Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium ze dřeva

Zdravím,
zítra se pustím do terária pro Gekončíka nočního z nařezaných dveří z nějaké skříně.
Velikost je 40*85*40 (v*š*h)
Celý vnitřek polepím linoleem a spáry utěsním silikonem (kvůli vlhkosti, miska s vodou..)

Pozadí udělám z polystyrénu, montážní pěny a písku.
Celé terárium by mělo být hotové za výkend.

Z venku natřu nějakou barvou, vhodnou k nábytku v pokoji, a zevnitř zdravotně nezávadnou, světle hnědou, kterou posypu jemným světlým pískem.

Dvířka budou ze skla, klasické šoupačky.

Do interiéru ještě něco vymyslím.

Myslíte, že je to vhodný návrh pro gekončíka ? (chci chovat pár)

Využiju tohohle vlákna a zeptám se ještě na pár věcí,které sem tu nemohl najít...Zajímá mě co je nejvhodnější na dno terárka z OSB zda sklo,lino či kachličky a jakým lepidlem se to připevnuje (lino a kachličky) potřeboval bych vědět názvy...Pak by mě ještě zajímalo jakým lakem stříkáte či potírate ty osb proti vlhkosti,zas bych potřeboval názvy...Mno a poslední dvě veci jsou : jak mám řešit větrání když budou dvě terárka na sobě?Napadlo mě udělat větrání na zadní stěně (nahoře),po celé její délce a šířce cca 10cm když výška zadní stěny bude 60cm a dole právě moc nevím jak,leda mě napadlo nalepit malý zarážky na obě strany,tak aby když se dovřou šoupačky,tak aby tam na každe straně zůstala mezera cca 5mm nebo tak nějak...Otázka zda to bude stačit ?!A poslední věc a dám pokoj,jak to řešíte u dlouhých teráriích,aby vám po zhotovení a zaschnutí materiálu neklesla ta horní deska a vy by ste pak nemohli posouvat dvířka (šoupačky),tak jak to spevnujete či vystužujete ?!Předem moc dík...Jo a délka je 2,5 m...

teď jsem zrovna četl tvůj dotaz ve starém vlákně... :-D

1) na dno nic dávat nebudu. pouze kachličky tam, kde je topný kabel. - okolo bukové štěpky
- tak 5 cm vrstvu
2) OSB jsou vlhkovzdorný! A pokud to máš pro Hrozna, kde vlhkost není tak velká, tak to řešit nemusíš, ale prodávaj se bezbarvé laky na hračky atd - nejsou nebezpečné.
3)větrání udělej z boku ( v pravo dole > v levo nahoře - nebo obráceně). jinak 5 mm je docela dost.
4) horní desku vyřeším nejakám malým trámkem (5x5 cm) aby neklesla.) Přišroubuji ho k bočnicím, popř v rozích udělám malé stojny.

> dělám chtrýho jen proto, že taky řešim velký terárko pro hrozny tak to mám zjištěný :puff:

Moc dík..Ja přesto na dno rači něco dám je to na pár let přeced jen...Co bys mě doporučil co sem takl četl tak sklo asi bude na prd,pač je v celku těžké a lehce se může rozbit tak váhám mezi linem a kachličkama?!CO se týče toho laku tak mám chtít bezbarvej lak na hračky s atestem proti škodlivosti jestli to dobře chápu?Tak že by to měli mít asi v bauhausu atd. .. ?!S tím trámkem je to dobrý nápad tak to určo udělám a to větrání bude asi to nejhorší protože z levé strany je zed´ tak že nevím no...každopádněvětrání na té zadní stěně nahoře by mělo plnit stejnej učel jako na horní desce ne?No a dole to nevím...myslíš že ta mezera na obou stranách by byla dostačující na cirkulaci vzduchu?Moc dík

Zdravím. Musím jen potvrdit, že OSB desky jsou vlhkuvzdorné a dnes dokonce dělají 3 jakosti, které jsou odlišné právě v odolnosti proti vlhku. Ta nejlepší by měla vydržet nejvíc. Zrovna taky stavím terárka z OSB desek a na dno lepím lino, pro jistotu a hlavně z něj jde vše dolů mnohem lépe než ze samotné desky. Myslím, že lakování je zbytečnost, pokud nejde o tropické terárko.

