Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krajta Královská

Prosím o pomoc, naše krajta královská má na hřbetě trhlinu kůže cca 3x3 mm.
Určitě ji to nezpůsobil žádný hlodavec při krmení. CCa polovina jejího hřbetu je jakoby suchá kůže, ale ne jako před svlékáním, spíš to vypadá, že by chtěla něčím namazat.
Musíme navštívit veterináře, nebo ji můžeme trhlinu sami něčím ošetřovat ?
Máme ji hřbet něčím promazat celkově?
Může krajta jíst v průběhu týdne několikrát ( např. v PO a PA)aniž by mezi jídly udělala vývržek?
Děkuji za odpověď.
Lenka Kvintusová

Bylo by fajn tu kůži vyfotit, zmenšit fotku a vložit to sem pro lepší představu. Napadá mě jen kus staré nesvlečené kůže+nějaké mechanické poranění, když vložíte foto, bude se radit líp. Jinak krajty se několikrát týdně většinou nekrmí. Záleží na stáří(velikosti), mláďata se obecně krmí jednou za nějakých 8-10 dnů, starší jednou za 14 dnů až měsíc. Jinak nevím co myslíte tím vývržkem, pokud jde o h.vno, tak u regiusek se stává, že se vykálí např. až po druhém krmení, ne vždy po každé kořisti jako třeba užovky.

Bohužel není jasné, jak dlouho a v jakých podmínkách hada máte, jestli jde o import nebo odchov atd. Jaký byl poslední svlek? Určitě bych nepatlal na hada žádné krémy typu indulony apod. Zkusil bych několikrát denně koupel v odvaru heřmánku a případně použít nějakou hojivou mast nebo ředěný betadin na tu prasklinu. Může jít o problém s vitamínem A stejně jako o špatné předchozí svleky a mechanické poškození. Důležité je zachovávat dobré teplotní a vlhkostní podmínky a pokud had bezproblémově žere, tak bych vyčkal do nejbližšího svleku, jestli se to nezlepší. Veterinář jistě není úplně od věci, ale někdy je to spíš na škodu a zbytečně dachmá zvíře víc než musí a předepisuje víceméně nepotřebné nebo dokonce škodlivé procedury, bohužel zdaleka ne každý vet se vyzná obstojně v problematice plazů.

Trochu podobné odřeniny a "zasušeniny" sem viděl od nevhodně umístěné ostré větve nebo kamene za současného naprostého sucha.Reginy se vyléčí i z horších věcí,ale jen v dobrejch podmínkách-tohle určitě nevzniklo ze dne na den, majitel by se měl zamyslit.

Prasklina se utvořila během 14 dnů, co byl syn na táboře, Já jsem hada , teda terárko asi moc rosila. Krajtu máme zhruba od března, jí dobře a svlékala se naposledy bez problémů, sama za jednu noc.Protože jsme začátečníci tak hodně čteme, ale každý radí něco jiného. Naše krajta je nejraději zalezlá pod nádržkou s vodou nebo si vyhrabe místo pod kamenem který hřeje. Právě v dově kdy se ji to asi stalo byla hodně zalezlá pod tím kamenem, ale tam žádné ostré hrany nejsou, spíš jestli se nemohla vysušit. Fakt se omlouvám za za tak divné názory, ale ráda bych ji pomohla.
V pondělí snědla po 14 dnech 4 myši a dnes další dvě. Nebyly noc veké. Krajta měří asi 90 cm.Nevíme jestli nemá pořád hlad, jestli bychom ji neměli dát těch myší najednou víc.
Dnes se taky vyprázdnila. Zkusíme ten heřmánek a mast a uvidíme. Za jak dlouho by se měl asi stav zlepšit.
Dík Lenka