Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem "ničitelé přírody"

Tak jsem se zase nazvedl ze židle]:), na ČT a na NOVě ukazovali, jak opět chytli Čechy kterak "rabují":-?:-? nebohou přírodu v Indii. Jak ti uvědomělí Indové úporně chrání svou krajinu a ti lumpové z Čech jim to přijeli vyrabovat tím, že chytali studijní materiál (u kterého ani nebylo prokázáno, že jej chtěli odvézt - pouze exempláře chytili a studovali :-( ). A proč píšu tak sarkasticky? Poněvač problematiku "ochrany přírody" jsem měl nesčetněkrát možnost pozorovat na mnoha expedicích, ať už to bylo na Balkáně, v Turecku, Íránu, Pákistánu, Indii, Ugandě, Keni, Tanzánii, Etiopii, Mexiku, Ekvádoru a v dalších zemích. A naši novináři nemají nic lepšího než "popularizovat" vědce, kterým svými vědomostmi nesahají ani po kotníky 3-[ a kteří investovali své ne moc vysoké platy na to aby mohli pozorovat přírodu (ať už rostliny nebo živočichy) v jejich přirozeném prostředí. Tááááááák a co na to vy ostatní?

Souhlas i nesouhlas. Ti dva byli zkušení cestovatele (tedy jsou) a museli pocitat s tim, ze zrovna v Indii mohou nastat potize - tam se hmyz lovit nesmi!Dokonce i mistni s tim maji problem.Vic,zni to blbe, ale to povoleni zkusit ziskat meli.

Jinak rabovani je samozrejme kravina, vime jak to v tech zemich chodi, ale svet je holt takovej.
VH

Obávám se, že získat povolení v Indii bude ještě hlubší a nezapomenutelnější zážitek než v naší drahé vlasti.
Neznamená to ovšem, že bych se zběrem čehokoliv v národních parcích souhlasil. Nějaká pravidla být prostě musí. Smutné je na tom to, že nejlépe se příroda chrání proti zájmové činnosti jednotlivců. Jsem přesvědčen o tom, že pokud by se na daném uzemí našlo cokoliv co by se dalo kácet, dolovat a jinak rabovat, brouci by byly rázem každému ukradení, stejně jako u nás a na celém světě. Vždy když po cestě za přírodou stírám rozmatlané hmyzáčky z čelního skla, říkám si sakra kolik životů můj vztah k přírodě zase stál, kolika hmyzožravcům jsem sebral večeři, prostě jak z toho celého průšvihu ven, jak ho smysluplně řešit. Co vím ale zcela jistě, kriminalizací jednotlivců se problém nevyřeší. Kdyby takových zapálených lidí nebylo, tak 99% ochranářů ani neví co by vlastně měli chránit, protože to jediné co by věděli je to, že v přírodě leze brouk a ani by si nevšimli, že brouk, který měl na prdelce dvě žluté tečky už navždy dolezl, ani by nevěděli že kdy takové stvoření existovalo. Takže já říkám s plnou odpovědností,
hanba ochranáři. Zkuste řešit problémy a ne blbosti. Zkuste se s lidmi kteří vědí, spojit a spolupracovat, fáborky, plakáty a nicneřešící akce diletantů, zákazy, příkazy a papíry, to je pouze alibizmus a hra na ochranu.
Zakončím ten sebevražedný projev svou oblíbenou úvahou a příkladem. Po likvidaci říčních meandrů, po vydláždění břehů kameny, nebo ještě lépe krásnými betonovými prefabrikáty, je zbytečné stíhat a kriminalizovat kohokoliv kdo uloví dvě poslední bezcílně se poflakující žabičky, to už je pozdě. Průser už se stal dávno před tím, pravděpodobně když ochranáři vymýšleli další papír na který by mohli psát blbosti.

Zdravím a hned reaguji. Sám sebe považuji možná i za ochranáře - spolupracuji se sttátní správou, řeším průšvihy. Co mohu říci - částečně máěš pravdu. Ti lidé jsou často diletanti nejhoršího kalibru, ale jsou tam, kupodivu, i velmi schoní lidé. Ale tak to je všude. Kriminalizace jednotlivců je jen vrchol - a vetšinou se neděje. Dlouho se si myslel že ano, ale neděje se. Ale zas na druhou stranu - vím o případu, kdy dva češi lovili populace vřetenušky Zygaena viciae (náš běžný druh) ve Skotsku (jediná lokalita tohoto poddruhu an světě, Briti si poznají téměř jednotlivé kusy) na kšeft - chytli je a byl z toho průxxx jak vrata. To je kriminalzace jedince a plně s ní souhlasím.