Tak tam nalep sklo. Ale musíš tam dát substrát. Kachličky jsou těžké a musí se lepit lepidlem na kachličky. Sklo není drahé a při šířce 3-4mm ani těžké. a pokud bude nalepené na OSB desce, tak se rozbije jen s těží. pokud ti na to nespadne třeba nějakej šutr. Ale zrovna tak může prasknout kachlička. Lino je na prd. časem se rozsype, nevím, jestli na něj lze použít desinfekci a co udělá až se na něj dostane moč, popř výkaly. V ohybech praská a vadí mu vysoká teplota (ale taková by vadila i hadoj).
S tím lakem si to napsal přesně. žádnej přesnej název neznám. a větrání u zdi nevadí, pokud tam bude pár cm mezera. vzduch si cestu najde. Na zadní desce je to stejný jako nahoře, akorád to líp vypadá, a můžeš na tera cokoliv položit. a mezera stačit bude. Ono čím menší díry, tím líp to vytopíš a zvlhčíš.

Sry,ale nákres nemám bude to stejně dělat tat´ka,tak že mu zháním info co má pak koupit...;-)Jinak až to bude hotový tak určo sem na tera poradnu hodím foto,ale fakt nevím kdy to bude pač mě tu ty desky trčijou už cca půl roku,tak snad už se odhodlá a začne "stavět"..:-DJinak teda na dno mi doporučujete sklo ?! Větrání asi udělám jak sem říkal vzadu nahoře a mezery mezi sklama by to měli jistit;-)Zas sice když bude menší vetrání tak se mi to rychleji vytopí atd.,ale komu by se líbylo čuchat pořád starej vzduch a taky aby se tam náhodou netvořili plísně...,!?Jak to pak budete řešit s vytápěním přes zimu?Napřed mě napadlo nakombinovat žárovku + kabel + topnej kamen,ale pak mě někdo řekl že prej to blbě ten kabel vytopí když ještě bude zaházenej substrátem ?!Tak bych to viděl asi na 2 žárovky cca 50-60W který budou směřovat na polici,tak aby tam bylo kolem těch 31°C a ve zbytku tera by to snad mohlo být kolem těch 28°C a mín ....Musí se to všechno vyzkoušet,ale taky se mě nechce koupit kabel kterej taky něco stojí a pak zjístit že je mě na prd...Jak to budete řešit vy?!

1) mi tykej!
2) ano, já jsem pro sklo. Ale co člověk, to názor.
3)topnej kabel pod substrátem j k ničemu ... Proto se dělá topná deska (kachličky) a okolo něj až substrát. já budu dělat k hroznici 60x60 cm.
4) Topné desky jsem řešil s halapremkem (tímto mu moc děkuji !) toto není z mé hlavy ale od něho: Topný kabel si vypočítáš tak že na 1m čtverečný se dává 200w kabel. Takže u mě je to deska 60x60 cm > 0,6x0,6 je 0,36 m čtverečnýho > 0,36 x 200(w) je 72w (takže použiji 75 w kabel) a k němu dám třeba ještě jeden 25w > v zimě je můžu zapnout oba a v létě třeba jen ten 25w. podle potřeby.
5) návod na výrobu i s popisem najdeš tady někde na fóru.
6) topnej kámen vynechej. prostě bodová žárovka a tahle deska bohatě stačí!
ještě se pokusím najít ten postup výroby od halapremka. U prcka hrozna mám kachličku 30x30 cm s 15w kabelem a max spokojenost. je celý den krásně ohřátá na 40st.C. uprostřed. k okrajům chladne.
omlouvám se, jestli to píšu chaoticky :!:;-)

žárovkou těžko vytopíš terárko 2m dlouhé. Daleko snažší je ta topná deska (ta může oproti žárovce topit i přes noc) a jedna bodová žárovka. aspoň tak to vidím a budu dělat já. Ono je rozdíl jestli topíš malou žárovkou 60w, nebo velkou deskou 50x50cm a taky 60w

Ono to není tak horké, teda vlastně je:-D, substrát se ti také prohřeje (pokud ho nebude půl metru), teplo totiž stoupá vzhůru (fyziku neoblbneš) a já mám raději mezi panelem a zvířetem nějakou mezivrstvu. Měl jsem dříve u psohlavců, když bylo terko na zemi, také topný kabel, na něm sklo (aby se mi hadi do něj nezamotali) a na tom ještě cca 10 cm substrátu a zcela normálně to plnilo svůj účel a navíc, když jsem narosil, tak to parádně zvedalo vzdušnou vlhkost.

