Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Minimální velikost terárka pro kajmánka trpasličího (Paleosuchus trigonatus)

Zdravim vas tu ve spolek :-) ať hledam jak hledam, tak info o tomhle Kajmankovi bohužel moc neni...nebo jsem teda alespoň nic moc nenašel :-/ Tak se chci zeptat, jak by mělo byt minimalně velike terko pro jednu dospělou samičku :?: (co jsem se dočetl, tak samičky dorustaji "jen" + - 120cm) Přemyšlel jsem, že by cely spodek terka mohla byt vodni plocha a těsně nad ni by byla z časti vysuta souš..myslim si, že by se tak ušetřilo spoustu mista..co myslite? Diky...
[mod]Změna předmětu, původně: Minimální velikost terárka pro Kajmánka trpasličího (Paleosuchus trigonatus) (VH)[/mod]

Tak stačí si najít info o krokodýlech obecně a jistě na vhodnou velikost terária narazíš.

co jsem se dočetl, tak samičky dorustaji "jen" + - 120cm

Naše samice jsou skoro stejně velké jako samec, cca 150 cm, spíš ještě víc...

Nevím jestli by mě bavilo chova jen samici bez možnosti množení, ale budiš, v tom případě bych ti doporučil spíš palpebrosy, kteří se celkem množí i u nás a jsou sehnatelnější, vizuelně a velikostně podobní.
Terárium pro dlouhodobý chov 1 (až 2) krokodýla o velikosti okolo 1,5 m, bych viděl min. 2,5 x 1,5 x 1(v) m, samozřejmě záleží na spůsobu rozčlenění, např. visutá souš ušetří místo.

Takže trigonatus=kajman klinohlavy a palpebrosus=kajman trpasliči? No lepši by byli dva to je jasnačka ;-) Ale ale ma to pravě zatim ještě to jedno veliky ALE...a to je přitelkyně :!: Ta by mě někdy nejradši vystřelila někam za zviřatama na Amazonku :-D to určitě taky znate že? V Lednici jsem se asi dva roky zpět bavil s panem Zavadilem (myslim že ma kajmana brylovyho) a ten mi řikal, že neni problem mit kajmanka cele leto třeba na zahradě u nějakeho bazenku...opravdu by v tom nebyl žadny problem :?: Pokud ne tak by to bylo fajn :))

ma to pravě zatim ještě to jedno veliky ALE...a to je přitelkyně

Tak dokud nejste svoji, tak si doma pánem, ne:?:;-)

ten mi řikal, že neni problem mit kajmanka cele leto třeba na zahradě u nějakeho bazenku...

To by nešlo, dal by se třeba alouš - missisipák nebo číňák, z krokoušů snad i nilák a třeba gaviálové, z kajmanů možná i latirostris nebo brýláč z jižní části areálu, ale čistě tropičtí kajmani jako Paleosuchové určitě ne, potřebují dostatečně teplou vodu i prostředí, což by na volno šlo těžko realizovat, jedině v nějakém skleníku, kde by se v nevhodném počasí dotápěla souš a voda.

Tak dokud nejste svoji, tak si doma pánem, ne:?:;-)

:-D no to je pravda, ale zase s kajmankem se ženit fakt nechci :!:;-)
Tak jsem patral a patral po tom, kde jsem si opsal ten špatnej odbornej nazev..a našel jsem :puff: je to shodou okolnosti ZOO Plzeň, tak na to mrkni Kroku ;-)
Je tam psano:

Společnou expozici s rybami a želvami neotropické oblasti obývá nyní trojice druhu kajman trpasličí (Paleosuchus trigonatus). Jeho novější název zní kajmánek malý.

Jinak u pana Zavadila jsme mluvili myslim o tom brylači. Tak to je škoda, že bych je nemohl přes leto vypustit na zahradu..už jsem si pro ně totiž trošičku planoval vyběh..bylo by to fakt super :-/

Tak jsem patral a patral po tom, kde jsem si opsal ten špatnej odbornej nazev..a našel jsem je to shodou okolnosti ZOO Plzeň, tak na to mrkni Kroku

Odborný název je dobře, špatně je ten český, ale to je prostě stará bolest českých názvů, já je prostě moc neužívám a neřeším.
Cedulky atd. má u nás na starosti propagační oddělení neboli KVČ (kulturně výchovná činnost) a opravdu tam není žádný odborník na plazy, takže používají hlavně to, co najdou na netu nebo v nějaký knize. Zatím nevím, že by vyšlo oficiální české názvosloví krokodýlů, takže těžko říct, co je vlastně správně a co špatně. Prostě jsou to P. trigonatus.

Docela hezky o nich maji psano v ZOO ve Dvoře..ale tam maji zase česky nazev kajman hladkočely:

Zologický systém rozlišuje dva druhy: P. trigonatus (kajman klínohlavý) a P. palpebrosus (kajman hladkočelý).

Prosim tě a jakou bys pro ně viděl minimalni hloubku vody v terku :?:
Předpokladam, že na souš skoro vubec nelezou, tak by ji v terku mohli mit snad jen minimalni ne? Nad souši by bylo samozřejmě vyhřevne misto...

Hloubka 60 čisel..nooo tak to už by byl slušnej bazen :-) Chova je tady na poradně vubec někdo :?: Ja si myslim, že snad ani nee..nebo se pletu? Zkoušel to tady, nebo na tom možna ještě maka myslim New, ale jinak o nikom nevim. Kroku a co brylač? Mysliš, že ten by mohl byt bez problemu přes leto venku? Jak hodně si mysliš, že mu v domovině klesaji teploty? Jinak ti diky za rady...

No vypada to krasně :)) Kajmanka jsem si vždy přal, ale nevim nevim jestli to dopadne... Když by byl jenom takhle maličkej a už nevyrostl, tak by to byla pohoda jez a naaadhera :puff: Ale nechci si pořizovat něco, o čem si nejsem uplně jist, že se o to v dospělosti dokažu dokonale postarat! Jak to maš vykoumany ty, až ti vyroste :?: V čem bude...atd...?

Já bych trošku zateoretizoval, páč mě to samotnýho zajímá. Vzhledem k tomu, že jsou krokouši masožravci, žerou kořist celou (i když asi hlavně ryby, plazy a vobčas nějakýho toho savce), podobně jako hadi, možná toho UVB, popř. suplementaci D3 zas tolik potřebovat nemusí. I když já bych ho tam určitě dal :). Spíš bych hledal cestu správného osvětlení i z jinejch aspektů... ale to už trochu odbočuju od zadání a taky se můžu samozřejmě mýlit.

(i když asi hlavně ryby, plazy a vobčas nějakýho toho savce),

Tak ryby jako hlavní složka jsou vlastně jen u gaviálů, tomistom a johnstoňáků, jinak převužují spíš ti další obratlovci.

možná toho UVB, popř. suplementaci D3 zas tolik potřebovat nemusí

Zřejmě, ale na druhou stranu přirozeným spektrem jistě nic nezkazíme...

Spíš bych hledal cestu správného osvětlení i z jinejch aspektů

Asi tak a taky je třeba dostatečné vyhřátí...

No když už jsme odbočili od velikosti terárka, chtěl bych se zeptat - já četl, že se vyskytují spíše v "divočejších" vodách a v blízkosti vodopádů, ale chápu že vytvořit rychle tekoucí vodu v teráriu je asi nadlidskej úkol, jak to řešíte? Předpokládám, že ta stojatější voda jim asi nějak extra nevadí. Vždycky jsem nějakýho "kajmánka" chtěl, ale bojím se právě té vody. Představa, že se mi vyleje několik stovek litrů vody na podlahu apod. je pro mě příliš tragická :-) a nechat si udělat takovou ubikaci na zakázku, tak už bych neměl co jíst. :-)
PS: kolik máte na vyhříváku na souši stupňů (cca).

kolik máte na vyhříváku na souši stupňů (cca).

Cca 35 st. (Osramka Ultravitalux 300 W asi 60 cm nad zemí), ale nemám to změřený, spíš odhad. Každopádně to místo moc nevyužívají, spíš se tam občas "vypejká" nějaká tereka, takže mně se hlavně osvědčilo, aby měli teplou vodu (cca 26 st.) a celkově v prostoru okolo 26-28. Říďa má zrovna 2. odchov trigonátů:!: a několikátý palpebrosů, takže bych mohl trochu vyzjistit, jaký má podmínky. Dneska jsme na to narazili a říkal, že mu dospěli, resp. se začli množit až asi 10-12 letý, což by člověk u toho prcka nečekal (brýláči nebo i třeba niláci se množí už třeba 5-6 letý), naši v zoo jsou asi o 2 roky mladší než jeho, tak doufám, že letos už na to taky "vlítnou":-D.