Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem doporučte do terária

Jaké teraristické zvíře případně skupinu byste doporučili. V teráriu nechci topit, musí stačit pokojová teplota, tj těch +-22°C. Osvětlení jako v běžném pokoji max. svítit tak 2 hodiny denně. Tedy k našemu životnímu prostředí zvíře "šetrné". Zvíře by se mělo aktivně pohybovat, ne tedy 2 dny ležet stále na stejném místě. Ne hada nebo bezobratlého.
Je to trochu rébus ale dík za rady

Ne ty přizpůsobit,ale terárko přizpůsobit jeho potřebám..Poku ovšem máš takové dotazy,tak by možná bylo lepši si nepořizovat ani toho křečka...Jinak k uvedeným podmínkám co jsi napsal by se nejlépe hodil nějaký nenáročný sklípkan ...Jinak asi nic nevymyslíš

Šmankote!!! Jaké dotazy ? Potrebam koho ? Co na tom nechápete !!! Pisu tady, ze hledam zvire kteremu vyhovuji podminky (ty presne určím) a vy mne tady píšete ze mam přizpůsobit terarium zvireti. Terárii mam vic a víc než 20 let vše ok.
Samozrejme, ze kazdy si vybira zvire, kteremu je schopen plnit naroky, tedy takove, ktere je dostupne a je v jeho silách, moznostech prostorovych, financnich, stravovaci naroky atd.
Odpovědi jsem čekal typu : Bombina orientalis, přesně jak píše uživatel me. To je alespon chytrý a znalý člověk. Přečte si dotaz a je tak laskav, že věcně a konkrétně odpoví.

Nezlob se na mě. Můj názor je takovej, že si nejpve vyberu zvíře, které se chci chovat a přizpůsobím mu podmínky. To je to samé jako mám terárko takových a takových rozměrů co do něj 3-[. Ty podmínky co si uvedl - chci tera zvíře, nechci mu topit, nechci mu svítit, musí se furt hejbat ::).(Tvoje požadavky jsou dost přitažený za vlasy). Hodláš ho vůbec krmit? Jediný co bych ti moh doporučit je králíček duracell - a chodí, a chodí, a chodí :-D

Ja vim, to je ten jednodusi pristup. Vybereš si zvire a precteš si o nem za 30 minut literaturu. U vetsiny bezne dostupných zvířat nepotřebuješ žádné další znalosti. Nékterí ani to trochu znalostí nemaji. strčí hada do skrine a obcas mu hodí myš a hotovo. Nemyslim to na tebe, neznám tě. Spíše z praxe.
Horší je to však z druhé strany. A mne právě zajímalo zvíře do(a s trochou nadsázky) "ekologického terária". Právě tedy do terária jehož provoz nepoškozuje životní prostředí. A taky zvíře alespoň trochu sociálně zajímavé. To je vše. A samozřejmě jako terarista inklinují k ...

Jestli dobře chápu tak teraristiku deláš 20 let?To by jsi měl být již natolik zkušený aby sis s takovou "prkotinou" dokázal poradit sám ne?!Myslím tím jaké zvíře by se ti hodilo do takových to podmínek ne?!
Jinak pokud chceš zvíře které nepotřebuje "žádnou" péči tak leda tak sklípkana...jinak nevím co si představuješ pod pojmem

nepoškozuje životní prostředí

pokud myslíš že bodovka v terárku natolik zatěžuje životní prostředí,tak asi fakt bude nej ten sklípkan popřípadě nějakej ten křeček atd...I způsob dotazů mi příjde špatně formulovaný...Nechci nikoho napadat,ale myslím si že zadavatel je začátečník,který zhání nějaké "bezůdržbové" zvíře..Jestli se mílim tak se omlouvám

no pravě, že to není prkotina. neříkam ze v teraristive jsem nějaky odborník jen za tu dobu clovek snad lehký nadhled a zkušenosti získá. i kdyz třeba ze sklípkanu jsem měl pouze brachypelma albopilosa. ale bezobratlé mě žena zatrhla už dávno.
a jedna bodovka v terárku to není! "bezůdržbové" zvíře není dobrý obrat. snad každý kdo má terárijní zvířata si koupil hodiny které za něj spinají svícení, topný kámen atd. Tedy svitis, tedy topis a "bezůdržbově". Udrzba je potom ve vecech co se nedaji zautomatizovat. A i kdyby někdo sháněl "bezůdržbové" zvíře co je na tom špatně ?