:-) ta deska (pokud se pro ní rozhodneš) bude mít cca 5 cm. Takže jí dáš do rohu a okolo to obsypeš substrátem. A máš to pěkně v jedné výšce. Had si vybere na čem se chce válet. Navíc když tam dáš pěknou dlažbu (výběr je obrovský) tak to bude vypadat pěkně.
Takhle to mám provizorně u prcka já:
[http://img143.imageshack.us/img143/9543/foto1xh4.jp g]
je to dlaždička 30x30 cm 15w topná destička je pod ní. Ještě to trochu obsypu, ať to je zároveň .

Arutha-JJ díky,ale tohle jsem už četl tam jsem akorát narazil na dva názvy ohledně toho potěru a to bud´ DUOFLEX či tekutá lepenka...Zajímalo by mě zda používáte ještě jinný nátěry no a taky to dno co je podle vás vhodnější + jěště s tím větráním a s tou výstuhou ... Ale i tak dík za ochotu..;-)

Na procenta kašli, když ti vyleje vodu z misky nebo budeš rosit víc v období před svlekem, tak dostane i OSB zabrat. V práci jsme to natírali lakem na lodě, ale ten je dost drahý, takže vlepení jakési "vany" ze skla nebo lina mi nepřijde od věci. On největší problém je ve spárách, kde si časem voda cestu najde, pokud to nemáš fakt vytěsněný.

Ono čím menší díry, tím líp to vytopíš a zvlhčíš.

Taky větší příležitost k plísním apod. Dobré větrání zas moc nepodceňovat.

Používáme také skleněné "vaničky" na dně, u velkých terárií používáme lino. Sklo je sklo, ale do velkého terka k PMB jsme zvolili (a jsem přesvědčen že vhodně) lino.
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/p/python er/af37571a0fccb47c2d942c53b9b3db49]

Zprvu jsem zkusil udělat výšku "vaničky" jen 5cm, což jsem posléze uznal jako nedostatečné a tak děláme výšku 15cm.
[http://album.volny.cz/show_image.php?file=/p/python er/d035861b8180f4e017dc160db3cc09a9]

Tak nějak bych to viděl, akorát bych ty skla na bocích udělal ještě vyšší (pro vyšší vrstvu substrátu).

Přesně tak, jak už jsem psal. Dnes už je vyšší dělám. Ono těch 15cm je opravdu lepších než 5-6. :-D

ty tam nemáš žádný substrát, nebo to je tera pouze pro krmení..?

Jetli myslíš terko s PMB, tam byl problém se špatně se hojícím povrchovým poraněním, takže šel substrát pryč. Pokud myslíš to prázdné terko, to bylo foceno během výroby.

No toxický - netoxický, na rohlík bych si ho nemazal, ale po zaschnutí by to problém dělat nemělo, větrání při práci je samozřejmost, smrdí to jak ďas. Cca 2 roky v tom máme v práci několik druhů "stromových" varanů (prasinus, beccarii, macrei, boehmei) a bez problému i se občas množí.;-)

plno těchto nátěrových hmot je bez atestu na vodu a hračky, bisil ji má, kámoši co dělaj pískoviště ho skoušeli ale moc nevydržel co do uv a deště -prulezka se za 3 měsíce oloupala tedka používají deltaprofesional ale neznám cenu ani prodejce ,kdysi jsem používal na spodní vaničky chs epoxy sjemně přesatým cementem-vypadalo to jako lepenka v kýblu a drželo to fest, s lepenkou jsem tedka dělal podlahu vkoupelně a už nemám tu krabici abych kuknul co píšou o zdraví ale povrch je hodně drsný měl jsem upně odřený kolena jak jsem po tom lezl tak nevím jakby seto udržovalo aco nato hadi ,epoxi byl jak sklo, to sklo je nejlepší akorát se nemužou používat skleněný misky -uklouzne ti a máš smúlu,nejlepší je co nejhladší povrch kvuli udržbě hadí exkrementy se dokážou sakra zažrat do všeho skoro aji do skla

Oka už píšu dolů---:-D
Mates RR-nevypadá to špatně,ale jde mi o to zda to vytopí celé terárko,protože jak je známo tak topnej kámen ti nevyhřeje terárko,ale funkuje jako místo kde se může had vyhřát a to především přes noc kdy je vypnuto osvětlení ...
Krokodýl-tak ti čeče nevím,myslíš že by to stačilo kabel ve skle na tom ta cca 10cm vrstva substrátu + cca 50w žárovka,která by byla mířena na výhřevnou polici ...!?Jde mi o to aby se měli kde vyhřát (to bude zajištovat ta žárovka) a pak o to aby v jedné části byla teplota kolem těch 28°C a na druhé straně mín cca do těch 22°C...?!

