

Ještěr do vlhkého tropického terária z Jižní nebo Střední Ameriky
Plánuji další terarium. Protože se mi líbí a mám již s podobným teráriem zkušenosti, jednalo by se o tropické vlhké terárium (paludarium) bohatě osázené rostlinami, s vodní plochou. Rozměry cca 100x60x150 cm. Ráda bych stran rostlin i zvířátek zachovala takový "biotop" Jižní a Střední Ameriky. Jako obyvatele tedy uvažuji a nějakém ještěrovi z této oblasti. Zatím mám vyhlédlé anolise, ale zatím je vše otázka budoucnosti, a ráda bych se tedy zeptala, zda má někdo zkušenosti s nějakým jiným živočichem splňující výš uvedené podmínky. Doufám,že vlákno nebude uzamčeno, slibuji, že sama budu informace hledat, jak se jen dá.
Mozno by som porozmyslal o Acanthosaura armata alebo Acanthosaura capra. Nie su ani tak drahe a velkostou by sa tam mohli hodit.
Jsou to krásní ještěři.Taky se mi velmi líbí,ale nejsou ze Severní nebo Jižní Ameriky.
To mas pravdu, ale ak tam nepojdu baziliskovia, anolisy, pripadne ine leguany, tak az tak vela zohnatelnych a primerane velkych druhov nie je. Keby presedlal na juhovychodnu Aziu, mal by viac moznosti.
Já myslím, že pro trio (až čtvero) Anolis equestris (nebo jiných velkých z tohoto komplexu) by to bohatě vyhovovalo. Pokud tam chcete hodně vody a vodopád (předpokládám, že jo), tak by se tam vyjímali i vodni anolisové Anolis vermiculatus. Mohlo by tam být i více druhů menších anolisů, ale to by bylo trochgu složitější na kontrolovaný chov, krmení, přehled, hrozily by nějaké šarvátky, mezidruhové páření atd. Jinak z bazilišků by to vyhovovalo spíš klidnějším druhům r. Laemanctus (L. longipes, L. serratus) a rozměr by pro pár až trio také stačil. V nouzi by se tam vlezlo i trio Basiliscus vittatus nebo B. basiliscus, Pro plumifronse by to bylo dost nadoraz, ale pokud by to bylo hodně osázené a byli tam zvyklí od maldšího věku, tak by se to taky dalo.
Děkuji moc za rady, zvláště Krokodýlovi, jako vždycky dokonalá odpověď.
L. longipes i L. serratus jsou moc krásní, zatím favorité. Dám si ještě pár měsíců na rozmyšlenou, začnu sbírat informace a v létě začnu se stavbou. Nemáte někdo tip na knihu nebo web věnované konkrétně baziliškům? Možné i v angličtině. Mám trochu obavy, abych bazilišky zvládla, pokud ne, vrátím se k myšlence menších anolisů.
Ještě dotaz: Jak se snáší L. longipes ( popř. L. serratus) a živé rostliny?
Honza Hribal psal kdysi clanek do ATecka v cestine, a neco podobneho snad i v anglictine nebo nemcine v zahranicnim casopise Reptilia (nazvem casopisu si nejsem jista). Kazdopadne co se tyka rostlin - u seratu s nimi neni problem, v terarku s nimi v pohode drzi fylodendrony a nejake odolnejsi potosy. Jsou pomerne lehci, takze rostliny neponici ani pri skakani. U longipesu netusim - prece jen - jsou o neco vetsi...
To samé, rostliny poničí jen minimálně, navíc obrovská výhoda tohohle rodu je, že oproti klasickým baziliškům (r. Basiliscus) jsou hrozně klidní, takže při manipulaci v teráriu zběsile nevráží do všeho okolo.
A co vodní nádrž? Může být i hlubší s rybičkami?
1) tedy zda se v hlubší neutopí
2) nebudou s rybičky dávat k obědu?
Existuje nějaká kloudná publikace, nebo web, kde se dá získat více informací? Za tím jsem našla jen minimum info.