Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem želva nádherná se nepotopí a má nateklé nohy

Ahoj,mám 14 let želvu nádhernou a asi 14 dnů nežere a 3 dny se nemůže potopit a má nateklé nohy.Byla jsem s ní na veterině .Udělali jí rentgen,protože má asi zápal plic/proto se nepotopí/a nemoc dnu,proto má opuchlé nohy.Prognoza vyléčení je malá vzhledem k věku.Má s tímto někdo nějaké zkušenosti??Ještě chci dodat,že náš želvák Matouš je krmen granulemi pro kočky a ty mu nemoc zvanou dna způsobily.Tak si na to dávejte pozor.Tyto granule jsou doporučované,ale asi ne úplně vhodné.

... a kde jsi byla Ty,když nadělovali slušnost a skromnost? 1. Jsou to dezinformace, podle tebe je…
No teda to pozeram, kam sa tato diskusia dostala ::). Ká neboj nemyslim si ze je vsetko v poriadku,…
LenkaSK 13.11.2008 14:51
LenkaSK
Tady skutečně nelze jednoznačně odpovědět. Jak jsem psal výše je nutno oddělit příčinu a důsledek. D…
Hugo 13.11.2008 23:41
Hugo
:-) Dakujem za obsirne vysvetlenie. Vidim, ze jej to mohlo sposobit cokolvek a nakoniec ju asi doraz…
LenkaSK 14.11.2008 15:13
LenkaSK
Moje želva nadherná má, už třetí tejden nateklou levou přední nohu, vůbec jsem neveděl co to má bejt…
weyn 15.11.2008 22:59
weyn
Takhle na dálku je strašně těžké radit,nevíme stáří,neznáme podmínky.Myslím,že pokud má oteklou pouz…
Podmínky chovu by měly být v pořátku, a všem želvám se zdá, že to vyhovuje..Jinak želva je stará asi…
weyn 16.11.2008 14:42
weyn
Nebyly by fotka?
Hugo 16.11.2008 17:12
Hugo
Bohužel, fotku ted jsem nehodím, protože zrovna mi nefaká foták..ALe myslím si, že z toho by se to s…
weyn 17.11.2008 16:29
weyn
Je kůže nějak barevně odlišná, loupe se, je volná nebo napnutá. Je otok tuhý, měkký nebo úplně vodna…
Hugo 17.11.2008 20:15
Hugo
Infekce je velice pravděpodobná, takže nedoufat a zajít za vetem. V tomto případě budou ATB zřejmě p…
KHor 18.11.2008 08:29
KHor
Dobrý den, mám podobný problém, ale se stepačkou, samicí, narozena cca 1970. Opuchly jí kolenní klou…
smolda 14.12.2008 20:31
smolda
U mě pořát problém taky trvá, želvá má nateklou přední nohu a už i trochu jednu zadní, už je to tak…
weyn 23.12.2008 23:27
weyn
Ahoj, jak to s tvoji zelvou dopadlo? Doufam, ze vse ok.Dnes moji 14lety zelve natekla prava noha a j…
XVeronika 02.03.2015 22:13
XVeronika
Weyn tu nebyl 6 let :-D . Ale jinak ať se rychle vyléčí ;-) poslední
Divočák 02.03.2015 22:17
Divočák
Potrebovala bych poradit, Mam zelvu nadhernou samicku i samecka, jsou asi tak rok stari. Pred 5 dny…
Krvaceni u zelvy nad 26.06.2011 21:52
Krvaceni u zelvy nad
Ahoj mam želvu které je 16let,zadní nohu má mírně oteklou ale moc jí nevytahuje,nevím co s ní,zitra…
Agness 01.05.2014 17:37
Agness

asi zápal plic

asi? nebo určitě? A dnu odvodil jen podle otoku? Podle příznaků to odpovídá těmto nemocem a i ta strava odpovídá na dnu. Ale nezdá se mi, že by obě tyto nemoci dostal najednou po 14 letech, navíc tyto želvy mi v dospělosti nepřijdou náchylné na zápal plic. Taky by to mohla být otrava s následným selhání ledvin. Naklání se při plavání stále na jednu stranu?

