Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Čím to je? - zalezlá krajta

Ahoj, měla bych na vás dotaz:), zkoušela jsem tady něco takového hledat a nepodařilo se, tak se ptám přímo. Mám doma krajtu, měsíc a půl a všechno bylo v pohodě, v noci byla strašně aktivní, pořád někde šmějdila, a přes den schovaná. Bez problémů žrala. Ale v poslední době je jen zalezlá v takovym úkrytu, který jsem jí nedávno koupila.. Já vím, že od toho ten úkryt přeci je.. ale ona tam je ve dne a ani v noci nevylézá.. Tak nevím, jestli jí něco není, myslela jsem si, že by mohla být před svlekem, ale nevypadá na to. Tak se ptám vás, jestli nevíte, čím by to mohlo být:) dík a neukamenujte mě za to :-D
[mod]Změna předmětu, původně: Čím to je? (VH)[/mod]

loading...

Bohužel, nemohu vám při nejlepší vůli na dotaz odpovědět. Reaguji především proto, že polovina dotazu je vlastně omluva za to, že se na něco ptáte, zaráží mě to. Teraporadna byla vždy místem, kde slušně položený dotaz byl ochotně zodpovězen. Doufám, že současný trend vývoje Teraporadny nenabírá jiný směr. Osobně bych nerad, aby každý tazatel hluboce přemýšlel, zda je jeho dotaz ten správný, dostatečně aktuální a "chytrý". To by jsme tady za chvíli seděli, čučeli na rok stará vlákna a nudili se, protože všechny více či méně základní dotazy tu již jistě někdy v historii padly.
Ps. Doufám Sharkie, že si můj příspěvek nevztáhnete na sebe, byla by to chyba, nic podobného rejpání nemám opravdu v úmyslu.

Pardon, ale polovina dotazu omluva? Na začátku jen uvádím, že jsem zkoušela odpověď hledat sama, ale nepodařilo se mi to. A na konci jen ať mne neukamenujete, pokud se na to už někdo ptal.. což tu vidím stále. Ale jinak děkuji za "pomoc" ;-)

Já osobně tam omluvu žádnou nevidím.. že se nezaměříte na jiné osoby na tomto webu, omluv najdete mnohem víc.. já chtěla jen a jen poradit a jak vidím, od vás se mi žádné rady nedostane.. nechápu tedy, váš zájem o moji osobu. děkuji

Ahoj, t ůj dotaz se mi zdá být úplně na místě, já jsem měla stejný problém se svou nově koupenou krajtou, také mi napřed pěkně šmejdila a byla zvědavá, ale pak přesně se vůbec nehýbala...
No a dopadlo to špatně... a to jedla:-x ani nevím proč, být tebou, zašla bych radši k veterináři.:!:

Pokud je krajta v úkrytu, není to přece ještě důvod k návštěvě veta, bylo by dobré si ji nejdříve alespoň prohlédnout, jestli má příznaky nějaké nemoci/parazity apod., takhle může vet, který nedělá plazy, nadělat víc škody než užitku. Např. mě tohle chování připadá naprosto normální, hadi prostě žijí skrytě a když některého z nich den(nebo pár dní) nevidíte, zvášť po nakrmení, tak se nic zvláštního neděje.

Už jsem si ji prohlížela, příznaky žádné nemoci nemá, zdá se mi být uplně v pořádku. Jen je tam zalezlá už asi týden.. nevím jestli to je normální, po krmení byla čilá vždycky tak po dvou dnech maximálně, tak mi to začalo dělat starosti.

Víte, že máte pravdu? Nyní s odstupem vidím, že můj zájem byl zcela neadekvátní a zbytečný. Ode mě opravdu žádnou radu ohledně krajt nečekejte, opět to vidíte správně. Jediné v čem se mýlíte je můj zájem a zaměření na vaši osobu, to jste opravdu odhadla špatně. Udivil mě výhradně styl dotazu, proto jsem reagoval, s vaší osobou to nemá nic společného. Pokud mě můžete omluvit, budu rád. Naopak velice nerad bych, aby můj druhý souhlas s vámi byl důvodem k další eskalaci napětí. Zdá se mě totiž,že svojí, podle mě konejšivou odpovědí, jsem spíš přilil olej do ohně.
Takže aby bylo jasno, omlouvám se vám za svoji reakci na váš dotaz a pokud budete mít ještě potřebu jakkoliv reagovat, vynadat mě můžete na adrese zelvy.kh@seznam.cz, ať zde nezabíráme prostor. :-)

