Tiliqua scincoides Scincidae - Tilikva obrovská
Ahoj,uvažuji o koupi tohoto krásného scinka a zdá se mi že na internetu toho o nich není moc..tak by mě zajímalo jestli je mezi vámi někdo kdo je chová,někdo kdo by mi poradil něco o chovu,podmínkách,jejich chování a zda jsou v ČR také odchovy nebo jen dovežená zvířata na které narážím ve vetšině nabídkách.
Nedávno jsem si pořídil 1,2 adultních Tiliqua gigas gigas, pán který mi je prodával, říkal že odchovy měl a i jsem zahlédl několikrát nabízet v inzerci mládata T. scincoides, takže odchovy se určitě dají sehnat.
Krmím je 2x týdně převážně hlemýždi a oblovkami, občas sladké ovoce, kuřecí maso, holátko atd.. Jedná se o větší druh, tak
je mám v terárku 150dx60šx60v, podklad - půlka dna jsou bukové štěpky a druhá půlka rašelina a na ní položené pláty mechu, ten rosím 1x denně. Pod žárovkou mají teplotu cca 38 stupnů. Obsáhlé stránky o tiliquách v angličtině jsou zde:
bluetongueskinks.net
Moje tiliqui jsou klidní pohodový jedinci.
děkuji za odpověď určitě mi to pomůže a už louskám i ty stránky jen mi něco nesedí... nevíte prosím co Američani v souvislosti s cinky myslí tímto : katarální horečky ovcí nějak mi to nezapadá a nemůžu na to přijít tak kdyby někdo věděl...
a kdyby někdo očekával odchov prosím zvěte se mi ráda si i počkám
Myslím, že s katarální horečkou ovcí to má pouze shodný název - "modrý jazyk", toť asi vše
j,j je to tak,už mě to taky došlo
dobry den-prosim jak lze poznat samce od samice? mam moznost koupit parek asi rocnich tilikvi obrovske.ale majitel nezarucuje ze je to parek..lze nejak alespon teoreticky rozpoznat uz v tomto veku samce od samice? dekuji tom
Chcel by som sa opytat skusenych chovatelov ze cim je dobre krmit tohoto krasneho scinka...teda viem cim vsetkym sa daju krmit ale co je pre nich najvyzivnjsie a co im naopak skodi skratka cim je dobre krmit viac cim pomenej. vdaka za odpovede
nejsem sice až tak zkušená chovatelka,ale své Tiliqui krmím z 60ti% šneky (chovám si oblovky)a jednou za 14 dní dostávají holata je to jejich přirozená strava,potom banány a sladké ovoce...co se týká kočičích konzerv obsahují většinou jen 4%masa také jimy krmím ale jen zřídka.
Na kočičí konzervy bych doporučila se řádně vyprdnout, páč jsou pro ně mmj. moc slané a tučné.
já používám kočičí konzervy do "scinčí směsi" celá leta a zvířata s tim nemají sebemenší problém. Jen to chce kupovat kvalitnější konzervy a ne nějakej šit za 12kč.
zdar a.d.Mmagicbabonenech si do toho moc kecat,děláš to dobře .Jinak letos už je zase budu mít hečtedy pokud budou nz od toho mého páru.Jinak další na řadě jsi ty.
Ty konzervy:to je jak Jihočeské vepřové za 35kč/400g..to by snad nežrala ani kočka a pak je vepřovka Čína za 90kč/500g tam nejni ani kůžička
Ty laciné kapsy,konzervy jdou přerazit vařenou ryží myšleno pro psi a kočky
jak vono se to říká- s křížkem po funuse? Páč ty MMagičiny tilikvy už jsou rok u mně
Ari no nevím,tuta informace opravdu potěší, já spoléhám na ty chimerkyvěnoval jsem do dobrých rukou jednomu TOP kamarádovi.Dneska už mám jen gerrardky
dobry den-prosim jak lze poznat samce od samice? mam moznost koupit parek asi rocnich tilikvi obrovske.ale majitel nezarucuje ze je to parek..lze nejak alespon teoreticky rozpoznat uz v tomto veku samce od samice? dekuji tom
Zdravím ať nezakládám nové vlákno .Nečeká někdo ze zde přítomných chovatelů letos mladé tiliqua sciknoides ? dal jsem si je jako letošní teraristický cíl ale v inzerci a na burzách narážím spíš na dospělé kusy.A já si chovance radši piplám od mala.