Prognoza vyléčení je malá vzhledem k věku

určitě ne vzhledem k věku - je to ještě mladá želva v nejlepších letech, ale dna je skutečně neléčitelná, ale při vhodnýchh podmínkách pokud ještě ledviny trochu fungují tak s tím žít může.

granule jsou doporučované

- určitě ne tady na TERAPORADNĚ.:-(

Děkuji za odpověď,
rentgen bude hotový dnes odpoledne,tak uvidím.Je mi jí líto,nedostanu do ní žádnou potravu.Plave úplně rovně a zadek jí nepadá.Jen se nehýbe.Snad budu odpoledne moudřejší.Granule jsem zlikvidovala,a druhou 13 letou želvu separovala od Matouše.Ta je zatím v pohodě.Lee

Pokud plave jako prkýnko tak to podle mne zápal plic nebude.

Vůbec se nepohne

je živá? předpokládám že jo? pokud nemá sil na plavání tak jí přendej na mělčinu nebo na souš aby se neutopila, ale aby měla přístup k vodě. Ne pod žárovku. To že nežere není ten hlavní problém, pár dní bez žrádla přežije, pokud přežije. Co víc dělat netuším.

Tak jsme doma.Plíce má podle rentgenu naprosto v pořádku.Už 3 dny dostává antibiotika a vitamíny.Zítra by mělo být znát pokrok a jestli ne,tak vezmou krev.Dávají mu týden,pokud nic nezabere.Mám obavu,že to Matouš vzdává,ale já zatím ne.

Prosim nikto nevie o co sa moze jednat?
Pred tyzdnom nam umrela korytnacka presne ako Lee. Prestala zrat, plavala rovno na hladine, nevedela sa potopit, vystrkovala hlavu, bublinkovala z ust aj z nosa, napuchli jej zadne nohy do obrovskych rozmerov, nakoniec v nich stratila cit. Po antibiotikach jej odpuchli. Zobrali sme ju na RTG, ktory mala cisty, vysetrenie trusu mala taktiez negativne. Prikrmovali sme ju cez sondu. Nestihli sme ist na rozbor krvi lebo umrela :(

S tymi bolestami to moze byt... Nasa mala pootvorene usta a vyplestene oci ked umrela. Bolo mi jej luto ale zjavne trpela a uz jej je lepsie.
Som rada, ze Ti dalsia korytnacka ostala zdrava. My mame tiez druhu a vyzera velmi fajn... Vdaka Lee

Pokud chceme být úplně přesní tak DNA je mezinárodně používaná zkratka pro deoxyribonukleovou kyselinu. :-)
Zatímco "Dna" je používané název pro cituji,"uratická artritida, lidově podagra, pakostnice, gicht - metabolické onemocnění kloubů způsobené poruchou metabolismu a vylučování močové kyseliny, která se pak v podobě drobných krystalků ukládá do kloubů i dalších vnitřních orgánů a poškozuje je.
Příčina není zcela jasná, ale svou roli sehrávají dědičné vlivy. Někdy se močová kyselina hromadí při poruše ledvin nebo při velkém rozpadu buněk, např. při léčbě zhoubných krevních chorob (sekundární dna)."

Vaše želva vykazovala klasické příznaky selhání ledvin. Nakažlivost, možnost přenosu na druhé zvíře, není možná. Pouze je pravděpodobné, že při stejném způsobu chovu (stejné chyby) onemocní zvířata podobně.

My ju mame len kratko (1,5 mesiaca). U nas jej choroba vyvrcholila, ale co viem, tak z 3 parov rodicov toto bola jedina od konkretneho paru. Korytnacka co nam ostala je aktivna, dobre zere, rastie ale je fakt, ze rodicov mala inych. Co sa tyka chovu u predosleho majitela nemyslim si, ze to spackal :-) skor, ze to bol slabsi jedinec...
Ja sa do RTG snimku nevyznam, ale veterinar na nom nic nevidel... o odbornosti veterinara je tazko hovorit. Dakujem vsetkym za ozrejmenie.

Ahoj,trpěla nemocí zvanou DNA.Je to pro želvy nemoc srtelná,nevyléčitelná.Je mi líto,ale měla i velké bolesti.To všechno vím až teď.Pa a hlavu vzhůru,mám ještě jednu a ta se nenakazila,je to nepřenosné.Pa Lee

Tak pokud vám toto řekl lékař a pokud želvě aplikoval na "Dnu" ATB a vitamíny, tak to tedy opravdu nevím jaké nové léčebné postupy a objevy spatřily světlo světa. Myslím, že Hugo má pravdu.

