
Dávkování Oxytocinu
Zdravím všechny,
přečel jsem si pár problémů ohledně zadržené snůžky u hadů, ale nenašel jsem ve Vašich reakcích jak a kam vůbec dávkovat Oxytocin.
Bohužel se mi to taky přihodilo před zhruba 14dni mě Aspidelapska nakladla 12vajíček a jedno nevykladla, dne 18/6 jsem se nažil o mechanické vytlačení vajíčka, ale nepodařilo se.
Vajíčko se jeví ještě jako měkké.
Včera 19/6 jsme s kolegou aplikovali do svalů v místech první třetiny těla Oxytocin v dávce 3 m.j./Kg po 2-3dnech pokud nedojde k vypuzení vajíčka - mám to udělat znovu v dávce 5 m.j./Kg.
Co si myslíte o tom dávkování je to moc či málo?
Kolik dávkujete vy?
Děkuji za reakce
Marek
Zdravim, dle meho nazoru je dulezite spravne zvazeni, zda je na miste prave aplikace oxytocinu. Dle mne znamych informaci oxytocin spousti snaskove procesy, ale je na chovateli, zdali je had vubec schopen vejce snest. Dam priklad: Guttata vyklade deset vajec v pohode, ale posledni je abnormalne velke a neprojde vejcovody.Prestoze deset vajec vykladla a posledni ne, je vice nez jasne proc tomu tak je. Vejce diky sve velikosti proste vejcovodem a kloakou neprojde. Zde podle mne ani oxytocin nepomuze a muze dojit i ke zhorseni zdravotniho stavu.
Pokud se mylim, povalenjsi mne klidne opravte:)
Je to skutečně tak. Před aplikací oxytocinu musí být znám důvod proč došlo k zadržení. Pokud je to "blbý" tvar/velikost vejce nebo jakákoliv fyzická komplikace na cestě vejcovodem až po kloaku, tak je podání oxytocinu akorát zhoršení celé situace a samici to jen zbytečně vyčerpává/ohrožuje. Takže by jeho podání měl předcházet třeba rentgen příslušné oblasti.
Oxytocin má význam, pokud samice nesnese vejce v důsledku stresu, nevhodného místa ke snesení vajec, atd.
Ten příklad s gutátou je dobrý, a docela dobře ilustruje, kdy by bylo podání oxytocinu nevhodné. Prostě když má člověk delší dobu samici, která dříve pravidelně bez problémů kladla, a pak z ničeho nic vznikne podobný problém, tak je hodně pravděpodobné, že jinak než chirurgicky to z ní ven prostě nepůjde.
Bohužel, co se ke mně porůznu doneslo a jak je vidno i zde, tak se bohužel aplikuje spíše postup rovnou dát oxytocin, a když nezebere, tak až pak hledat příčinu... Ono je to bohužel z finančního hlediska "logické". Už jen rentgen (který by měl předcházet všemu) stojí řádově víc, než injekce oxytocinu, tak proč to nerisknout...
Každopádně by se mělo začít dostatečným přísunem vápníku. Oxytocin až pak. Pokud nepomůže, lze se pokusit o opatrné vytlačení. Když je vejce příliš velké, lze jej když je už u kloaky napíchnout a odsát injekcí a pak vytáhnout jen kožovitý obal. Pokud to neuděláte do řekněme týdne, tak asi stejně dojde na operační zákrok.
Ahoj Marku,
Oxytocin zabírá i v kombinaci s Kalciem velmi vzácně i při včasném podání (tj max do 24 hod po fyziologické snůšce)
V Tvém případě bych zkusil vejce vymasírovat jak píše Peter,i já mám s touto metodou nejlepší zkušenosti,viz moje příspěvky ve vlákně Elaphe guttata - vymačkání neoplozených vajec
Dan
Oxytocin nezabral - dneska se pokusíme to vejce nějak mechanicky vytlačit. Naštěstí je dost blízko u kloaky tož sa uvidím - prostě musí ven....
Ta sedace kobřičky před vlastním vytlačováním by určitě nebyla od věci, svěrače povolí....
Takže dnes zhruba po 20 dnech jsme s kolegou stříkly do kloaky krapet dětského olejíčku a kolega se jal vymasírovat zadržené vajíčko za pár minut bylo venku - bylo už takové gumové.
Aspiledapska to tedy přežila a doufám že bude fungovat nadále - zbouchal s chutí 3 menší myšky