Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Po jake dobe od oplozeni muze byt nejdriv snuska?

Jake mate kdo zkusenosti - po jake dobe od spareni snasi agamy? Mel jsem za to ze to trva tak +/- mesic - ALE jedna ze samic se nam parila pred cca. 10 dni, a uz ted je jak balon... tak nevim, jestli uz mela predtim v sobe nejake neoplozene = snesla by stejne tak jako tak ty, nebo ze by byl ten vyvoj tak rychly? Jen ujisteni - je mohutna, zdrava a zrava (50cm/470g aktualne). Jen je to hrozna nosnice - na jare mela 3 snusky po sobe (aniz by jsme tu druhou a treti chteli, parila se jen pred prvni...?) - pri te treti 36 :!: nejspis neoplozenych vajec - http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/p opelnice-snuska-24-4-2008-a.jpg . Ted vylozene chtela samce a sama za nim lozila.

Z tech predchozich jsme inkubovali jen tu prvni - uspesne, ted ale nevim jestli by u tehle (myslim ze bude brzy, i kdyz zatim jeste nehrabe) melo vubec nejaky smysl davat vejce do inkubatoru... Pokud by byla sance ze by to bylo oplozene tak par mladat bych rad... Samec je krasavec - nadherne vybarvenej, a spolu s touhle svetlou samici by to mohlo byt pekne.

Nikdo nic - tak jen info ze snuska byla dnes = zhruba...18 dni od pareni :?: Nemam tucha jestli to bude oplodnene, ale vejce vypadaj dobre - celkem 26, dali jsme z nich par do inkubatoru, uvidi se...

http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/p opelnice-26-12-2008a.jpg

http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/p opelnice-26-12-2008b.jpg

http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/p opelnice-26-12-2008c.jpg

ono u plazu obecne nezalezi ani tak na tom, kdy se zvirata pari, jako na tom, kdy samice ovuluje, coz muze byt od sebe i dost vzdalene. Navic k tomu prispiva i fakt, ze samice nekterych druhu dokazi sperma uchovat i dost dlouhou dobu po pareni.

to asi castecne zjistis podle toho, jestli jsou vejce opravdu oplozena nebo ne. Dalsi otazka ovsem je, za jak dlouho po spusteni zralych folikulu do vejcovodu, jsou specialne vousatky schopne vajicka "vybavit" vsim potrebnym pro vykladeni (jestli staci tech 18 dni nebo ne). Tak potom pozor na interpretaci pozorovani - jestli jde o oplozeni vajec kratce pred kladenim nebo o oplozeni dele ulozenymi spermiemi z predchozich pareni...

Bohuzel ani tohle nemusi dopadnout uplne jednoznacne. Samice muze sperma uchovat z nekolika pareni s ruznymi samci, takze se muze stat, ze mladata budou ve Tvem pripade od obou samcu s ruznou pravdepodobnosti. Tady nastava problem s tim, ze pokud jsem to spravne pochopila, neinkubovali jste vsechna predpokladane oplozena vejce, cimz muze byt pripadny pomer potomku toho ktereho samce ovlivnen, pripadne uplne zastren.

Jen bych chtěl dodat, že u poikilotermních zvířat existuje ještě jedna významná proměnná kterou je třeba vzít do úvahy a tou je maximální, minimální a průměrná teplota prostředí, včetně jejího rozložení během kritického období. Pro zajímavost u želv se liší doba snůšky v závislosti na teplotách až o jeden měsíc. Proto se případné údaje mohou výrazně lišit. Ale to jen tak na okraj.

On je často problém, resp. je prakticky nemožné určit dobu oplození vajíčka, která se vůbec nemusí shodovat (a většinou to tak i bývá) s dobou páření. Osobně mám dojem, že samotný doba vývoje vajíčka po sestoupení zralého folikulu do vejcovodu, oplození vajíčka a tvorba skořápky (nebo kožovitého obalu) po vykladení může být poměrně krátká, řekl bych i jen několik dní. Předchozí růst a zrání folikulů může probíhat nezávisle na páření klidně několik týdnů ještě před pářením a může být závislé na vnějších podmínkách (například se může nastartovat po odzimování).

To je fakt krokodýle, navíc (u želv) při pitvě dospělé samice kupodivu vidíte ve vejcovodech vajíčka v různém stupni vývoje, hezky seřazené podle velikosti jako vojáci. Žádné ucelené, velikostně a stupněm vývoje srovnatelné, skupiny vajec tak jak by člověk očekával. Je pravděpodobné, že nejstarší vejce "čeká" na sourozence. Prostě v tom mají plazíci bordel. Pozor, známé fotky rentgenů želv s viditelnými (skořákou obalenými) vejci je už jiná fáze než o které mluvím.