Předmět Autor Datum
Pro jemeňáka nemusíš nic vyrábět, stačí ho nechat naklást vajíčka do písku v 5 l okurkáči a pak jen…
krokodýl 24.09.2008 20:07
krokodýl
Krokodyl ma samozdrejme pravdu, pokud chces vajicka jen lihnout muze ti to stacit.... Pokud by jsi c…
Redsnake 24.09.2008 22:42
Redsnake
Krokodyl ma samozdrejme pravdu, pokud chces vajicka jen lihnout muze ti to stacit.... Pokud by jsi c…
krokodýl 30.09.2008 17:51
krokodýl
ahojky ,diky moc za radu,udelala jsem lihen ze stareho akvarka s topenim na teplotu 24 az 26,vajicka…
dorotka1 25.09.2008 19:49
dorotka1
nikde jsem nemohla najit inspiraci na vyrobu lihne Zřejmě jsi moc nehledala, tady to je pěkně popsá…
carlos 30.09.2008 07:42
carlos
a jak si udělala tu líheň???? poslední
aknelka14 29.06.2010 22:28
aknelka14
Vidis to, udelala jsi to naprosto spravne, takze snad se dockas i malych chamiku:)Hodne stesti:)
Redsnake 25.09.2008 21:07
Redsnake
ahojky-vim ze chamik muze ovoce jednou za tyden.ja davam svemu kazdy den broskvu a nebo nektarynku t…
dorotka1 29.09.2008 18:31
dorotka1
ahojky-vim ze chamik muze ovoce jednou za tyden.ja davam svemu kazdy den broskvu a nebo nektarynku t…
krokodýl 30.09.2008 17:56
krokodýl
cauky-prosimte muzes me poradit proc se me dela mistama na povrchu bile flicky jakoby plisen,teplota…
dorotka 06.10.2008 19:31
dorotka
No ja využiju vlákna a na něco se zeptám. Jeden z mých jemeňáku (samec asi tak 4 měsíční) každý den…
rattus 06.10.2008 20:30
rattus
krokodylovi-tu plisen jsem samozrejme myslela v lihni na vajickach s vermikulitem.diky predem
dorotka 07.10.2008 15:58
dorotka
dorotka: Plíseň většinou takhle rychle postihuje neoplozená vajíčka, možná by bylo dobré několik vaj…
krokodýl 07.10.2008 18:05
krokodýl
krokodil-diky moc za informaci kterou jsi me napsal,sla jsem se podivat jak natom jsou vajička,pises…
dorotka 07.10.2008 19:17
dorotka
krokodýl-Prosím o radu:chamík, má na boku od žárovky popáleninku a když se loupala tak ta jediná mís…
dorotka 28.10.2008 16:05
dorotka
Bylo by dobré ten bok ošetřovat 2x až 3x denně např. heřmánkem nebo betadinem, záleží, jak moc to je…
krokodýl 28.10.2008 17:02
krokodýl
hezke vanoce-mam prosbu,mam samičku chamika ktera je březí už 31 dní,a stále ještě neklade.po dobu 4…
dorotka 24.12.2008 17:14
dorotka
Jak zavres? Ona si ho musi najit sama a vklidu vyklast... Jinak u chamiku se stava, ze snuzku z ruzn…
VH 24.12.2008 18:05
VH
nojo už jsem viděl hodně lidí kteří takto přišli o chamíka ...:-( já bych dal tek kbelík na dno terá…
steve1962 30.12.2008 15:50
steve1962
když ji zavřu do kbelíku s pískem Tak ji tam nezavírej, dej jí ten kyblík do terária vedle větve a…
krokodýl 30.12.2008 16:04
krokodýl
Zdravim lidi, mam dotaz na krokodýla. Jestli by mi mohl poradit s inkubátorem vajec. Jaký je nejlepš…
cad777 27.02.2009 10:19
cad777
Zaleží pro jaká vajíčka. Obecně se dělají dva typy tzv. vodní a tzv. suchý. Vodní typ inkubátoru má…
krokodýl 27.02.2009 11:08
krokodýl

Pro jemeňáka nemusíš nic vyrábět, stačí ho nechat naklást vajíčka do písku v 5 l okurkáči a pak jen zavíčkovat a postavit nad terárium nebo jiné místo, kde je vhodná teplota (22-30). Pak jen občas odvětrat a zkontrolovat vlhkost písku a čekat.