Tak tedy jinak co považuješ za "ekologické tarárium" a co naopak se ti zdá jako neekologické?!JInak to ani nebylo myšleno jako obrat byli tam i " " ,tak že jsem to možná jen špatně vyjádřil...Samozřejmně na tom špatného není nic na zvířeti kterému se nemusíš tolik věnovat jak třeba psovi,ale když příjdeš s dotazem že mu nechceš topit,svítit a podobně,tak se nediv za kritiku..Prostě každé zvíře má svoje nároky některé je více náročné některé méně,ale každé něco potřebuje ...Pokud už dýl chováš tera zvířata,tak bys to měl vědět a navíc jestli sleduješ tera poradnu,tak asi můžeš tušit jaké se ti dostane odpovědi...;-)

Prostě každé zvíře má svoje nároky některé je více náročné některé méně

ach jo, no a hledam zvire ktere ... ja jsem to popsal srozumitelně. když neumíš odpovědět tak už nepiš. Najdi si jiné vlákno, nebo si založ ...

Hledáš zvíře které nemá vysoké nároky,chápu to neboj...Ale těžko vybírat,když mu ani nechceš poskytnout základní vybavení atd..Chápu že potom rozhovoru (s fylozofem) asi chceš nějaké takové zvíře,ale co takhle začit šetřit životní prostředí nejprv u sebe a pak u zvířat?Když jsi psal že teraristika má na tom také velký podíl,tak natož taková elektrika,plyn nebo jen počítač co máž doma jaká to musí být zátěž pro přírodu hm..,?!ALe je to v tomhle vlákně asi zbytečné řešit no,tak at´ najdeš to vysněné zvíře,..;-)Tímhle končím v tomhle vlákně

ne opět nechapes, neni to ze mu nechci poskytnout neco, hledam zvire ktere by bylo spokojeno s tim co jsem uvedl. ale prekvapuje mne ze je nekdo tak natvrdly, pokud jsi dítě tak beru zpět.
a jak ty muzes vedet ze jsem u sebe nezacal.
za prani dekuji ale vysnene zvire mam doma. tohle hledání je na rozšíření obzorů.

Tak mi to přeced jen nedá..:-DAno ještě jsem dítě,ale podle tvého vyjádřování viz. níže,mi připadá že na tom nejsi o moc lépe (nechci se nikoho dotknout) ...Jinak jak můžu vědět že jsi nezačal u sebe?Tak nemyslím si že jsi ted´ někde v kavárně na PC,ale že určitě také jeden vlastníš,..Pokud jsi zrušil doma plyn,elektriku a chodíš pěšky,tak tě tedy obdivuji...;-)Nechci se také dotknout tvých tera vědomostí,ale pokud to děláš kolem těch 20let,tak mi netvrd´ že nemáš přehled ?!Je samozřejmně rozdíl jestli dělám teraristiku 20let s jednou užovkou a gekonem nebo jsem za tu řadu let bud´ už vystřídal,vyměnil spoustu jiných zvířat a nabral podstatně více zkušeností než s jendou užovkou...:-)Myslím že po těch xxx letech by ses měl ptát spíše již konkrétně a né v tak širokém pojmu...Smím-li se jen optat jaký vysněný chovanec to je?

tak jsem to uhodl a vše se vysvětluje, děti ví samozřejmně všechno nejlépe a jsou nejchytřejší. Raději nemysly vyloženě to škodí všem okolo. Odpovědět neumíš, ale prskat kolem ano. Vzácná povaha. Pozdravuj rodiče a že jim přeji hodně trpělivosti.

