Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pozadí do terária

Chtěla bych pozadí do terka s palandami, opískováním a tak.
1. když je na povrchu písek a zvíře to znečistí lze to odstranit?
2. Jsem trochu jako pat a mat. nevím, jestli se do vlastní stěny mám pouštět, nebo nechat gekona radši bez paland. zvládne tu stěnu i absolutní střevo? (s pájkou jsem v životě nepracovala)
3. dá se nějak elegantně udělat v rohu květináč zasazený do stěny? mám kokosový závěs. stačí do něj dát rovnou hlínu a kytku? neproteče to až budu kytky zalévat?

1) nevim ja to mám bez opískování.
2)tohle co tu popíši je i pro jak jsi řekla střeva.;-)
3)Tak já jsem palandy a stěnu vůbec řešil pro mé guttky následovně.Jestli budeš pozadí dělat na sklo tak si ho nejdřív odmasti(třeba ironem).Jako první krok jsem si rozdělal lepidlo na dlaždice,uříznul jsem si kousky polystyrenu a rozříznul napůl pálené květináče.Pote jsem si rozvrhl palandy a květináče kde by mi nejvíc vyhovovali a přilepil jsem je lepidlem na dlaždice.Květináčky i palandy jsem taky naplácal lepidlem(aby to nějak vypadalo a drželo)a pak jsem lidskou tvořivostí dodělal stěnu.Až to zaschlo tak jsem to natřel nezávadnou barvou a hotovo.Písek jsem tam nedával protože se mi to nelíbí.Doufám že jsem pomohl.:-)

Ja by som zase reagoval na bod 1..Ja mam pozadie posypane pieskom,a nalakovane.Guttatam to pride hrozne "zabavne" pos... prave terasky a preliaciny,takze s cistenim je to nasledovne:Rano vycistenie toaletnym papierom,a vecer do ruky jemnu zubnu kefku,trochu vody a dalsi toaletak..Ide to no je to dost pracne..Lepsie je ked to "polozia" do substratu...Prave tento problem by som videl ako jediny pri nejakom vstavanom pozadi..

jestli se do vlastní stěny mám pouštět, nebo nechat gekona radši bez paland.

Pro gekona (záleží na druhu) může být opískování spíš zhoršením, pokud jde o klasického "přísavkáře", tak ocení (nebo lépe řečeno využije i) spíše hladké plochy, skálu lze udělat i relativně hladkou.

dá se nějak elegantně udělat v rohu květináč zasazený do stěny? mám kokosový závěs. stačí do něj dát rovnou hlínu a kytku? neproteče to až budu kytky zalévat?

Květináč samozřejmě lze do skály zabudovat nebo vytvořit přímo jakési kapsy (nezapomeňte na odtokovou dírku, jinak vše uhnije).
Protéct to proteče, resp. mělo by, aby nadbytečná voda nezůstala u kořenů. Ale je třeba, aby to protékalo jinam než za stěnu, nejlépe jen dírkou na spodu kapsy po stěně dolů do substrátu.

Neuhnije, ale musí se to fakt hlídat

Tak to jo, já právě radši pěkně proleju a zbytek nechám protéct.

Do terka bych volil spiš květináč bez odtokových direk, podle mě je to lepší, už skrz možné přihnojení.

Já radši s dírkou (viz výše) a rostlinky v teráriu nehnojím, takže tohle neřeším, ale myslím, že pokud se použije nějaká ta "rozpustná hnojivová tyčinka", že by to nemusel být problém, většina plazáků se napije z kapek na listech nebo z misky, případně mi pijou přímo z proudu z rosičky, tak ten chvilkový čůrek "prohnojené" vody stékající pod květináčem bych neviděl jako extra problém.

ale myslím, že pokud se použije nějaká ta "rozpustná hnojivová tyčinka", že by to nemusel být problém

U té tyčinky asi ne, ale u hnojiva co se dává přímo do zálivkové vody (pokud by tam bylo hodně rostlinek) tak to nevím nevím.
No a jen tak mimochodem...co když si plazák zrovna vleze do květináče s prohnojeným substratem :?: to bych řekl že je docela průser, nebo to taky neva? Třeba se pletu...nehrozí mu plísně, nebo něco takového?

co když si plazák zrovna vleze do květináče s prohnojeným substratem to bych řekl že je docela průser, nebo to taky neva?

Řekl bych, že u plazů, kteří mají poměrně málo propustnou kůží by to zas takový problém nebyl, otázkou je, co přesně je "prohnojený substrát", kolik a čeho. Při nějakém jemném přihnojení bych se toho nebál. Ale preventivně raději nehnojím v terkách vůbec, nechám to na kvalitním substrátu, který lze občas částečně nebo celý obměnit za nový "nevyčerpaný". Rostliny, které používám jsou velmi odolné a nenáročné (např. Scindapsus, Philodendron, Sanseviera, Bromelia, Tilandsia) nebo použiji travní drny, mechy aj., které pravidelně obměňuji.