tak se pokusím o odpověď: z dotazu jsem pochopil že po koupi Vám po nocích šmejdila po terku, což je naprosto normální, protože prozkoumávala nové prostředí tak to ještě povzbudilo její aktivitu. Pochopil jsem že předtím nebyla zalezlá v úkrytu, páč žádný neměla, ten jste pořídila až dodatečne! Udělala jste dobře a zřejmně i krajtě navýsost vyhovuje že se v něm zdržuje převážnou část. Nesedíte asi u terka celou noc takže třeba ani neregistrujete případnou noční proplázku.

Jestli můžu říct svůj názor,tak u regiusek je to zcela běžné.Naopak,nedovedu si regiusku představit jinak než zalezlou v úkrytu.Už proporce jejiho těla naznačují,že to neni žádný sprinter.Většinou leží zalezlá v nějaké budce a ven ji kouká jen hlava.Tak také loví.Ze zálohy a bleskurychle.Nikdy jsem se nesetkal s nejakým velkým lezenim a nebo šouněnim po terárku.Většinou byly moje regiusky zalezlé v jednom domečku.Je zajímavé,že se nikdy při krmení neprali o kořist,jako třeba užovky.Každá si sežrala svoje,ikdyž byli stočené nasobě.;-)

to KHOR: myslím že chápu tvou reakci co se týče zbytečných omluv ...nevím jak ostatním ale mě teraporadna už nepřijde taková jako byla když jsem sem loni v září zabloudil.Podle mě reakce Khora vyplývá z těch mnoho příspěvků které tady byly a byly již mnohokrát zodpovězeny a že reakce na ně byly :stačí hledat..hledej atd.Omluva pro Sharkie od Khor ...ano vyskytuje se ve vláknech :obdivuji vaši trpělivost atd.Myslím si že to vidím úplně stejně jako Khor a stojím za ním...ta první reakce (jak to napsal...jako by mi to četl z duše).Myslím že Teraporadna jde jinačím směrem aniž by si to mnoho lidí uvědomovalo.
Ta obava z I-faunovatění a zodpovídání otázek na stále se opakujicí téma ..to vše si myslím tvoří celek který Khor popsal(aspon mě to tak připadá).
Chápu lidi co jsou na treaporadně už mooooc dlouho..chápu jejich reakce a rozčilení nad zodpovídáním otázek pořád dokola a dokola a znova a znova....
Jenže..těch lidí..nováčků..nebude nikdy málo...vždy budou začátečníci a vždy se budou ptát a proč by se neptali když tady funguje nějaká teraporadna.
Takže možná by byla na místě lepší propagace slova HLEDEJ a pak se uvidí...Pokud se mýlím tak napište svůj názor..já si myslím že jsem to vystih protože pokud ne tak nechápu takové nadpisy vláken jako : Dotaz (trochu dementní) na solidnost importní firmy atd.Ono to bije do očí že to (trochu dementní) je taková malá omluva pro všechny profíky teraristy co se nám všem tady věnujou.Je to taková omluva dopředu aby se jim někdo věnoval a odpověděl jim.Jen se projdětě pozpátku sami a uvidíte.
ZDE JE POPSAN JEN MUJ NAZOR(ABY NEDOSLO K NEJAKYM NEDOROZUMENIM)

Ahoj vši, KHOR a Cnc23 téměř přednostně :) Musím zareagovat, protože jsem jedním z těch, co zamykají znovu a znovu se opakující vlákna. Asi bych měl začít omluvou -> opravdu to občas asi přeženu a iFauna mi bliká před kukadli jak červenej hadr před bejkem, aber... POkaždé, když něco takhle smažu, tak napíši proč a snažím se být konkrétní. Má profese mě k tomu nutí a sám se snažím si získávat URL, kontakty a pod. A proto mě to celé mrzí. Opakuji to, co jsem již psal - mrzí mě, že dnešní děcka se prostě hned jdou zeptat a to často bez jakéhokoliv základu, který by o zvířatech měli mít. Domnívám se, že když takové vlákno zamknu, tak se může stát sposuta hypotetických scénářů a jedním z nich je, že když napíši hledej šmudlo, tak dotyčný bude hledat. Nevím, nemám zpětnou vazbu, ale doufám v to. Od lidí, co Teraporadnu sledují vím, že se tu dá najít opravdu leccos a že stačí naformulovat dotaz.

