Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Žížala jako potrava?

Chtěl bych se zeptat, jestli máte zkušenosti se zkrmovávím žížal ješterkám.
V létě jsem několikrát žížaly zkusil a mohly se po nich utlouct.
Je to vhodné krmivo :?: Třeba i dlouhodobě :?:
Prý mají mnoho vápníku a bílkovin bez žádného tuku. Tím pádem by mohly být lepší jak zophobas.
Dají se množit také v domácnosti, podobně jako čvrčci a švábi :?: Máte návod :?:

Toto vlákno jsem založil proto, že mi domácí chov cvrčků a švábů nevyšel.
Tak hledám jiné alternativy. Chov žížal se zdá nenáročný. Jestli seženu kalifornské žížaly, tak bych to asi zkusil. Máte někdo zkušenosti s chovem žížal, nebo třeba i s úplně jiným živočichem (kromě švábů a cvrčků) pro krmení ještěrek?

Mám nějaké informace o chovu Kalifornkých žíal.
Tak si můžete přečíst článek:

Eisenia Andrei - kalifornský červený hybrid s vysokou produktivitou a plodností. Pohlavně dozrává ve 3 měsících a dva hermafroditní jedinci ročně v průměru produkují 1500 mladých červů a to po dobu 16 let. Při dobrých podmínkách je možno chov dvojnásobně reprodukovat za 3 měsíce. Dospělý červ spotřebuje denně tolik krmiva co sám váží a z něhož vyrobí 60% biohumusu a 40% využije pro vlastní metabolismus. Velkovýrobci biohumusu produkují v zahraničí (např. na Ukrajině) až 15000t ročně za pomoci 5 miliard žížal.
Je nutno zabezpečit optimální teplotu prostředí 19-22°C. Při teplotě pod 7°C a nad 33°C jsou již žížaly netečné a při teplotě pod 0°C a nad 42°C nastává jejich úhyn. Optimální vlhkost substrátu je 78-82%. Vlhkost nižší než 60% a vyšší než 90% působí úhyn žížal. Žížaly požadují neutrální pH, pH nižší než 6 a vyšší než 8 žížaly zabíjí. Žížaly se pohybují ve vrstvách krmiva s dostatkem vzdušného kyslíku. Nemají rády světlo.
Žížaly mají rády většinu organických odpadů, které vyhazujeme – zbytky ovoce, zeleniny, skořápky od vajíček, čajové sáčky, kávové filtry a kávovou sedlinu, těsto, chlebové kůrky, vlasy; částečně zkompostované listí a trávu. Nevhodné je dávat žížalám mléčné výrobky, zbytky masa a tuky. Velké kusy je vhodné nakrájet na menší, aby byly lépe přístupné. Bioodpady dávejte žížalám na podestýlku a jemně je zakryjte. Žížaly krmte jednou až dvakrát týdně, důležité je žížaly nepřekrmovat! 0,5 kg žížal zkonzumuje zhruba 0,25 kg bioodpadů denně.
Žížaly je možné využít k přímému krmení (ryby, drůbež,...).

ale nikde jsem se tam nedočetl jaky substrát, nějaká rašelina??

tak vzhledem k tomu, ze se pise o potrebe neutralniho PH, kysela raselina asi vyhovujici nebude.
Ja osobne si ted pres leto delam "zasobu" velkych rousnic. Nekopu je (casto se preseknou), ale ted co jsou pravidelne deste se na ne vydavam na sekane travniky pod stromy kde je padane listi (idealne nejaky sad nebo zahrada)mezi pulnoci a jednou hodinou. To vylezaji kvuli zradlu a pareni. Clovek ale musi jit potichu, nedupat a prochazet systematicky plochu s tlumenym svetlem (zakryta baterka). Pak uz staci jednotlive kousky pohodlne sezbirat (jsou plache, tak se po nich musi rychle chnapnout). Za necelou hodinu se takhle da nachytat i litr cistych rousnic (i vice nez 20 cm dlouhych). Ty se pak daji do bedny s kompostem do sklepa a obcas se prikrmi. Ty, co se neciti dobre vetsinou jdou nahoru, kde jdou zaroven prvni na radu. Ma to jedinou nevyhodu - trochu z toho boli zada jak clovek chodi shrbenej s ocima na stopkach...Jinak jsem zkousela krmit ty kalifornsky cerveny zizaly a kocinciny se nad nima trochu osklibaly (stejna reakce byla na hnojnaky, po rousnicich se pritom muzou utlouct). Tak asi nebude od veci jich sehnat nejdriv par na zkousku, jestli je zvirata budou chtit. Pokud ma clovek navic doma rybare, zizaly se pak pravidelne meni na uhore :-)...

