ahoj:) mám párek bílích myšek, a chci se zeptat jestli musím oddělovat samce od samice, když porodí. Díky Změna předmětu, původně: bílí myšky-chov (halapremek)
Myšky neodděluj. Jsou to společenská zvířata. Oddělením by strádaly a nejspíš by
V případě, že je samice březí díky tomu samcovi, kterého s ní máš, tak je můžeš s absolutním klidem nechat spolu. Pokud je březí díky jinému samci, tak ho odděl, jinak mladé čeká jistá smrt.
To teda nevím - já mám ve velkém teráriu skupinku 1 samec a 6 samic. V 5ti dalších boxech mám 1 samce a 1-2 samice. Když samice z boxu porodí, holátka dám na kojení do terária k té velké skupině a všechny myšky se vzorně starají o cizí holátka. I samec je zahřívá a očišťuje. Je to spíše osobitou povahou myšek - některá zakousne i vlastní holátka, některá (i samci) se vzorně stará i o cizí.
Samozřejmě, že každý má jiné zkušenosti. Já mám těch skupin 10, vždy 1 samce a 4-5 samice, a když jsem několikrát skupiny upravoval a nevšiml si, že samice je březí, tak nový samec vše zlikvidoval, hned jak mladé vrhla. To je má zkušenost.
Měla bych jeden dotaz k myškám. Kolik asi tak měří jednodenní hole? Možná se Vám ten dotaz bude zdát divný, ale zajímalo by mě to kvůli krmení mladé agamy vousaté. Tak se moc nezlobte a doufám, že mi někdo odpoví. Předem dík.
Zdravím. Nikdy jsem ho neměřil, ale podle mého odhadu je to maximálně 1cm. Záleží ale taky na tom, jak kvalitní je chovná samice, kolik má za sebou vrhů atd. Několikrát se mi stalo, že mi samice vrhla opravdu mrzáčky, kteří byli hrozně hubený a malý a jiná samice ve stejné skupině vrhla mladé jednou tak velké.
Díky za odpověď. To už by mohla zvládnout i ta malá agama. Mám kromě jiného dva velké chameleony jemenské, tak jsem si koupila dvě bílé myšky 1,1. Chtěla bych jim přes zimu zpestřit jídelníček, aby neměli jen cvrčky a šbábi.
Já teda nejsem žádný expert, ale holátko pro chameleona!? Agamám jsem je taky občas dával, ale že se dávají i chamíkům? Ale nemůžu radit, nikdy jsem je nechoval a tudíž ani neznám podmínky chovu. Někdo jiný určitě rád poradí.
Jednou za čas se může dát hole i chameleonovi. Já holata sem tam taky dávám.
no zelezi od toho aky chameleon cim vecsi tim je moznost stravy rozmanitejsia . . . napr. som videl krmit Furcifera pardalis aj malou rybkou . . male mysky uplne bezne :)
Samozřejmě patří "šváby" a ne "šbábi".
Už jsem holata chamíkům jednou dala a moc si pošmákli.
a to te male agamce nic neudela? prej sou z toho agamy tluste...a nemocne...myslis ze bych to sve pul rocni agamce mohla taky dat to hole? na Vanoce od Jeziska jakoze
Jeden kus holátka bude stačit
Taky bych to viděla na jedno hole za měsíc. Z toho určitě neztloustne.
nevite nekdo jestli agama vyroste z toho jak je divoka? chovatelka od kere mam agamy ty svoje pusti na zem aoni chodi po koberci a ta moje by se zdycky nejradsi nekam schovala a utekla mi, nemuzu ji pustit se probehnout po pokoji bo bych ju uz nechytla...vyroste z toho?
si pořiď kočku či psa!!!!!! terarijní zvířata nejsou na mazlení !!! samozdřejmě jsou vyjímky, ale drtivou většinu neli 100% to jenom stresuje. Pokud se ji budeš dostatečně věnovat a dáš ji prostor na to aby si na tebe zvykla a ne se tě bála a měla stresy. Možná se ti to povede a bude krotší, ale toto trvá léta nikoli měsíce...
Tak mně ty myšky doma neprošly. Musela jsem je odstěhovat do práce do kotelny, jenže tam je na nejchladnějším místě 28°C. Myslíte, že se při tak vysoké teplotě budou ještě množit?
28 je dost, ale myslim, ze by se jim tam mohlo i libit - jen asi budou pekne smrdet... A bacha na dostatek vody. VH
Vodu jim dávám každý den do napáječky. A smrdět by moc neměly, protože jsou v zadní části asi jeden metr od větračky, ale průvan nemají.
Smrdět budou stejně. To jsou prostě myši.Já jsem je teď nastěhoval do sklepa, čistím 2-3x týdně a stejně smrdí.
No tak samozřejmě, že smrdí když se čichne přímo k nim. Co je ale hlavní, nejsou cítit v místnosti, protože jsou blízko toho větrání. Když zmiňujete to čištění, tak by mě zajímalo, jak se to čistí když mají mladé. Dospělé normálně vyndám, ale co s hnízdem s holaty?
Vyndám je taky, ale dám je do jiné krabičky než myši, protože je občas začnou nosit a schovávat. Sice se všude možně píše,že se nemají čistit, pokud samice kojí, ale to bych smrady padl a myši taky. Ještě se mi nestalo, že by se s holaty něco stalo. Když je dávám zpátky, tak jim v podkladu (hobliny) udělám prohlubeň, do které dám zpátky holata a pak tam pustím dospělé myši. Vše bez sebemenších problémů. Stejně to dělám i u potkanů. Jinak moje myši smrdí hned druhý až třetí den, asi máš čistotné myši.
to záleží na hustotě osídlení na decimetr čtvereční Nám myši nesmrděly dlouho...ale už jsem je zrušil, v zimě nemají kde být, zatímco potkani zvládají větší chladno.
Mám je v T3 bednách ve skupinách 1.4,5. Ale silně uvažuju o zrušení chovu a přechodu na mastomyši, právě kvůli tomu smradu. Kdybych je mohl mít pořád jen venku, v kůlně, tak to neřeším, ale když to pak smrdí v baráku, i při pravidelném čištění několikrát v týdnu, tak to je fakt blbý. Asi mám nějaké extra smradlavé.
No já mám jenom dvě, takže míň myší = míň smradu. Jinak díky za rady. Uvidím jestli se mi vůbec budou množit.
Dobrý večer. Takže myšky se mi nějak nechtějí množit. Mám 1,1 v práci v kotelně. Teplota se pohybuje 22-28 °C. Mají napáječku s vodou. Na krmení směs pro myši + ovesné vločky, granule pro kočky a granule pro psy. K tomu tvrdé pečivo a kousek jablka. Asi před 14-ti dny vypadala samička kulatější, ale jeden den byly bez dozoru a v pondělí už byla hubená. Nikde jsem ale nenašla známky, že by měly mladé. Myslíte, že je mohly sežrat aniž by zanechaly nějaké stopy? Ještě mě napadlo, že bych koupila ještě jednu samičku. Je to dobrý nápad?