V práci bychom měl mít do jara mladé, ale ne teda od Tiliqua scincoides, ale od T. gigas, opakovaně jsem viděl páření a samička už se začíná pěkně kulatit.
Páření proběhlo po zimování , nebo je vůbec nezimujete?
Nezimujeme, zvířata jsou celoročně v expozici a mladé od nich míváme pravidelně, takže asi žádný problém.
Taky proč zimovat zvířata pocházející z biotopu tropického nížinného lesa a mangrovů, že?
Nemyslel jsem zimovat natvrdo, spíš období klidu a sucha...
tahle zvířata celoročně aktivujou, v té části Papui-N.Guinei a přilehlých ostrovech odkud se vozej nejsou období klidu a sucha. Akorát v jižní části NG jsou období sucha a monzun, ale odtamtud jsou T.g.evanescens, které se moc nechovají.
Já bych měl dotaz k tiligua gerrardii,za jak dlouho vyprdne samička mládata?Mám tady 4 dospělce,pohlaví nevím,ale jeden kus se mi zdál tlustý.No a dnes koukám,jedno mládě ráno.Ale to je vše.Není to nějak málo,ani neoplozený vejce jsem nenašel.Sežrat by je taky neměli,tak nevím....
Je to málo. Podívej se pořádně po terárku. Já měl loni 20 mláďat od každé samičky. Haboš můžeš jsem dát nějaké fota tvých Gigasek ? Já mám doma 1,1 adultních T.s.i u kterých si nejsem jist právě zařazením a pak 0,02 T.s.i. kde si jist jsem, ale zase musím počkat na pohlaví.
Tiliqua scincoides intermedia
Já sám jsem nefotič, ale mrkni tady - www.biolib.cz , ty fotky co jsou od Mildy Kořínka jsou ty naše.
Moc pěkná zvířata.Ty barvy jim zůstaly? Jak probíhají námluvy? Řežou se hodně? Máte je stále spolu, nebo samce musíte oddělovat?
Nechápu to,ale v teráru jiný nejsou...No asi trh nezaplavím....
Jojo, barevně jsou pořád stejné. V době páření samec samici trošku nahání, takže je většinu času zalezlá v úkrytu, kam se za ní nedostane a vylézá akorát na krmení (přičemž ji samec pokaždé hnedle stačí ošustit), jinak při páření klasika - docela brutálně vypadající zákus samce do těla samice za hlavou nebo kolem předních končetin, po kterém jsem ovšem nikdy nezaznamenal byť jen lehčí zranění. Jinak doba páření je docela dlouhá, teď při tom posledním se samec zdárně pokoušel o kopulaci déle než 2 týdny, několikrát denně. Mimo období páření jsem nikdy nepozoroval jakékoliv agresivní chování, takže je máme pořád spolu, jen samici před porodem oddělím, aby měla klid.
mě samec jednoho páru vždycky samici během páření celkem ošklivě pokouše na hlavě, ale jinak se mi oba páry celoročně snáší. Před porodem odděluju 1 samce, páč mi párkrát napadl mláďata.
Jinak s tím zimováním to má asi každý jinak viz zde: http://www.ifauna.cz/terarijni-zvirata/forum/r/det ail/24643/scink
Budeš mít letos nějaká mláďata?
tak zatím od nich byla mláďata každý rok, takže předpokládám, že letos budou také. Co se týče toho zimování, tak nemíchat jabka s hruškama- nominátní gigasky jsou odjinud a z uplně odlišného biotopu, než scinkoidesky. Takže samozřejmě i způsob chovu by měl být odlišný. ikdyž řada lidí na to prdí- buď z lenosti, nebo nevědomosti. A je fakt, že tak tvrdá zvířata, jako jsou Tilikvy to dávají. Ale podle mě je zbytečné ta zvířata nutit do něčeho, co je pro ně nepřirozené, ikdyž to ve své odolnosti zvládají.
Aha. Až budeš mít prcky dej určitě vědět rád bych nějaký pořídil.Ty máš tedy nominátní gigasky. Můžeš sem dát foto? Ono totiž není vždy lehké určit poddruh a podle toto přizpůsobit chov...