Já bohužel nevím o mokrých želvách tolik, abych mohl smysluplně radit. Reaguji pouze na zjevné nesrovnalosti okolo diagnozy a následné léčby. Ostatně pokud je želva v tomto stadiu onemocnění, je na rady příliš pozdě, chtělo to se informovat o něco dřív. Neberte si to osobně, diskutujeme a tudíž se mohou vyskytnout názory které vám nebudou příjemné. Nejde doufám o vstřícný názor ale o to, dobrat se výsledku a předejít případným podobným chybám. Nebo snad chcete odkývat že dna je smrtelná, nevyléčitelná choroba a že byla primární příčinou úhynu vaší želvy? Tomu se mě nechce věřit. :-) Pokud tomu ale věřit chcete, nic proti tomu nemám, vaše věc.

Dovolila bych se Khora zastat, jak to tady na poradně (a jinde taky) sleduju, vždycky se snaží poradit a pomoct. Myslím, že kdyby věděl jak pomoct tvé želvě jistě by si to nenechal pro sebe. Bez jeho znalostí a zkušeností, o které neváhá se podělit, by moje želvy měly daleko trpčí život.

Je těžké radit na dálku pokud neporadí veterinář který želvu vidí. Je otázkou zda již nebylo na radu pozdě, každopádně podání ATB byl od veterináře jen zoufalý pokus . Dost často se zaměňuje důsledek za příčinu a těch příčin bylo asi vícero. Omlouvám se ale reagoval jsem hlavněna formulaci že "dna je smrtelná nemoc" to je v sice pravda, ale jen pokud se to nechá zajít opravdu hodně daleko.

... a kde jsi byla Ty,když nadělovali slušnost a skromnost?

1. Jsou to dezinformace, podle tebe je dna nějaká nemoc,která se vzala bůh ví kde(asi viroza)né, ...a tak jsem v pohodě protože mám ještě jednu a ta se nenakazila
2. Když se Ti snaží někdo vysvětlit,že se nejedná o smrtelnou nemoc želv, ale nemoc starších jedinců - zvířat,ale i lidí např., a to způsobenou jednostranou výživou,nedostatkem pohybu, možná i tepla(vyhřatí), tak ho napadneš,kde byl když jsi potřebovala pomoc. Je to dlouhodobá záležitost,proč si se nezajímala dřív a víc, o to co taková želva potřebuje. Dva týdny před smrtí,po selhaní ledvin,nejspíš už jsou rady k ničemu.
3. Chápu,že jsi rozmrzelá,ale nehledej vinu jinde! Je to vina dlouhodobé jednostrané stravy atd.Je to pohodlnější,krmit jen granulemi,že? Jenže ty taky nebaštíš jenom konzervy,nebo jo?

... proč se do toho pletu,mohlo by mi to být jedno,ale jsou příspěvky,které mne zvednou ze židle,navíc dezinformuješ ostatní,kteří mají také podobné problemi se svými želvami,možna si Lenka(sk) myslí že druhá želvička se nenakazila a je tedy vše v pohodě,píšu to také proto,že máš další želvu,13 let(?), pokud si ji chovala stejně jako tu první, můžeš v brzké době očekávat stejný problém i u ní, ato přesto,že se nenakazila.
Myslím,že ti zde někteří chtěli pomoct, možná,že díky tomu jak jsi je osočila,se příště rozmyslí,zda na podobný dotaz odpovídat.
... rada pro všechny chovatele,tyto želvy potřebují také conejpestřejší potravu,stejně jako většina zvířat,u mne dostávají i zelené(výborné proti dně),žerou i v přírodě vodní rostliny atd.

No teda to pozeram, kam sa tato diskusia dostala ::). Ká neboj nemyslim si ze je vsetko v poriadku, vyberam si z vasich prispevkov to co sa mi zda najviac pravdepodobne a dakujem za ne. Nechcela som tu sposobit vzajomne napadanie. Len som chcela obnovit vlakno ci nahodou po case niekto nevie coho nasledkom su hore popisovane priznaky. Myslim, ze pri Lee je dlhorocna nevhodna strava dost zavazna a jasna. No nasa korytnacka bola rocna, kupili sme ju pred mesiacom a pol a jej zdravotne problemy u nas vyvrcholili. Nejedna sa o TSE bola to klapavka. Nebola krmena len granulami ale aj masom, rybami, a zivou potravou ako su dazdovky. Nesposobili sme jej to my, snazili sme sa ako sme mohli, no zial po jej drahej liecbe sa nam peniaze na pitvu zdali vyhodene do luftu, hlavne ked po odbornikovi v nasom okoli ani nepachlo. Tymto sa tu nechcem ospravedlnovat nemam sa ani zaco, iba sa chytam stebla ci nahodou niekto neporadi alebo nevie, zlyhanie ktoreho organu ma za nasledok tieto prejavy.
Je mozne, aby rupli ladviny trebars prenosom choroby z volne chytenej dazdovky? Ci je to blbost?