Uznávám, že taraporadna směřuje jinam. Začíná tu být už hooodně odpovědí na stále seopakující dotazy a to v různých variacích, ale pokud je dotaz polozen slušně a alespoň se základem českého jazyka, tak je na něj vždy odpovězeno - i když třeba formou hledej. Třeba v tomhle vlákně jsem si toho nešiml, ač se jedná také o jasné téma... Spíše mě mrzí, že zmizeli pdobné diskuze jako byla diskuze z ET a Bílým králíčkem :) BYlo to takové víc rodinné :)

Mějte se krásný den!
VH

jsem říkal že asi záleží na jedincích, já mám regiusky v součesné době 1,3 a ješttě ani nezhasne světlo na noc a už jsou rozlezlé všude, a lezou docela hodně, taky mám hodně větví a je spíše výjimka, např. po krmení při trávení že nešmejdí! Přez den ale skoro pořád jsou zalezlé .

Chování krajt královských je poměrně nevyzpytatelné, mám sice jen jednu (šest let), ale už mě mockrát překvapila. Naposledy tím, že jsem ji "vyhodil" z krásného velkého teária, plného úkrytů, kořenů, vegetace apod., kde bydlela v noře a jednou, dvakrát do měsíce milostivě vzala myš (nebo taky ne), jinak o ní nebylo ani vidu, ani slechu. Přehodil jsem ji do jiného terária (původně karanténa), bez úkrytu, jenom s pořádnou větví. Krajta je jak vyměněná, myši bere z ruky, vůbec se neschovává, během dne dokonce bydlí na větvi a úkryt, který jsem jí dodatečně do terárka přidal, naprosto ignoruje. Takže hlavu vzhůru a zkoušet, co jí bude vyhovovat.
Jinak myslím, že Khor to myslel dobře, nebylo to mířeno na tazatelku, ale spíš na ostatní "radily", co každému tazateli doporučí, ať hledá a neotravuje, ať nejdřív studuje a pak nakupuje apod. Poradna by měla být místem, kde se každý může zeptat, na co chce, bez omluv a sebekritiky. Většinou ti, co radí "hledej, čti stará vlákna atd.", sami neodchovali ani křečka (omluva všem hlodavcům).
Myslím, že poradna má být místo pro ty z nás, co se chtějí něco dozvědět a exhibice typu
studuj, hledej, starej se sám atd. úroveň poradny sráží mnohem víc než třeba někdy naivní až dětinské dotazy (nepatří zadavatelce).

Dobrý den, mám podobný problém. Mam novou Regiusku má přibhližne 4 měsíce (u mě je teprve 5dnů) Po vložení do terária hned zacla smejdit a hledat potravu, po hodine si zalezla do ukrytu tak jsem ji nechal na pokoji. na druhý den byla stale ve skrýši jen kouskem oka povykukovala. Předhodi¨l jsem ji a malou myš, kterou bez problému ulovila pri vchodu do skrýše, takže se ani nemusela obtěžovat z vylézáním (jen vystřelila hlavu a myšku zatahla dovnitř) ted je 3 den po krmení a stale je jen v budce a oprozkoumávání nejeví zájem (i noci je pasivni a nevylézá) vím že je 5 dnu malo a že jí mam dát čas, stím taky počítám, ale jde mi o to že bych ji potřeboval pořádne prohlédnou a taky změřit a zvážit a nevím jestli mám čekat dokud sama nevyleze a nebo ji můžu vyndat z ukrytu (to se mi moc neche abych ji nenrušil pocit bezpečí v ukrytu) Taky si myslímk že se chystá ke svleku, její kuže je určitých uhlu pohledu zbarvena do kovova až modra. Jde mi hlavne o radu stím vyjmutím na vážení a měřeni, jestli čekat a nebo ji vyndat z ukrytu. Děkuji za jakoukoli radu.