Je lepší, když je samiček víc, ale když dokoupíš do skupiny novou myš, může se stát, že ji k sobě nebudou chtít přijmout, budou ji prohánět a kousat. Buď ji časem přijmou, nebo ji můžou i zabít. Je lepší měnit celé skupiny. Pokud sežerou mláďta vícekrát, určitě je vyměň. Někdy to udělají i moje myši, z nějakých nevysvětlielných důvodů. Další porod je však zase v pořádku.
Přesně tak, stává se to. Mě to teď několikrát udělaly taky. Takže plné myši odděluji a je klid. Po odstavení mladých vracím myši zpět do skupiny a je vše O.K.
Zdravím. Tak mám konečně po třech měsících chovu holátka. Už jsem ty myši chtěla dát kocourovi, protože se nemnožily. Těch holátek je asi 5 nebo 6, tak jsem se chtěla zeptat, když potřebuju asi 3 cm velká holata, jestli je mám vzít najednou nebo postupně. Jde mi o to, když vyndám 2 holata jestli ty zbylé ze strachu nesežerou a nebo kdyby se vzali najednou, zda to neublíží myší samičce?
1-2 holátka vždy nechávám kvůli kojící samici. Nevím, jestli to k něčemu je, ale podle mne se nějak musí zbavit mléka, takže minimálně jedno bych nechal. Zbytek můžeš klidně odebrat. Je málo pravděpodobné, že zbytek sežerou ze strachu o mladé. Myslím, že ve žraní mladých je jiný důvod - nedostatek živočišných bílkovin.
1-2 holátka vždy nechávám kvůli kojící samici.
Myslím si, že to není potřeba. Třeba když holátka hned po narození sežerou, tak jim taky nikdo mléko nesaje.
Ja som mal prave mal 41 holat od troch samic a nechaval som pre istotu desat aby ich trochu "vytahali"aby produkcia mlieka pozvolna klesala.Tiez by ma zaujimalo ci je to potrebne..
jejda.. když se chlapi vrhnou na kojení )) fakt to potřeba není.. znám to z vlastní zkušenosti - mám 2 děti a 40 samic lab. myšek )))
cau chci se zeptat budou se mi mnozit mysky kdyz mam jen 1 samce a 1 samici bilejch mysek????diky
množit se budou, jen si musí "sednout", prostě se může stát, že se navzájem nebudou chtít, to pak musím samičku vyměnit za jinou.. já mívám od samice 10 - 14 holat..
Mám taky jen jednoho samce a jednu samici. Teď měly poprvé pět mladých. Po týdnu jsem odebrala čtyři holata (pro chamíky). Jedno jsem tam nechala s tím, že ho odeberu za dva dny, ale už nebylo co. Holou rukou jsem je nebrala (že by cítily pach), tak nevím proč ho sežraly. Před nedávnem se tu probíral smrad myší. Na burze v Jihlavě jsem si koupila ještě párek myší strakatých. Nejsou sice ještě dospělé, ale vůbec nesmrdí. Ty bílé jsem musela kvůli smradu odnést do práce do kotelny, ale ty strakaté mám doma v obytné místnosti. Je možné, že by strakaté myši smrděly míň než bílé? A jak je to s produktivitou těch strakatých, chováte je někdo?
ja ne ale bili mysky chovam pro zabavu a pro brachovo 4želvy!:D
lidský pach jim nevadí - klidně je můžeš brát do ruky, někdy prostě mladé sežerou a nic s tím nenaděláš - je to spíše o stravě. Myší smrad - mladé tolik nesmrdí - páchnou hlavně samci. Strakaté páchnou stejně - když dám k sobě bílou samici se šedým samcem, mám bílá, černá, šedá i strakatá holátka.. ))
mím myším chutna pšenice!!"
kolik by meli mit prolizek 1 samec a 1 samice??
jak dlouho trva mysi nes se ji porodi dite????
jak dlouho trva mysi nes se ji porodi dite????
Dítě neporodí nikdy, myše, resp. hole se rodí cca po 3 týdnech březosti.
eline mam 1 samce a 1 samici 3tydny mohl bych k nim dat este jednu samici aby byl vetsi pocet mladych ok???
jde to většinou bez problémů... jen vyjímečně novou samici nesnesou..
Tak se myší holátko našlo. Včera jsem ho nikde neviděla, tak jsem myslela, že ho sežraly. Mají tam hodně hoblin, tak byla asi zavrtaná jak už je pohyblivější.
CA LIDInebydli nekdo blyzko mesta Tabor???nutne.chci se zeptat mam 1 samce a 1samici muzu k nim pridat este 1 samici???
odepise mi nekdo??
neměl by být problém
dik, giza dal(a)bys mi icq pls
jak musa byt stara samica aby byla plodna a samec??
Myška je plodná od 4 týdnů, samce - tuším - od šesti. Ideální je rozmnožovat od 2 měsíců věku, pak je mnohem větší šance, že myš mláďata odchová a její zdraví tím nebude poškozeno.
Zdravím,mám pár otázok:momentálne zakladám chov myší(asi 10 skupín-pre moju potrebu).Doteraz som choval len tri skupinky,takže mi stačilo kupovat hobliny v zverimixe.Ale v tomto vačšom chove by som chcel aspon trochu minimalizovat náklady a brat hobliny od uja(strejda-truhlář),ktorý ich plné mechy vyhadzuje.Samozrejme by som ich prehnal cez sito ,aby boli bez prachu.Záleží aj na druhu dreva atd.(napr.smrek,dub,buk...),alebo je to jedno?Nedávno som kúpil hobliny z obchodu a to bol samý prach a aj tie hobliny boli total malé(Polský výrobca),tak preto sa pýtam.
Od truhláře je to lepší, můžeš si je prosít podle potřeby, neměl bys používat hlavně hobliny ze smolnatých dřev (borovice, smrk), jinak je to jedno, ale nějaká menší příměs nevadí.
jen doplním maličkostí,super jsou peletky průměr 8mm.vypadá to jak granule.Originál je to topení třeba do koltů Linc apod.ekologické, lisování pod tlakem bez pojiv krom vzdušné vlkosti,kde se na lisování musíš dostat nad 45procent,a cena 100kg-cca 230kč-a výhody???to co nevezmou hobliny tak to bez problému vezmou peletky.Pošuk
po jak dlouhe dobe je samicka plodna a jak samec??
Pohlavně dospělí jsou samec i samice cca od 6 týdnů.. Je ale lepší počkat alespoň 8 týdnů.
po 4 tydnech oddelit. V patem uz mohou byt plodne, zalezi na delce brezosti, pri krattsi brezosti 18 dnu je to 6 tyden pri 24 denni brezosti uz 5 tyden.
