Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Poradte prosim - svetlo deni+nocni+vyhrev

Ahoj, rad bych pozadal zkuseneho teraristu o radu. Mam nove terarko 120x80x60 a v nem krajtu tmavou cca 260cm.
Vlhkost resit nemusim, mam v novostavbe stabilne 55-60%. Potrebuju ale vyresit denni svetlo a nocni pozorovaci. A take vyhrev. Nechci ani topnej kamen ci decku nebo kabel. To se mi neosvedcilo a nelibilo. Nej se mi libi tato kombinace: http://www.zoo-hobby.cz/zbozi-v-akci/exoterra-dual- top-60/ navic i cena se mi zda dobra. Me dotazy zni:

-Tento kryt se montuje doufam dovnitr terarka?
-Obsahuji tohle vse potrebne i kryt proti spaleni zvirete?
-Da se to pouzit stylem 1 zarivka denni, 1 zarivka nocni, 2 halogenky na vyhrivaní?
-Doporucili by jste mi tohle reseni, nebo je i nejake jine?

Predem dekuji vsem kdo mi poradi, jsem v casove tisni...

Dobrý,
nevím, nakolik bude můj příspěvek relevantní, jelikož nechovám větší škrtiče, ale volil bych jinou možnost.
1. noční trubicovou zářivku jsem ještě neviděl (to neznamená, že neexistuje).
2. těmi halogeny ve stropě nevytvoříte požadovaný teplotní gradient, kdy je v teráriu jedno místo teplejší na vyhřívání hada a druhé chladnější na schlazení a navíc jste limitován tou určenou watáží.
3. tenhle "top" jsem viděl sice jen v obchodě, ale myslím že pletivo nebo mřížku proti popálení nemá

Pokud chcete dobré osvětlení, já osobně bych dal do terária kuchyňské těleso na trubici a do ní nějakou bílou nebo plnospektrální zářivku - celé to vyjde kolem 3 stovek.
Na ohřev zavěšenou objímku s bodovou žárovkou příslušné watáže. Co dát na noc Vám neporadím, prodávají se různé modré a červené žárovky, ale já osobně v to nemám absolutně důvěru. Např. moje leguány tyto světla ruší, ale to jsou vyloženě denní živočichové.
Zkušení chovatelé Vám jistě poradí lépe než já , já jen že jste v té časové tísni ;-)

Dekuji vam za reakci, me se zda relevantni dost. Vase informace zda se mnou navrhovane reseni stavi do pozadi:-(
Ale prave zavesenou objimku v "kvetinaci" mi dvakrat tento had utrhl, poprve v cca 150cm. Navic tato reseni domaciho typu jsem praktikoval v nekolika terarkach drive a mam chut dat si tam neco pekneho estetickeho. Cena me limituje ale jsem ochotny trochu pustit chlup (na novem terariu jsem usetril 3000kc) kdyz to bude vypadat. Dovnitr nic davat nechci krome vody, kytky a vetve (zvolil jsem jablon kterou jsem zbavil kury. Takze jedine podvesit nejaky "hezky kryt" ci ho polozit na terarium. V tom pripade neverim ze pres sklo vytvorim dost tepla. Ale dekuju vam, mam o cem premyslet.

Tak to je veliká, veliká chyba, že jste pořídil pro takového hada tak malé terárium. Pro tmavku která má 260 cm je takové terárko žalostně málo a to byste měl vzít vpotaz, že ten had u těch 260 cm dlouho nevydrží...ještě povyroste a to o dost. Takovej had by si zasloužil aspoň 170-180X80X70 nebo tak nějak. A měl byste se smířit s tím, že ani to není napořád a je to jen dočasné, páč rychlej růst hada vás přinutí brzo pořídit ještě rozměrnější ;-)

To me prekvapuje. Cetl jsem kdysi jak velke terarko by melo byt, ale v praxi u lidi jsem videl i mensi nez mam ja. Kdyby jste videl v cem od vanoc po mem stehovani had zil, asi by vas kleplo. Zatim jsem si rikal ze ani tohle nevyuzije.