Tady skutečně nelze jednoznačně odpovědět. Jak jsem psal výše je nutno oddělit příčinu a důsledek.
Důsledek se dá zjisti z odborně:!: provedené pitvy a vždy (pokud želvu nepřejede válec nebo nespadne do mixéru) je to selhání nějakého důležitého orgánu - ledviny, játra, plíce, srdce apod.
Určení příčiny je ještě složitější. Např. již zmíněné selhání ledvin může být způsobeno jek usazováním urátů - dna( u vodních želv málo pravděpodobné), tak usazováním vápníku - špatné dávkování vit D3 a poměr Ca : P. Dalším příčinou jsou různé otravy - nejen klasický jedy z potravy, ale i léky jako antibiotika či předávkování vit.D3. Poškození můžou způsobit bakterie nebo paraziti, ale i jejich nevhodná léčba, dále i dehydratace, nachlazení a určitě se najdou i další příčiny. Méně často se jedná i o vrozené vady.
Určení přičin pitvou je nákladné a není nikdy stoprocentní. Určení příčiny na dálku jen z popisu je nemožné. Pokud máš obavy o další zvíře, pak je potřeba vycházet z toho, že chyba je v předešlém způsobu chovu. - Tím nemyslím mít nějaké výčitky, k úhynu může dojít i pri nejlepší možné péči.

prenos choroby z volne chytenej dazdovky je velice, velice nepravděpodobný;-)

Moje želva nadherná má, už třetí tejden nateklou levou přední nohu, vůbec jsem neveděl co to má bejt, když jsem to uviděl, noha je natolik nateklá, že v podstatě jí nemůže zatáhnout do krunýře a pohyb nohy je dost omezen..Jinak želva se chová normálně a ze žraním taky není problém, ale nevím no, doufám že to nebudu to samý, jak jsem tady četl v předchozích článcích.

Takhle na dálku je strašně těžké radit,nevíme stáří,neznáme podmínky.Myslím,že pokud má oteklou pouze jednu končetinu,nemělo by se jednat o stejný případ jako byl ten předešlej. Na selhání organůˇ(např.ledvin) to nevypadá, může to mít ruzné důvody,zánět(vnější poranění),dokonce zlomenina či výron(záleží jak máš vybavéné terárko atd. Taky se muže jednat o ucpání cév(velmi nepravděpodobné). Každý chovatel,ví nejlépe sám, kde je chyba pokud je nějaká,chce se to zamyslet,pokud máš nějakou představu,jak se želvá chová,něco jsi vyčet atd,. zamysli se, a popřemýšlej, co dělám blbě,mám správný teploty,nabízím pestrou strvu,má želva možnost se vyhřát, nebo naopak schladit. Dnes v době internetumnení problém si najít jaké je v zemi původu počasí,teploty atd. (myslím,že většina těchto vodních želviček pochází z faremních odchovů),a tedy logicky mají stejné nároky jako přírodní populace, po leta odchovávaná zvířata v zajetí mohou být daleko přispusobivější podmínkám,které jim dáme.V přírodě,zvířata mají období klidu (zimní a letní spánek), v zajetí jim zkracujeme věk i tím,pokud jim nedopřejeme tyto přirozené cykli atd. Je toho mnoho,co by se k tomu dalo napsat, ale nejlépe to posoudíš sám,když se v klidu nad problémem zamyslíš. Mohla si pádem,či převracením se např. nějak ublížit? Je také možné,že to přejde samo,po určité době,každopádně bych nohu prohlédl,případně mírně zvýšil teplotu a podával vitamíny. Nejsem spec. na želvy,ale to co jsem zde napsal platí pro všechna zvířata. Dostavají se ke mně tyto želvy,když už lidi omrzí,přerostou nebo jsou snimi nějaké problémy,jednou mi přinesly totálně nastydlé želvy, po 3-4 dnech podávání vitamínů,hlavně C, začali opět žrát,sliznice se vyčistili a vše bylo v pohodě, chce to zkoušet,veterináři jsou velmi drazí,a né vřdy erudovaní,zvláště u plazů a obojživelníků. Přeji brzké uzdravení,snad to nebude stejný případ jako výše uvedený!