Tak bohužel jsem již nestačil odpovědět včera,ale stihl jsem si to alespon přečíst a musím uznat že vaše odpověd´ mě dokázala tak nějak uvnitř rozesmát..:-)Pokud vám vadí že 18 mi bude až v červenci,tak to se velmi omlouvám,ale jak tak koukám tak mi připadá že i dospělí se dokážou chovat jak pubertáci..Netvrdím že vím všechno nejlépe to je pouze vaše domněnka,ale co už vyvracovat vám ji nebudu;-)No a že moje myšlení škodí lidem v mém okolí na to jste kápl jak?Zvláštní...:-DCo se týká odpovědi tak ji máte odemně někde nahoře,psal jsem že sklípkana,ale bohužel jak jste psal žena to zatrhla,tak že beru moji odpověd´ zpět ...Rodiče jsem samozřejmně pozdravoval,pokud jsem už u těch pozdravů tak pozdravujte ženu a vyřidte ji že ji držím palce,protože žít s ekologem bez topení a elektriky není asi sranda...;-)At´ se daří..

Filip, ale i Danielh a další:
Do vašich sporů zasahovat nehodlám, jen bych rád uvedl na pravou míru slova, která používáte, jako ekolog, ekologické terárium apod. Ekologie je zkráceně věda, zabývající se vztahy mezi prostředím a organismy, které v něm žijí, vztahy mezi organismy samotnými a v neposlední řadě vlivem člověka na přostředí i organismy. Ekolog je vědec tímto se zabývající.

Danielh tedy ekolog zřejmě není a pojem "ekologické terárium" mi taky není znám. Rád bych aby se věci nazývaly pravými jmény. Toť ode mě vše ;-)

nechápu proč reagujete tak zbytečně podrážděně?jako by toho tady na poradně nebylo dost a tohle se mě zdá opravdu zbytečné,otázka byla slušná,srozumitelná a nijak zvláštní mi taky neprijde ani na chovatele se zkušenostmi, tak proč neodpovědět také slušně?Vždyť sami píšete - sklípkan ,tak proč ta kaše okolo?někdy to tady nepobíram tak sori za OT;-)
Sama chovám Bombiny a jim tyhle podmínky stačí, pěkně se na ně kouká, jsou aktivní a nenároné:-)

Musím říct, že nesdílím tvůj názor že si přečtu nějakou literaturu a za 30min. je ze mě odborník "na všechno" a nepotřebuju žádné další znalosti. Jestli se ti jednalo o žáby

Odpovědi jsem čekal typu : Bombina orientalis, přesně jak píše uživatel me.

Stačilo v dotazu uvést že se ti jedná právě o ně a jestli některému druhu případně vyhovují tebou udané hodnoty (teplo, svícení)

Jaké teraristické zvíře případně skupinu byste doporučili

Je to dost široký záběr, tak se nediv jakých reakcí se ti dostalo.

Ještě bych se tě rád zeptal, jak had v teráriu (nebo jakýkoliv chovanec) poškozuje životní prostředí :?:

Na tohle je borec sám člověk.

Odpovědi jsem čekal typu : Bombina orientalis, přesně jak píše uživatel me.

nene nejednalo se mne primo o Bombina orientalis. Jednalo se mne o výběr. Cekal jsem ze, nejen pro mne, se objeví hromada doporučení a pak že si můžeme vybrat.

nejde o chovance v terariu, ale obecne o energie. navadl mne na to jakysi filozof ktereho jsem nedavno cetl. Psal o tom jak moc clovek poskozuje zivotni prostredi a .... no a ze bychom se divili jak velka cast z toho jsou koníčky a domácí mazlíčci. takze pokud mas jen par terarii tak vis treba kolik energie to je.

na tohle je borec sam clovek, no to jo. ale prenesene i v teraristice.

Odpovědi jsem čekal typu : Bombina orientalis, přesně jak píše uživatel me.