Zdravím. Měla bych ještě otázku k chovu myšek. V jednom starším příspěvku zde na poradně se píše, že stačí jeden samec a střídat ho po týdnu u skupin samic. To mi připadá jako dobrý nápad, protože mám v úmyslu si pořídit korálovku a potřebovala bych menší počet holat, ale každý týden. Takže mě napadlo založit 2 až 4 skupiny samic po dvou a u nich střídat samce (přebytky by sežrali ještěři). Co ale se samcem v době kolem porodu? Když ho vrátím do první skupiny, nesežere mláďata v domnění, že nejsou jeho? Nebo ho mám nechat v poslední skupině a do první ho vrátit až po odebrání holat? Předem dík za rady a nezlobte se, že pořád otravuju, ale kromě terárka bych chtěla nejdřív zajistit i pravidelné krmení než si hada pořídím.
otreboval bych si z nekim po psat o chovu bilích myšek nemá někdo čas????€
Lepší je asi zvolit větší nádobu a mít třeba 1,5-7, než řešit přehazování samce. To bych spíš vždy na pár dní hodil 1-2 samičky k samcovi a potom zase až pokud viditelně nezabřeznou nebo až po porodu a odchovu myšat. Ale pokud bych měl volit za sebe, tak raději volím větší nádobu a více samic s jedním samcem (jednu rodinu) a nijak zvířata nepřehazoval. Po cca roce až roce a půl (podle plodnosti) bych si založil nové skupiny ze silných a pěkných vlastních odstávčat a staré bych zkrmil. Jeden kvalitní samec zvládne průběžně klidně těch 6-7 samic, měl jsem jich i 10, ale to už moc nestíhal.
Mě se to ještě nestalo, že by samec požral holata - jen samice. A klidně ho dávám znovu do skupiny s holaty (pro jistotu s jeho gen. výbavou)
On asi ty své potomky pozná.
poslal by mi nekdo odkaz načtrtu teraria pro mysky????diky predem
já mám myšky ve skleněném teráriu, které bylo dříve pro guttky (ještě malé). 80x40x35cm Vzadu nahoře 5 cm pás z drobného pletiva jako větrání, vpředu nahoře v rozích výseče s pletivem (přilepeno silikonem) na prostrčení napáječek. K napáječkám jsem musela koupit přes 20 cm dlouhé skleněné "tyčky", aby dosáhly dolů. Prodávají to v obchodě s laboratorním sklem. Tato terária mám dvě, z toho jedno je v polovině přepažené další skleněnou stěnou.. jo - výhoda - mám doma sklenáře )
Zajištění hada, než přijde skutečně do domů, je skvělé řešení. :o) Ideální by bylo, kdyby měl samec svůj osobní box :D, do kterého by mu na návštěvy chodily skupiny myšek. Stalo se mi, že když jsem dal samce k samicím, napadaly ho, což se přímo v samcově příbytku neděje. Pokud nutně potřebuješ samce nechávat u samic, bude jistější nechat ho u poslední skupiny s tím, že samec může samice hned po porodu opět nakrýt. A samce bych střídal spíš po 10ti dnech (říje u myší se opakuje co 5 dní, pokud není samcem přímo vynucená - pochod hormonů). Pokud začínáš s chovem myšek, ještě upozorním na fakt, že myší samice může své mladé sežrat bez nějakého důvodu. Prostě má po porodu blbou náladu, tak je zabije. Ale toto je častější spíš u šlechtěných jedinců, přestože i bílá myška ze zverimexu mi toto udělala. Přeji hodně úspěchů s chovem. P.S.: Kdyby byl problém, ozvi se na mail Turaya.potkan@seznam.cz
Mně jde právě o to, abych neměla všechna holata najednou a pak dlouho nic. Což se asi při společném chovu v jedné skupině může klidně stát. No a představa, že zabíjím holata a ukládám je do mrazáku vedle masa na řízky mě fakt neláká. Ale s těmi samicemi to ještě promyslím.
potrebuju nej rady prosim
Ráda si s tebou budu psát o chovu myšek. Mám doma dvě bodlinaté myši, šest hrabošů Brandtových a morčátka, ale začínala jsem právě na těch myškách. Měla jsem je hodně let a věnovala jim spoustu času, a tak mám radost, že někdo nad tím taky přemýšlí a nehodí je prostě do Velazky s granulema a vodou a nechá je být. Myslím že i krmné myši si zaslouží pestrou stravu a alespoň pár ruliček od toaletního papíru, popřípadě větev. Jinak pro začátek si můžeš počíst na mých stránkách: www.ehlodavci.estranky.cz je tam i myslím moc hezká kapitola o hračkách pro myšky, záleží jen kolik času jim chceš věnovat. Rozhodně pro spokojenost myšek vždy platí co největší prostor, co nejvíce hraček, pestrá strava a nikdy ne samotná jedna myška. Pokud se budeš chtít ptát dál, tak adresa na mě je: martinastod@seznam.cz
pak jedině samce samostatně a samice k němu střídavě dávat.
Zdravím. Plánuji rozšířit svůj chov myšek 1,1 o novou samici z vlastního chovu. Mohu tam malou myšku nechat po celou dobu až do dospělosti nebo ji mám odstavit než bude další vrh a pak ji zase vrátit až doroste? Ještě jeden dotaz. Když si pořídím mládě korálovky, které bylo rozkrmeno mastomyšmi, je problém ho naučit na myši? Někdo píše, že mu korálovka žere jenom myši, jiný že mastomyši. Takže zpestřování jídelníčku nefunguje? Předem dík.
problém je jen v tom že samec znovu oplodní samici ale jinak co se týká péče tak se i samec angažuje do výchovy a starosti o potomky.
Bery - jestli to bylo na mě, tak už jsem to zdárně vyřešila. Z původní 1,1 jsem nechala jednu samičku v původní skupině takže na 1,2 a další samičku + samečka mám zvlášť. Takže mám dvě skupiny 1,2 a 1,1. Zatím mi to vychází - samice v 1. skupině měly v tomto obsazení mladé 14 dní po sobě (8 a 9), samice ve 2. skupině ještě ne, takže zatím OK.
Ahooj taky mám párek myšek,maj malí máme jich 6 uz jsou velký.Nechala jsem je pohromade a všechny prezily
Poradí mi někdo,jak můžu poomoc kojicím samicím při velkém počtu mladych?Tak aby měli samice dostatek mlika.Uvažuju jim přidávat do napaječky cukr(glokopur)nebo je lepší neco jineho? Děkuji za odpověď.
Myslel jsem něco co běžně seženu v domacnosti,ale tohle neni taky špatné.Máte s připravkem zkušenosti?
já mám 1 samečka a 4 samičky , ale už asi 2 měsíce pořád nechtějí oťěhotnět. nevíte čím to je?
