Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak pečovat o dospělou želvu?

Dobrý den,můj syn dostal k narozeninám dospělou želvu zelenavou. Máme jí v teráriu s podestýlkou z bukové kůry a otvorem na žárovku uprostřed. Vyčetla jsem,že by se jí mělo svítit někde v rohu,ale bohužel toto terárium to neumožňuje. Poradíte mi někdo jestli jí můžu takto svítit nebo se pokusit vymyslet něco jiného. Máme strach,aby se jí terárium moc nevyhřívalo. Pak jsem se chtěla zeptat zda je nutné jí zazimovat,když jí máme doma teprve den. Děkuji předem za odpověď.

Ještě k tomu svícení, sice uprostřed není žárovka ideální,ale pokud je terárko dost velké,tak by se to dalo nějak zvládnout.Pokud dáte reflektorovou žárovku, která soustřeďuje světlo pod sebe,tak by to možná šlo. Chce to každopádně přeměřit a je nutné,aby měla v terárku i kout na ochlazení, kde není teplota vyšší než 30st. Ideální by bylo kolem 25-28st.Takže nezbývá než to vyzkoušet. Já osobně používám tuto: www.arnos.cz,ale chce to vyzkoušet jakou sílu budete potřebovat.Záleží jak máte vysoko zavěšenou žárovku atd. Naštěstí cena žárovek není tak vysoká,aby to byl problém.Já osobně jsem vyzkoušela asi 6 druhů než jsem to vychytala,takže trpělivost. Pod žárovkou 35-40st. a chladnější kout 25-28st. ;-)

Zdravím,mohla by jste mi ještě poradit? Je správné,že v celém teráriu má želva 26stupňů a pod žárovkou má 40stupňů? Máme jí asi 3dny a za tu dobu nic nesnědla a pokud jí syn nevyndá z terárka tak jen spí. Protože jsme ji dostali nečekaně,tak letos jí nechcem ještě zazimovávat a chceme to nechat na příští rok,nemůže jí to ublížit? Předem moc děkuji za odpovědi.

Máme jí asi 3dny a za tu dobu nic nesnědla

Želva si musí zvyknout, nepíšete, co jste jí nabízeli.

pokud jí syn nevyndá z terárka tak jen spí

To vyndavání jí na klidu nepřidá, syn ať si najde nějakou jinou hračku.

Protože jsme ji dostali nečekaně,tak letos jí nechcem ještě zazimovávat

Nejblbější způsob získání želvy, nečekaně, bez jakékoli přípravy a nastudování potřebných informací, zazimování by pro ni bylo asi to nejlepší.

Je správné,že v celém teráriu má želva 26stupňů a pod žárovkou má 40stupňů?

Není to žádný zázrak, chtělo by to ještě nižší minimální teploty. Nevím, ale nějak mám pocit, že to vaše terárium má víko, lepší je zcela shora otevřená nádrž. Zkuste také napsat něco o velikosti a vybavení terária.

Dávali jsme jí čínské zelí,jablko a okurek.Terárium má 50x70x30(šířka,délka,výška)a uprostřed je vyřízlá díra se sí´tkou a v té je objímka se žárovkou.Jako podestýlku má granule z bukového dřeva a v domečku hobliny. Asi budu muset sehnat nějakého chovatele v okolí a poradit se s ním jak zazimovat.:-|

Pořídili jste si želvu v lehce nevhodnou dobu, navíc pokud je z "dovozu" či venkovního chovu, bude zvyklá zimovat. Jestliže jí vysokými teplotami v teráriu narušíte přípravu k hibernaci, bude celou zimu malátná a moc jí neprospějete.
U suchozemské evropské želvy se musíte smířit s tím, že máte přes zimu prázdné terárko (či spíš želví stůl), jinak želva bude strádat.

Zdravím, nechci zakládat nové vlákno, měl bych jen krátký dotaz! Všiml jsem si, že moje želvy sem tam pojídají hobliny, nemůže jim to nějak ublížit nebo jim chybí nějaká složka potravy, nerad bych je nějak opomíjel....? Děkuji za radu! Hezký den ;-)