Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Reptimineral C a jiné vitaminy

Dobrý den, máme 4 měsíčního chameleona. od cvatelů jsme dostali instrukce obalovat každý den cvrčky ve vitaminech. Koupili jsme reptimineral C a ve zverimexu každodenní obalování nedoporučují. Máte s tímto přípravkem nějaké zkušennosti. Musím přidávat vápník a 1 x měsíčně vitaminy A a D, pokud reptimineral vše obsahuje. Děkuji.

Ahoj, nechovám sice chamíky, ale hady. Když sem sháněl vitamíny, tak mi ve zveráči doporučili reptimineral C a abych v něm vyválel celou myš a takto postupoval při každém krmení, což se mi zdálo v rozporu s návodem. Tak sem se při nejbližší příležitosti zeptal veta na jeho názor. Bylo mi řečeno, že se dá lehce předávkovat a v důsledku toho dochází k vyplavování vápníku z kostí. Tak sem ho raději přestal používat.

Snad ti na tvojí otázku odpoví někdo zasvěcenější v chovu chamíků ;-)

Mam od veterináře (taky chová chamíky) doporučený vitamíny tyto: Konvit + Plastin (je to pro koně, prasata, psy, drůbež atd. chamík tam sice psanej neni, ale baští to a je v pohodě)

Konvit jsou vitamíny a Plastin minerály (hl. vápník)

Tyto 2 přípravky smíchám a podávám na navlhčeným cvrčkoj aby se obalil co nejvíc. Předávkovat se to nedá a tak obaluji každýho cvrčka jak to jen jde.

Seženeš to v lékárně kde mají léky i pro zvířata nebo na netu. (Mě to objednal vet.)
Co se ceny týče 1kg balení Plastin cca 40kč + 1kg balení Konvit cca 40kč = přibližně 80kč
To ti vystačí na celej jeho život uplně v pohodě.

Jinak každej chovatel má zkušenosti s něčim jiným a doporučí ti něco jinýho.

Tak hodně zdaru..

To ti vystačí na celej jeho život uplně v pohodě.

Tak vzhledem k tomu, že např. Plastin má expirační dobu 2 roky, tak tomu mám rozumět tak, že předpokládáš "životnost" chamíka 2 roky ?
Neber to prosím moc vážně, ale dávat chamíkovi třeba 6 let starej Plastin se mi nezdá zrovna optimální :-)

Místo Plastinu bych doporučil VitaPlastin. Konvit nepoužívam, ale ten VP míchám s Roboranem D nebo H (podle toho co zrovna je). Už mnoho let a obaluju veškerou potravu. Nicméně než podávat combinal ad3 je lepší kvalitní osvětlení, působí to na psychiku a tím i zbarvení zvířete, combinalem se tohle nahradit nedá.

Pro zajímavost, aby docházelo ke vstřebání vápníku měl by být poměr Ca:P asi 1,25-1,5:1 max 2:1.

Vitaplastin má 52% Ca, 40% P, navíc většina prvků je tam ve vápenatych sloučeninách, takže ve skutečnosti je tam vápníku víc, ale to je teď jedno.

Plastin má 83% Ca, 7,5% P, + samozřejmě vápenatý sloučeniny, poměr asi tak 11:1!

Jodidu draselného je v obou přípravcích stejně.

Navíc proč bych měl kupovat draho uhličitan vápenatej ve specialitách, když pro hospodářský zvířata kupuju teď nevim jestli 20 nebo 25kg pod 100Kč?

Navíc jak jsem psal míchám to s Roboranem (povětšinou D), takže se prospěch Ca ještě o něco zvedne. Teď mi řekni co si myslíš,, že je lepší?

Pro zajímavost, aby docházelo ke vstřebání vápníku měl by být poměr Ca:P asi 1,25-1,5:1 max 2:1.

Tak to je jasné, základní poučka.

Většina krmného hmyzu nebo např. zeleniny a ovoce má dost vysoký obsah fosforu, takže poměr Ca:P dodávaného minerálního přípravku 11:1 není vůbec k zahození. Navíc je to 23:1 :-) (u toho obyč. Plastinu), ale to je fakt jedno. Nakonec i ty vaječný skořápky maj 113.1:1, ale tam je to zase limitovaný stravitelností.

