Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rhampholeon

Dobrý večer. Uvažuji o tom, že si pořídím tyto nepravé chameleony. Jelikož informací o tomto druhu moc není, tak to zkusím zde. Zajímalo by mě, který druh rhampholeona se nejlépe chová, zda jednotlivě nebo v páru a jestli potřebují UVB. Dále mám dotaz ohledně teplot, jestli v noci opravdu potřebují jen 15 až 16 °C.

loading...

Zdravím,

moje přítelkyně koupila druh R. nchiensis. Jsou asi 6 cm velicí. Barvu mají světle hnědou. Držíme v teráriu 30 x 30 x 40 cm. Osvětlujeme úsporkou 5W takže teplota je maximálně 25°C noční tepota je pokojová. Na dně je asi 7cm vrstva vlhkého lignocelu, zařízení tvoří větvičky umělé rostliny. Chamíci žerou a prosperují velmi dobře hned od prvního dne. Uvidímov. e zda se podaří páření a případná snůška. Pokud chcete můžu Vám zaslat na email překlad jednoho článku o tomto druhu.

Tak jsem si včera na burze v Brně koupila páreček chamíků rhampholeon nchisiensis. Sameček si ještě včera vzal dva cvrčky a pil kapky vody. Samička nic, dnes odpoledne seděla na zemi jako kdyby chtěla klást vajíčka, ale navečer už bylo po ní.
Je to prostě riziko kupovat zvířata na burze od neznámých lidí a ještě k tomu z dovozu.

To je hold to riziko. Chce to asi kupovat 2 - 3 páry a zkusit to. My máme jen jeden a musím to zaklepat dobrý. Ale dehydrataci u nich také pozoruji, když rosím tak otevírají tlamu a mají vyloženě žízen. Zkusil jsem tam dát plochou misku na vodu tak uvidím jestli k ní polezou. Je pravda že opravdu každý večer rosím. Určitě záleží jak dlouho je má onen prodejce doma a v jakých podmínkách často je totiž přechovávají tak jak je následně prodávají totiž uzavřené v té krabičce s jednou větévkou.

jo ty sem tam videla, takovy malinky vypada to jak chamik..a oni byly tacovi chudacci jak je ten chovatel ukazoval dlabil je jak nvm co:( dyt tj takove krehke male cosdi a on je drapl a prevracel je a obhlizel ho a ukazoval zajemcum...aj me ho bylo lito toho maleho...ja nvm kdybych prodavala neco tak melinkeho tak bych se k tomu chovala nezne...a byli tam seci tak malinci, aj agamky sem hledela dyt to musi umrit nez s tim nekdo djde domu:( aj hadici jzs ti byly jak tkanicky do bot:(

Než něco vypustíš z pusy přemýšlej. Ono to nevypadá jako ,,chamík´´ ale je to ,,chamík´´. Jeden z nejmenších druhuů pocházejících z Madagaskaru. S tím že je převracel a kdesi cosi.... On importér nemá jednu agamu má těch zvířat až až a většinou mu jde o kšeft ne o ťuťuňuňu takže se podle toho i chová - neříkám že každý !!! Že tam byli ,,šeci´´ tak malincí jsem si nevšiml mněl tam dospělé kusy. Agam tam bylo plno, jak jeden pár adultů tak spousta mimin. Tvou poznámku že než se to donese domů musí to umřít trošku nechápu. A on takoví ,,hadík´ např. z rodu Lampropeltis většinou bývá jak tkanička než vyroste.

:-p psala sem to v rozhorceni, ty maly chamiky sem tam jen zahlidla jak je tam ukazoval, dle me dlabil, ale tj fuk, ja to beru, ze je to pro nej jen kseft...ju meli tam ty adultni agamy ty byly paradni:)ale videla sem tam i uplne mrnave mimina takze sem nechapala jak takove krehke jesterče muze vydrzet cestu domu, v mym pripade min 2hodiny busem...