Toto by měla být T.s.i. což se mi moc nezdá, ale takto jsem koupil .Je to foceno po přinesení domu mobilem takže foto hnus...
Fotky budu muset udělat, jsou to zvířata, co běžně nefotim. Ale poddruhy inmportovaných gigasek (budeme li to brát podle současné systematiky- tedy 3 poddruhy. Než se na ty nominátky vrhne nějaký systematik a udělá z nich více nových poddruhů) není zas takový problém určit, a to hned z více důvodů. Jednak jsou mezi nimi celkem markantní rozdíly a navíc je potřeba brát v potaz to, že ne ode všad se vozí. Takže proto tu třeba prakticky vůbec nejsou evanescensky, protože jsou z té části NG, odkud se zrovna nevyváží. Takže je má v Evropě jen hrstka lidí. u těch nominátních gigasek je problém určit lokality, když je neznáš. Protože třeba nominátní gigasky, které se sem teď vozí z indonézie jsou původem z MOluk, Papui a přilehlých ostrovů a vozí se většinou bez lokality. Ale lokalita má stejně význam jenom v případě, že chceš "čistá" zvířata s původem.
U odchovových zvířat to je s nějakým určováním daleko horší, tam většinou neurčíš nic. Páč většina zvířat, co jsou v lidské péči je mix, takže je neurčíš ani s klíčem. Ale co se týče chovu, tak je to jedno odkud jsou, je to všechno stejné klima. Až na ty evanescensky, které zasahují nejjižněji a obývají sušší biotop, kde se střídají období sucha a monzun...nominátní gigasky když budeš zimovat, tak to pravděpodobně přežijou, páč to jsou zvířata, co přežijou 1/2 roku v krabici od bot někde pod regálem. Ale když zkusíš stejně zimovat zvířata, co s nima žijou sympatricky jako jsou třeba Hydrosauři, Gonocephalové atd, tak máš za 14dní po nich, protože prostě nejsou tvrdí a nedají něco, co je pro ně absolutně nepřirozené.
To zvíře, co máš na fotce může být mixlá gigska stejně jako scinkoides ssp. z Merauke, ale rozhodně to není T.s.intermedia....ono s těma australskýma scinkoideskama tu je v tom taky bordel, máloco jsou čistá zvířata. Většinou je to taky mix, takže už potom porovnání s klíčema taky nesedí.
Podle čeho určuješ poddruh bez lokality?
A jak určit pohlaví? Četla jsem o poměru kořen ocasu délka hlavy... pak někde, že pokousanou hlavu mívají samci a taky mívají pokroucený ocas...ale v praxi mi to pořád nějak uniká...
Tady je popis podle čeho by to mělo jít určit, ale nic není na 100% blue.htm
U adultních zvířat neni s trochou praxe problém určit pohlaví, jen musíš vědět, na co koukat. dospělí samci maj řepu jak starosta a robustní čelisti. samice mají hlavu podstatně jemnější. Taky mají proporcionálně delší trup. Ale ten kořen ocasu je dost nepřesný, páč tam záleží na výživové kondici konkrétního zvířete. Můžeš mít hubenějšího samce, co bude mít podstatně užší kořen ocasu než tlustší samice.
Podle nějakého pokrouceného ocasu a pokousané hlavy to ale fakt nemůžeš brát. Samice, která je po porodu a měla nějaký nutriční nedostatek bude mít pokroucený ocas, stejně jako pokousanou hlavu, pokud ji samec při páření počochnil. Já mám třeba u jedné samice dorvanou hlavu, protože ji samec většinou při páření dorve. zatímco zbylá 3 (2,1) zvířata ji mají bez zranění.
Díky oběma...
Ty informace o pokousaný hlavě a ocase jsem právě našla, když jsem hledala podle čeho to nejlíp poznat, tušila jsem, že mi to k ničemu nebude, ale kdyby náhodou, tak by to situaci dost zjednodušilo
dobry den-prosim jak lze poznat samce od samice? mam moznost koupit parek asi rocnich tilikvi obrovske.ale majitel nezarucuje ze je to parek..lze nejak alespon teoreticky rozpoznat uz v tomto veku samce od samice? dekuji tom
zdar , kontaktuj ma ak je este zaujem .
marian.sulka@centrum.sk
Dnes narozená mládata Tiliqua gigas gigas.
