Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem pavouk... SOLIFUGA

Hojky, tak tohle mi doslo mejlem.. presne s timhle textem:

Docela hustota!
Běhají rychlostí 16km/h, doskočí 92cm, jsou to noční pavouci,takže
vycházejí
ven jen v noci nebo pokud jsou ve stínu. Když vás kousnou, dostáváte
dávku
Novocainu, takže okamžitě usnete. Ani nevíte, když vás kousne ve
spaní,pak
se jen probudíte bez chybějící části nohy, nebo ruky, protože vám ji
ohlodával
celou noc. Když při chůzi narazíte na něco ve stínu a slunce vám
najednou ukáže s čím jste se potkali, je lepší utíkat. Okamžitě totiž
vyrazí
za vaším stínem a vříská celou dobu co vás pronásleduje.
PS:Tohle jsou pavouci, které nacházejí denně vojáci v Iráku. Představtesi
probuzení, při kterém spatříte jednoho z těchto bastardů ve vašem stanu. Sladké sny!

[http://img520.imageshack.us/img520/7932/pavoucekxn3 .jpg]
[mod]Změna předmětu, původně: pavouk... (VH)[/mod]

Bajunko, už to tu bylo a je to nehoráznej nesmysl. Takže abych to uvedl na správnou míru:

Nejsou to pavouci, alébrž klepítkatci, pavoukovci, řád solifugy - tedy stejně příbuzni s pavouky jako štíři, sekáči, štírci a další havěť. Jsou to draví živočichové a fakt nevím, proč by měli kousat ruce a nohy.... Já je lovil mockrát, jsou agresivní, to jo, ale že by dělali tohle??? Prsotě blbost. Jsou opravdu velmi rychlí, ale pouze samci a to pouze v době, kdy vyhledávají samice na páření - v tu dobu už neberou žrádlo. V noci běhají i prťata, ale ty se dají brát normálně rukou. Je fakt, že jsou známé případy ubezdušenejch hadů velkými druhy solifug (hlavne former Sov. stredni Asie), ale to jsou spíš vyjímky.

Jsou to naprosto fascinující zvířata, která vypadají strašidelně, vržou chelicerami a lidi se jich moc bojí, ale neudělají vůbec nic. Navíc nejsou ani jedovatí a spoléhají jen na svou sílu a mrštnost. To že by skákali je taky blbost - ale ten běh je úchvatnej. Jednou v centrálním Turecku jsem kvui jednomu 8 cm samci nedojedl veceri - vyklopil jsem ji do potoka, u ktereho jsme jedli a jal jsem se ešusem ho pronásledovat - jinak to nešlo, síť byla v autě. Je teď ve sbírkách naší školy :). Mnohem horší jsou IMHO jinak naprosto neškodný krevsající mouchy - malárie, Denge a podobné srandy...

Nesnáším histerii a lidskou hloupost a tenhle email je jedním z typických příkladů objího.

VH

co se skákání solifug týče, je to pravda.. pracuji v jednom hotelu na ostrově kos (řecko) a je parádní, když odpojujete v divadle reproduktor a najednou vam na něj skočí tohle monstrum a pak přeskočí na metr vzdálené kulisy.. mimo jiné je tu spousta velkých tvorů hmyzí říše, ale stále jsem -možná že naštěstí- nepřišel na to, který z nich by mi mohl ublížit- samozřejmě kromě škorpióna>nezabije, ale bolí to jak čert a pak musíte ihned vyhledat doktora, který vám dá injekci.. a to je tu občas problém, kord v noci :-| ..

které nacházejí denně vojáci v Iráku

tady je vidět jací hrdinové jsou armádě:-D.
Náhodou jsou to úžasný adrenalinový zvířátka.

Když vás kousnou, dostáváte dávku Novocainu, takže okamžitě usnete

U Athén jsem si jednu po tmě omylem spletl se střevlíkem a po zákusu jsem rozhodně neusnul. Škoda, že se mi z ní doma po pár měsících vyklubaly nějaké mušky.:-(

Čoveče nevím :) Myslím,že dvě jsou ještě v Bulharsku a pak jsou stopro v jižní Francii, ale bíc na sever nevím. Fakt nevím.

Chavanci jsou to mizerní - ale v Brně na přírode jedné holčině relativně jdou - tzn. pžežívají týdny ... :(

VH

Tak ještě k tomu rozšíření v Evropě (taky mě to zajmalo tak jsem pohledal v chytrých knížkách a netu) - v Evropě(bráno i Turecko) je evidováno 19 druhů solifug a 9 rodů - Biton, Barrussus Gluvia, Gluviella, Gluviopsilla, Gluviopsis, Galeodes, Gyllipus a Eusimonia. Rozšířeny jsou hlavně v jihovýchodní Evropě - Řecko, Kypr, Turecko, Bulharsko,Ukrajina a Makedonie. Pár druhů i ve Španělsku a j.Francii. Asi nejrozšířenějsí a nejznámější evropský druh je solifuga egejská (Galeodes graecus). Takže asi tak. ;-)

Já jsem chytal solifugy na svých cestách po Iránu a sílu jejich kusadel jsem poznal na tom jak jeden kousek demoloval filmovou krabičku:)) Ale to byla spíš výjimka, většinou se solifugy mazaly rychle schovat zase pod nějaký kámen :puff: Ale první příspěvek je dobrá kachna :-?::) tedy přesněji polopravdy

Tito bezobratlí živočichové nejsou praví pavouci ani štíři a ani nemají jedové žlázy. Svoji kořist zabíjejí a rozžvýkávají nápadně velkými klešťovitými chelicerami. Při ohrožení vydávají pískavé zvuky a dokáží velmi rychle běhat. Jsou velmi agresivní a pro svoji kořist představují obrovské nebezpečí. Většina se vyskytuje v Severní Americe a tropech. Jsou velcí asi 10 cm a na lov se vydávají v noci. Výjimku tvoří solifuga sluneční, která vylézá i za dne. Známo je asi 1000 druhů, které jsou razeny do 12 čeledí.

Jestli tu ještě někdo je, víte jak se dají chovat? Mám nabídku na jednu Solifugu a moc bych jí chtěl, ale nevím (a na netu jsem to nikde nenašel) jaký a kolik pod ní dát písku, aby se mohla zahrabat, tak jak sem to viděl na netu z přírody ;)
Díky moc za případnou odpověď

W.