Krokodyl ma samozdrejme pravdu, pokud chces vajicka jen lihnout muze ti to stacit....
Pokud by jsi chtela dosahnout i odchovu, doporucuji sestavit jednodussi inkubator, navodu je vsude plno at tu na poradne nebo i jinde..

Sorry, ale nějak nechápu proč při mém návrhu (okurkáč na skříni) ... vajíčka jen líhnout ... a v inkubátoru ...dosáhnout i odchovu... Kolísavé teploty jsou u jemeňáků s velmi slušným úspěchem odzkoušené a líhnou se při nich silná životaschopná mláďata s prakticky 100% přežíváním, což se u stálých teplot často nepovede. Vždy záleží na konkrétních podmínkách a pokud doma najdeme místo (třeba na teráriu), kde se teploty pohybují ve vhodném rozmezí, tak se v pohodě odlíhnou a dočkáme se odchovu. Podobné zkušenosti (pozitivní) z kolísavou teplotou (den/noc) mám i u užovkovitých hadů a bez problémů je líhnu ve vhodné bedýnce přímo v teráriu, buď prázdném nebo v případě drobnějších druhů, u kterých nehrozí odstrčení nebo převrácení inkubační nádoby, i přímo v chovném teráriu. Stejný způsob funguje v praxi i u mnoha gekonů nebo ještěrek. Takže. jak jsem psal na začátku, poněkud tu reakci nechápu.

ahojky ,diky moc za radu,udelala jsem lihen ze stareho akvarka s topenim na teplotu 24 az 26,vajicka jsem polozila na vermikulit a vlhcim bocni steny aby nebyli vajicka mokre a neplesniveli.tak jsem zvedava jak to dopadne,nikde jsem nemohla najit inspiraci na vyrobu lihne tak jsem to udelala takhle.Diky moc za radu

ahojky-vim ze chamik muze ovoce jednou za tyden.ja davam svemu kazdy den broskvu a nebo nektarynku tak slabounke 4 maly kousky neublizim mu tim?on totis nechce mot pit tak si rikam asopn z toho ovoce ze ma neco myslis ze delam dobre?

Rozhodně bych to nepřeháněl, 1x týdně je až dost, cukry z ovoce nejsou pro chamíka to pravé ořechové, lze použít i něco vhodnějšího (pampelišky, čínské zelí atd.), pokud chceš dodat tekutiny, tak ho raději pořádně poros přímo na tlamu, uvidíš, že bude s chutí a dost pít.

No ja využiju vlákna a na něco se zeptám. Jeden z mých jemeňáku (samec asi tak 4 měsíční) každý den už asi týden vleze do jednoho rohu terária a začně ,,hrabat,, a po ćhvíli zahrabe celou misku s vodou a když mu to zahrabu tak si to za chvíli vyhrabe znova. Jeste sem takové chování u samce nepozoroval nevíte čí to může být?

dorotka: Plíseň většinou takhle rychle postihuje neoplozená vajíčka, možná by bylo dobré několik vajíček vyfotografovat, aby se dalo říct, jestli je to opravdu plíseň. Zdravá oplozená vajíčka jsou bílá a postupně rostou a jsou pěkně napnutá, neoplozená naopak bývají menší zažloutlá a nezvětšují se. Pokud se ti opravdu zdají, že se kazí, bylo by vhodné tyto odstranit a případně se otevřením některého přesvědčit, jestli bylo nebo nebylo oplozené.

krokodil-diky moc za informaci kterou jsi me napsal,sla jsem se podivat jak natom jsou vajička,pises ze maji bit bile a bohuzel nase jsou zazloutle ale ne vsechny.rozbila jsem jedno a nebylo oplozene.diky moc za radu snad stoho aspon neco vyjde a kdyz ne skusime to znova ted uz jsme o neco chytrejsi
:-(:-)

krokodýl-Prosím o radu:chamík, má na boku od žárovky popáleninku a když se loupala tak ta jediná místa se neoloupala.Když jí to chci oddělat tak uhýbá a stejně to ani nejde.Nevíte jak jí to odstranit nebo to ničemu nevadí-té kůži?
Předem děkuji

