Žížala jako potrava?
Chtěl bych se zeptat, jestli máte zkušenosti se zkrmovávím žížal ješterkám.
V létě jsem několikrát žížaly zkusil a mohly se po nich utlouct.
Je to vhodné krmivo Třeba i dlouhodobě
Prý mají mnoho vápníku a bílkovin bez žádného tuku. Tím pádem by mohly být lepší jak zophobas.
Dají se množit také v domácnosti, podobně jako čvrčci a švábi Máte návod
Nemas doma treba kompost? Tam se zizaly mnozi samy
Ty hnojné mi zrovna jako dobré krmivo nepřipadají, kdo je měl někdy v ruce nebo na ně chytal ryby, tak ví proč si to myslím.
Jinak těma klasickýma jsem celkem často krmil vodní želvy a zkoušel jsem to dát i varanovi a zdálo se, že je vše OK. O zkrmování ještěrkám jsem ještě neslyšel, tak snad někdo bude vědět víc..
Hnojňáky jsem pro jistotu raději nedával , ale dešťovky jim móóóc chutnali. Existuje nějaký americký druh (kupují je rybáři), který se rychle a bez problémů množí a to i v domácích podmínkách. Před časem v telce ukazovali o tom reportáž, ale už nevím podrobnosti.
Asi máš na mysli žížaly kaliforsnké, ty se dobře množí.
Na netu jsem našel i inzerát na násadu - http://www.webregister.cz/inzerce_cz/www_21_114_867 8/zemedelstvi_rostliny_pole_polni
Caw, chtel bych se vas zeptat jak se chovaji žížaly........dyštak prosim i o internetovou adresu. Muj e-mail je Trojan38@seznam.cz........do predmetu napiste chov zizal dekuji Troja
Toto vlákno jsem založil proto, že mi domácí chov cvrčků a švábů nevyšel.
Tak hledám jiné alternativy. Chov žížal se zdá nenáročný. Jestli seženu kalifornské žížaly, tak bych to asi zkusil. Máte někdo zkušenosti s chovem žížal, nebo třeba i s úplně jiným živočichem (kromě švábů a cvrčků) pro krmení ještěrek?
Mám nějaké informace o chovu Kalifornkých žíal.
Tak si můžete přečíst článek:
Eisenia Andrei - kalifornský červený hybrid s vysokou produktivitou a plodností. Pohlavně dozrává ve 3 měsících a dva hermafroditní jedinci ročně v průměru produkují 1500 mladých červů a to po dobu 16 let. Při dobrých podmínkách je možno chov dvojnásobně reprodukovat za 3 měsíce. Dospělý červ spotřebuje denně tolik krmiva co sám váží a z něhož vyrobí 60% biohumusu a 40% využije pro vlastní metabolismus. Velkovýrobci biohumusu produkují v zahraničí (např. na Ukrajině) až 15000t ročně za pomoci 5 miliard žížal.
Je nutno zabezpečit optimální teplotu prostředí 19-22°C. Při teplotě pod 7°C a nad 33°C jsou již žížaly netečné a při teplotě pod 0°C a nad 42°C nastává jejich úhyn. Optimální vlhkost substrátu je 78-82%. Vlhkost nižší než 60% a vyšší než 90% působí úhyn žížal. Žížaly požadují neutrální pH, pH nižší než 6 a vyšší než 8 žížaly zabíjí. Žížaly se pohybují ve vrstvách krmiva s dostatkem vzdušného kyslíku. Nemají rády světlo.
Žížaly mají rády většinu organických odpadů, které vyhazujeme – zbytky ovoce, zeleniny, skořápky od vajíček, čajové sáčky, kávové filtry a kávovou sedlinu, těsto, chlebové kůrky, vlasy; částečně zkompostované listí a trávu. Nevhodné je dávat žížalám mléčné výrobky, zbytky masa a tuky. Velké kusy je vhodné nakrájet na menší, aby byly lépe přístupné. Bioodpady dávejte žížalám na podestýlku a jemně je zakryjte. Žížaly krmte jednou až dvakrát týdně, důležité je žížaly nepřekrmovat! 0,5 kg žížal zkonzumuje zhruba 0,25 kg bioodpadů denně.
Žížaly je možné využít k přímému krmení (ryby, drůbež,...).
