Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tiliqua scincoides Scincidae - Tilikva obrovská

Ahoj,uvažuji o koupi tohoto krásného scinka a zdá se mi že na internetu toho o nich není moc..tak by mě zajímalo jestli je mezi vámi někdo kdo je chová,někdo kdo by mi poradil něco o chovu,podmínkách,jejich chování a zda jsou v ČR také odchovy nebo jen dovežená zvířata na které narážím ve vetšině nabídkách.

loading...

Nedávno jsem si pořídil 1,2 adultních Tiliqua gigas gigas, pán který mi je prodával, říkal že odchovy měl a i jsem zahlédl několikrát nabízet v inzerci mládata T. scincoides, takže odchovy se určitě dají sehnat.
Krmím je 2x týdně převážně hlemýždi a oblovkami, občas sladké ovoce, kuřecí maso, holátko atd.. Jedná se o větší druh, tak
je mám v terárku 150dx60šx60v, podklad - půlka dna jsou bukové štěpky a druhá půlka rašelina a na ní položené pláty mechu, ten rosím 1x denně. Pod žárovkou mají teplotu cca 38 stupnů. Obsáhlé stránky o tiliquách v angličtině jsou zde:
bluetongueskinks.net

Moje tiliqui jsou klidní pohodový jedinci.
[tiliqgm5.jpg]

nejsem sice až tak zkušená chovatelka,ale své Tiliqui krmím z 60ti% šneky (chovám si oblovky)a jednou za 14 dní dostávají holata je to jejich přirozená strava,potom banány a sladké ovoce...co se týká kočičích konzerv obsahují většinou jen 4%masa také jimy krmím ale jen zřídka.

zdar:-D a.d.Mmagic:-)babo:-)nenech si do toho moc kecat:-D,děláš to dobře :-).Jinak letos už je zase budu mít heč;-)tedy pokud budou nz od toho mého páru.Jinak další na řadě jsi ty.:-D
Ty konzervy:to je jak Jihočeské vepřové za 35kč/400g..to by snad nežrala ani kočka a pak je vepřovka Čína za 90kč/500g tam nejni ani kůžička:-D:-D
Ty laciné kapsy,konzervy jdou přerazit vařenou ryží ;-)myšleno pro psi a kočky:-D

Zdravím ať nezakládám nové vlákno .Nečeká někdo ze zde přítomných chovatelů letos mladé tiliqua sciknoides ? dal jsem si je jako letošní teraristický cíl ale v inzerci a na burzách narážím spíš na dospělé kusy.A já si chovance radši piplám od mala.

tahle zvířata celoročně aktivujou, v té části Papui-N.Guinei a přilehlých ostrovech odkud se vozej nejsou období klidu a sucha. Akorát v jižní části NG jsou období sucha a monzun, ale odtamtud jsou T.g.evanescens, které se moc nechovají.

Já bych měl dotaz k tiligua gerrardii,za jak dlouho vyprdne samička mládata?Mám tady 4 dospělce,pohlaví nevím,ale jeden kus se mi zdál tlustý.No a dnes koukám,jedno mládě ráno.Ale to je vše.Není to nějak málo,ani neoplozený vejce jsem nenašel.Sežrat by je taky neměli,tak nevím....

Je to málo. Podívej se pořádně po terárku. Já měl loni 20 mláďat od každé samičky. Haboš můžeš jsem dát nějaké fota tvých Gigasek ? Já mám doma 1,1 adultních T.s.i u kterých si nejsem jist právě zařazením a pak 0,02 T.s.i. kde si jist jsem, ale zase musím počkat na pohlaví.
Tiliqua scincoides intermedia
[http://i176.photobucket.com/albums/w198/donSoldier /d_zps58aa9f52.jpg]

Jojo, barevně jsou pořád stejné. V době páření samec samici trošku nahání, takže je většinu času zalezlá v úkrytu, kam se za ní nedostane a vylézá akorát na krmení (přičemž ji samec pokaždé hnedle stačí ošustit), jinak při páření klasika - docela brutálně vypadající zákus samce do těla samice za hlavou nebo kolem předních končetin, po kterém jsem ovšem nikdy nezaznamenal byť jen lehčí zranění. Jinak doba páření je docela dlouhá, teď při tom posledním se samec zdárně pokoušel o kopulaci déle než 2 týdny, několikrát denně. Mimo období páření jsem nikdy nepozoroval jakékoliv agresivní chování, takže je máme pořád spolu, jen samici před porodem oddělím, aby měla klid.