Hlavně hodně bílkovin. Je to přirozenější i pro plaza, pokud jsou myšky na krmení. Pokud na mazla/chov, je to také lepší. Takže myšce bych dával maso (vařené z polévky i syrové nebo chrupavky).
pestrou stravu , dostatek stravy a dostatek vody
Ano, je to nutné. Samec by se pokusil sežrat mladé nebo opět oplodnil samici a to by vedlo k vyčerpání a pak následné úmrtí samice.
Zdravím, mám 2samice 1samecka. Ta starší samice normálně cca kazdy mesi dá 20 mladych. Ta nová vypadala nedávno že má bříško cca 5 dní do porodu. Za další 1 den ji břicho zmizelo nejde mi do hlavy že by porodila tak brzo a sežrala mladé. Ted se vzorně stará o těch 20 mládat té starší samice. Je možny že by nějak předčastně potratila a mrtvé mladě sežrala?
Chovám si myši původně pro vlastní potřebu, protože u nás myš pod 25 kč neseženu a to by se mi při 3 dospělých hadech a jednou dospívajícím dost prodražilo.Zakoupila jsem si 2 samice a samce, dlouho se mi nechtěli množit, cca 3 měsíce, ale pak to začalo....myší mám stabilně kolem 20ks, se známými se dělím o holata a stejně mám nadbytek, nevím zda jsou myšice extra plodný, ale mívají 10-12 mladých, nechávám je s ostatníma myšma včetně samců, čistím normálně s holaty, ty dávám tedy na tu chvíli zvlášt´ a ani moc cítit nejsou, mám je v chodbě baráku.Pokud by někdo potřeboval, mám holata-tedy ted´ zrovna ne, ale asi 35 medvídků až skoček a jsem od Mělníka.Tyhle si nechám, abych měla čím krmit, ale mám zase asi 10 samic březích tak nechám z dalších vrhů.
Já bych potřebovala pomoct. Už rok se snažím rozmnožit myši a nic. Už jsem i vyměnila skupinu. Měla jsem pár, samice měla jednou mladý, pak jsem jim ještě přikoupila jednu samici a nic. Už tři měsíce ani ťuk. Mám je v kleci 30X20X30, podestýlka hobliny, každý den žrádlo ( pro morčata, obačas ovoce a zelenina) a čistá voda. Už jsem z toho zoufalá, mám plno zvířat, které by se dali krmit holatama a já jen dělám myší hotel.....
Chybějí jim bílkoviny, přidávej do krmení kočičí granule.
Granule zkusím, děkuji
jojo určitě chybí bílkovina, hod jim tam granule(kočičí,psí). Já jim dávám i třeba slepičí krky z vývaru a množej se jak praštěný:) Další možnost že tam máš samé samce nebo samice:P Protože většinou když nemaj bílkovinu tak mladé porodí ale v zápětí je sežerou.
Samec a samice to jsou určitě, protože jednou měli mladý Takže při nejhoršim to jsou dva samci a samice. Ty granule zkusím, že jim něco chybí je možné. Ani nevylučuji, že je třeba po porodu sežerou, ale hnízdo kontroluji každý den. Třeba to zvládnou rychle
Tak to by jsi uviděla že má samice břicho, moc hnízdo nekontroluj. Některé je sežerou právě pro to že jim tam někdo kouká. Jak uvidíš že začíná mít břicho to poznáš je jak hruška. Tak ji dej klid granule a uvidíš jak se to bude zachvilku hemžit :)
Děkuji nebudu tam lézt před půl měsícem tlustá byla, to je fakt.... Děkuji za rady a pak se ozvu jak to dopadlo
Nejspíše nemají správné podmínky.
Já už nevím co víc jim dopřád. Maj teplotu mezi 15-20 stupňů, každodení péči, pravidelné čištění....
Mohlo by i pomoc zacit jim davat special granule pro mysi. Funguji na nich dobre a lip se s nima krmi.
ad) A nemusí se při nich dokrmovat ničím dalším, a celkově to výjde levněji než komerční krmiva a x dalších věcí okolo.
Já krmím pouze speciálními granulemi pro chov hlodavců v reprodukci, přikrmuji občas suchým pečivem, co mi doma zůstane, ale při mích 50 beden, má jedna bedna, jeden rohlík za měsíc. Dalším základem k úspěšnému chovu je dostatek čisté vody.
já je mám nevychované, nechtěj ty granule pro chov hlodavců žrát. Ale jak dodělám nové boxy tak budou muset nic jiného nedostanou.
Pro to mám jen jednu radu, a to ,,Hladovka je naučí´´
Ahoj. Asi takhle: samec mláďatům nic neudělá (tzn. oddělovat ho kvůli toho nemusíš), ale krátce po porodu matku znovu nakryje. Což samičku vyčerpává a po následujícím vrhu, kterému předcházelo kojení vrhu prvního, může umřít. Řešením by mohlo být pořídit ještě jednu myší samičku - v péči o mláďata si vzájemně pomáhají a pozornost samce se rozdělí mezi dvě holky; nebo samici hodně krmit bílkovinami (maso, chrupavky), pak by byla schopna pečovat o mladé a dál se rozmnožovat, ale nebylo by to řešení na pořád! Při velkém vyčerpání by totiž mohla mláďata sežrat. To se stává v mnoha případech, ačkoliv mají myšky kompletní péči. Optimálním řešením by bylo: mít dva boxy, v jednom samce, ve druhém dvě až tři samičky. A samičky dávat, dle potřeby, k samci (To, pokud máš chov na krmení pro plazy apod.). Máš-li myšky na mazlení, doporučuji chovat dvě samičky spolu a samce samotného.
Nevím, to mě příjde zbytečný mám v boxu 3 samice 1samce vždy cca 12 měsíců potom už nemá tolik mladých tak je měním a nikdy v průběhu neumřela ani jedna. Mladé má každá zhruba každych 30 dní 10-20mladých. Možna pokud jsou dva samci a jedna samice potom to je problém. Jinak bych to neřešil. Navíc se mi zdá pokud je samec sám v boxu tak smrdí neskutečně.
Suhlas. Momentalne obmenujem asi po 11. mesiacoch skupiny. 1,3 a nikdy ziaden problem. Samice zacali rodit celkom skoro a aj ked som predpokladal ze budu mensie tak su fakt velke.
Samca som nikdy neoddeloval. Inak pridavat a odoberat zvierata do/zo skupiny skor robi casto problemy.
Krmim granulami pre hlodavce a psie granule, suche pecivo, ovocie, zelenina, sem-tam im hodim vajecne skrupiny ktore dost rychlo zosrotuju. No a obcas nejaky hmyz (mucnaky,svaby smykany hmyz). U vecsich samic nieje problem na jeden vrh aj vyse 20 holicat.
Žerou skořápky od vajec jo? To musím hned vyzkoušet taky, by mě nenapadlo že to budou chroupat
Nieco zozeru, nieco len rozvlacia po bedni. Klasika...