zdar:-D:-D máte stěstí,že jdu právě kolem:-D
jabulo-ty chodiš s baterkou na rousnáky??tuto je fakt divný:-D:-D rousnak se chytá úplně jinak,stačí jen pokropit trávník vidle,baterie 38ah,indukční civka a rozdělovač s pověstné Škoda 105-120 a ty jedou sami:-D:-D
.ad toho krmení určitě zeleninu a "logr" s kávy tuto platí pro kamenáky.
"hnojáčci"s těmi se dají rozkrmovat snad všechny Tháčká .
Dále existuji i jíné metody chovu žízalek:-Da kde se dají sehnat??všude :-D:-D stačí ze zeptat kdo kam dodává žížali.třeba do zoo a podobných instituci a je to a já to vím,ale nepovím:-Dnejsem k tomu oprávněn

jabulo-ty chodiš s baterkou na rousnáky??tuto je fakt divný rousnak se chytá úplně jinak,stačí jen pokropit trávník vidle,baterie 38ah,indukční civka a rozdělovač s pověstné Škoda 105-120 a ty jedou sami

je videt, zes takhle lovene zizaly nikdy dlouho neskladoval. Lovit se tak daji krasne, nicmene maji nesrovnatelne vyssi umrtnost nez zizaly setrne sbirane s baterkou.
A co se tyka tech ruznych vyfikundaci - vzhledem k tomu,ze se cas od casu ucastnim ichtyologickych akci pri kterych se vyuziva elektrolov, podobne veci na kolene delat nemusim a vyuzivam profi bateriovy agregat. Zizaly jim ulovene jsou ovsem vzdy urcene k okamzitemu zkrmeni.

máš mít pravdu,taky na co bych je dlouho skladoval.Hned jdou do potravního řetězce. jani ty "vyfinkundace"nejni tuto něco sprostého??:-[ale ted vážně je opravdu hodně druhů co se chová viz.p.Šimko apod.při těch cenách se to ani nevyplatí chovat,ale je tu možnost nakoupit a chovat,ale tuto je na dlouhou debatu a určitě na to bude čas u prasete:-D:-D

ale je tu možnost nakoupit a chovat

a nebo je tu moznost se obcas projit o pulnoci s baterkou po zahrade, a nemusim nic kupovat. Navic - "divoka" zizala je bezesporu o dost bohatsi na ruzne mineraly a stopove prvky, ktere by se v krmne davce zizali diety vychytavaly jen tezko. Dalsi vec je prostor. Abych mela produkci rekneme prumerne tri velke zizaly na den, musela bych krome svych par metru ctverecnich v pronajatem byte mit i dost rozsahlou "zizalarnu" o vymere min. nekolika metru krychlovych.
Takze - zustanu u sveho osvedceneho zpusobu nocnich lovu.

taky na co bych je dlouho skladoval

na zimu se zasoby hodi, pod snehem zizaly jaksi nepochodujou ani kdyz na ne vezmes agregat.

jabulo tak ted jsi mi dostala,to bych s tou baterkou musel chodit i ve dne

tak jednak bys ve dne nic neulovil:-), ale hlavne - ne kazdy ma moznost zizaly chovat (prostory) a ne kazdy potrebuje zizal tolik, kolik ze zda byt potreba z Tveho prispevku o tamnofiskach, ktere nabizis. Rozhodne bych si nedovolila nikoho premlouvat k tomu, aby misto pohodlneho koupeni nasady (zizaly z rybarstvi treba chcipaji take dost rychle)behal cestou z flamu po zizalach :-). Sbirani zizal zpusobem, ktery jsem vyse popsala ma vsak dost vyhod, predevsim vsak - jsou zadarmo, daji se nasbirat hromadne treba jednou do mesice a clovek ma zas chvili co zkrmovat. Zaroven se snazim upozornit na veci, ktere mohou zizalochytace novacka prekvapit (viz nevhodnost skladovani zizal chytanych elektrikou). Kazdy at si vybere zpusob, ktery mu vyhovuje jak po strance casove, tak i financni a prostorove...

Navic - "divoka" zizala je bezesporu o dost bohatsi na ruzne mineraly a stopove prvky, ktere by se v krmne davce zizali diety vychytavaly jen tezko.