tak zatím od nich byla mláďata každý rok, takže předpokládám, že letos budou také. Co se týče toho zimování, tak nemíchat jabka s hruškama- nominátní gigasky jsou odjinud a z uplně odlišného biotopu, než scinkoidesky. Takže samozřejmě i způsob chovu by měl být odlišný. ikdyž řada lidí na to prdí- buď z lenosti, nebo nevědomosti. A je fakt, že tak tvrdá zvířata, jako jsou Tilikvy to dávají. Ale podle mě je zbytečné ta zvířata nutit do něčeho, co je pro ně nepřirozené, ikdyž to ve své odolnosti zvládají.

Fotky budu muset udělat, jsou to zvířata, co běžně nefotim. Ale poddruhy inmportovaných gigasek (budeme li to brát podle současné systematiky- tedy 3 poddruhy. Než se na ty nominátky vrhne nějaký systematik a udělá z nich více nových poddruhů) není zas takový problém určit, a to hned z více důvodů. Jednak jsou mezi nimi celkem markantní rozdíly a navíc je potřeba brát v potaz to, že ne ode všad se vozí. Takže proto tu třeba prakticky vůbec nejsou evanescensky, protože jsou z té části NG, odkud se zrovna nevyváží. Takže je má v Evropě jen hrstka lidí. u těch nominátních gigasek je problém určit lokality, když je neznáš. Protože třeba nominátní gigasky, které se sem teď vozí z indonézie jsou původem z MOluk, Papui a přilehlých ostrovů a vozí se většinou bez lokality. Ale lokalita má stejně význam jenom v případě, že chceš "čistá" zvířata s původem.

U odchovových zvířat to je s nějakým určováním daleko horší, tam většinou neurčíš nic. Páč většina zvířat, co jsou v lidské péči je mix, takže je neurčíš ani s klíčem. Ale co se týče chovu, tak je to jedno odkud jsou, je to všechno stejné klima. Až na ty evanescensky, které zasahují nejjižněji a obývají sušší biotop, kde se střídají období sucha a monzun...nominátní gigasky když budeš zimovat, tak to pravděpodobně přežijou, páč to jsou zvířata, co přežijou 1/2 roku v krabici od bot někde pod regálem. Ale když zkusíš stejně zimovat zvířata, co s nima žijou sympatricky jako jsou třeba Hydrosauři, Gonocephalové atd, tak máš za 14dní po nich, protože prostě nejsou tvrdí a nedají něco, co je pro ně absolutně nepřirozené.

To zvíře, co máš na fotce může být mixlá gigska stejně jako scinkoides ssp. z Merauke, ale rozhodně to není T.s.intermedia....ono s těma australskýma scinkoideskama tu je v tom taky bordel, máloco jsou čistá zvířata. Většinou je to taky mix, takže už potom porovnání s klíčema taky nesedí.

Podle čeho určuješ poddruh bez lokality?
A jak určit pohlaví? Četla jsem o poměru kořen ocasu délka hlavy... pak někde, že pokousanou hlavu mívají samci a taky mívají pokroucený ocas...ale v praxi mi to pořád nějak uniká...

U adultních zvířat neni s trochou praxe problém určit pohlaví, jen musíš vědět, na co koukat. dospělí samci maj řepu jak starosta a robustní čelisti. samice mají hlavu podstatně jemnější. Taky mají proporcionálně delší trup. Ale ten kořen ocasu je dost nepřesný, páč tam záleží na výživové kondici konkrétního zvířete. Můžeš mít hubenějšího samce, co bude mít podstatně užší kořen ocasu než tlustší samice.

Podle nějakého pokrouceného ocasu a pokousané hlavy to ale fakt nemůžeš brát. Samice, která je po porodu a měla nějaký nutriční nedostatek bude mít pokroucený ocas, stejně jako pokousanou hlavu, pokud ji samec při páření počochnil. Já mám třeba u jedné samice dorvanou hlavu, protože ji samec většinou při páření dorve. zatímco zbylá 3 (2,1) zvířata ji mají bez zranění.