Dano dávaš surové škrupiny alebo z varených vajec?
Myšky neodděluj. Jsou to společenská zvířata. Oddělením by strádaly a nejspíš by
V případě, že je samice březí díky tomu samcovi, kterého s ní máš, tak je můžeš s absolutním klidem nechat spolu. Pokud je březí díky jinému samci, tak ho odděl, jinak mladé čeká jistá smrt.
To teda nevím - já mám ve velkém teráriu skupinku 1 samec a 6 samic. V 5ti dalších boxech mám 1 samce a 1-2 samice. Když samice z boxu porodí, holátka dám na kojení do terária k té velké skupině a všechny myšky se vzorně starají o cizí holátka. I samec je zahřívá a očišťuje. Je to spíše osobitou povahou myšek - některá zakousne i vlastní holátka, některá (i samci) se vzorně stará i o cizí.
Samozřejmě, že každý má jiné zkušenosti. Já mám těch skupin 10, vždy 1 samce a 4-5 samice, a když jsem několikrát skupiny upravoval a nevšiml si, že samice je březí, tak nový samec vše zlikvidoval, hned jak mladé vrhla. To je má zkušenost.
Měla bych jeden dotaz k myškám. Kolik asi tak měří jednodenní hole? Možná se Vám ten dotaz bude zdát divný, ale zajímalo by mě to kvůli krmení mladé agamy vousaté. Tak se moc nezlobte a doufám, že mi někdo odpoví. Předem dík.
Zdravím. Nikdy jsem ho neměřil, ale podle mého odhadu je to maximálně 1cm. Záleží ale taky na tom, jak kvalitní je chovná samice, kolik má za sebou vrhů atd. Několikrát se mi stalo, že mi samice vrhla opravdu mrzáčky, kteří byli hrozně hubený a malý a jiná samice ve stejné skupině vrhla mladé jednou tak velké.
Díky za odpověď. To už by mohla zvládnout i ta malá agama. Mám kromě jiného dva velké chameleony jemenské, tak jsem si koupila dvě bílé myšky 1,1. Chtěla bych jim přes zimu zpestřit jídelníček, aby neměli jen cvrčky a šbábi.
Já teda nejsem žádný expert, ale holátko pro chameleona!? Agamám jsem je taky občas dával, ale že se dávají i chamíkům? Ale nemůžu radit, nikdy jsem je nechoval a tudíž ani neznám podmínky chovu. Někdo jiný určitě rád poradí.
Jednou za čas se může dát hole i chameleonovi. Já holata sem tam taky dávám.
no zelezi od toho aky chameleon cim vecsi tim je moznost stravy rozmanitejsia . . . napr. som videl krmit Furcifera pardalis aj malou rybkou . . male mysky uplne bezne :)
Samozřejmě patří "šváby" a ne "šbábi".
Už jsem holata chamíkům jednou dala a moc si pošmákli.
a to te male agamce nic neudela? prej sou z toho agamy tluste...a nemocne...myslis ze bych to sve pul rocni agamce mohla taky dat to hole? na Vanoce od Jeziska jakoze
Jeden kus holátka bude stačit
Taky bych to viděla na jedno hole za měsíc. Z toho určitě neztloustne.
nevite nekdo jestli agama vyroste z toho jak je divoka? chovatelka od kere mam agamy ty svoje pusti na zem aoni chodi po koberci a ta moje by se zdycky nejradsi nekam schovala a utekla mi, nemuzu ji pustit se probehnout po pokoji bo bych ju uz nechytla...vyroste z toho?
si pořiď kočku či psa!!!!!! terarijní zvířata nejsou na mazlení !!! samozdřejmě jsou vyjímky, ale drtivou většinu neli 100% to jenom stresuje. Pokud se ji budeš dostatečně věnovat a dáš ji prostor na to aby si na tebe zvykla a ne se tě bála a měla stresy. Možná se ti to povede a bude krotší, ale toto trvá léta nikoli měsíce...
Tak mně ty myšky doma neprošly. Musela jsem je odstěhovat do práce do kotelny, jenže tam je na nejchladnějším místě 28°C. Myslíte, že se při tak vysoké teplotě budou ještě množit?
28 je dost, ale myslim, ze by se jim tam mohlo i libit - jen asi budou pekne smrdet... A bacha na dostatek vody. VH
Vodu jim dávám každý den do napáječky. A smrdět by moc neměly, protože jsou v zadní části asi jeden metr od větračky, ale průvan nemají.
Smrdět budou stejně. To jsou prostě myši.Já jsem je teď nastěhoval do sklepa, čistím 2-3x týdně a stejně smrdí.
No tak samozřejmě, že smrdí když se čichne přímo k nim. Co je ale hlavní, nejsou cítit v místnosti, protože jsou blízko toho větrání. Když zmiňujete to čištění, tak by mě zajímalo, jak se to čistí když mají mladé. Dospělé normálně vyndám, ale co s hnízdem s holaty?
Vyndám je taky, ale dám je do jiné krabičky než myši, protože je občas začnou nosit a schovávat. Sice se všude možně píše,že se nemají čistit, pokud samice kojí, ale to bych smrady padl a myši taky. Ještě se mi nestalo, že by se s holaty něco stalo. Když je dávám zpátky, tak jim v podkladu (hobliny) udělám prohlubeň, do které dám zpátky holata a pak tam pustím dospělé myši. Vše bez sebemenších problémů. Stejně to dělám i u potkanů. Jinak moje myši smrdí hned druhý až třetí den, asi máš čistotné myši.
to záleží na hustotě osídlení na decimetr čtvereční Nám myši nesmrděly dlouho...ale už jsem je zrušil, v zimě nemají kde být, zatímco potkani zvládají větší chladno.
Mám je v T3 bednách ve skupinách 1.4,5. Ale silně uvažuju o zrušení chovu a přechodu na mastomyši, právě kvůli tomu smradu. Kdybych je mohl mít pořád jen venku, v kůlně, tak to neřeším, ale když to pak smrdí v baráku, i při pravidelném čištění několikrát v týdnu, tak to je fakt blbý. Asi mám nějaké extra smradlavé.
No já mám jenom dvě, takže míň myší = míň smradu. Jinak díky za rady. Uvidím jestli se mi vůbec budou množit.
Dobrý večer. Takže myšky se mi nějak nechtějí množit. Mám 1,1 v práci v kotelně. Teplota se pohybuje 22-28 °C. Mají napáječku s vodou. Na krmení směs pro myši + ovesné vločky, granule pro kočky a granule pro psy. K tomu tvrdé pečivo a kousek jablka. Asi před 14-ti dny vypadala samička kulatější, ale jeden den byly bez dozoru a v pondělí už byla hubená. Nikde jsem ale nenašla známky, že by měly mladé. Myslíte, že je mohly sežrat aniž by zanechaly nějaké stopy? Ještě mě napadlo, že bych koupila ještě jednu samičku. Je to dobrý nápad?