Stačilo v dotazu uvést že se ti jedná právě o ně a jestli některému druhu případně vyhovují tebou udané hodnoty (teplo, svícení)

Á tak to sorry, špatně jsem to napsal. Myslel sem žáby obecně né nej Bombina orientalis

Nemyslím si, že když topím v teráriích "extrémně" poškozuji životní prostředí, samozřejmě že spotřeba el. energie stoupla. Ale je využita s určitým záměrem (předpokládám, že doma taky topíte, nebo klepete kosu v zájmu životního prostředí?). Člověk poškozuje životní prostředí hlavně plýtváním. Nevstahoval bych to na teraristiku. Přece neplýtvám, když dopřeji svým chovancům tepelný komfort.

Potom nechápu,proč řešíte vytápění 25 W žárovkou? Za celý den topení touto žárovkou si koupíte tak sušenku.Jedna žárovka vám vydrží třeba 3 měsíce.Ten dopad na prostředí je naprosto zanedbatelny,možná nulovy.Když budete terárium vytápět touto malou žárovkou,určitě okruh zvířat,která vám mohou lidé doporučit rapidně poskočí.Potom to bude pro vás i nás jednodužší.;-)

můžu se zeptat proč to zvíře vůbec chcete?já to moc nechápu asi mám slabý mozek na toto myšlení....chcete zvíře o které se vlastně nechcete starat....každé zvíře potřebuje nějakou tu péči a ne jen na něj čučet v terárku..jestli nemáte žádnou představu o tom jaké zvíře byste chtěl tak bych se na to být Vámi vykašlal...zvířata musíte mít rád abyste je choval a ne je jen okukoval...nechci Vás urazit ale ten králík duracel by byl asi nejlepší ne?

Jestli jsem dobře pochopila, tak administrátor může toto vlákno zamknout, protože jak je vidno, Vašim požadavkům nevyhovuje žádné zvíře a vlákno se už trochu zvrhlo. Někdo Vám doporučoval sklípkana. To je asi jediná volba, ale když ne hada a bezobratlého, tak si asi budete muset pořídit ty křečky ;-)

Ahoj ja si myslim že vaše debata je moc dobrá , ale jesli jste Danielhy člověk na svém místě tak určitě dáte za pravdu ostatním chovatelům, že pokud se věnujete teraristice 20 let tak by ste jsi mohl poradit sám a nebo se ptát trochu jiným způsobem. Jinak vám mohu poradit buďto - koupit si plišového medvídka. nebo tam zkuste zavřít manželku jen přes noc. Věřte mi v noci se vyspí a přes den bude vařit, uklízet atd.... takže žádné zbytečné svícení.

Jak to tady tak ctu tak to taky nejak nechapu, tak urcite vetsine zvirat u nas v terarkach chovanych vyhovuji vyssi teploty nez je pokojova, protze u nas normalne neziji, proto se taky chovaji v terariich a nezijou s nama na volno v obyvaku, a kdyby nekdo chtel chovat zvire za pokojove teploty a bez sviceni, tak uz je jedno esi je v terku nebo na gauci.
Hada nechce, bezobratleho taky ne, a o jesterce nevim co by ji stacilo to co pise zadavatel. Protoze kazde zvire ma jeden nebo vice specifickych pozadavku.
Kdyz bych to chtela mit tak nenarocne to zvire, dala bych tam krecka, osmaka, piskomila ci neco teplokrevneho at se to v tech 22 stupnich zahreje samo a zije si to v šeru. Nebo bych terarko prodala a byl by klid:-D

a to jste pochopila přesně
píšete : tak urcite vetsine zvirat u nas v terarkach chovanych vyhovuji vyssi teploty nez je pokojova.
no a mě by zajímala ta menšina
píšete: a o jesterce nevim co by ji stacilo to co pise zadavatel
já taky nevím ale to přeci neznamená, že to neví nikdo. a to je přeci to na co se ptám.

Jsem přesvědčený, že průvodní dotaz, který jste zde položil byl záměrně napsán tak, aby vyvolal přesně takovou dikusi, jakou vyvolal...a být Vámi tak se odpovědím nedivím, jak již bylo výše několikrát napsáno!

