třeba omezit větrání a opatrně ho dovlhčit ve volném prostoru okolo vajíček (třeba injekční stříkačkou). Pro inkubaci ch. jemenských postačují teploty okolo 20-26 st (třeba jen někde na skříni nebo na teráriu), menší výkyvy nevadí, spíš naopak, optimální je pokud jsou teploty 28-30 st. přes den, s nočním poklesem až ke 20-22 st.

Potřebuji drobet poradit,pokud mohu poprosit...
Dnes (7.6.08) mi samice od cca 12:30 do teď (tj.14:40) klade stále vajička,do připravené sklenice co měla v terárku,vše probíhá tak jak má,připravila si chodbičku atd.Můj dotaz se týká toho,zda když bych ji viděla už mimo kladeniště,a vajíčka by byli zahrabaný,zda je mohu odebrat a umístit do inkubátoru,či je mám nechat v té sklenici tak jak jsou a odinkubovat tam.Anebo je mám ještě nechat v terárku s tím,že třeba by samice kladla druhý den,nebo večer?Anebo...Zda mám vajíčka z té sklenice odebrat a vrátit zpátky sklenici bez vajíček.
Jde mi o to,abych ty vajíčka při přenosu nějak nepromáčkla nebo tak něco,to bych nechtěla.
Snad jsem to naspala dobře,ty moje dotazy.
Díky všem za odpovědi