Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem po hromade?

mam 3 zelvy po hromade-ctyrprstou,zelenavou a pardali,zda se ze si nak nezavazeji,ale pres to-muzou byt spolu?ma taky nekdo vice druhu zelv po hromade?a jake jsou zkusenosti dik za reakci

Ahoj,já mám taky želvy pohromadě,2 čtyřprstky,hermanku a pardálku.Ta jedna čtyřprstka má 20 cm a pardálka tak 15.V létě jsou venku přes den,ale nezimuji,nemám kde,mám teplý sklep a starou ledničku.Zatím to vyhovuje,ta pardálka hodně spí,asi už je v polospánku.

Paslin - nerozumím možná zcela přesně, útlum u pardálky je normální. Předpokládám, že víte, že pardálka nezimuje.
Ptám se jen pro jistotu, vyznělo to tak, jako když se pardálku chystáte zimovat.

Sabca - hlavní riziko je vždy nedokonalá příprava na zimování. Pokud želvě umožníte kvalitní přípravu, nebývá problém. Je ovšem potřeba si uvědomit, že hibernace je jeden z hlavních selekčních tlaků na populace želv v přírodě i v zajetí.

dekuji.a da se to nakym zpusobem 100% zjistit jesliji mam spravne pripravenou?staci mi to ze je zelva pres leto cila k svetu a zda se zdrava,tezka.je jeste neco ceho bych si mela vsimat nez ji dam zazimovat,nemyslim tim samotne podminky zimovani-ty mam vyresene.

Víte ono by to chtělo změnit celkový přístup k zimování. Zejména tento

nez ji dam zazimovat

Máte zřejmě ideální podmínky, zahradu, dobrý sklep atd. Spolehněte se na instinkty zvířete a nechte želvu zazimovat samotnou. Žádné přípravy nepodnikejte. Nechte ji venku až do doby než se sama zazimuje, což mimo jiné zrovna teď probíhá. Celá vaše péče a starost je pouze: 1/kontrola zdravotního stavu a celkové kondice. 2/včasné uklizení želvy do sklepa v případě silnějších mrazů. Ranní mrazíky okolo 1-2°C nevadí, má-li želva možnost úkrytu.
Jakmile se člověk začne do celkem složitého procesu přípravy příliš montovat, různým přenášením, koupáním, omezováním potravy atd. vždy si koleduje o malér. Stejně se snaží kopírovat to, co se děje venku ve výběhu, akorát to nikdy nedokáže tak, jako to dokáže želva sama.
Zde máte fotku jak taková příprava želvy v praxi vypadá. Nevím zda to bude na zmenšené foto vidět ale ten povlak na trávě je jinovatka z dnešního rána ;-)
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA1 80039.jpg]

tak to je neco!!to bych teda mela strach ji taj nechat ale urcite mate s tim uz skusenosti.moje stepnicka je doma a jakoby poznala ze je ten podzim,sice se nak tak pohybuje a le skoro nezere.mam ji dat hned do toho sklepa nebo jeste do nakeho meziprostoru kde bude treba kolem 10-15 st.na par dni aby si postupne zvykala.a samotne zimovani ma byt kolem 5stupnu?4-5mesicu,proste asi do toho brezna?dekuji

Samozřejmě vím,že pardálka nezimuje,proto jsem si ji koupila,nemám podmínky na zimování-teplý sklep.Ostatní želvy taky nezimuji,i když by měly,ráda bych,ale prostě nemám kde.Před lety mi želva při takovém pokusu chcípla,tak už neriskuji.A zimování v ledničce se mi zdá takové nepřirozené,ale moje lednička je stará a ani nevypíná občas,tak by to ani nešlo.Děkuji