Takhle to vypadá celkem jednoduše, ale nikde jsem se tam nedočetl jaky substrát, nějaká rašelina??
tak vzhledem k tomu, ze se pise o potrebe neutralniho PH, kysela raselina asi vyhovujici nebude.
Ja osobne si ted pres leto delam "zasobu" velkych rousnic. Nekopu je (casto se preseknou), ale ted co jsou pravidelne deste se na ne vydavam na sekane travniky pod stromy kde je padane listi (idealne nejaky sad nebo zahrada)mezi pulnoci a jednou hodinou. To vylezaji kvuli zradlu a pareni. Clovek ale musi jit potichu, nedupat a prochazet systematicky plochu s tlumenym svetlem (zakryta baterka). Pak uz staci jednotlive kousky pohodlne sezbirat (jsou plache, tak se po nich musi rychle chnapnout). Za necelou hodinu se takhle da nachytat i litr cistych rousnic (i vice nez 20 cm dlouhych). Ty se pak daji do bedny s kompostem do sklepa a obcas se prikrmi. Ty, co se neciti dobre vetsinou jdou nahoru, kde jdou zaroven prvni na radu. Ma to jedinou nevyhodu - trochu z toho boli zada jak clovek chodi shrbenej s ocima na stopkach...Jinak jsem zkousela krmit ty kalifornsky cerveny zizaly a kocinciny se nad nima trochu osklibaly (stejna reakce byla na hnojnaky, po rousnicich se pritom muzou utlouct). Tak asi nebude od veci jich sehnat nejdriv par na zkousku, jestli je zvirata budou chtit. Pokud ma clovek navic doma rybare, zizaly se pak pravidelne meni na uhore ...
Teda, pro domu se vracející opilce musí být zážitek, tě potkat s baterkou a kýblem žížal Chocholouška ještě nevolali? Ale jinak dobrej tip, vyzkouším.
toho ne, ale policajtum jsem uz skoro neco vysvetlovala o tom, ze chalupu znamych opravdu nevykradam
Umělá tráva! Pokud zaprší, než přejdu hřiště po fotbale, mám jich plné ruce ;)
Zdravím, všichni tady píšete jak žížaly zvířatům chutnají, ale ta moje T. sirtalis je pořád odmítá. A slimáky taky nechce. Nemáte nějaký fígl jak ji to naučit?
zdar máte stěstí,že jdu právě kolem
jabulo-ty chodiš s baterkou na rousnáky??tuto je fakt divný rousnak se chytá úplně jinak,stačí jen pokropit trávník vidle,baterie 38ah,indukční civka a rozdělovač s pověstné Škoda 105-120 a ty jedou sami
.ad toho krmení určitě zeleninu a "logr" s kávy tuto platí pro kamenáky.
"hnojáčci"s těmi se dají rozkrmovat snad všechny Tháčká .
Dále existuji i jíné metody chovu žízaleka kde se dají sehnat??všude stačí ze zeptat kdo kam dodává žížali.třeba do zoo a podobných instituci a je to a já to vím,ale nepovímnejsem k tomu oprávněn
je videt, zes takhle lovene zizaly nikdy dlouho neskladoval. Lovit se tak daji krasne, nicmene maji nesrovnatelne vyssi umrtnost nez zizaly setrne sbirane s baterkou.
A co se tyka tech ruznych vyfikundaci - vzhledem k tomu,ze se cas od casu ucastnim ichtyologickych akci pri kterych se vyuziva elektrolov, podobne veci na kolene delat nemusim a vyuzivam profi bateriovy agregat. Zizaly jim ulovene jsou ovsem vzdy urcene k okamzitemu zkrmeni.
máš mít pravdu,taky na co bych je dlouho skladoval.Hned jdou do potravního řetězce. jani ty "vyfinkundace"nejni tuto něco sprostého??ale ted vážně je opravdu hodně druhů co se chová viz.p.Šimko apod.při těch cenách se to ani nevyplatí chovat,ale je tu možnost nakoupit a chovat,ale tuto je na dlouhou debatu a určitě na to bude čas u prasete
a nebo je tu moznost se obcas projit o pulnoci s baterkou po zahrade, a nemusim nic kupovat. Navic - "divoka" zizala je bezesporu o dost bohatsi na ruzne mineraly a stopove prvky, ktere by se v krmne davce zizali diety vychytavaly jen tezko. Dalsi vec je prostor. Abych mela produkci rekneme prumerne tri velke zizaly na den, musela bych krome svych par metru ctverecnich v pronajatem byte mit i dost rozsahlou "zizalarnu" o vymere min. nekolika metru krychlovych.
