Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVA zdroj

zdravím nikde jsem nenašel kde sehnat UVA zdroj ve zveráku měli jen UVB zářivky ale po UVA ani vidu ani slechu tak se chci zeptat jestli nevíte jestli je UVA v normálních zářivkách;-) nebo ve speciálnich

Je pravda, že spektrum UV záření, které aktivuje fotochemickou reakci provitamínu D3 se uvádí spíše v UVB spektru (280-315 nm). Plazi ale vnímají i určitou část UVA záření a je dokázáno, že se pod zdrojem UVA zvýšila jejich aktivita včetně vyššího zájmu o rozmnožování. Pokud vím, kombinovaným zdrojem UVB a UVA jsou OSRAM Ultravitalux, které ovšem vzhledem k výkonu lze použít jen ve velkých teráriích. Pod těmito výbojkami skutečně někteří plazi "ožijí", mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Jinak zdrojem UVA jsou například zářivky používané v soláriích nebo ve stolních "horských sluncích". Zvláště stolní varianta by se snad dala použít i v teraristice.

Pod těmito výbojkami skutečně někteří plazi "ožijí", mohu potvrdit z vlastní zkušenosti

Potvrzuji. Změna vybarvení, aktivity a psychiky se u našich plazů pod vitaluxy změnila téměř okamžitě.
Pro zadavatele:
Pokud jsi viděl v obchodě UVB zářivky, tak si můžeš být jistej, že "obsahují" i UVA, dokonce daleko víc, než UVB. U zářivek se emitace UV udává v procentech (reklamní trik), většínou je to od 2 - 10% UVB a 30-60% UVA. Takže bez obav.
Ale taky mě docela zajímá, na co sháníš jen zdroj UVA (přesně jak píše Přemek, jeho zdrojem je i obyč. žárovka).