Jinak esteticky se mi více zamlouvá kabel ve skle,ale jde mi spíš o to aby to splnilo svoji funkci a né vzhled!Tak vám teda lidičky nevím no...:-/:-D

taky topnej kabel nemá 60x60 cm a 70w, ale daleko míň (5-10w). takže pro dosažení efektu té topné desky by si těch obyč. kamenů musel mít asi 10 aby se rovnaly plochou a výkonem. a to už by ohřálo i to velký terko. A to vyhřátí v noci je podle mě další výhoda oproti žárovkám. Proto já budu mít oboje. :i::puff:

Tak sílu topného kabelu si můžeš vybrat od nějakých 15 W třeba až do 60 W i více, dá se rozprostřít po celém dnu terária, ale to není ani nutné, stačí tak pod polovinou. "Obyč" hroznýš navíc nepotřebuje nějaký extra noční komfort a i přes den spíš ocení větší rozkyv teplot než vyšší stálou teplotu po celém terárku. U mixů ani u imperátorů vůbec noční teploty neřeším, běžná pokojová (18-22) není problém a ve dne není třeba to nějak přehánět, v prostoru terária těch 22-26, lokálně okolo 30, žádný divočiny, vždy jsem si vystačil jen s lampou.

Tak já to budu mít pro albína a salmona,ale ty se chovaj stejně jak "mix",tak že myslíž že k dosažení teplot jak jsi uvedl u toho mého terárka (250x60x60 cm) by stačilo teda dát ten kabel tak cca do té půlky pod ten substrát + ta žárovka která by směřovala na vyhřívací polici (cca 50w)...Jo a pak se to ještě děli nějak kolik W na metr kabelu,znamená to že délku kabelu vydělím vatáží a tím získám W na 1m kabelu?!Kolikátku kabel bych tam asi tak potřeboval když denní teplota přes zimu je cca 21°C,přes léto ot nějak neřeším to tam máme i k 30°C,ale přes tu zimu mi to nedá...moc dík že se semnou tak "trápíte" ...:-D;-):beer:

hm, já vám děkuji, že tu "není žádný OT" 3-[

koukám, že na poradnu je zbytečné psát, je to akorát ztráta času.

Odedneška píšu na jiná terarijní fóra.

OK .... ale pěkně jsme tohle vlákno zakydali ...

Mates: doufam, že tě to uspokojilo :x:

Děkuji !

(nepřijde vám to nechutné, když si napíšete dotaz, chcete udělat seriálek a ty "....." vám to zaofftopikujou ? Mě teda jo!)

Mně třeba přijde nechutná Tvá reakce, dovolil jsem si i jedno slovo vytečkovat, nejsme tady na některé výrazy zvyklí a zvykat si nebudem. Pokud nechceš žádné OT, tak si holt budeš muset udělat seriálek na svých stránkách, protože u diskuzí se OT prostě a jednoduše objevuje, do této diskuze se nikdo nezapojil nijak neslušně, až teda teď na Tebe. Pokud si myslíš, že tzv. OT jsou důvodem k nenavštěvování této diskuze, tak Ti opravdu nikdo nebrání ji opustit, ale sám neznám diskuze, kde by se to nestávalo ba naopak a mnohem neslušněji. Ještě bych dodal, že žádná tedy ani tato diskuze není soukromá a pokud přispěvatélé jsou slušní a navíc to zas tak od tématu nebylo, není důvod něco řešit. S pozdravem. Krokodýl (krokodýl) (krokodýl)

Sorry za off topic reaction, ale musím -> S Krokodýlem souhlasím, jen se divím, že ti nedal jasně na jevo, že pokud to bude takhle dál, tak se už nikdy na nic nezptáš! Existují pravidla slušného chování a taky něco jako trpělivost... Upřimně, dle mého je OT i to, že napíšeš, že sis to všechno blbě promyslel a že ti chybí horní deska... Diskuze je od slova diskutovat, tedy i o OT, které často celou diskuzi zlehčí, "odnapěťují" a pod. Prostě patří do lidského života. VH