Takze - zustanu u sveho osvedceneho zpusobu nocnich lovu.
na zimu se zasoby hodi, pod snehem zizaly jaksi nepochodujou ani kdyz na ne vezmes agregat.
jabulo tak ted jsi mi dostala,to bych s tou baterkou musel chodit i ve dne zde jen pro tvé oko vysvětlení
West day1-pošuk, 09.06.2009 21:42
Žádná pálená CD v 07/09 nabízím odchovy Th.proximus,Th.s.infernalis,Th.similis,Th.marcianu s,Th.s.parientalis,Th.marcianus red albino.kontakt jedině zde na poradně
tak jednak bys ve dne nic neulovil, ale hlavne - ne kazdy ma moznost zizaly chovat (prostory) a ne kazdy potrebuje zizal tolik, kolik ze zda byt potreba z Tveho prispevku o tamnofiskach, ktere nabizis. Rozhodne bych si nedovolila nikoho premlouvat k tomu, aby misto pohodlneho koupeni nasady (zizaly z rybarstvi treba chcipaji take dost rychle)behal cestou z flamu po zizalach . Sbirani zizal zpusobem, ktery jsem vyse popsala ma vsak dost vyhod, predevsim vsak - jsou zadarmo, daji se nasbirat hromadne treba jednou do mesice a clovek ma zas chvili co zkrmovat. Zaroven se snazim upozornit na veci, ktere mohou zizalochytace novacka prekvapit (viz nevhodnost skladovani zizal chytanych elektrikou). Kazdy at si vybere zpusob, ktery mu vyhovuje jak po strance casove, tak i financni a prostorove...
Mno, rozhodně nebudu nijak drasticky oponovat, na to mám v ruce příliš málo fakt. Žížaly mě vlastně teprve čekají od půlky srpna. Nicméně na www.gartersnake.info byly vyhodnoceny jako nutričně docela mizerná potrava, vhodná akorát pro tkaničky-mláďata Thamnophis (nežerou jiný věci), tím myslím dlouhodobě, nikoliv jako zpestření čas od času želvě atd. Není tedy člověk naopak schopen alespoň trošku v rámci chovu ovlivnit kvalitu žížal směrem nahoru?
Čoveče já tam tu nutriční tabulku nebo jiný info nemůžu najít, neměl bys "direct link" ? Asi jsem slepoň, Ď.
Jinak vybrané hodnoty dle zoologů Bernard&Allen, v procentech:
Cvrček domácí, dospělý - protein 64.9, chitin 9.4, Ca 0.14, P 0.99
Dešťovka - protein 62.2, chitin 9.0, Ca 1.72, P 0.90
zdar ona ta žoužala na to není tak špatně,to se ví dávno,pořád je na tom lépe jak moučnáci všeho druhu.
Arutho-přesně je to rozjetí tháček,boj žížala&hadík j docela zábavný,kdo si myslí,že Th.do sebe nenasouká žížalu své velikosti tak ten se hoodně spletl.
No, ne asi úplně nutriční tabulku, ale spíš polopatisticky předaná zkušenost chovatele...
feeding.phtml
díky
Arutha:
Upřímně mi moc nesedí, že tam považují žížaly za problematické z důvodu nedostatku vápníku, moje informace jsou spíš opačné, žížaly by měly mít dost vápníku a navíc ve vhodném poměru s fosforem. Možná záleží na druhu žížal i na půdě, ve které žijí, ale celkově bych žížaly spíš propagoval. Ono na druhou stranu jakákoli monodieta nebývá zcela ideální, ale kombinace jiných druhů potravy (holata, vhodné ryby, žáby) s žížalami mi přijde poměrně nejideálnější (u Thamnophisek).
zdar plně souhlas s Krokoušem,ale je to každého soutěž,jak si to udělá,takové tomá
Jj, díky za reakci - já s nima nemám praktickou zkušenost, ale ta brzy bude, proto se mi tohle vlákno šikne Už mě překvapil Mike s nutričními hodnotami v porovnání s cvrčkem Tak uvidíme, jsem rád za více názorů než jedny webovky
tak krmit jen a porad zizalama zvirata, ktera bezne v prirode nejsou na zizali monodiete by asi nebylo nejvhodnejsim resenim - to bezpochyby. Pro mnoho druhu zvirat je to vsak velice vitane zpestreni jidelnicku treba i nekolikrat do tydne (mezi podavanim hmyzu nebo plzu).
