Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem malý dosah - chamča

:-)Ahojky, mám problém se svým Jemenským chamíkem Mártym. Když jí cvrčky či červy nebo salát tak má strašně malý dosah jazykem vystřelí ho jen tak max. na 3 cm ale většimou kolem 1cm. krmím ho tak jednou za dva či tři dny a cvrčků mu dávam tak různě od 3 do 8. Je mu přes jeden rok a dřív asi tak před dvěma měsíci ho vystřeloval i na 6cm . nevím co se stalo ? svítím mu 12 watovou žárovkou která má vsobě uva i uvb. terárko má rozměry 100*40*60.Prosím o radu ?!:-(:-):?::?::?::?::?::?::?:

Já mám skoro tříletého samce a krmím každý den tak 10 cvrčků.Žral by i víc

Pozor na to - chamíci jsou známí tím, že jsou popelnice, ale tohle mi přijde až příliš. Dospělého chameleona krmit tak 2-3x týdně:!:

Žral by i víc.To ten tvůj cham nemá hlad?

A to je právě ta nejčastější chyba - to, že se cpe jak o život, neznamená, že má hlad. Méně znamená více. Překrmování dosti neblaze může ovlivnit délku života.

K původnímu dotazu bohužel nemám jak odpovědět.

no pod zdrojem teplo má tak kolem 24-27 stupni a v terárku přes den tak 23-26 stupnů ale když tam má tak 25 tak už otevírá tlamičku tak nevím jestli mu horko nebo ne ? Neboj estli otevírají tlamu i kvůli něčemu jinýmu? . pít mu dávam bud sama z lžičky nebo píje z misky jinak už nevim proč by ji otevíral.

Kdyby to bylo tim,tak je zrejme pozde na nejaky navrat idealniho zdravotniho stavu....Doporucuji plastin plus drceny vapenec, jednou mesicne vit AD3( kapicku! hrozi snadne predavkovani) Imho zarovky UV jsou povetsinou reklamni trik zverimexu, pokud byla v cenove relaci do dvou tri stovek neocekaval bych od ni nic jineho, nez od zarovk zakoupene v tescu za 5,60,-....Kazdopadne je potreba UVb zareni pro metabolismus vit D3 ktery ovlivnuje metabolismus vapniku v tele.. Takze tak...

Tak Petr Nečas uvádí v knize "Chameleoni", že špatně vystřelovaný jazyk, většinou na krátkou vzdálenost, je v drtivé většině případů způsoben špatným (nevhodným) osvětlením nádrže, spolu se špatným pitným režimem (sekundární). Spojitost s vitamíny není vyloučena, ale autor ji nezmiňuje, stejně jako spojitost s UVB světlem.

S tím si dovolím nesouhlasit - autor nepíše o UVB, ale nevhodném/nedostatečném osvětlení. Intenzita a barevné spektrum nemusí nutně souviset s UVB. Čímž nechci říct, že konkrétní problém tazatelky s tím nesouvisí. Pouze jsem uvedl informaci z knihy, kterou v oboru chameleonů považuji za velice kvalitní, česky psanou asi nejkvalitnější publikaci. Chamíky nechovám, tudíž problém nedokážu posoudit na základě vlastních zkušeností.

Já to doma najdu, vypíšu a ocituju:-) Pro přesnost. Jde spíš o problém s očima (dle pana Nečase), nikoliv s jazykem. Chameleon prostě "blbě vidí" a proto střílí jinam, než kde se nachází hmyzák. citace bude určitě lepší, rozhodně jsem to dnes nepřenesl přesně...

Tak, předem se omlouvám za včerejší nepřesnou informaci. Citace zní:

Dále se lze často setkat s poruchami střílení jazykem. Obvykle jsou způsobeny celkovým oslabením zvířete, nebo dlouhodobě špatným osvětlením nádrže. Chameleoni pak nemohou dobře zaměřit vzdálenost kořisti a střílí obvykle na příliš malou vzdálenost. Jiným důvodem mohou být různé choroby, nádory, deformace jazylky atd.