Díky. My jsme hovořili o zvířatech z inzerátu ve kterém jsem
na podzim nabízel sedmileté trio a ty už byli prodané.
Od těchto adultů jsem si nechal 5 mládat narozených v r. 2011,
zřejmě je to 3,2 a jedna samice v pátek vrhla mladé,což jsem tak brzo nečekal.
Mládat je vzhledem k nízkému věku samice jenom 5, ale jsou
ve standartní velikosti a vitální, bředběžně jsou již zamluvené, ale
pokud přeci jen dvě zbydou, určitě se ozvu.

Ahoj, tak jsem dočetl vlákno až nakonec a mám stejný dotaz/prosbu na případné chovatele scincoidesek, pokud byste někdo měli odchov, nebo i věděli, že někdo prodává mladé, případně nějaké použitelné dospělce, rád bych se zařadil do fronty zájemců. Samozřejmě bych radši preferoval čistá zvířata, ale pokud by byla i nějaká zajímavá (barvou, cenou) směska, budu taky rád. Stačí napsat do SZ, nebo obnovit tohle vlákno. Osobně si myslím, že na inzerci tu spousta lidí tak jaksi zapomíná a to je důvod proč to píšu sem... Předem díky.

Dobrý večer narazila som na toto forum aj ked je trochu staršie skusim sa spýtať či niekto nemá na predaj tieto scinky alebo by nevedel o niekom, kto ich na predaj ma :) dakujem a moj mail keby nieco :neona@centrum.sk

Nechcem zakladať nové vlákno, tak to dávam sem. Mám možnosť kúpiť tieto tiliqui a chcem počuť názor skúsenejších. Zaujímalo by ma hlavne, či sa dá podľa týchto fotiek určiť pohlavie a tiež poddruh. Od predávajúceho mám info, že sa jedná o Tiliqua scincoides scincoides, vek dva roky, mala by tam byť jedna samica (fotky TS-101-103). V lete bol videný pokus o párenie. Ak je to samica, tak tie dva kusy by mohli byť samce. Môžete sa mi k tomu vyjadriť? Vopred ďakujem za všetky použiteľné odpovede :-)

Ahoj
Řek bych že jde opravdu o nominátní T. scincoides scincoides, případně o formu Irian Jaya nebo křížence těchto dvou poddruhů či forem (ono i Irian Jaya je dle některých názorů kříženec T. scincoides a T. gigas...). Jinak co se týče pohlaví u tilikev, tak jsou tu zkušenější - třeba Aurifer, nebo Drobek. Osobně bych řekl, že samice je i ta poslední v sérii fotek. Rád se ale nechám sám poučit od zkušenějších... Určitě do nich jdi, vypadají moc pěkně.

Ahoj, mám dotaz. Máme už téměř dva roky tilikvu. Před necelým měsícem jsme se přestěhovali a chápu, že týden byla uražená a vystreslá, tak byla zalezlá. Pak začala pomalu vylézat a všechno bylo dva týdny v pořádku, vyhřívala se a lezla po terarku. Pak po dalších dvouch týdnech jsme si pořídili dvě štěňata a od te doby, cca týden a kousek, ne a ne vylézt. Je pravda, ze předevčírem se svlekala, ale driv nikdy kvůli svleku mebyla zahrabaná. Když jí dám jídlo, tak něco malo sni s zase zaleze. Může to být tím, že cítí štěňata nebo stale ještě stres ze stěhování?

1875 Fotky jsou tam z lonska, ale nic se nezmenilo. Teploty od 36 pod uvb vybojkou az po nejakych 27 - 29 na druhe strane teraria. Vodu menim kazdy vecer, aby pres.noc odstala, krmim kazde dva az tri dny smes zeleniny, ovoce a masa, sem tam nejaky hmyz, zizaly a sneky. Rosim ob den vetsinou na noc a kazdy den porosim samotne kvetiny na listy. Na zahranicnim foru mi potvrdili, ze spatne snaseji stehovani, ze u nich jim trvalo par mesicu, nez vse bylo jako driv, tak ze mam byt trpelivy.