Urcite, ale jak v cem. Asi bych to prirovnala k dopovani cvrcku nebo svabu vit. a min. pripravky tesne pred krmenim. Jakekoli komercne prodavane smesi jsou vsak oproti obsahu latek v "divokych" zizalach nesrovnatelne kvalitativne - ne kvantitativne chudsi. Je to neco jako kdybychom se rozhodovali mezi krmenim komercne chovanych cvrcku a venku chytanymi sarancaty. Dovolim si jeste jeden primer - kdyz clovek dostane na talir vysazeneho sivena vykrmeneho na granlich (naprosto zdrave a dobre rostle zvire) a divokeho negranulaka v teze uprave - pozna chutovy rozdil i lajk. Granulaci vychazeji pro vetsinu lidi co znam nesrovnatelne hur. Prevedeno na zizaly - osobne krmim radeji divokymi, i kdyz v nouzi postaci i faremni
jabulo ted mi vysvětli,jen jedno.jak mám nachytat žížaly pro 400Nz.????tuto by mi ohromně zajímalo.
tak to si jiste se zaujetim prectes i muj predchozi prispevek z 11:04
ahoj jani,promin ale tuto jsem nečetl,ale je to celé o potřebách chovatele.Pokud se někomu podaří odchov Th.a klidně jen od jednoho druhu a neí na to připraven nebo jen z části bude mít starosti.taková 0,1 sirtaliska jich dá 50ks,káždý do krabičky solo a peklo začíná,musí se krmit co 2dni jinak to stojí za...,tj,150žížal týdně a malých žádný rousnáky,Jj mám pro tebe dárek na slet
Tak mám asi nějakou mlsnou Thamnophisku. Rybku si dá bez problémů, zvládla i maličké holátko, ale žížaly prostě nežere.
jejda průser já na tebe v tomzmatku zapoměl,promin.vůbec už to neřešžížalky jsou jen na rozjezd,pokud dala už i hole,máš vyřešený problém kam dát Béčko,ale s holaty opatrně Pavel
Já to zas tak neřeším, ale bylo by dobrý, kdyby si občas nějakou tu žížalku dala (když už jich máme na zahradě tolik).
jasně píši sz
Mohla bych se prosím Vás zeptat, jak připravujete žížalu než jí dáte zvířatům? Jestli celou nebo nasekanou..hlavně jestli se to nějak čistí..chtěla bych je dát čolkům, ale nechci, aby jim z nich něco bylo...Dík za odpovědi
stačí je na den dva před zkrmením dát do chladna do krabičky s vlhkýma hoblinama, ony se pročistí samy. Pokud jsou moc velké, dají se nasekat.
Proč musí být pročištěné? Dávám drápatkám, žebrovníkům a čolkům žížaly rovnou z hlíny už několik let. Snad jen že ve výkalech je pak víc odpadu, ale zdravotně jim to snad neškodí?
jasněže neškodí, ale vodu to sviní Já nevodním taky dávám nečištěné, tam to neva, ale kdo má u vodních pořád čistit to bahno...když se žížaly nechaj vytento, tak žádné nevzniká
mám takový problém...spadla mi jedna žížala do vody k čolkům a zahrabala se do písku...jak dlouho tam může vydržet na živu? snad jim to nijak neuškodí
Můžu se zeptat jakým druhem žížal krmíte čolky nebo jiná zvířata? Mám doma dendrobaeny, aspoň mi to tak bylo řečeno prodejcem, ale nějak se mi nezdají. Když je rozkrojím, tak vyloučí takovou páchnoucí žlutou tekutinu a těchto druzích žížal píšou, že nic takového nevylučuje, tak aby se čolci neotrávaili. Děkuji za rady.
oni se neotrávěj, ale možná je nebudou chtít. Než dendrobeny to máš spíš hnojáčky...můžeš je zkusit čolkům dát, někteří obojživelníci je berou dobře. já osobně krmim rousnicema.