Jasně jste se defiloval jako "extrémista" co se nyní nad odpověďmi ostatních baví. Soudím i podle toho, že neodpovídáte na dotazy ostatních, ale jedete si tu svou...a používáte tu termíny jako ekologie apd. a přitom jsem přesvědčen, že ani vy nejste ekolog se vším všudy, jinak by jste žil někde v přírodě s listím přes Vaše boky a zadek...možná ani to ne, jste-li takový ekolog, že Vám vadí energie vynaložená 25W žárovkou. Dle mého jste !pokrytec!, protože vy sám žijete někde v bytě, nebo RD, topíte si, svítíte si, plýtváte vodou a zatěžujete životní prostředí koupí potravin v plastových obalech.

Myslím, že i ty žabky, které tady někdo zmiňoval potřebují více než jen terárium a pokojovou teplotu...Minimálně nějaký ten substrát, rostlinku (to vše se musí odněkud z přírody vzít - nebo snad budete mít umělé? - ale to snad ne vy ekologu). Nebo je opravdu zavřete jen do toho terária a budete se blažit pohledem jak si tam "neradostně" hopsají při pokojové teplotě...???

Všem rozumným teraristům chovu zdar!

Tak si to shrňme :-) Vše vaše slova...:

...V teráriu nechci topit, musí stačit pokojová teplota, tj těch +-22°C. Tedy k našemu životnímu prostředí zvíře "šetrné". Zvíře by se mělo aktivně pohybovat, ne tedy 2 dny ležet stále na stejném místě...

...hledam zvire ktere by bylo spokojeno s tim co jsem uvedl...

...A mne právě zajímalo zvíře do(a s trochou nadsázky) "ekologického terária". Právě tedy do terária jehož provoz nepoškozuje životní prostředí. A taky zvíře alespoň trochu sociálně zajímavé...

...nejde o chovance v terariu, ale obecne o energie...

Zkuste prosím konstruktivně reagovat na argumenty lidí, kteří reagují na vaše příspěvky, když už jste toto pofiderní vlákno založil. Nevadí mi ani, že mi (opět Vaše slova) "demagogicky podsouvate" vlastnosti, které jste výše uvedl, aniž by jste mne znal. Já pouze profiloval vše to, co jste zde uvedl...tudíž že jste "extrémista" - aniž bych vás chtěl jakkoliv urážet.

A budu končit opět Vašimi slovy...Ne hada nebo bezobratlého. Je to trochu rébus...každý rozumně smýšlející terarista Vám na základě Vašich požadavků nemůže pomoci!

co je tedy z vašeho příspěvku argument na který mam konstruktivně reagovat. na argument ze jsem extremista nebo ze jsem pokrytec? nebo na argument že žadny rozumně smyslejici terarista nemuze pomoci?
To že vytrhavate věty z diskuzí bez širších souvislostí je v pořádku ?

Ty věty rozhodně nejsou vytržené z kontextu. Kolik lidí vám do této chvíle bylo schopno pomoci? Snad jeden terarista, který Vám nabídl žabky a pak další, kteří nabídli nějaké pavouky - ale ty vy nechcete.

Jsem přesvědčen, že všichni vaši otázku chápou, byť slušně položenou, ale vy nechápete odpovědi. Jinak by jste se přece nemohl stále dokola dožadovat odpovědi, která neexistuje. Proč? Na to jsem Vám už odpověděl.

Ptal jsem se Vás na který argument jsem neodpovedel. A ze byste mne odpovedel. Ne.
Ja tam nepsal, at odepise jakysi Riquelme o tom ze on nevi a nezna. Ja tam psal
...Jaké teraristické zvíře případně skupinu byste doporučili.
Kdyz nevíte tak nepište.
Ale vy nevíte neznáte a přesto otravujete a proč? Na to jsem Vám už odpověděl.

Vážený pane Danielih, já vám zčásti odpověděl, přesně v tom duchu v jakém odpovídáte vy - tedy neúplně :-).