To ja nedokazu posoudit, kazdopadne ta moje je stara cca 3,5 roku, krmim ji jednou za mesic jednim poradnym morcetem, pocitam ze az bude mit pres 3 mtr dam ji ho ZOO a vratim se ke krajte kralovske. Vazne nevim od kdy je to chov od od kdy tyrani zvirat.

Spise bych uvital, kdyby jste mi nekdo zkusili poradit jak vyresit problem v nadpisu vlakna.

S problémem z nadpisu vlákna poradit nedokážu, páč je dle mého o ničem. Mohl bych se ale zeptat jak jste k té tmavce přišel? Zdá se mi docela nepochopitelné že si někdo pořídí takového hada a už dopředu počítá s tím, že až had přeroste jeho možnosti tak ho dá pryč :-/

Hada jsem koupil ve zverimexu kde jsem jeste donedavna leta nakupoval. Protoze jsem cely zivot bydlel v dome, nemel jsem s velikosti okolo 5 metru puvodne problem. Zrovna tak predchozi partnerka. Pak nastalo stehovani vcetne nove partnerky a ted vim ze ji doziti budu muset doprad jinde. Az doroste tech 3 az 3,5 mtr.

Je pravda ze kdyz jsem okolo vanoc dojel do ZOO a ptal se, nechteli ji. Ted jsem se seznamil pres dodavatele morcat s pani ktera dokonce projevila sama zajem, ze si do ZOO kde dela vezme. Detaily jsem neresil, pocitam ze rok jeste bude ma.

No, priznam se, ze v duchu i trosku pocitam s tim, ze kdyz ji nebudu mit komu dat zkusim ji venovat na nejake burze nebo na netu jinym chovatelum. Ovsem krome Vietnamcu a Cinanu! Nic proti nim, ale jejich rychle obcerstveni ve me budi nejruznejsi obavy.

Ono posoudit týrání zvířete by Ti měla KVS, která Ti dozajista dala povolení k chovu nebezpečných zvířat. :-) Myslíš, že si jí nějaká ZOO vezme? Co to je za přístup? Proč sis ji pořizoval, když přemýšlíš o tom, že až bude mít 3m, že ji dáš do ZOO? Promiň, asi jsem dnes málo chápavý, že to nedokážu pochopit. :-( Kde mám tu vodku. A to jsem dnes chtěl přestat pít.

To jsem nechtel, podrazdit zapaleneho chovatele. Prominte jestli jsem to udelal. Vy odbornik asi budete, ja ne. Ja jen mam tyhle potvurky rad a vychazim z toho co jsem videl a slysel. U znamych, ve zverimexu. Na fora nemam kdy a privedl me sem jen muj puvodni dotaz. Jake terarko by jste zvolil pokud by jste pocital s tim ze had doroste do max. delky?

Jake terarko by jste zvolil pokud by jste pocital s tim ze had doroste do max. delky?

Vzhledem k tomu že tihle hadi v zajetí (až na vyjímky) většinou dorůstají něco mezi čtyřmi a pěti metry, měli by bejt minimální rozměry chovné nádrže něco mezi 2 - 2,5 metru na délku a aspoň metr na šířku. Ale opakuju, to je minimum, samozřejmě čím víc tím líp.

Vykat si nemusíme. Pokud to nevyžaduješ. :-) Asi nejde o odbornost, neodbornost. Kdyby jsi měl tyhle potvůrky opravdu rád, asi by jsi sháněl základní info o chovu, namísto denního, nočního osvětlení. Ani nejde o zapáleného, nezapáleného chovatele, spíš o přístup, který jsi tu prezentoval. Naše samice má něco málo přes 410cm, terárium je cca 4*1*1m. Když měla 3,5m , tak by se v tom rozměru, který máš Ty, pouze smotala bez možnosti jiného pohybu. ZOO dnes asi nejsou nadšeni z takových darů. Ono je stále hodně takových chovatelů, co když zjistí, že ten had nezůstane s růstem na dvou metrech, tak se ho zbavují. Doufám, že se ji opravdu paní ujme. Omlouvám se za podrážděné reakce, občas takový přístup neunáším. :-[