Bylo by dobré ten bok ošetřovat 2x až 3x denně např. heřmánkem nebo betadinem, záleží, jak moc to je popálené, pokud je to víc, tak by to chtělo raději veterináře a nějakou hojivou mast. Kůži bych po navlhčení opatrně sloupl, ale opatrně, aby nedošlo k dalšímu poranění. Chamík uhýbá, to je jasné, prostě ho musíš vzít a udělat to, jinak to nejde.
Jo a hlavně musíš zajistit, aby se už nemohl popálit (pletivový kryt na žárovku apod.).

hezke vanoce-mam prosbu,mam samičku chamika ktera je březí už 31 dní,a stále ještě neklade.po dobu 4 dnu,hrabe cca 10 až 15 minut,když ji zavřu do kbelíku s pískem tak se snaží stejně vylízt.-v knížce je napsáno 25-30 dni kladení, nerada bych něco promeškala.díky předem za radu

Zaleží pro jaká vajíčka. Obecně se dělají dva typy tzv. vodní a tzv. suchý.

Vodní typ inkubátoru má na dně několik cm vody a v nich akvarijní topítko s termostatem a vajíčka jsou umístěna v substrátu v nádobce nad hladinou (na roštu nebo na cihle). Nevýhodou tohoto způsobu je velká kondenzace vody na stropě a časté zkapávání vody, takže musí být nad vajíčky nějaké víčko nebo ještě lépe plastová stříška. Někdy tam bývá problém s kolísáním teplot, proto je třeba, aby byl dobře izolován (polystyrén) a na místě, kde nedochází k velkému kolísání teplot. Výhodou je opravdu vysoká vzdušná vlhkost.

Suchý typ má vytápění shora, většinou topným kabelem, který je regulován termostatem, na dně bývá také 1-2 cm vody, která se podílí na vyšší vlhkosti, jelikož, ale zde nebývá vlhkost tak vysoká jako ve vodním inkubátoru a tak je vhodné vajíčka vkládat do navlhčeného substrátu a uzavírat v krabičce jen s minimálním větráním.

Samozřejmě lze oba způsoby ještě kombinovat a vylepšovat a nebo naopak lze vajíčka jen zavřít do krabičky se substrátem a inkubovat na vhodném místě v teráriu nebo nad teráriem, kde kolísají teploty ve vhodném gradientu.

Obecně lze říci, že vajíčkám vyhovují teploty mezi 24-32 st.C a vyšší vzdušnou vlhkost (85-95%), vajíčka většiny gekonů, ještěrek, některých hadů a chameleonů snášejí i poměrně velké rozkyvy denních a nočních teplot a zdá se, že jim je to spíše ku prospěchu.
Vajíčkám krokodýlů, leguánů, želv vyhovují spíše stálé teploty, ale nelze to především u těch želv paušalizovat.
Kožovitá vajíčka (hadi, ještěrky, agamy, leguáni, scinkové, slepýšovití, chameleóni, varani, gekončíci) se ukládají do mírně vlhkého substrátu, protože během vývoje přijímají vodu a většinou nabývají na objemu.
Vápenitá vajíčka (gekoni, želvy, krokodýli) se ukládají spíše do suššího někdy i zcela suchého substrátu nebo volně např. na nějaký rošt, ale vyžadují vysokou vzdušnou vlhkost.
U některých druhů (želvy, krokodýli, gekončíci, někteří gekoni, některé agamy)funguje tzv. TSD (tepelná determinace pohlaví), kde teploty v určité části inkubace rozhodují o výsledném pohlaví jedince. TSD existuje více typů a jednotlivé druhy mají různé mezní teploty pro obě pohlaví.

Největším problémem při inkubaci vajec může být voda kapající na vajíčka, příliš mokrý (nebo i suchý) substrát, nevhodné (nízké, vysoké, příliš kolísající) teploty nebo nízká vzdušná vlhkost.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru