Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Potkani mi neustále žerou holátka

Tak a už jsem vytočenej jako beruška 3-[ Mam chovnou skupinu 1,5 a už 5x po sobě mi sežrali všechny holatka :!: Vubec nevim čim to je, občas se to stane, to je normalni, ale 5x po sobě? To už nějak fakt nemužu rozdychat... Vždy když maj mlady, tak k nim radši ani nelezu, aby měli klid..jsou v mistnosti kam skoro nikdo nechodi, stravu maji bych řekl bohatou až až... Ja to prostě nechapu :-/ Teď když měli dvě samice holatka najednou, tak jsem je zkusil nafutrovat kočičima granulema jestli to pomuže..ale nepomohlo! Ja nevim, ale třeba jim ty folatka zachutnali a už to nepřestanou nikdy dělat. Nejradši bych je za to zkrmil a založil si uplně novou chovnou skupinu. Co myslite :?: Diky

Krm je těma granulema průběžně. Když jim to dáš až po vrhnutí mladých, tak v sobě nemají dostatek živočišnejch bílkovin. Zkus jim dát tak 2-3x do týdne psí nebo kočičí granule, počkej na další vrh a uvidíš. Já jim dávám granule 3-4 týdně a vše bez problémů. Pokud ti to sežerou i pak, tak je skrm.

Já mám potkany 1/3, a zatím mi holata nesežrali. Dokonce když měli 2 samice holata zároveň, předháněly se, která se o ně bude starat a různě si je půjčovaly. Samice samce držely na opačné straně boxu, hlavně po porodu. Jak byly holata odrostlejší, samce k sobě pak pustily.

Zneužiju ještě tohle vlákno a dám sem svůj problém. Před několika měsíci jsem zakoupil potkany ve zverimexu a 1 samec mi zůstal a přerostl. Měl na uších takové bradavičky. Napřed jsem myslel, že je to okousané, ale jsou to opravdu bradavičky. K tomuto samci jsem přidal 3 samice z vlastního chovu a vytvořil tak novou skupinu. Skupina má pravidelně mladé a vše je v pořádku. Jen ty bradavičky se mi nedávno objevily na uších samic, které jsou v této skupině. Mladý od nich nic takového nemají, odstavuju je po 3-4 týdnech a uši mají krásné. Ostatní skupiy jsou taky v naprostém pořádku. Nevíte náhodou někdo, co to může být???? Kdyžtak to nafotím a dám sem nějakou fotku.

Jestli jsou ty bradavičky červené, a potkani mají uši tak trochu zdeformované, mohl by to být ušní svrab. Moji potkani to taky měli, dostali to díky potkanovi, samcovi, kterého jsem koupila ve zverimexu. Mně se ale nechtěli pářit. Je tu o tom vlákno. Potkany jsem nakonec skrmila, box jsem desinfikovala a založila novou skupinu. Ukaž fotku.

Na starší vlákno jsem samozřejmě koukal. Uši jsou zdeformované, a sem tam strup a jak říkám, mám to jen v jedné skupině. Hlavně jsem tam nenašel žádné foto jak to vypadá. Tady je pár těch fotek. Kvalitu omluvte, ale nafotit živého potkana je docela kumšt.
[http://i378.photobucket.com/albums/oo226/Carlos179/ potkani/IMG_0303.jpg]

[http://i378.photobucket.com/albums/oo226/Carlos179/ potkani/IMG_0315.jpg]

[http://i378.photobucket.com/albums/oo226/Carlos179/ potkani/IMG_0316.jpg]
Za veškeré odpovědi dík

Je to svrab. Pane jo, nezávidim. Já osobně bych tím nekrmila, bála bych se aby to během krmení nepřeneslo. V čekárně u veta seděla paní s potkanem co to taky měl. Říkala, že jí na to u jinýho potkyše něco dal a vyléčili to. Myslím, že jí léčba stála 80Kč, ale nejsem si jistá...

Pokud se o svrab jedna (a s nejvetsi to tak opravdu je), neni potreba se obavat zkrmovani hadum. Tito roztoci (zijici uvnitr kuze) hady rozhodne napadat nebudou. Kratkodobe se mohou prenest jen roztoci typu Ornithonyssus apod. (a to treba i na cloveka). Nicmene pokud chcete chovat potkany na krmeni hadum, urcite byste mel dbat i o jejich zdravi a tento problem nenechavat dal bez povsimnuti. Lecba je pomerne jednoducha, bude vsak vyzadovat kompletni dezinvekci chovneho zarizeni + okoli, a samozrejme lecbu samotnych zvirat (a to vsech, nejen tech, u kterych napadeni roztoci dosahlo takto rozvinuteho stadia). Lecit se da leccim, obvykle se pouziva Ivomec (Ivermectin) nebo Stronghold (jednodussi aplikace). Je ted jen otazka, zda by po uziti techto pripravku a zkrmenim hadum nemel byt odstup...

Žádná tragedie. Taky jsme museli přeléčit celý chov a stálo to do stovky asi na 150 potkanů. ;-) (do injekční stříkačky Ivomec, veto nasadil a zlomil jehlu kvůli aplikaci malých kapek a kapali jsme potkyšům za hlavu. Jedna aplikace na celý chov, po týdnu znovu a byl klid). Klidně vem jednoho potkyše k vetovi, ať se podívá pod mikroskopem. Každopádně to pořešit chce. ;-)

Dík za rady lidičky. Jak jsem psal, tak to mám jen u 1 skupiny, zbytek je na pohled absolutně v pohodě, ale pro všechny případy přeléčím celý chov. Mám znamého veterináře, tak se s ním poradím a pustím se do léčby. Jinak tahle skupina má mladé a jsou taky úplně v pohodě. Ještě dotaz, může se to přenést i na myši? Mám vše pohromadě v jedné místnosti. S mladými normálně krmím, ale začínám mít díky vašim reakcím strach.

může se to přenést i na myši

zalezi na tom, ktery svrab to vlastne je. Ono tech hlodavcich je hned nekolik. Casto jsou hostitelsky uzce specificti, ale nekteri dokazi napadat vice druhu hlodavcu. Kazdopadne co se tyka prenosu na hady, toho se rozhodne bat nemusis, spis pores to, aby i "krmeni" bylo spokojene a hlavne zdrave. Hadum pak budou urcite chutnat vic :-)...

Se to tady koukam pěkně rozjelo :-) Tak jsem přišel z rachoty a dalši samička ma deset holatek :)) ale teď nevim, jestli je tam mam nechat, nebo je raději se samičkou oddělat někam jinam :?: ikdyž holatek už musej byt nažrany až až :!: sežrali jich před par dny tak 15-20 :-/
Jinak psima granulema krmim pravidelně, ale asi to nestači...to bych do nich musel cpat jenom ty granule a to asi neni zrovna nejlepši :-|
O holatka se vždy všichni staraj prvni tři dny jako o život a potom jako když jim hrabne a sežerou je...ja to prostě fakt nechapu :-(
A mista si myslim, že tam maji taky dost...
[http://img227.imageshack.us/img227/258/pict7435qb8. jpg]

Na řešení už se pracuje a v pondělí začnu s léčbou. Jsem docela nasr..., protože jsem měl vše v pohodě a jeden potkan ze zveráče nadělá takovou paseku. Je fakt, že jsem to neřešil hned, díky neznalosti a myslel jsem si, že má uši prostě jen okousané od jiných potkanů:-[. Teď už si dám opravdu pozor co a kde kupuji a v tom konkrétním zveráči koupím maximálně napáječku. Ještě mám dotaz, za jak dlouhou dobu po léčbě můžu dávat mladé od léčených zvířat ke krmení svým miláčkům? Nerad bych jim ublížil:x:.

ona se karantena vyplati nejen u chovanych plazu, ale i u krmnych zvirat...

za jak dlouhou dobu po léčbě můžu dávat mladé od léčených zvířat ke krmení svým miláčkům

to taky dost zalezi na tom, jakym preparatem budes lecit...

Ja zakazdym ked si vsimnem za je samicka kotna tak ju oddelim do samostatnej klietky a necham ju nech porodi a vychova mlade do takych 4 tyzdnov a potom ich oddelim medzi ostatne mlade a samica putuje naspet k ostatnym dospelim na dalsie parenie.Za mesiac odchovam okolo 60 mladat a este nikdy sa mi nestalo aby samica pozrala mlade.Krmim ich obilninami,pupavou,datelinoujablkami a samicam pridavam granule pre psy a vajicka na tvrdo ja zatial nemozem povedat zleho slova na nich ;-)tu mate par foto [11725010][11725036][11724948]

Tak už mam úplně nové chovné skupinky potkanů 1,2...včera jsem jim šel dát žrádlo a co nevidím ::) v bedně vše zamatláno od krve a všude bylo poházeno celkem sedm odrostlejších holátek! Některá měla ukousané hlavy, některá zase nožičky...docela hroznej pohled. Tak se ptám...KDO TO VLASTNĚ DĚLÁ :?: Jenom samec? Nebo třeba i druhá samička?

Možná by bylo nejlepší vždy březí samici oddělit do malé bedny a nechat ji to odchovat samotnou, může to dělat samec nebo jen jediná samice. Oddělením zjistíš, která to dělá a ta pofrčí... Možná to při oddělení bude v pohodě (buď je na vině samec nebo nějaká jiná příčina ve skupině). Měl jsem takhle občas potkany v práci a březí samice jsem odděloval a bylo to fakt super, perfektně odchovávali. Tuším, že to takhle měli i v myšárně v chomutovském zooparku a byl to pěknej pohled na ty naducaný mláďata. Oddělením samice se taky zamezí věcem, které se mohou dít i ve funkční skupině (např. ušlapání nebo nepuštění k sání menších mláďat staršími). Přeci jen když v bedně porodí postupně 2-3 samice, tak je to celkem maso a buď člověk musí předčasně oddělovat odstávčata a nebo dochází k újmě těm mladším.

A myslíš že by nebyl problém nechat si v každé bedně jen dvě stálé samičky a ty vždy jednou za čas nechat připustit? Že by mladý odchovávali spolu...? Ja mam pro potkany totiž v bednach ukryt, takže je skoro nevidím, tím pádem ani nepoznám která samička je už březí. A do bedny lezu fakt jen minimálně, protože mám hrozný divočáky a ty z ní vyletěj ani nemrknu.

To muže :-/ ale jo, nechám radši každou zvlášť a budu připouštět. Mám je teď v klasických T4-kách, ale s úkrytem, protože mám v garáži chladněji. Jo s tou manipulací to je vážně hrůůůza, už mi jich i pár zdrhlo pod rukama (musel jsem je chtě nechtě chytit do skřipce). Mám je hold dost divoký z toho venkovního výběhu... Ale díky