Je lepší, když je samiček víc, ale když dokoupíš do skupiny novou myš, může se stát, že ji k sobě nebudou chtít přijmout, budou ji prohánět a kousat. Buď ji časem přijmou, nebo ji můžou i zabít. Je lepší měnit celé skupiny. Pokud sežerou mláďta vícekrát, určitě je vyměň. Někdy to udělají i moje myši, z nějakých nevysvětlielných důvodů. Další porod je však zase v pořádku.
Přesně tak, stává se to. Mě to teď několikrát udělaly taky. Takže plné myši odděluji a je klid. Po odstavení mladých vracím myši zpět do skupiny a je vše O.K.
Zdravím. Tak mám konečně po třech měsících chovu holátka. Už jsem ty myši chtěla dát kocourovi, protože se nemnožily. Těch holátek je asi 5 nebo 6, tak jsem se chtěla zeptat, když potřebuju asi 3 cm velká holata, jestli je mám vzít najednou nebo postupně. Jde mi o to, když vyndám 2 holata jestli ty zbylé ze strachu nesežerou a nebo kdyby se vzali najednou, zda to neublíží myší samičce?
1-2 holátka vždy nechávám kvůli kojící samici. Nevím, jestli to k něčemu je, ale podle mne se nějak musí zbavit mléka, takže minimálně jedno bych nechal. Zbytek můžeš klidně odebrat. Je málo pravděpodobné, že zbytek sežerou ze strachu o mladé. Myslím, že ve žraní mladých je jiný důvod - nedostatek živočišných bílkovin.
Myslím si, že to není potřeba. Třeba když holátka hned po narození sežerou, tak jim taky nikdo mléko nesaje.
Ja som mal prave mal 41 holat od troch samic a nechaval som pre istotu desat aby ich trochu "vytahali"aby produkcia mlieka pozvolna klesala.Tiez by ma zaujimalo ci je to potrebne..
jejda.. když se chlapi vrhnou na kojení ))
fakt to potřeba není.. znám to z vlastní zkušenosti - mám 2 děti a 40 samic lab. myšek )))
cau chci se zeptat budou se mi mnozit mysky kdyz mam jen 1 samce a 1 samici bilejch mysek????diky
množit se budou, jen si musí "sednout", prostě se může stát, že se navzájem nebudou chtít, to pak musím samičku vyměnit za jinou.. já mívám od samice 10 - 14 holat..
Mám taky jen jednoho samce a jednu samici. Teď měly poprvé pět mladých. Po týdnu jsem odebrala čtyři holata (pro chamíky). Jedno jsem tam nechala s tím, že ho odeberu za dva dny, ale už nebylo co. Holou rukou jsem je nebrala (že by cítily pach), tak nevím proč ho sežraly.
Před nedávnem se tu probíral smrad myší. Na burze v Jihlavě jsem si koupila ještě párek myší strakatých. Nejsou sice ještě dospělé, ale vůbec nesmrdí. Ty bílé jsem musela kvůli smradu odnést do práce do kotelny, ale ty strakaté mám doma v obytné místnosti.
Je možné, že by strakaté myši smrděly míň než bílé? A jak je to s produktivitou těch strakatých, chováte je někdo?
ja ne ale bili mysky chovam pro zabavu a pro brachovo 4želvy!:D
lidský pach jim nevadí - klidně je můžeš brát do ruky, někdy prostě mladé sežerou a nic s tím nenaděláš - je to spíše o stravě.
Myší smrad - mladé tolik nesmrdí - páchnou hlavně samci. Strakaté páchnou stejně - když dám k sobě bílou samici se šedým samcem, mám bílá, černá, šedá i strakatá holátka.. ))
mím myším chutna pšenice!!"
kolik by meli mit prolizek 1 samec a 1 samice??
jak dlouho trva mysi nes se ji porodi dite????
Dítě neporodí nikdy, myše, resp. hole se rodí cca po 3 týdnech březosti.
eline mam 1 samce a 1 samici 3tydny mohl bych k nim dat este jednu samici aby byl vetsi pocet mladych ok???
jde to většinou bez problémů... jen vyjímečně novou samici nesnesou..
Tak se myší holátko našlo. Včera jsem ho nikde neviděla, tak jsem myslela, že ho sežraly. Mají tam hodně hoblin, tak byla asi zavrtaná jak už je pohyblivější.
CA LIDInebydli nekdo blyzko mesta Tabor???nutne.chci se zeptat mam 1 samce a 1samici muzu k nim pridat este 1 samici???
odepise mi nekdo??
neměl by být problém
dik, giza dal(a)bys mi icq pls
jak musa byt stara samica aby byla plodna a samec??
Myška je plodná od 4 týdnů, samce - tuším - od šesti. Ideální je rozmnožovat od 2 měsíců věku, pak je mnohem větší šance, že myš mláďata odchová a její zdraví tím nebude poškozeno.
Zdravím,mám pár otázok:momentálne zakladám chov myší(asi 10 skupín-pre moju potrebu).Doteraz som choval len tri skupinky,takže mi stačilo kupovat hobliny v zverimixe.Ale v tomto vačšom chove by som chcel aspon trochu minimalizovat náklady a brat hobliny od uja(strejda-truhlář),ktorý ich plné mechy vyhadzuje.Samozrejme by som ich prehnal cez sito ,aby boli bez prachu.Záleží aj na druhu dreva atd.(napr.smrek,dub,buk...),alebo je to jedno?Nedávno som kúpil hobliny z obchodu a to bol samý prach a aj tie hobliny boli total malé(Polský výrobca),tak preto sa pýtam.
Od truhláře je to lepší, můžeš si je prosít podle potřeby, neměl bys používat hlavně hobliny ze smolnatých dřev (borovice, smrk), jinak je to jedno, ale nějaká menší příměs nevadí.
jen doplním maličkostí,super jsou peletky průměr 8mm.vypadá to jak granule.Originál je to topení třeba do koltů Linc apod.ekologické, lisování pod tlakem bez pojiv krom vzdušné vlkosti,kde se na lisování musíš dostat nad 45procent,a cena 100kg-cca 230kč-a výhody???to co nevezmou hobliny tak to bez problému vezmou peletky.Pošuk
po jak dlouhe dobe je samicka plodna a jak samec??
Pohlavně dospělí jsou samec i samice cca od 6 týdnů.. Je ale lepší počkat alespoň 8 týdnů.
po 4 tydnech oddelit. V patem uz mohou byt plodne, zalezi na delce brezosti, pri krattsi brezosti 18 dnu je to 6 tyden pri 24 denni brezosti uz 5 tyden.
