Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem opět otázka substrátu

Zdravim, potřebuju poradit s volbou substrátu pro E.guttatu, v sobotu si jedu pro hada a těd rařizuji terárko, jako podklad jsem použil lygnocel. Ale dočet sem se tady spousta jeho nedostatků ale i rašelina má spoustu pro i proti, tak už vážně nevim. Co používáte vy??? Mam terarko na ozdobu, tudíš noviny u mě nepřipadají v úvahu... Dik

začni klidně s lignocelem radši hrubším a časem zjistíš jestli ti tento zpúsob substrátu vyhovuje nebo skusíš neco jiného, postupně jsem prošel přepálený hrubší písek ,rašelinu,hobliny, lignocel, skončil jsem u novin protože ted mám hady /guttky/ v racku asi bych smíchal lignocel s pískem protože lignocel je podle mě na gutky moc vlhký av okrasném terárku by tosnad mohlo vypadat přirozeněji,takovej hrubší písek +rašelina+lignocel to může vypadat aji přirozeně na podmínky kde gutky žijí,štepky jsou opět jen hygienická náhražka jako noviny a nikdy mě moc nenadchly-pod miskou s vodou byla druhý den plisen´to už byly lepší hoblovačky. jestli chceš postavit okrasné terarko do obytných místností tak určitě popřemýšlej o povrchové upravě pozadí ,větví a dalšího vybavení aby bylo dokonale omyvatelné protože užovku na jedno místo nenaučíš ajejí upně jedno kdesi zrovna uleví a ten zápach se umí zažrat i do skla /agresivní trus a moč/kraken

Pokud chceš mít něco co je opravdu dekorativní tak bych ti doporučil taky bukové štepy jak psal michal. Terárium s lignocelem se ti pořádně zapaří, lignocel bude všude na stěnách a pěknej svinčík to potom uklízet...Bukové štěpy jsou čisté, suché, a podle mého velmi dekorativní, krom toho není u nich možnost plísně jako u lignocelu a pod...
Nebo si s tím pohraj a udělej si mix ( v jednom místě bukové štěpy, někde v rohu trochu štěrku + píseček a do jednoho rohu lignocel + rašelinu a tam zasadíš třeba nějakou rostlinku:puff:

Tak furt nevim, ty bukové štěpky se mi opravdu moc nelíbý, protože chci takové lesní teráruim (pozadí kůra, nějakej kořen, kapradí) a tam se ty světlé štěpky opravdu moc nehodí, asi udělam tu směs lignocelu s rašelinou, jen mě trochu odrazuje ta cena té rašeliny v chovaletství...

Sice nevím kterou od té Exotery myslíš, já momentálně používám od nich Jungle Earth a vypadá to docela dobře pytel 8,8l vyjde na 170,- (ještě se prodava 4,4l, ale ten stoji 120,-)životnost zatím nemám odzkoušenou, ale při nejbližší burze si určitě nakoupim nějake bukove štěpky protože dat 170,- za pytel ze ktereho udělam tak dva středni terarka by mě za chvili zrujnovalo.
Tohle je terko s chamikama kde ji mam, rosim to denně a už je to tam před tyden a zatim žadna pliseň. Vic k tomu zatim bohužel řici nemohu.
[http://img372.imageshack.us/img372/7046/p1060544ip8 .jpg]

No nevim jak to bude fungovat. Lignocel drží více vlhkost tak aby to potom od spodu nezacinalo chytat pliseň a časem až ten lignocel vyschne tak nevim jak ho budeš třeba vlhčit přes ty štěpky toho zase tolik dolu neprojde, nevim jestli v tomhle připadě neni ten lignocel už zbytečny.

asi udělam tu směs lignocelu s rašelinou

To je jako míchat štěrk s kamínkama;-), mají podobné vlastnosti, spíš bych míchal lignocel nebo rašelinu s pískem.

jen mě trochu odrazuje ta cena té rašeliny v chovaletství...

Tak ji kupte v nějakém hypermarketu (obi, baumax atd.), pytel vrchovištní rašeliny tam vyjde sotva na stovku (zatímco lignocel ve zverexech mnohonásobně víc).

ty bukové štěpky se mi opravdu moc nelíbý, protože chci takové lesní teráruim (pozadí kůra, nějakej kořen, kapradí)

Guttaty žijí spíše na sušších (často borových) biotopech, takže bych dal i klidně směs spíše z převahou písku (koupit se dá taktéž poměrně levně ve větším pytli v nějakém tom obi).;-)

ještě k té kůře -vypadá velice efektně -měli ji v terariích v kolíně n. rýnem v zoo vypadala pěkně ovšem cena u našich obchodníkú je hrozná ,objevil jsem kůru asi borovou ve čtyřlístku je to brně vedle obi stojí 300 kč ale 70litrú pytel zatím jsem ji nekoupil ale není to klasická mulčovačka-smrková je to opravdu borovice asi s jedlí větší kousky do podoby kúry prodáváné ve zveráku 8,8litru za 200kilča by to chtělo ji pomlít takovím tím zahradním mixerem na větvě na menší kousky a pro sušší hady snad jo.uvažoval jsem o koupení drtiče ale dopadlo to jak s hoblovkou -co budeš vyrábět za nábytek?hadům hoblovačky! ty de..le .snad má hornbach nebo něco jinýho pujčovnu a tohle mají nebo že bych ho postavil sám ? ale asi ilegálně

ta klasická mulčovačka mě sice nezapáchala ale manželce strašně smrděla jeto takový koncentrovaný lesní odér aspon ze začátku potom to začlo smrdět jinak právě nějakým tím kvasem bud´to byla uplně suchá a po zalití či narosení hned začla plesnivět/takový jemný kožíšek/hned druhý den ,jakmile si někde had ulevil tak okamžitě kožich na docela velké ploše ,u kurtusek mam cypřiš na ploše 100 na 100 42 litrů/ jeden pytel/a nic moc vrstva je pravda že to pěkně uvalcovali ale tech necelých 9 litrů si nedovedu představit co se stím da udělat ,s tím substrátem je to věčný boj /pořizovací náklady,snadnost údržby, pokud se jedná o okrasné terárko tak vzhled,a v neposlední řadě i spokojenost chovanců/neví někdo jestli byse dali sehnat štěpky ale z měkkého dřeva ty bukový moc nebo spíše vůbec nesají a vlhký taky okamžitě plesnivý?