Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Žížala jako potrava?

Chtěl bych se zeptat, jestli máte zkušenosti se zkrmovávím žížal ješterkám.
V létě jsem několikrát žížaly zkusil a mohly se po nich utlouct.
Je to vhodné krmivo :?: Třeba i dlouhodobě :?:
Prý mají mnoho vápníku a bílkovin bez žádného tuku. Tím pádem by mohly být lepší jak zophobas.
Dají se množit také v domácnosti, podobně jako čvrčci a švábi :?: Máte návod :?:

Toto vlákno jsem založil proto, že mi domácí chov cvrčků a švábů nevyšel.
Tak hledám jiné alternativy. Chov žížal se zdá nenáročný. Jestli seženu kalifornské žížaly, tak bych to asi zkusil. Máte někdo zkušenosti s chovem žížal, nebo třeba i s úplně jiným živočichem (kromě švábů a cvrčků) pro krmení ještěrek?

Mám nějaké informace o chovu Kalifornkých žíal.
Tak si můžete přečíst článek:

Eisenia Andrei - kalifornský červený hybrid s vysokou produktivitou a plodností. Pohlavně dozrává ve 3 měsících a dva hermafroditní jedinci ročně v průměru produkují 1500 mladých červů a to po dobu 16 let. Při dobrých podmínkách je možno chov dvojnásobně reprodukovat za 3 měsíce. Dospělý červ spotřebuje denně tolik krmiva co sám váží a z něhož vyrobí 60% biohumusu a 40% využije pro vlastní metabolismus. Velkovýrobci biohumusu produkují v zahraničí (např. na Ukrajině) až 15000t ročně za pomoci 5 miliard žížal.
Je nutno zabezpečit optimální teplotu prostředí 19-22°C. Při teplotě pod 7°C a nad 33°C jsou již žížaly netečné a při teplotě pod 0°C a nad 42°C nastává jejich úhyn. Optimální vlhkost substrátu je 78-82%. Vlhkost nižší než 60% a vyšší než 90% působí úhyn žížal. Žížaly požadují neutrální pH, pH nižší než 6 a vyšší než 8 žížaly zabíjí. Žížaly se pohybují ve vrstvách krmiva s dostatkem vzdušného kyslíku. Nemají rády světlo.
Žížaly mají rády většinu organických odpadů, které vyhazujeme – zbytky ovoce, zeleniny, skořápky od vajíček, čajové sáčky, kávové filtry a kávovou sedlinu, těsto, chlebové kůrky, vlasy; částečně zkompostované listí a trávu. Nevhodné je dávat žížalám mléčné výrobky, zbytky masa a tuky. Velké kusy je vhodné nakrájet na menší, aby byly lépe přístupné. Bioodpady dávejte žížalám na podestýlku a jemně je zakryjte. Žížaly krmte jednou až dvakrát týdně, důležité je žížaly nepřekrmovat! 0,5 kg žížal zkonzumuje zhruba 0,25 kg bioodpadů denně.
Žížaly je možné využít k přímému krmení (ryby, drůbež,...).

ale nikde jsem se tam nedočetl jaky substrát, nějaká rašelina??

tak vzhledem k tomu, ze se pise o potrebe neutralniho PH, kysela raselina asi vyhovujici nebude.
Ja osobne si ted pres leto delam "zasobu" velkych rousnic. Nekopu je (casto se preseknou), ale ted co jsou pravidelne deste se na ne vydavam na sekane travniky pod stromy kde je padane listi (idealne nejaky sad nebo zahrada)mezi pulnoci a jednou hodinou. To vylezaji kvuli zradlu a pareni. Clovek ale musi jit potichu, nedupat a prochazet systematicky plochu s tlumenym svetlem (zakryta baterka). Pak uz staci jednotlive kousky pohodlne sezbirat (jsou plache, tak se po nich musi rychle chnapnout). Za necelou hodinu se takhle da nachytat i litr cistych rousnic (i vice nez 20 cm dlouhych). Ty se pak daji do bedny s kompostem do sklepa a obcas se prikrmi. Ty, co se neciti dobre vetsinou jdou nahoru, kde jdou zaroven prvni na radu. Ma to jedinou nevyhodu - trochu z toho boli zada jak clovek chodi shrbenej s ocima na stopkach...Jinak jsem zkousela krmit ty kalifornsky cerveny zizaly a kocinciny se nad nima trochu osklibaly (stejna reakce byla na hnojnaky, po rousnicich se pritom muzou utlouct). Tak asi nebude od veci jich sehnat nejdriv par na zkousku, jestli je zvirata budou chtit. Pokud ma clovek navic doma rybare, zizaly se pak pravidelne meni na uhore :-)...

Mohla bych se prosím Vás zeptat, jak připravujete žížalu než jí dáte zvířatům? Jestli celou nebo nasekanou..hlavně jestli se to nějak čistí..chtěla bych je dát čolkům, ale nechci, aby jim z nich něco bylo...Dík za odpovědi

Můžu se zeptat jakým druhem žížal krmíte čolky nebo jiná zvířata? Mám doma dendrobaeny, aspoň mi to tak bylo řečeno prodejcem, ale nějak se mi nezdají. Když je rozkrojím, tak vyloučí takovou páchnoucí žlutou tekutinu a těchto druzích žížal píšou, že nic takového nevylučuje, tak aby se čolci neotrávaili. Děkuji za rady.