Zdravím. Měla bych ještě otázku k chovu myšek. V jednom starším příspěvku zde na poradně se píše, že stačí jeden samec a střídat ho po týdnu u skupin samic. To mi připadá jako dobrý nápad, protože mám v úmyslu si pořídit korálovku a potřebovala bych menší počet holat, ale každý týden. Takže mě napadlo založit 2 až 4 skupiny samic po dvou a u nich střídat samce (přebytky by sežrali ještěři).
Co ale se samcem v době kolem porodu? Když ho vrátím do první skupiny, nesežere mláďata v domnění, že nejsou jeho? Nebo ho mám nechat v poslední skupině a do první ho vrátit až po odebrání holat?
Předem dík za rady a nezlobte se, že pořád otravuju, ale kromě terárka bych chtěla nejdřív zajistit i pravidelné krmení než si hada pořídím.
otreboval bych si z nekim po psat o chovu bilích myšek nemá někdo čas????€
Lepší je asi zvolit větší nádobu a mít třeba 1,5-7, než řešit přehazování samce. To bych spíš vždy na pár dní hodil 1-2 samičky k samcovi a potom zase až pokud viditelně nezabřeznou nebo až po porodu a odchovu myšat. Ale pokud bych měl volit za sebe, tak raději volím větší nádobu a více samic s jedním samcem (jednu rodinu) a nijak zvířata nepřehazoval. Po cca roce až roce a půl (podle plodnosti) bych si založil nové skupiny ze silných a pěkných vlastních odstávčat a staré bych zkrmil.
Jeden kvalitní samec zvládne průběžně klidně těch 6-7 samic, měl jsem jich i 10, ale to už moc nestíhal.
Mě se to ještě nestalo, že by samec požral holata - jen samice. A klidně ho dávám znovu do skupiny s holaty (pro jistotu s jeho gen. výbavou)
On asi ty své potomky pozná.
poslal by mi nekdo odkaz načtrtu teraria pro mysky????diky predem
já mám myšky ve skleněném teráriu, které bylo dříve pro guttky (ještě malé). 80x40x35cm Vzadu nahoře 5 cm pás z drobného pletiva jako větrání, vpředu nahoře v rozích výseče s pletivem (přilepeno silikonem) na prostrčení napáječek. K napáječkám jsem musela koupit přes 20 cm dlouhé skleněné "tyčky", aby dosáhly dolů. Prodávají to v obchodě s laboratorním sklem. Tato terária mám dvě, z toho jedno je v polovině přepažené další skleněnou stěnou.. jo - výhoda - mám doma sklenáře )
Zajištění hada, než přijde skutečně do domů, je skvělé řešení. :o) Ideální by bylo, kdyby měl samec svůj osobní box :D, do kterého by mu na návštěvy chodily skupiny myšek. Stalo se mi, že když jsem dal samce k samicím, napadaly ho, což se přímo v samcově příbytku neděje.
Pokud nutně potřebuješ samce nechávat u samic, bude jistější nechat ho u poslední skupiny s tím, že samec může samice hned po porodu opět nakrýt. A samce bych střídal spíš po 10ti dnech (říje u myší se opakuje co 5 dní, pokud není samcem přímo vynucená - pochod hormonů). Pokud začínáš s chovem myšek, ještě upozorním na fakt, že myší samice může své mladé sežrat bez nějakého důvodu. Prostě má po porodu blbou náladu, tak je zabije. Ale toto je častější spíš u šlechtěných jedinců, přestože i bílá myška ze zverimexu mi toto udělala. Přeji hodně úspěchů s chovem.
P.S.: Kdyby byl problém, ozvi se na mail Turaya.potkan@seznam.cz
Mně jde právě o to, abych neměla všechna holata najednou a pak dlouho nic. Což se asi při společném chovu v jedné skupině může klidně stát. No a představa, že zabíjím holata a ukládám je do mrazáku vedle masa na řízky mě fakt neláká. Ale s těmi samicemi to ještě promyslím.
potrebuju nej rady prosim
Ráda si s tebou budu psát o chovu myšek. Mám doma dvě bodlinaté myši, šest hrabošů Brandtových a morčátka, ale začínala jsem právě na těch myškách. Měla jsem je hodně let a věnovala jim spoustu času, a tak mám radost, že někdo nad tím taky přemýšlí a nehodí je prostě do Velazky s granulema a vodou a nechá je být. Myslím že i krmné myši si zaslouží pestrou stravu a alespoň pár ruliček od toaletního papíru, popřípadě větev. Jinak pro začátek si můžeš počíst na mých stránkách: www.ehlodavci.estranky.cz je tam i myslím moc hezká kapitola o hračkách pro myšky, záleží jen kolik času jim chceš věnovat. Rozhodně pro spokojenost myšek vždy platí co největší prostor, co nejvíce hraček, pestrá strava a nikdy ne samotná jedna myška. Pokud se budeš chtít ptát dál, tak adresa na mě je: martinastod@seznam.cz
pak jedině samce samostatně a samice k němu střídavě dávat.
Zdravím. Plánuji rozšířit svůj chov myšek 1,1 o novou samici z vlastního chovu. Mohu tam malou myšku nechat po celou dobu až do dospělosti nebo ji mám odstavit než bude další vrh a pak ji zase vrátit až doroste?
Ještě jeden dotaz. Když si pořídím mládě korálovky, které bylo rozkrmeno mastomyšmi, je problém ho naučit na myši? Někdo píše, že mu korálovka žere jenom myši, jiný že mastomyši. Takže zpestřování jídelníčku nefunguje?
Předem dík.
problém je jen v tom že samec znovu oplodní samici ale jinak co se týká péče tak se i samec angažuje do výchovy a starosti o potomky.
Bery - jestli to bylo na mě, tak už jsem to zdárně vyřešila. Z původní 1,1 jsem nechala jednu samičku v původní skupině takže na 1,2 a další samičku + samečka mám zvlášť. Takže mám dvě skupiny 1,2 a 1,1. Zatím mi to vychází - samice v 1. skupině měly v tomto obsazení mladé 14 dní po sobě (8 a 9), samice ve 2. skupině ještě ne, takže zatím OK.
Ahooj taky mám párek myšek,maj malí máme jich 6 uz jsou velký.Nechala jsem je pohromade a všechny prezily
Poradí mi někdo,jak můžu poomoc kojicím samicím při velkém počtu mladych?Tak aby měli samice dostatek mlika.Uvažuju jim přidávat do napaječky cukr(glokopur)nebo je lepší neco jineho? Děkuji za odpověď.
Promotor L
Myslel jsem něco co běžně seženu v domacnosti,ale tohle neni taky špatné.Máte s připravkem zkušenosti?
já mám 1 samečka a 4 samičky , ale už asi 2 měsíce pořád nechtějí oťěhotnět. nevíte čím to je?