Zdravím.Dvě regiusky už mám dlouho snad od roku 94 nebo 5.Programově stejné pohlaví,protože jsem je nechtěl nikdy množit.K jejich etologii v teráriu.Ve dne se zdržují v úkrytu,nebo se maximálně přesunou na topný kámen (12V běží 24hod.denně),nad kterým je ještě žárovka(místo evokuje rozehřátou zem sálavým slunečním světlem.V terárku je ještě nádoba s vodou,ale tam se nezdržují ani v době svlékání,maximálně pijí.Rosím jak mi to vyjde,ale tak třikrát týdně.Při snížení teploty (vypínám žárovku a jedu jen na zářivku)-období dešťů -(měsíc až dva )rošení denně,min.obden vydatně.Krmím 1x za čtrnáct dní 2-4 myši každá,podle toho jak jsou při chuti(v mládí by měli dostávat častěji-max.10dní) .Někdy si sami dají pauzu.
Aktivita přes den je malá.Po zhasnutí světla 20,00hod - tma -začnou okamžitě šmejdit,ne třeba obě a ne každý den ,ale velmi často a to i po nakrmení.To prolézání trvá tak hodinu až dvě a zas do pelechu.Při těchto večerních aktivitách se většinou vyprazňují.
Tak takhle je to u mě .
Vím však o dalších jedincích,kteří se chovají tak ,jak již zde někteří kolegové popisovali.V podstatě žádná zvláštní aktivita ani přes den a ani večer.
Takže vše je jaksi na jejich individualitě a pravděpodobně i na způsobu v jakých podmínkách je každý z nás chová,neb všichni to máme trošku jinak.
U Vás bych se zatím nebál,ale nebude-li dlouhodoběji přijímat potravu,nebo ji třeba vyzvrátí,pak je problém.Zvažte ji a je-li to mládě musí váhu přibírat neměla by spadnout pod 10%, pak je většinou problém.(vážit po vypráznění).Bude-li se projevovat nepřirozenými,třeba trhavými pohyby nebo zvednutou přední třetinou těla a točivými pohyby i to je většinou problém.Ovšem příčin a různých onemocnění,včetně nedostatečnosti vnitřních orgánů je u hadů spousta a nemá cenu se tím teď strašit.Honza

Pro Bys Tri
Královky jsou poměrně dost manipulační zvířata a hned tak jim něco nevadí.Jestli s ní chceš pracovat ,dle mě můžeš.Pravděpodobně když žrala tak se hned svlékat nebude.Ale pokud chceš mít jistotu,nech ji vyprázdnit a svléknout.To ,že ji vyndáš z úkrytu nehraje roli.Honza.

Děkuji, za odpověd. Tak jsem ho vyndal, prohlidl a zvážil. Měří cca 45 cm a váha je 90g. Hned po vraceni do terária (na topný kámen) se vydal směrem ke skrýši, do které si zalezl. Udivuje mě že nejeví sebemenší zájem o vodu. ješte jsem ho nevidel za tech 5 dni pít. je možne že pije večer, ale co jsem sledoval tak jsem ho venku nevidel. Každopádne mu nechám čas a uvidím.

PS : Nemůže to být i tím že mám žarovku u stropu a cele terárium je stejnomerne osvetleno tzn, není žádny temný kout.
Terárium má rozměry 75x50x50 jako podklad používám jedlovou kůru a štěrk. Teplotu udržuju přes den 27-29°C v noci 21-23°C. Vlhkost se pohybuje kolem 60-75%

[IMG]http://imgup.irrlicht3d.cz/soubor/6574f824/terarium .jpg[/IMG]

ješte jsem ho nevidel za tech 5 dni pít. je možne že pije večer

Hadi dokáží s vodou poměrně dobře hospodařit a rozhodně nepijou denně, často jen jednou dvakrát za týden i méně. A určitě pokud už bude pít, tak většinou v době, kdy aktivuje, tedy po setmění.

PS : Nemůže to být i tím že mám žarovku u stropu a cele terárium je stejnomerne osvetleno tzn, není žádny temný kout.

Temný kout má v úkrytu, proto ho také využívá, regiusky prostě přes den bývají, pokud to jde, většinou někde zalezlé. Po zhasnutí žárovky si to vynahradí.

Díky za odpovědi a rady. Ješte bych mel jeden dotaz, neni váha 90g moc málo na 4-5 mesiční krajtu která meří neco kolem 40-45cm?

PS: nemáte nejakou dobrou metodu jak meřit délku hada, sam se ochotne na metr nenatháhne :).
zkoušel jsem ho zmeřit provázkem. Pokud máte nejakou radu budu rád.