Podmínky chovu by měly být v pořátku, a všem želvám se zdá, že to vyhovuje..Jinak želva je stará asi tak 11 let,takže toho má doufám ještě hodně před sebou:-)
Na to, že by to mohl bejt nějakej zánět jsem pomyslel hned, když jsem to viděl, ale žádný vnější poranění jsem nenašel a že by to mohlo bejt zlomený na to jsem taky myslel, protože, když někdy vidím jak skáčou z vrchu z kamenů přímo dolů na narážejí někdy celkem tvrdě do dna, tak je to možný...Každopádně¨, akvárium trochu upravým, aby nepadaly z takový velký výšky..Jinak pochybuju, že veterinář by poznal o co de, ale rentgen by mohl ukázat víc..

Bohužel, fotku ted jsem nehodím, protože zrovna mi nefaká foták..ALe myslím si, že z toho by se to stejnak ,asi těžko dalo vyčíst:-/.Noha je nafouklá od začátku, až dokonce a to z obou stran stejně, prostě takovej ovál s kterým ne moc dobře ovládá, třeba když leze na kameny, tak to má mnohem, těšší než dřív.Jinak s ní trochu hejbe, ale fak jen trochu..Nějak jsem doufal, že by to mohlo třeba pomalu splaskávat, ale zatím se mi zdá, že je to pořát stejný.:-|

Je kůže nějak barevně odlišná, loupe se, je volná nebo napnutá. Je otok tuhý, měkký nebo úplně vodnatý? Nevím, ale mohla by to být nějaká infekce. Nateklo to ze dne na den nebo postupně? Zlomenina je dost nepravděpodobná a nic jiného mě momentálně nenapadá.

Dobrý den,
mám podobný problém, ale se stepačkou, samicí, narozena cca 1970. Opuchly jí kolenní klouby,jeden víc,druhý méně, po rtg.zjištěny usazené kamínky v kloubech, ale orgány snad nezasaženy.Prohřešků ve výživě si nejsem vědoma,krmím smetankou,čínským zelím,pamlsek jablko, mrkev, švestka-sezónně,v létě ve venkovním výběhu,600m.n.m.,letní spánek nemívá .Letos poprvé nezimovaná,po rozkrmení u veta velmi čilá a žravá.Teplotu pod žárovkou jsem zvýšila z 33 na 38 C,v chladném koutku z 22 na 25 C, vlhkost 57%. Opuchlou nožku si nahřívá na vyhřívacím kameni,ale když se ráno vyhrabe z nocovacího koutku, mám pocit, že je otok menší a na teple se zase zvětší, kůže napjatá.Užívá alopurinol, asi navždy :-(,ale dle veta lze rozvoj DNY pozastavit.Když ji vidím, mám tendenci ji na nožičku dát nějaký obklad, poradil by mně někdo? Děkuji,Hana

U mě pořát problém taky trvá, želvá má nateklou přední nohu a už i trochu jednu zadní, už je to tak dva měsíce..JInak vypadá zdravě, pevnej krunýř a normálně se i chodí vyhřívat a nebo jen tak prolízt na kameny, akorát je mi trochu líto,když ji vidím, jak tam sotva vyleze..Snažím se jí dávat, pestrou potravu, ale to měla vždycky, tím to asi nebude, akotát ted stejnak vůbec nežere, doufám že to není tím, ale ono je normální, že v týhle době přes zimu, se želvám moc žrát nechce.Veterinář zrovna taky neměl rady na rozdávání, takže tam jsem nepochodil.Doufal jsem, že se to zlepší, ale ted už si nejsem uplně jistej a ještě k tomu, když to má i u zadní nohu už:(

Potrebovala bych poradit,

Mam zelvu nadhernou samicku i samecka, jsou asi tak rok stari. Pred 5 dny jsem je krmila sneky a slimaky. Samicka je bez potizi, ale samecek zacal byt mene aktivni a dokonce jsem nasla i krev ve vode. Nejsem si jista jestli to bylo v trusu, ale je to vice pravdepodobne. Od vcera prestal prijimat potravu a je stale neaktivni. Schovava se do rohu a travi hodne sacu vyhrivanim na ostruvku, zalezli a spi. Mam o nej starost. Mohlo by se jednat o otravu z potravy? Radeji jsem vycistila cele akvarium a pritom jsem nasla dost krve usazene v pisku. Ted us sice nekrvaci, ael zase prestal jist. Nevim jak mu mohu co nejlepe pomoci.

Dekuji za jakoukoli radu Radka

Ahoj mam želvu které je 16let,zadní nohu má mírně oteklou ale moc jí nevytahuje,nevím co s ní,zitra skočím k veterináři,co a jak dál :( snaží se plavat pořád ale ta nozicka ji moc neposlouchá,nemáte někdo radu,co by to mohlo být??? Diky Klára