Vitaplastin má 52% Ca, 40% P

Má 30% Ca a 7,6% (z www.bioveta.cz), tudíž Ca:P je 4:1

S jodem se určitě omlouvám, nějak jsem to přehlédl.

Vzhledem k tomu, že plastin se "používá" hlavně kvůli tomu vápníku, pro mě je jasná volba obyč. Plastin - víc Ca a levnější. CaCO3 používám ten samý. :-), míchanici rovněž s Roboranem. Ale jak jsem říkal, mým záměrem nebylo rytí.
Novejm legounům dáváme předražený Nektony, protože se na to sami vrhají ;-)

Čísla jsem psal z hlavy a jako zdroj Ca jsem bral v potaz CaCO3, proto máme jiné poměry, ale i tak je tam vidět ten obrovský rozdíl.

pro mě je jasná volba obyč. Plastin - víc Ca a levnější

Levnější tedy opravdu není, nechce se mi s tím počítat, ale pokud vycházím z tvých údajů, tak když z VP udělam P přidánim CaCO3, tak se určo dostanu pod cenu P. Navíc rozdíl 10Kč není nic dramatickýho.

Většina krmného hmyzu nebo např. zeleniny a ovoce má dost vysoký obsah fosforu

S tím docela souhlasím, ale hodně záleží na výběru zeleniny a u hmyzu i na samotném krmení. Pokud máš někde tabulku o chemickém složení hmyzu sem s ní, docela by mě to zajímalo, nějak přesně sem to nikdy nehrotil.

Především sem chtěl říct, že nemá smysl předávkovávat vápníkem. Natož když to ještě někdo dohání nadměrnýma dávkama D3. Vápník se pak usazuje nejen v kostech ale především v orgánech.

Jak sám vidíš, tak zvířata jsou natolik odolná, že se v těchto rozmanitých podmínkách chovu rozmnožují a dožívají mnohdy úctyhodného věku.

Znám leguána zel. kterému je 16let měří 1,6m a v životě neviděl vitamíny ani minerály, ani náznak jakéhokoli onemocnění... Nevím jestli bylo moudrý to sem psát, vit-min směsi je samozřejmě vhodné podávat.

jsem bral v potaz CaCO3, proto máme jiné poměry

Jasně, když to bereš takhle, tak to tak možná bude. Ten cenovej rozdíl bude samozřejmě minimální.
Tabulky složení hmyzu mám a přesně jak říkáš

a u hmyzu i na samotném krmení

- ty rozdíly jsou tam velký. Hmyz se dá nafutrovat tak, že ten poměr Ca:P může být témeř 1:1, teda vycházím z tabulky, kterou mám, někde ji vyhrabu a pošlu.

Především sem chtěl říct, že nemá smysl předávkovávat vápníkem. Natož když to ještě někdo dohání nadměrnýma dávkama D3. Vápník se pak usazuje nejen v kostech ale především v orgánech.

Nevíš v jakým množství se už ukládá vápník v měkkých tkáních? To by mě docela zajímalo, ale myslím, že toho už musíš do toho zvířete cpát fakt strašně moc(netušim). Ale souhlas.

Množstevně to opravdu netušim, jen vim, že v rámci biologie to tak může být.

Jinak například červy (zophobasy i moučňáky) mam "naložený" do směsi CaCO3 a ječné,ovesné a pšeničné krmné (tepelně opracované) mouky - celkové složená skoro pokaždé nějak měnim, přidávam krevní moučku,pivovarský kvasnice, mletý psí nebo kočičí granule, různé vit směsi, vojtěškové úsušky, mletou soju.... prostě co je šikovný a mam zrovna po ruce to tam přiměřeně přisypu. Cvrčky krmim podobnou směsí, ale ty dostávají ještě rozmočené kočičí granule (voda a spousta bílkovin). Všemu samozřejmě ještě občas zeleninu nebo ovoce.

Jen koukam jak se diskuse téměř vždy zvrhne v OT.

Ahoj, já mám taky menší problém s vitamínama. Mám chameleona už 4 měsíce a teď se mu začala ohýbat přilba na stranu, zároveň mu tmavnou šupiny mezi očima. Porádíte mi někdo, co s tím mám dělat?