Tak Rampholeonů nám běhalo ještě v praze po pokoji asi osmdesát (když se jednou JK stavil po cestě z letiště k nám:-D). Vybrali jsme si tehdy tři páry, jednalo se o druh brevicaudatus. O nchisiensiskách toho moc nevím, jen obecně mohu doporučit nízké teploty do 25-26 stupňů a hodně zarostlé terárium. Ramfíci žijí na nízkých křovinách a prudké světlo jim nedělá moc dobře.

Jinak u nás nebyl problém se snůškou, ale s inkubací. Jednu snůšku jsem nechal v teráriu (kamarádce se takto povedl zcela náhodný odchov R. brevicaudatus - prostě jednoho dne tam běhali malí chamíci:-)), druhou umístil do inkubátoru, v obou případech vejce odešla dle mého kvůli přehnané vlhkosti. Jeden pár se snůšky bohužel nedožil. Což není u importovaných krátkověkých zvířat neurčitého věku žádné překvapení.

Tak ty rhampholeony jsem koupila přesně od toho pána, kterého zde zmiňujete. Příště si dám na něj raděj pozor. Sameček zatím vypadá dobře, přijímá potravu i vodu. Ale ještě není vyhráno, tak uvidíme. Jen mě mrzí, že tam zůstal sám. Informací o tomto druhu je málo, tak se zeptám tady. Je lepší tyto chamíky chovat jednotlivě, v páru a nebo ve skupince např. 1,2?

Moje teta si na jare koupila 5 chamiku druhu R.brevicaudatus. Dal sem je do terka 40x30x30cm. Na dno sem dal lignocel, listi a mech. Potom hodne vetvicek a kytky. Terarko sem vubec neohrival ani neosvetloval a naprosta pohoda. Jednou za 2dny sem vetsinou porosil. Jako zradlo sem daval malinky cvrcky a bastili je jedna basen. Nekolikrat mi nakladli vajicka. Vzdy sem je nechal v terku a to hlavne proto, ze se nedaly najit, pac byly zahrabany. Nekolikrat se mi i vylihli prcci, ale vetsina z nepochopitelnych duvodu zemrela...vubec nevim proc, pac zrali. V lete jak byly ty hrozny vedra, tak 4 chamici umreli:( Na vinne je prilis vysoka teplota kolem 30-35st. Bohuzel sem v te dobe nebyl doma, abych je premistil do jine mistnosti, kde neni takovej hic...tetu to bohuzel nenapadlo:(
Uz mame pouze jednoho a tomu se dari skvele:-)
Celkove to jsou naprosto nenarocni chamici. Teplota staci pokojova a vyssi teploty jsou smrtelny. I 25-28 pro ne byli neprijemny a byli co nejbliz ke dnu, kde je chladneji.

Já bych se taky zapojila do vlákna:) Už delší dobu uvažuju o pořízení nějakého zvířátka. Teraristikou jsem ale absolutně netknutá, tak zatím jen nasávám infomace, kde to jde. Z hromady zvířátek mě zaujali rhampholeoni. Mohli byste sem prosím dát odkazy, na nějaké kvalitní stránky, kde bych se o nich mohla dozvědět něco víc? (zatím jsem všude našla jen dost obecné věci)...díky moc!

Rozhodně nedoporučuji žádnému začátečníkovi nákup těchto chamíků. Jde o to, že 99% zvířat pochází z importu a proto je veliké % úhynu zvířat z důvodu nejasnosti stáří, množství parazitů a špatnému zacházení při transportu. Jako začátečník jsem si před lety chtěl pořídit Chameleony jemenské nakonec jsem začal s gekončíky a udělal jsem velmi dobře. Pokud by mi totiž chamík umřel asi bych se s teraristikou rozloučil hned v začátku. Proto doporučuji nákup nějakého "snáze chovaného" druhu. Důležité je aby se jednalo o odrostlejší mládě nebo mladého dospělce. Rozhodně nekupovat týden stará mláďata to by si začátečník nikdy neměl dovolit a to ani pod rouškou toho že je cena nízká.