Hlavně hodně bílkovin. Je to přirozenější i pro plaza, pokud jsou myšky na krmení. Pokud na mazla/chov, je to také lepší. Takže myšce bych dával maso (vařené z polévky i syrové nebo chrupavky).
pestrou stravu , dostatek stravy a dostatek vody
Ano, je to nutné. Samec by se pokusil sežrat mladé nebo opět oplodnil samici a to by vedlo k vyčerpání a pak následné úmrtí samice.
Zdravím, mám 2samice 1samecka. Ta starší samice normálně cca kazdy mesi dá 20 mladych. Ta nová vypadala nedávno že má bříško cca 5 dní do porodu. Za další 1 den ji břicho zmizelo nejde mi do hlavy že by porodila tak brzo a sežrala mladé. Ted se vzorně stará o těch 20 mládat té starší samice. Je možny že by nějak předčastně potratila a mrtvé mladě sežrala?
Chovám si myši původně pro vlastní potřebu, protože u nás myš pod 25 kč neseženu a to by se mi při 3 dospělých hadech a jednou dospívajícím dost prodražilo.Zakoupila jsem si 2 samice a samce, dlouho se mi nechtěli množit, cca 3 měsíce, ale pak to začalo....myší mám stabilně kolem 20ks, se známými se dělím o holata a stejně mám nadbytek, nevím zda jsou myšice extra plodný, ale mívají 10-12 mladých, nechávám je s ostatníma myšma včetně samců, čistím normálně s holaty, ty dávám tedy na tu chvíli zvlášt´ a ani moc cítit nejsou, mám je v chodbě baráku.Pokud by někdo potřeboval, mám holata-tedy ted´ zrovna ne, ale asi 35 medvídků až skoček a jsem od Mělníka.Tyhle si nechám, abych měla čím krmit, ale mám zase asi 10 samic březích tak nechám z dalších vrhů.
Já bych potřebovala pomoct. Už rok se snažím rozmnožit myši a nic. Už jsem i vyměnila skupinu. Měla jsem pár, samice měla jednou mladý, pak jsem jim ještě přikoupila jednu samici a nic. Už tři měsíce ani ťuk. Mám je v kleci 30X20X30, podestýlka hobliny, každý den žrádlo ( pro morčata, obačas ovoce a zelenina) a čistá voda. Už jsem z toho zoufalá, mám plno zvířat, které by se dali krmit holatama a já jen dělám myší hotel.....
Chybějí jim bílkoviny, přidávej do krmení kočičí granule.
Granule zkusím, děkuji
jojo určitě chybí bílkovina, hod jim tam granule(kočičí,psí). Já jim dávám i třeba slepičí krky z vývaru a množej se jak praštěný:)
Další možnost že tam máš samé samce nebo samice:P
Protože většinou když nemaj bílkovinu tak mladé porodí ale v zápětí je sežerou.
Samec a samice to jsou určitě, protože jednou měli mladý Takže při nejhoršim to jsou dva samci a samice. Ty granule zkusím, že jim něco chybí je možné. Ani nevylučuji, že je třeba po porodu sežerou, ale hnízdo kontroluji každý den. Třeba to zvládnou rychle
Tak to by jsi uviděla že má samice břicho, moc hnízdo nekontroluj. Některé je sežerou právě pro to že jim tam někdo kouká. Jak uvidíš že začíná mít břicho to poznáš je jak hruška. Tak ji dej klid granule a uvidíš jak se to bude zachvilku hemžit :)
Děkuji nebudu tam lézt před půl měsícem tlustá byla, to je fakt.... Děkuji za rady a pak se ozvu jak to dopadlo
Nejspíše nemají správné podmínky.
Já už nevím co víc jim dopřád. Maj teplotu mezi 15-20 stupňů, každodení péči, pravidelné čištění....
Mohlo by i pomoc zacit jim davat special granule pro mysi. Funguji na nich dobre a lip se s nima krmi.
ad) A nemusí se při nich dokrmovat ničím dalším, a celkově to výjde levněji než komerční krmiva a x dalších věcí okolo.
Já krmím pouze speciálními granulemi pro chov hlodavců v reprodukci, přikrmuji občas suchým pečivem, co mi doma zůstane, ale při mích 50 beden, má jedna bedna, jeden rohlík za měsíc. Dalším základem k úspěšnému chovu je dostatek čisté vody.
já je mám nevychované, nechtěj ty granule pro chov hlodavců žrát. Ale jak dodělám nové boxy tak budou muset nic jiného nedostanou.
Pro to mám jen jednu radu, a to ,,Hladovka je naučí´´
Ahoj. Asi takhle: samec mláďatům nic neudělá (tzn. oddělovat ho kvůli toho nemusíš), ale krátce po porodu matku znovu nakryje. Což samičku vyčerpává a po následujícím vrhu, kterému předcházelo kojení vrhu prvního, může umřít. Řešením by mohlo být pořídit ještě jednu myší samičku - v péči o mláďata si vzájemně pomáhají a pozornost samce se rozdělí mezi dvě holky; nebo samici hodně krmit bílkovinami (maso, chrupavky), pak by byla schopna pečovat o mladé a dál se rozmnožovat, ale nebylo by to řešení na pořád! Při velkém vyčerpání by totiž mohla mláďata sežrat. To se stává v mnoha případech, ačkoliv mají myšky kompletní péči. Optimálním řešením by bylo: mít dva boxy, v jednom samce, ve druhém dvě až tři samičky. A samičky dávat, dle potřeby, k samci (To, pokud máš chov na krmení pro plazy apod.). Máš-li myšky na mazlení, doporučuji chovat dvě samičky spolu a samce samotného.
Nevím, to mě příjde zbytečný mám v boxu 3 samice 1samce vždy cca 12 měsíců potom už nemá tolik mladých tak je měním a nikdy v průběhu neumřela ani jedna. Mladé má každá zhruba každych 30 dní 10-20mladých.
Možna pokud jsou dva samci a jedna samice potom to je problém. Jinak bych to neřešil.
Navíc se mi zdá pokud je samec sám v boxu tak smrdí neskutečně.
Suhlas.
Momentalne obmenujem asi po 11. mesiacoch skupiny. 1,3 a nikdy ziaden problem. Samice zacali rodit celkom skoro a aj ked som predpokladal ze budu mensie tak su fakt velke.
Samca som nikdy neoddeloval.
Inak pridavat a odoberat zvierata do/zo skupiny skor robi casto problemy.
Krmim granulami pre hlodavce a psie granule, suche pecivo, ovocie, zelenina, sem-tam im hodim vajecne skrupiny ktore dost rychlo zosrotuju. No a obcas nejaky hmyz (mucnaky,svaby smykany hmyz).
U vecsich samic nieje problem na jeden vrh aj vyse 20 holicat.
Žerou skořápky od vajec jo? To musím hned vyzkoušet taky, by mě nenapadlo že to budou chroupat
Nieco zozeru, nieco len rozvlacia po bedni. Klasika...
Dano dávaš surové škrupiny alebo z varených vajec?