Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Blaptica dubia

Ahoj mám na Vás malinkatou prosbu, jelikož cvrčkové se mi neosvědčili chtěl bych začít s chovem již výše zmíněného rodu švábů. A dotaz zní: vadí švábům tma?
Chci je chovat na místě kde prakticky není světlo teplota je v pořádku kolem 25%, mělo by to nějaký vliv na množení atd.?
A ještě jaký je poměr nutričních hodnot mezi Blaptica dubia a Acheta domestica(cvrček domácí)
děkuji za rady :))

loading...

Čau,nechci zakládat nové vlákno tak to hodím semhle ...Ještě bych měl pár dotazů k těm Dubiam ...Jak staré koupit,pokud je chci na chov?Pohlaví tedy rozeznám podle křidélek?Jaký poměr pohlaví samice x samci?Bedýnku tedy přelepit nějakou černou páskou,aby měli tmu?Jak často čistit ubytovnu?Kolik se tak asi Dubia dožívá?Předem díky za odpovědi ...

dozivaj se zhruba rok a neco pri cca. 28°C - pri nizsi teplote mozna vic, ale zas jsou o dost min produktivni. Lepsi je dle mne vzit spis subadulty - odrostle nymfy pred svlekem do dospelcu neb u dospelce uz nepoznas jak je stary a kolik mu zbyva. Pohlavi se vyresi pak samo :) (u nymf neni poznat) Tma je pro ne lepsi. Cistit nejak extra neni potreba, staci jednou za 3-4 mesice (i za dyl) vymenit substrat, my jsme nakonec zustali u sucheho lignocelu.

Pohlavi se vyresi pak samo :) (u nymf neni poznat)

u nymf to pohlavi samozrejme poznat jde a u tech starsich dokonce na prvni pohled. Jen clovek musi vedet kam koukat. Pokud si otocite subadultni nymfu na zada a podivate se na zadecek ze spoda, muzete bud spocitat zadeckove clanky (samci maji o jeden vic), nebo lepe a rychleji - pokud se clovek podiva na posledni zadeckovy clanek, zjisti, ze samice maji jeden velky siroky, kdezto samecci dva male uzsi. Jako voditko si clovek muze cvicne odchytit dospelce, tam jsou ty posledni zadeckove clanky usporadany stejne. Pak je tu samozrejme jeste fakt, ze samci nymfy maji zuzeny zadecek, ktezto samici nymfy ho maji pravidelneji ovalny. To uz je ale spis pro cvicenejsi oko. Kazdopadne - pri zkrmovani nymf je samozrejme vyhodnejsi vybirat prednostne samce, samic by byla skoda. Pomer pohlavi v kolonii udrzuju osobne ve prospech samic, nekdy odhadem az 1:4.

Ještě bych se chtěl zeptat na věc, na kterou jsem narazil na You Tube videích. Tam jsem si všiml, že hodně používají pro napájení "Water gel crystals". Vím, že pro napájení postačí ovoce nebo zelenina. Ale zřejmě takovéto přídavné napájení je ku prospěchu a větší vitalitě chovaných švábů.
Po dalším googlení jsem zjistil, že by to měl snad být polyakrylát sodný rozpuštěný ve vodě, čímž vzniknou ony "vodní gelové krystaly". Nepodařilo se mi ale vypátrat, kde by se dal tento polykarbonát sodný sehnat. Na českém netu asi jako zboží vůbec neexistuje.
Nevíte někdo prosím, kde by se dal sehnat? A má někdo s tímto způsobem napájení švábů praktické zkušenosti, a jaké?

Jen je u těch švábů (mám na mysli hmyz na krmení) třeba si uvědomit, aby náklady na péči o ně moc nevzrostly. Jistě, že jim to neuškodí, ale stejně dobře vám pojedou na mrkvi. Kilo mrkve pořídíte za pár korun a efekt bude možná lepší, protože to zároveň slouží jako potrava.

To je určitě velmi důležité hledisko. Protože jak jsem koukal, cena gelu není zrovna nízká. Zase v sobě má ale vápník.
Pokud by si ale člověk vyráběl gel sám z polykarbonátu sodného, byla by cena zřejmě zanedbatelná. K výrobě 2 litrů gelu totiž postačí rozpuštění pouhých 5 gramů v jednom litru vody.
Někde na netu jeden chovatel psal, že své šváby též napájí a jsou velmi vitální a "plnější".

Chtěl bych využít toto vlákno pro dotaz. V půlce tohoto videa ( watch ) se autor zmiňuje o těchto vodních krystalech. Já jsem našel jen jednu stránku, kde se prodávávají v "sušeném" stavu:

zbozi.php

Dle mého názoru to budou stejné krystaly, jako se prodávají např. od Trixie pod pojmem "vodní gel" ale za hodně větší sumu.

Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

Je to určitě ono, žádné další látky tam určitě nejsou. Slouží to pro rostliny, aby netrpěly suchem. Krystaly se přidají do hlíny a když zaprší, absorbují do sebe velké množství vody (promění se ve vodní gel), z kterého rostliny mohou čerpat vodu i v období sucha. Když je voda 'spotřebována', zůstanou zase jen krystaly. Takhle to funguje pořád dokola až osm let.
Já to s úspěchem používám pro šváby už rok a půl a jak pěkně prospívaj. Baští to hlavně prckové.
bullin

Já mám ale takový pocit, že tento hydrogel, který pochází od firem AGRO,terassan a jím podobným, by mohl obsahovat i nějaké přídavky, vzhledem k tomu, že je určen pro rostliny pouze. V odkazu, který jsem uvedl v předchozím příspěvku se o produktu píše, že je zdravotně nezávadný a neškodný.

Vodní krystaly obsahují polyakrylamid.

No nevím, jestli bych zrovna tohle musela cpát do svých zvířat v krmném hmyzu...

citace z Wikipedie, víc se mi nechce teď dohledávat:

Polyakrylamid není toxický, ale může obsahovat zbytky nezpolymerovaného akrylamidu, který působí jako neurotoxin.

Hlavní využití polyakrylamidu je v biochemické metodě SDS-PAGE využívané k separací proteinů nebo malých molekul DNA na základě jejich elektroforetické pohyblivosti.

Tyhle látky se sice používají třeba do dětských plen, vložek atd, ale tam přecejen nejde o vnitřní použití. Takže je otázka, jak se budou chovat uvnitř organismu během dlouhodobého užívání. Na hmyzu se nic projevit nemusí, ten žije krátce, ale co to udělá se zvířaty, která ho konzumují a mohou žít třeba několik desítek let, toť otázka...sama za sebe rači krmnému hmyzu hodím jako zdroj vody kus ovoce nebo zeleniny.

Dr. Oetker - želatina s AGARem, právě jsem jí dodělal a jak se na ní hmyzáci vrhli. Akorát by mě zajímalo, jak dlouho vydrží v lednici a v boxu s hmyzem.

Jde mi o to, že plánuji na pár dní vypadnout a nebudu schopný jim měnit ovoce/zeleninu, tak jestli by toto nebylo možné využít jako dlouhodobější rezervu.