Přesně tak jsem při krmení zbylého chamíka taky postupovala. Mám ho ale jen jeden týden, tak jsem chtěla znát názory zkušenějších.
Jinak s Vámi plně souhlasím, že úplný začátečník by neměl začínat tímto zvířátkem. Kdybych s nima začínala a hned druhý den mi jeden uhynul, tak by mě to určitě odradilo. Měla a mám těch zvířat ale víc a nikdy s žádným nebyl větší problém. Kdyby ty chamíky prodávali z odchovu, tak určitě volím odchov před dovozem a nejlépe nákup přímo od chovatele.

Rád bych slyšel názor na to jestli je nutno těmto chameleonům svítit.
Podle různých diskuzí jsem došel k závěru že možná ani ne.
Mám je umístěné u okna (v místnosti kam svítí pouze ranní slunce a ještě z boku).
Takže světlo snad mají a přímé přehřítí jim nehrozí.
Zatím svítím úsporkou, která nehřeje ale zdá se mi to asi úplně zbytečné.
Jaký je Váš názor?

Jo je to první odchov. Mám 1,2 tak uvidíme.
Našel jsem si že prcci spí na konečcích listů tak snad by se mi podařilo je časem sesbírat.
Taky nevěřím ve svoji 100% úspěšnost. :-D
Tak se dám překvapit.
Nějaké bych samozřejmě odchoval rád (místo mám).

Mám Rhampholeony(Rieppeleon brevicaudatus)1,2 od března.
Chov se mi zdá vcelku nenáročný (Nesvítím, pouze rosím. Od podzimu do jara budu taky svítit. Krmím 3-4x týdně).
V půlce května mi samičky snesly cca 8 vajíček. Inkubuji je v terárku (tak jak je zahrabaly). Předpokládám, že se snad něco vylíhne koncem června.
Jestli se to povede tak dám vědět.

Jsem na tom stejně jako vn, jen mě nakladly začátkem června a svítím celoročně. Taky mě překvapuje, že nikde nejsou inzeráty, ale třeba ten chov jen jednoduchý vypadá a mít vajíčka ještě neznamená mít malé :-/ Uvidíme...
Rosení stačí;-)

su super,pochopit a robit chamiky bez svetla,v mini terarku...akurat mat dost mikracov...inak super,lepsie ako strasilky, najlepsie pre niekoho co ma zabky,dendroba tky,co oni nezjedia,daju rampoleoni .pri momentalnej moznosti riesit aj inyh zastupcov rodu...no neskus to,predat sa daju vzdy...jasne,z importu,to ih chce vziat viac,jak vsecko,nieco je stare, vycerpane,chore,znicene,stresnute,ale daco vide,odchov ma stale cenu . sam ih uz nemam,ani zaby,setko sa mnozilo,ale viem ze skusim aj inyh zastupcov rodu,uz len preto,ci sa to da...urcite to skuste,samci zapasia,holky hladaju miesta na kladenie,mladata octomilky...no neskus to

No s těma mikráčema to taky neni tak horký. Ti naši hravě slupnou centimetrovýho cvrčka naprosto bez obtíží a to ještě ani nemaj "finální" velikost. Když se jim nevejde do tlamy, tak si ho tam "nalámou" o větvičku... dokonce těm větším dávaj vždycky přednost a vystřílej je jako první. Na mikráky už mi kolikrát úplně prděj...
Mám je z importu a od prvního dne krásně žrali, vypadaj v pohodě a zdravě (zatim), strašně toho sežerou na to, jaký jsou to filcky:-)...

Poslušně hlásim že moji žerou (poznám to tak, že mizej cvrci) a čuměj :) Přes noc se mi daří snižovat na 16-18, přes den maj kolem 22°C tak snad dobrý...Je možný že už tam mam někde jednu snůšku, ale s jistotou to říci nelze, zas tak pozorně je nesleduji...