Tvůj příklad je passé. Ochrana přírody, jako státní moloch takhle nefunguje (pokud ano, je něco špatně v království Česko), ale ... Dle mého se dějí horší průsery, které laik nevidí. Například neřešení hospodaření v rezervacích - buďto plošně a nebo vůbec, což nemá vůbec logiku. Nebo pařeziny - existují jen ve snech biologů, pomalinku se probouzí zpět k životu, ale kddyž se najde osvícenej ochranář, tak mu to stopne lesník... V tom vidím šílenej průšvih - prostě státní správa nespolupracuje a každý hají jen své zájmy... Existují čorky stylu já na kámoše, kámoš na mě (revitalizace všeho druhu) a celkově je to naprd. Ale lepší se to, sám vidím výsledky.

Ad Indie - zrovna Indie je z ěch pokrokovějších zemích a v parcích je tam relativně dobře. Dokonce bych řekl, že řeší stejné problémy jako západ, takže ok. Jen mají vyšší diverzitu :) a magorštější zákony. Mám kolegu, Inda, který pracuje ve Finsku. Ten mi povídal, že i pro něj je téměř nereálné dostat povolení, ale pravidelně o něj žádá. Nevěřím, že to ti češi aspoň zkusili.

Neříkám, že je vše dobře, ale nějak ten systém být nastavený být musí - a postihování jedinců za narušování biotopu, likvidaci chráněných druhů a nebo lovení na akázaných místech být musí. Bohužel, existují lidé, kteří se živí lovem hmyzu a jeho prodejem - myslíš, že je to dobře? Kupodivum, tihle lidé opravdu dokáží i zdecimovat populaci. Dlouho jsem tomu nevěřill, až jsem to zažil... Přijeli na lokalitu jednoho hnědáska v západních Čechách, nalovili 3 krabice motejlů (1:1 smaci na samice...) a odjeli. Další rok tam bylo 6 kusů a další nic... Naštěstí je to součástí rozsáhlejší metapopulace, takže se to rekolonizovalo, ale jsou případy, kdy tomu nedojde.

Je to hodně složité, můžeme nadávat na konkrétní případy, ale myslím, že většinou je to o lidech - tedy nadávejme lidem. Systémové chyby se dějí, ale dají se řešit - stačí spáchat humbuk, od toho jsme demokratická společnost.

Sorry za nesourodý text.
VH

Mě text připadá velice sourodý a navíc s ním stoprocentně souhlasím.
Vždy, až na posledních pár let, jsem se k ochranářum počítal. Poslední dobou se ale mé názory natolik rozcházejí, že s čistým svědomím se již mezi ně počítat prostě nemohu, někdy mě připadá, že jsem buď hloupý nebo z jiné planety, nemohu pochopit o co této skupině lidí vlastně jde.
Na druhou stranu uznávám, že můj pohled na celý problém je zcela jistě omezen tím, že na něj koukám ze svého "dvorečku". Trocha nadsázky je v mých projevech asi patrná, vyplívá ale z bezmocnosti cokoliv podstatného a smysluplného dělat. To co se děje nyní (to o čem vím, není toho bohužel mnoho) mě připadá naprosto nesmyslné.
Pokud máš víc příležitostí nakouknout pod pokličku a víš, že to spěje k lepšímu, zaplať pánbu za to.

KHore, samosebou, chápu tvůj přístup - to co se děje celeevropsky okolo želv je blbost na n-tou. Ale i tam bych řekl, že se jakési věci dějí i správným směrem. Ale opět by jsme se dostali k CITES a podobnejm nesmyslům - tedy k tomu, že to nefunguje. Jenže, jak to udělat jinak... Opět jsme u lidí, a navíc, bohužel, u lidí, kteří se chtějí realizovat...

Celkově to zatím až tak k lepšímu nespěje, ale něco se děje :) Je lepší situace, než 5 let back, kdy se jen kecalo. NAstupuje generace děcek, kteří mají ideály a mají i sílu to prosadit (často přez kostlivce u stolu). Sice často nemají zkušenosti, ale přejímají už vyzkoušené modely ze západu. Světe div se, ono to funguje lépe, než to co tu máme my. Bohužel, jeden nejmenovaný kolega mě na přednášce ohledně mng. na bezlesí řekl, abych se z těch Anglánů nepoXXX - teď to děláme podle nich - přeci jen díky jejich vztahu k ochraně přírody vědí, co a jak dělat. I zde platí, že musí vymřít minimálně jedna generace. Bohužel.

VH