Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pralesničky

Doufám, že od soboty budu mít pralesničky. Potřebuji pár rad.Na internetu jsem četla, že mláďata je vhodnější mít v menší nádrži, aby snáze chytali potravu - jaké máte zkušenost? od kdy můžou být v normálním teráriu )paludáriu? Do kdy se musí krmit denně? Můžu mít na dnu kokosový substrát? Nebo je vhodnější před něj hodit mech? Jak na chov octolmilek - kolik kultur musím mít pro 2 žabky a jak často zakládat vždy novou? Pokud bych kkoupila už dospělé jedinyce (2 roky) není riziko, že budou už mít své zvyky a u mne se jim třeba nebude líbit? Díky za jakékoli typy.

.Na internetu jsem četla, že mláďata je vhodnější mít v menší nádrži, aby snáze chytali potravu - jaké máte zkušenost? od kdy můžou být v normálním teráriu )paludáriu?

Menší a především přehlednější nádrž se u mláďat osvědčila, protože tam snáze zajistíme, aby se všechny žabky dostaly k dostatku potravy. Určitě bych je do definitivního terária dal až několikaměsíční, dobře zakrmené. Nám se odchov osvědčil v malých lepených nádržích (cca 6 ks v 35x20x25 cm, na dně jemné oblázky (spíše hrubý písek), jako úkryty několik kousků kokosových skořápek a rostlinku scindapsusu.

Do kdy se musí krmit denně

Prakticky celý život, u dobře zakrmených žabek, lze den vynechat, ale většinou by měli mít denně, co sezobnout.

Můžu mít na dnu kokosový substrát? Nebo je vhodnější před něj hodit mech?

Kokosový substrát mi nepřijde vhodný, žabky se jím obalují a mohou se do vláken zamotat, z mechů raději pouze "bochánky", do rašeliníku by se také mohli motat a špatně se jim na něm loví hmyz, resp. polykají ho i s vlákny rašeliníku. Nám se osvědčil hrubší štěrk, několik kousků dřeva (nejlépe nějaké kořeny z rašeliniště - nejsou náchylné k plísni), osázení scindapsusem nebo popínavý ficus, nějaké bromélie atd. Jako úkryty tradičně půlky kokosových skořápek, pro kladení snůšek postaveny na petriho misku s trochou vody.

Pokud bych kkoupila už dospělé jedince (2 roky) není riziko, že budou už mít své zvyky a u mne se jim třeba nebude líbit?

Spíš bych se obával, že už se od nich nedočkáte odchovů a moc si jich neužijete, chovné mladé jedince málokdo prodá, spíš by to byli jedinci staří už neperspektivní.

Jak na chov octolmilek - kolik kultur musím mít pro 2 žabky a jak často zakládat vždy novou?

To ti přesně nepovím, ale octomilky bych používal jen doplňkově a krmil také mikrocvrčky a drobným smýkaným hmyzem. Pouze na octomilkách nebudou v tak dobrém výživném stavu.
Ještě bych doplnil, že je vhodné krmení občas poprášit vitamino-minerální směsí, např. Nutrimix s plastinem (3:1) nebo speciálním přípravkem pro dendrobátky - Dendrocare (u nás bohužel těžko k sehnání)

Dík za vyčerpávající odpověď. Jen bych polemizovala nad tím substrátem. V přirozeném prostředí mají také na zemi hlínu, ne písek. Nemyslím si, že by hrozilo, že se v lingocelu zamotají, vždyť tam žádná vlákna nejsou, v podstatě má konzistenci jak rašelina. V rašeliníku snad

Jen bych polemizovala nad tím substrátem. V přirozeném prostředí mají také na zemi hlínu, ne písek. Nemyslím si, že by hrozilo, že se v lingocelu zamotají, vždyť tam žádná vlákna nejsou, v podstatě má konzistenci jak rašelina. V rašeliníku snad

Záleží na typu lignocelu, některý je spíše vláknitý, ale spíš by se na žabky lepil. Měl jsem možnost navštívit několik lokalit dendrobátek a ani na jedné bych substrát ani náznakem nepřirovnal k lignocelu ani k rašelině, spíš k listovce a jílu. Nemyslel jsem také klasický písek, ale drobné kamínky, které se dají dobře propláchnput, nevím, jak byste pravidelně chtěl čistit lignocel u žab, jedině kompletní výměnou. Štěrkem pokryté dno snadno několikrát pomocí proudu vody napustíte a pomocí hadice zase vodu odsajete, tím se dno pěkně propláchne (v podstatě jako odkalování písku v akváriu), vyplaví se zbytky nezkrmeného (mrtvého) hmyzu, trusu atd.

... štěrk ale taky ne ;-)... OK ale vzdávám to, asi o tom víte trochu víc než já, jdu nakupovat hrubý písek. O čištění jsem moc nepřemýšlela. ::) Mám paludárium 80x80x40, plánuji 2-3 žabky. Doufám, že moc bordelu nenadělají a co vykadí :-), to aspoň kyti pohnojí. :-D

Nároky na chov jsou stejné u obou.Je to stejný druh.Ale pohromadě bych je nechoval.Proč taky:?:V plastovém boxu by asi být mohly bez problémů.Mláďata pralesniček mám v boxech a jde to.Moc světla k jejich chovu není potřeba.I v přírodě žijí převážně u země v pralese, kam moc slunečního světla nedopadá.

Chov společně se nedoporučuje kvuli možnému křížení. Mláďata společně by asi neměla vadit. Žabky moc světlo nepotřebují, ale přisvicovat se podle mě musí - vždyť teď se stmívá strašně brzo. Navíc světlo potřebují rostliny, které by v teráriu s pralesničkami neměly chybět. Světlo mi slouží i k vytápění paludária. Lze to řešit tak, že bude hustě zaroslé terárium rostlinami, které poskytnou stín a úkryt žabkám.

Ještě bych se prosím optala.Co máte na dně terárka?Četla jsem,že jsou nejlepší malé kamínky,které budou vlhké, ale jak se ky kamínky udržují?Propláchnout jednou za čas vodou?A ještě když budu mít pralesničky ze začátku v plastovém boxu,můžu svítit lampičkou namířenou na box?Lampička by stála vedle boxu venku a svítili by se do boxu.Díky

:))se mi nechtělo moc psát.Ale budiž.....:-)Viděl jsem fotky tvýho paludárka a tak vím, že ho máš dost osázený kytkama, tilandsie, bromelie atd.No a v kytkách se vždycky nějaká ta voda udrží.Tam si můžou žabky zalézt a namočit se.Stejně jako u toho vodopádu co tam máš.A hlavně je dobrý se tak nějak řídit citem, než striktně podle domácí meteostanice, páč ty stanice nejsou až zase tak přesný, co se měření vlhkosti týká, jako profesionální hygrometry.