Mno, rozhodně nebudu nijak drasticky oponovat, na to mám v ruce příliš málo fakt. Žížaly mě vlastně teprve čekají od půlky srpna:-). Nicméně na www.gartersnake.info byly vyhodnoceny jako nutričně docela mizerná potrava, vhodná akorát pro tkaničky-mláďata Thamnophis (nežerou jiný věci), tím myslím dlouhodobě, nikoliv jako zpestření čas od času želvě atd. Není tedy člověk naopak schopen alespoň trošku v rámci chovu ovlivnit kvalitu žížal směrem nahoru?:-[

Čoveče já tam tu nutriční tabulku nebo jiný info nemůžu najít, neměl bys "direct link" ? Asi jsem slepoň, Ď.
Jinak vybrané hodnoty dle zoologů Bernard&Allen, v procentech:

Cvrček domácí, dospělý - protein 64.9, chitin 9.4, Ca 0.14, P 0.99
Dešťovka - protein 62.2, chitin 9.0, Ca 1.72, P 0.90

Arutha:
Upřímně mi moc nesedí, že tam považují žížaly za problematické z důvodu nedostatku vápníku, moje informace jsou spíš opačné, žížaly by měly mít dost vápníku a navíc ve vhodném poměru s fosforem. Možná záleží na druhu žížal i na půdě, ve které žijí, ale celkově bych žížaly spíš propagoval. Ono na druhou stranu jakákoli monodieta nebývá zcela ideální, ale kombinace jiných druhů potravy (holata, vhodné ryby, žáby) s žížalami mi přijde poměrně nejideálnější (u Thamnophisek).

nutričně docela mizerná potrava, vhodná akorát pro tkaničky-mláďata Thamnophis (nežerou jiný věci), tím myslím dlouhodobě,

tak krmit jen a porad zizalama zvirata, ktera bezne v prirode nejsou na zizali monodiete by asi nebylo nejvhodnejsim resenim - to bezpochyby. Pro mnoho druhu zvirat je to vsak velice vitane zpestreni jidelnicku treba i nekolikrat do tydne (mezi podavanim hmyzu nebo plzu).

Není tedy člověk naopak schopen alespoň trošku v rámci chovu ovlivnit kvalitu žížal směrem nahoru?

Urcite, ale jak v cem. Asi bych to prirovnala k dopovani cvrcku nebo svabu vit. a min. pripravky tesne pred krmenim. Jakekoli komercne prodavane smesi jsou vsak oproti obsahu latek v "divokych" zizalach nesrovnatelne kvalitativne - ne kvantitativne chudsi. Je to neco jako kdybychom se rozhodovali mezi krmenim komercne chovanych cvrcku a venku chytanymi sarancaty. Dovolim si jeste jeden primer - kdyz clovek dostane na talir vysazeneho sivena vykrmeneho na granlich (naprosto zdrave a dobre rostle zvire) a divokeho negranulaka v teze uprave - pozna chutovy rozdil i lajk. Granulaci vychazeji pro vetsinu lidi co znam nesrovnatelne hur. Prevedeno na zizaly - osobne krmim radeji divokymi, i kdyz v nouzi postaci i faremni :-)

ahoj jani,promin ale tuto jsem nečetl,ale je to celé o potřebách chovatele.Pokud se někomu podaří odchov Th.a klidně jen od jednoho druhu a neí na to připraven nebo jen z části bude mít starosti.taková 0,1 sirtaliska jich dá 50ks,káždý do krabičky solo a peklo začíná,musí se krmit co 2dni jinak to stojí za...,tj,150žížal týdně a malých žádný rousnáky,Jj mám pro tebe dárek na slet:-D

Mohla bych se prosím Vás zeptat, jak připravujete žížalu než jí dáte zvířatům? Jestli celou nebo nasekanou..hlavně jestli se to nějak čistí..chtěla bych je dát čolkům, ale nechci, aby jim z nich něco bylo...Dík za odpovědi

Můžu se zeptat jakým druhem žížal krmíte čolky nebo jiná zvířata? Mám doma dendrobaeny, aspoň mi to tak bylo řečeno prodejcem, ale nějak se mi nezdají. Když je rozkrojím, tak vyloučí takovou páchnoucí žlutou tekutinu a těchto druzích žížal píšou, že nic takového nevylučuje, tak aby se čolci neotrávaili. Děkuji za rady.