Bohužel dosti všeobecná diagnóza, takže asi tazatelce moc nepomůže.:-/

Naprostý souhlas ...špatně osvětlená nádrž zapříčiní odcházení zraku a chameleon pak nemůže zaměřit potravu a to mu činí problémy při lovu ...navíc když je terárium metr vysoké a je osvětlené jen žárovkou ...v dolní části musí být hodně šero .....v každém tera mám výhřevku a výkonou zářivku která celé tera prosvítí ..a také volím světlá pozadí.

Sneslo by to pořádné osvětlení celkově, dosah takové zářivky (myslím dosah intenzivního světla) je na metrové terárium opravdu minimální, přidal bych minimálně jednu dvě bílé zářivky na strop a bodovku vedlé té kompaktní zářivky, aby cca 10 cm pod (poblíž) reptiglem bylo alespoň nějakých 30-35 st.
Pokud bych měl volit za sebe, tak bych použil raději reptiglo 10.0, 26 W nebo ještě lépe některou z kvalitních výbojek (mega ray 100 W, t-rex 100 W nebo bright sun flood 70 W), tím by samozřejmě odpadla potřeba té bodovky.
Nic méně problém dostřelu jazyka, může být opravdu i minerální deficit, kdy nedostatečné zavápnění se může negativně projevit právě na jazylce.
Celý problém může být souhrou více nevhodných aspektů v chovu tazatelky (nemožnost dostatečného lokálního vyhřátí, nevhodný poměr Ca:P, nízká intenzita osvětlení...).

Ta by šla, ale chtělo by to ještě tu bodovku, aby se mohl chameleon vyhřát okolo 30 st., to pod zářivkou nedosáhnete. Pokud by byl nějaký šikovný kutil, tak může připojit na jeden protažený kabel "čokoládu" a z toho vyvést jeden kablík na zářivku a jeden na bodovku. Nebo protáhnout větráním ještě jeden kabel. Ta bodovka se tam vejde. Vždyť je menší než ta kompaktní zářivka.

já mu to střídam třeba jednou tejdně mu dávam tu výhřevnou místo tý replitive glo. Ale ta co jsem vám na to posílala odkaz je spíš pro pouštní ještěry ne? nevadíto? A pak jsem mu začala dávat každej den 3 cvrčky obalovaný ve vitamínech replitive a pride mi takovej živější ale dávam mu to jen takhle 5 dní tak to asi ještě moc zabrat nemohlo. Jo a před 14 dny se loupal a zůstali mu na těle malý kousky kůže odchlíplí a nevim jestli mu to mam sloupnout.

Já doma žádného domácího kutila bohužel nemám :-), ale proto bych se právě chtěla zeptat co je čokoláda ? A pak jestli třeba existuje nějaká rozdvojka na žárovku( myslím to takhle: Že místo toho abych do stínítka namontovala žárovku tak bych do toho dala něco jako "rozdvojku na žárovky" a namontovala bych do toho obě) , ale nevím zda to existuje. Nevím zda sem se dobře vyjádřila a doufám že ste pochopili co mám na mysli. Prosím o odpověd. Moc děkuju.:-)

Tak jsem schválně změřila délku výstřelu mého rok a půl leteho chamíky a je to více než 20 cm, tak těch 6 se mi zdá hodně málo. 24 - 27 st. pod zdrojem se mi zdá také málo. Já bych to viděla na osvětlení + ještě další aspekty. Ivuška

měl jsem Jemenského asi 5 roků. na konci života zamířil na cvrčka vystřelil ale jazyk měl dosah jen kousek. a jazyk byl v prvním výstřelu suchý.
vždy se vašemu chameleonovy na jazyk kořist přilepí ?
musel jsem ho krmit na krátkou vzdálenost z pinzety. V té době i hodně pil. několikrát denně se přihnal k rozprašovači, vzal ho do tlamy a pil. dědek jeden:-).

Máme ten samej problém. Náš jeden a půlroční chamík taky střílí z velmi malé vzdálenosti. Když hodíme do terárka cvrčky, vždycky za nima leze a střílí jenom z těch 4 cm. Jinak samice tohle nedělá.
Svítíme zářivkou repti glo 10.0, vitamínujeme, rosíme.
Jedná se o nějakou nemoc, nebo je to jen "porucha"? Nebo je jenom línej?