Zdravím, terárium vašich rozměrů (u mne teda 120x80x60 cm) jsem používal pro max. 200 cm dlouhou tygrovku (světlou - P. m. molurus) a bylo to nadoraz. Viděl jsem pravda leccos, ale pro dobro zvířete by to fakt chtělo trochu větší. Předpkládám, že ale hned tak nové nebude, tak ji alespoň nechte čas od času prolézt po pokoji (pod dozorem). Můj kamarád měl kdysi páreček tmavek (cca 3 a 4 m) v bytě "na volno", ale to teda taky nepovažuju z více důvodů za nejvhodnější. Vyhřívání bych ve vašem případě klidně řešil lampou nad stropním sklem, teplo si opravdu cestu přes sklo snadno najde (sklo není zrovna dobrý izolant). V praxi bych použil nějakou větší watáž (cca 150 W) a reflektorovou (bodovou) lampu (teplo směřuje jen dolů) nebo nějaký menší halogen (cca 75 W). Pro lepší rozložení teploty na větší plochu by šlo jistě použít i dvě slabší lampy cca 40 - 50 cm od sebe, aby se mohl had hřát stočený na většině povrchu těla (3 m krajta se dokáže směstnat na plochu cca 70-80 x 35-40 cm). Zhruba 40 cm pod strop (pod lampu) bych umístil cca 30-40 cm širokou polici, na které by mohla teplota být až 33-34 st (je nutné vyzkoušet vzdálenost a watáž, aby se to nepřehřívalo nad těch a naopak, aby na polici bylo více než 28-30 st.). Ono cokoli zavěšovat na SKLENĚNÝ strop terária u tak těžkého hada je celkem problém. Noční sledování hada bych řešil prostě slabým normálním osvětlením místnosti (např. stolní lampičkou).

Doporucil by jsi mi konkretni vyrobek ci prodejce? Nebo staci vybrat z bezne nabidky ve zverimexech?

Není třeba nic speciálního, hadi zpravidla nepotřebují nijak speciální světelné spektrum ani vysokou intenzitu světla. Lze použít běžné typy žárovek nebo lamp a tím pádem lze nakupovat v běžném elektru za významně nižší cenu než "speciální" lampy ve zverimexech.

Autorovy fotografie:

Fotky jsou focene pote co vlezla do noveho terarka. Pak uz tam byli piliny s drti. Jeste zadelat ten sroub, ja vim, o vikendu to snad dodelam i s kytkama apod.

[http://img99.imageshack.us/img99/2842/pict2939cr2.j pg]

[http://img299.imageshack.us/img299/2311/pict2944rf1 .jpg]

[http://img299.imageshack.us/img299/2969/pict2960de3 .jpg]

Místo větve bych raději volil nějakou odjímatelnou, samonosnou polici (dole úkryt, nahoře police), která nebude ubírat prostoru z již tak malé plochy dna. Manipulace s tak velkým hadem pak bude daleko snažší;-).

No ja teda asi taky nejsem zrovna nejaky odbornik ale pokud si prectes nejakou tu litreaturu at uz je treba na strankach podle me hodne vydarenych co se tyce jiz zminovany krajty tmavy daimon.webzdarma.cz:i: tam se dovis ze ty to rozmery jsou opravdu dost male a poslouzi ti jen na nejaky cas protoho to hada ja osobne mam parek krajt tmavych kteri jsou zatim dlouhy okolo 80cm a jednoho hroznyse ktery ma 3m mam je po spolu v terariu 150x80x70 stim ze uz mam celkem hotove terarium zdene o velikosti 230x230x200cm :))kam je posleze presunu prozatim alespon toho hrozyse krajty tam dam az budou trosku vetsi takze pokud chces mit hada techto rozmeru mel bys mu zaridit takovy prostor aby tam nebyl jako pri nejakem transportu:puff:

Diky za odkaz, projel jsem to jak rychle to slo, zajimave cteni. Jen se mi opet potvrdilo, ze kdyz pred jeden problem postavim 5 pravniku, opravaru, chovatelu tak dostanu 6 jinych nazoru:-)

Timto vam vsem dekuju za reakce, hlavne nicku "master" a "krokodyl" za dobre rady a preji at si tothle forum nadale zachova prizen chovatelu.