Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ještěr do vlhkého tropického terária z Jižní nebo Střední Ameriky

Plánuji další terarium. Protože se mi líbí a mám již s podobným teráriem zkušenosti, jednalo by se o tropické vlhké terárium (paludarium) bohatě osázené rostlinami, s vodní plochou. Rozměry cca 100x60x150 cm. Ráda bych stran rostlin i zvířátek zachovala takový "biotop" Jižní a Střední Ameriky. Jako obyvatele tedy uvažuji a nějakém ještěrovi z této oblasti. Zatím mám vyhlédlé anolise, ale zatím je vše otázka budoucnosti, a ráda bych se tedy zeptala, zda má někdo zkušenosti s nějakým jiným živočichem splňující výš uvedené podmínky. Doufám,že vlákno nebude uzamčeno, slibuji, že sama budu informace hledat, jak se jen dá. ;-)

ale ak tam nepojdu baziliskovia, anolisy, pripadne ine leguany

Já myslím, že pro trio (až čtvero) Anolis equestris (nebo jiných velkých z tohoto komplexu) by to bohatě vyhovovalo. Pokud tam chcete hodně vody a vodopád (předpokládám, že jo), tak by se tam vyjímali i vodni anolisové Anolis vermiculatus. Mohlo by tam být i více druhů menších anolisů, ale to by bylo trochgu složitější na kontrolovaný chov, krmení, přehled, hrozily by nějaké šarvátky, mezidruhové páření atd. Jinak z bazilišků by to vyhovovalo spíš klidnějším druhům r. Laemanctus (L. longipes, L. serratus) a rozměr by pro pár až trio také stačil. V nouzi by se tam vlezlo i trio Basiliscus vittatus nebo B. basiliscus, Pro plumifronse by to bylo dost nadoraz, ale pokud by to bylo hodně osázené a byli tam zvyklí od maldšího věku, tak by se to taky dalo.

Děkuji moc za rady, zvláště Krokodýlovi, jako vždycky dokonalá odpověď. :-) L. longipes i L. serratus jsou moc krásní, zatím favorité. Dám si ještě pár měsíců na rozmyšlenou, začnu sbírat informace a v létě začnu se stavbou. Nemáte někdo tip na knihu nebo web věnované konkrétně baziliškům? Možné i v angličtině. Mám trochu obavy, abych bazilišky zvládla, pokud ne, vrátím se k myšlence menších anolisů.

Honza Hribal psal kdysi clanek do ATecka v cestine, a neco podobneho snad i v anglictine nebo nemcine v zahranicnim casopise Reptilia (nazvem casopisu si nejsem jista). Kazdopadne co se tyka rostlin - u seratu s nimi neni problem, v terarku s nimi v pohode drzi fylodendrony a nejake odolnejsi potosy. Jsou pomerne lehci, takze rostliny neponici ani pri skakani. U longipesu netusim - prece jen - jsou o neco vetsi...