Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nový želvík

Dobrý den, ráda bych poprosila o názor (radu) zkušenějších. S chovem želviček nemáme žádné zkušenosti a po přečtení všeho možného jsem trochu nejistá.
V neděli jsme si domů přivezli nového želvíka - je přímo od chovatele, má 4 měsíce. Zatím má jen jednoduše zařízené terárium - substrát hobliny, na jedné straně navlhčené (tam ho zahrabávám na noc), mělkou misku s vodou, na druhé straně břidlicový kámen a nad ním reflektorovou žárovku, uprostřed dřevěnou boudičku. Teplotu pod žárovkou má cca 35 st., na druhé straně tak 23 st. První den jen lozil po celém teráriu a nic nejedl. A od druhého dne až doteď pořád jen hrabe v jednom rohu (poblíž žárovky). Občas poodejde tak 20 cm stranou, ale hned se vrátí a zase hrabe, do domečku vůbec nechodí. Je to normální chování? Sám jídlo nevyhledává, ale když před něj položím lupen čínského zelí, tak si dá. Dala jsem mu sušenou hlavičku červeného jetele a do toho se pustil celkem s chutí, ničeho jiného se nedotkne. Jinak vypadá zdravě, je čiperný, očička jasná. Když otevřu terárium, tak se zatáhne do krunýře, po chvíli vystrčí hlavu a sleduje mě, ale jak poodejdu tak hrabe a hrabe.
Dočetla jsem se tu u jednoho dotazu, že když želvík prchá, tak se mu něco hrubě nelíbí. Tak vážně nevím - je něco špatně, nebo je jen takový hraboš?

Zařízené máte všechno výborně, úplně to stačí,jenom pod tou žárovkou bych možná trošku u tak mladé želvičky přidala. Klidně až ke 40st. a ten břidlicový kámen pryč.Má snahu se trošku přihrnout ve zdroji tepla a schovat se a tohle mu to neumožňuje. Taky bude určitě i vystresovaný,dejte mu čas a pár dní ho jenom pozorujte s minimálním kontaktem, on se uklidní a bude to OK.Taky tím,že je tam sám,tak bude méně aktivní a bázlivý. :puff:

Ano je to normální a pro želvičku pohodlné, cítí se v bezpečí. Jen bych chtěl ještě dodat, není důležité kolika W žárovkou svítíte, ale jakou teplotu pod ní na substrátu docílíte. Pokud se teplota pohybuje okolo 35-40°C je vše v pořádku, želva bude spokojená a hobliny zcela jistě od takovéto teploty nechytí. Změřte si teplotu, protože kýženého efektu například já dosahuji nejméně 40ti W žárovkou, cca 15cm nad povrchem.

Tak jsem to měřila a cca 10 cm nad povrchem mám pod 25 W žárovkou kolem 40C.
Jen bych měla pár otázek, samozřejmě jsem něco načetla než jsme si želvu přinesli domů.
1) mám želvě posypat jídlo např.nutrimixem nebo reptivite, který používám pro ještěry?
2) koupila jsem sépiovou kost, kterou jsem ji dala do terárka a přidám do misky rozdrcené skořápky, stačí to jako zdroj Ca?
3) mám ji zimovat když je to mládě narozené v září 2008?( v knížce od N.Velenské jsem se dočetla, že pokud nejsou vhodné podmínky zimování stačí cca na měsíc omezit krmení,světlo a teplotu a nechat želvu v klidu )?
4)stačí doba svícení 12hod. denně?
5)ještě jak je to s vyprazdňováním do vody?sice má v terárku misku s vodou, ale zatím chodí mimo misku.
6) zhruba jednou týdně ji vykoupu ve vlažné vodě, je to pro ní dobré?
7) mohu ji jednou měsíčně dát kapičku Combisolu, od jara bude při slunečném počasí venku ( alespoň na víkend )?
Děkuji za odpovědi.

1/ Nekazil bych želvě potravu
2/ sepiovka nestačí, špatný poměr Ca/P, skořápky ano. Není důležité pouze faktické množství, ale poměr s ostatními prvky a přítomnost "distributora" D3
3/ Nic napůl, buď ano nebo ne. Praxe je různá, já osobně prvním rokem nezimuji přesto, že v přírodě se tomu ani takto mladá zvířata nevyhnou, mám k tomu své důvody.
4/ Ano stačí
5/ Želvy se vyprazdňují zcela spontánně a přirozeně mimo misku, voda působí pouze jako případný stimulátor.
6/ Ano vynikající, můžete i častěji
7/ Ano je to jedna ze základních podmínek úspěšného chovu v zimních měsících, pozor nepředávkovat. Samozřejmě pokud je želvě v létě umožněn přístup na slunce, není dotování D3 potřeba.

A navíc mé obvyklé, nezapomeňte na vlhkost substrátu, u takto mladých želv je to důležitější než všechny vitamíny dohromady.

Je potřeba namočit substrát v celém profilu, fixírkou obyčejně zvlhčíte pouze vrchní vrstvu. Pokud ale želvíkovi pomůžete, jak píšete mohlo by to stačit. Ať už je to jak chce, tak mládě suchozemské želvy potřebuje být svých cca 8 hodin ve styku s vlhkem. Plastronek želv by měl být hladký celkově mírně vypouklý, přirozeně lesklý, to je známka optimálního zásobení organismu vodou. Pokud tomu tak není a plastron je krabatý, svraštělý, když prostřední spoj štítků začíná vystupovat a tvoří se takový hřebínek, je potřeba urychleně zakročit. :-)

Můžu se ještě zeptat ohledně té vlhkosti?Spíše k zalévání těch hoblin: když teda ty hobliny naberu do misky a namočím vodou a pak ji do toho zahrabu bude to lepší než jen fixírkou?Snažím se ji skoro každý den alespoň na chvilku vykoupat.Ještě prosím jak poznám, že ten spoj štítků je hodně vystouplý?Ona ho trošičku má vystouplý.Děkuji.
P.S.Teda myslela jsem, že chov želvy nebude tak náročný :-/, no ale co jsou ještě náročnější chovanci :puff:.

Chybí mě foto zaměřené spec. na tento problém, nemám co vyfotit, dávám si na to pozor, tak vám alespoň ukážu fotku jak má plastronek vypadat správně. Kdyby jste nevěděla, dejte sem foto, buď já, nebo jistě i jiní vám řeknou jak na tom želvík je.
T.h.h.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P7 260139.jpg]
T.g.i.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Ko pie-P7040450.jpg]

Nejlepší je zalévat místo kde želvy spí, tak asi jako květiny, zalít, nechat skoro vyschnout a stále dokola.

když teda ty hobliny naberu do misky a namočím vodou a pak ji do toho zahrabu bude to lepší než jen fixírkou

Ano to zcela určitě.

Snažím se ji skoro každý den alespoň na chvilku vykoupat

Koupání je sice dobrá věc, ale situaci příliš neřeší, želva je ve vlhku (vodě) jen relativně krátce. Takže koupel je spíš taková pojistka.

Teda myslela jsem, že chov želvy nebude tak náročný

Není to náročné nebojte, nyní jste ve stavu kdy si nejste jista, to přejde a stane se z toho rutina, jen si to chce zvyknout :-)

Tak po dlouhé době mě ještě napadlo jedno,chtěla bych želvíkovi udělat členité terárko.Zdá se mě, že chudinka obchází tera pořád dokola a že za chvilku z toho musí zblbnout.Máte prosím nějaké nápady popř.fota?Až bude lepší počasí budu jí dávat ven,ale na noc půjde vždy domů.Díky za rady.