Nádhera :) budou k prodeji? :)
Gratulace. Moc krásní prckové.Také bych 2 vzal.Myslím že jsi mi říkal když jsme měnili ty Qadricornise, že už Tiliqy nemáš...
Díky. My jsme hovořili o zvířatech z inzerátu ve kterém jsem
na podzim nabízel sedmileté trio a ty už byli prodané.
Od těchto adultů jsem si nechal 5 mládat narozených v r. 2011,
zřejmě je to 3,2 a jedna samice v pátek vrhla mladé,což jsem tak brzo nečekal.
Mládat je vzhledem k nízkému věku samice jenom 5, ale jsou
ve standartní velikosti a vitální, bředběžně jsou již zamluvené, ale
pokud přeci jen dvě zbydou, určitě se ozvu.
OK. Kdyby zůstaly tak určitě napiš. Co ti Qadricornisové?
Quadricornisové jsou v pořádku, rostou před očima.
To jsem rád. Korálovky také, právě zimují..
Ahoj, tak jsem dočetl vlákno až nakonec a mám stejný dotaz/prosbu na případné chovatele scincoidesek, pokud byste někdo měli odchov, nebo i věděli, že někdo prodává mladé, případně nějaké použitelné dospělce, rád bych se zařadil do fronty zájemců. Samozřejmě bych radši preferoval čistá zvířata, ale pokud by byla i nějaká zajímavá (barvou, cenou) směska, budu taky rád. Stačí napsat do SZ, nebo obnovit tohle vlákno. Osobně si myslím, že na inzerci tu spousta lidí tak jaksi zapomíná a to je důvod proč to píšu sem... Předem díky.
Každým týdnem čekám odchov Tiliqua gerrardii. Sleduj Ifaunu určitě tam inzerát dám.
Prosím, hledám někoho, kdo by měl na prodej tyto krásné scinky? nejlépe celý pár, na ceně se dohodneme. mail: goodyear12@seznam.cz
zdravím chtel bych se zeptat nebudete mít i letos mlade s odchovu tilikvi rad bych jsi jdno zamluvil jestli je ješte chovate děkuji za odpoved schaním tilikvu email na mne drastikpetr@email.cz děkuji
Dobrý večer narazila som na toto forum aj ked je trochu staršie skusim sa spýtať či niekto nemá na predaj tieto scinky alebo by nevedel o niekom, kto ich na predaj ma :) dakujem a moj mail keby nieco :neona@centrum.sk
Dobrý večer, pokud by měl někdo na prodej alespoň jedno mládě tak bych měl také zájem. Za nabídku předem moc děkuji. Mail: jakub3111@email.cz
Tiež sa pripájam. Ak by niekto mal na predaj. Tak sa ozvite na tozixx@gmail.com
Som zúfalí a kúpim jedno mláďa za slušnú cenu píšte na freyer.viktor@gmail.com
Taky marně sháním gigas nebo scincoides
Každoročně mam desítky mláďat.... vždy koní v Hammu, protože na České burzy jezdili leda na výlet...
T.s.s
T.g.
Kdy zase budou mládata? Dal bych na dvě klidně hnedle zálohu. Nemůžu sehnat již asi dám v zoopetu za kus 2800,-
do měsíce
Kolik bude cenovka za kus ? Měl bych zájem o dvě samičky. Dohodnem si tu záložku abi jste měl jistotu že je odeberu?
to chci vidět kdo do roka od narození pozná samičky... zálohu nechci. Prodávám je okolo 1500kč podle druhu
Ktoré druhy ešte množíš a budeš z nich mať mláďatá tento rok?
chymerae, species, gerrardi, gigas keyenzis
Dobrej. Už máme mládata tilikvy ?
Nechcem zakladať nové vlákno, tak to dávam sem. Mám možnosť kúpiť tieto tiliqui a chcem počuť názor skúsenejších. Zaujímalo by ma hlavne, či sa dá podľa týchto fotiek určiť pohlavie a tiež poddruh. Od predávajúceho mám info, že sa jedná o Tiliqua scincoides scincoides, vek dva roky, mala by tam byť jedna samica (fotky TS-101-103). V lete bol videný pokus o párenie. Ak je to samica, tak tie dva kusy by mohli byť samce. Môžete sa mi k tomu vyjadriť? Vopred ďakujem za všetky použiteľné odpovede
Ahoj
Řek bych že jde opravdu o nominátní T. scincoides scincoides, případně o formu Irian Jaya nebo křížence těchto dvou poddruhů či forem (ono i Irian Jaya je dle některých názorů kříženec T. scincoides a T. gigas...). Jinak co se týče pohlaví u tilikev, tak jsou tu zkušenější - třeba Aurifer, nebo Drobek. Osobně bych řekl, že samice je i ta poslední v sérii fotek. Rád se ale nechám sám poučit od zkušenějších... Určitě do nich jdi, vypadají moc pěkně.
Tiliqui som už potvrdil, takže ich určite budem brať. Len by som rád počul názor ľudí, ktorí ich chovajú. Aurifer som písal súkromnú správu, ale doteraz ju neotvorila. Asi nestíha. Každopádne budem rád, ak sa ešte niekto ozve.
dobry den-prosim jak lze poznat samce od samice? mam moznost koupit parek asi rocnich tilikvi obrovske.ale majitel nezarucuje ze je to parek..lze nejak alespon teoreticky rozpoznat uz v tomto veku samce od samice? dekuji tom
Dobrý den, chci se zeptat zda nemáte ještě nějaké mladé na prodej.
Máme na prodej dvouletého samce T. sc. chimerae, cena 1 000,- Kč. Klidně do chovu - my jej nevyužijeme.
Baští hlemýždě, oblovky, ovoce, křepelčí vajíčka.
Jsme od Olomouce.
dobry den-prosim jak lze poznat samce od samice? mam moznost koupit parek asi rocnich tilikvi obrovske.ale majitel nezarucuje ze je to parek..lze nejak alespon teoreticky rozpoznat uz v tomto veku samce od samice? dekuji tom
dobry den-prosim jak lze poznat samce od samice? mam moznost koupit parek asi rocnich tilikvi obrovske.ale majitel nezarucuje ze je to parek..lze nejak alespon teoreticky rozpoznat uz v tomto veku samce od samice? dekuji tom
Zdravím, mám zájem o mládě tohoto krásného ještěra, nemá někdo na prodej? Děkuji
Zdravím, poradil by mi prosím někdo, jaké mohu dát rostliny do terária s tilikvami? Můžou být rostliny jen v bukových štěpkách nebo musí být zasazené ve hlíně? Děkuji mockrát za odpovědi
Ahoj, mám dotaz. Máme už téměř dva roky tilikvu. Před necelým měsícem jsme se přestěhovali a chápu, že týden byla uražená a vystreslá, tak byla zalezlá. Pak začala pomalu vylézat a všechno bylo dva týdny v pořádku, vyhřívala se a lezla po terarku. Pak po dalších dvouch týdnech jsme si pořídili dvě štěňata a od te doby, cca týden a kousek, ne a ne vylézt. Je pravda, ze předevčírem se svlekala, ale driv nikdy kvůli svleku mebyla zahrabaná. Když jí dám jídlo, tak něco malo sni s zase zaleze. Může to být tím, že cítí štěňata nebo stale ještě stres ze stěhování?
Spíš by to chtělo popsat celkově podmínky chovu a třeba hodit fotku terárka. Jasně, je možný, že jí stresujou štěňata, ale nepodceňovala bych to.
1875 Fotky jsou tam z lonska, ale nic se nezmenilo. Teploty od 36 pod uvb vybojkou az po nejakych 27 - 29 na druhe strane teraria. Vodu menim kazdy vecer, aby pres.noc odstala, krmim kazde dva az tri dny smes zeleniny, ovoce a masa, sem tam nejaky hmyz, zizaly a sneky. Rosim ob den vetsinou na noc a kazdy den porosim samotne kvetiny na listy. Na zahranicnim foru mi potvrdili, ze spatne snaseji stehovani, ze u nich jim trvalo par mesicu, nez vse bylo jako driv, tak ze mam byt trpelivy.