Přesto "ukažte" všem, kteří do této diskuse vstoupili, co by jste si jako terarista s 20-ti letou praxí sám na základě vámi jasně definovaných požadavků (pokojová teplota, ekologické terárium, žádné vytápění, aktivní zvíře) doporučil. Ať máme všichni jasno, jaká je odpověď na ten váš rébus. Pak se zde před všemi omluvím, že jsem vůbec na vaše vlákno reagoval.

No nic. Ztracená hodina... znáte citát "pro hlupáka každý hloupý..."?

Přeji Vám - a to zcela upřímně - aby jste se zde setkavál jenom a jenom s odpověďmi, které splňují "PŘESNĚ" představu Vaši odpovědi. I když vy sám vlastně žádnou nemáte...A ti co se vám pokouší sdělit, že snad ani není, tak...ale pořád dokola, že? Nashledanou - vlastně to radši ani ne.

Ale prosím Vás, to je stejné jako když se zeptáte kolik je hodin, také máte představu jak má odpověd vypadat. Já zadal otázku konkrétní. Uražet, ale umíte dobře. A odpoved ze neni, neexistuje?
zatím:
Žebrovník waltlův
Kuňka východní
Drápatka vodní
Axolotl
Čolek východní
Čolek ohnobřichý
Hlavec plochy
venkovní chov želv

no a když jsme u těch citátů:
"Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky vyjdete vždy jako nevětší blbec pod sluncem." Jan Werich

nechci se nikoho zastávat, ale měl jste požadavek na pokojovou teplotu a chov v teráriu. Nyní píšete "venkovní chov želv" a i některá další uváděná zvířata se spíše chovají v paludáriích, či akváriích než-li ve zmiňovaných teráriích... (: ale to je jen můj soukromý názor.

neviem, mozno mi to len uniklo ale nikde som nevidel rozmery toho planovaneho teraria, co je podla mna dost dolezity aspekt od ktoreho sa odvija aj zviera ktore mozno chovat, inac take bezudrzbove zviera je korytnacka ktora je uz aklimatizovana a je mozne ju mat celorocne vonku a na zimu zazimovat . . . tak to mam ja s korytnackou. . . co sa tyka zvierat ( terariovych ) kam podla mna moc hlodavce nepatria tak pokial viem kazdy plaz alebo obojzivelnik potrebuje nejaky zdroj svetla a tepla nevyhnutny pre travenie a premenu energie (aj plazy zijuce v nasom zemepisnom pasme) ak maju byt zavrete v terariu a nemaju moznost sa prirodzene vyhrievat na slnku. . . ak vam ide tak strasne o setrenie alebo ekologiu tak treba uvazovat nad vodnou, solarnou, alebo veternou elektrarnickou na ktoru by ste napojili tu jednu ziarovecku :)neverim ze sa teraristikou zaoberate 20 roko, ak ano tak tento topic povazujem z vacej strany za vtip . . .sory ak som nepomohol zo ziadnim konstruktivnym riesenim ale ja to vidim takto. . . mozno nejake formikarium plne mravcou ale ak to nesmie byt bezobratly tak fakt netusim. . .

nepsal jsem rozmery, šlo o možnosti, o to, jestli je možnost takových chovanců. chovanců, kteří jsou spokojeni v pokojových podmínkách. jestli má někdo s něčím takovým zkušenosti. nevzal jsem žádné zvíře a nestrčil ho do teraria s pokojovýma podminkama se slovy ted se s tim poper. nepotřebuji, aby někdo hodnotil moje motivy. aby mě láteřil do ekologů, navíc jako by to bylo něco špatného. chtěl jsem slušné odpovědi na slušně položený dotaz.

nepoznam motivy takze si mozem iba domyslat . . bud ide o prehnanu setrnost, zart alebo co. nemyslim si zeby na vas bol niekto neslusny, ale stale si idete to svoje co je podla mna celkom mimo, a ziadne reakcie na nami odporucane zivocicy . . neurazajte sa hlavne :)
K akemu zvieratu ste dosli vy ako skuseny terarista s dlhorocnou praxou?

ano porad dokola chci znat odpovedi, odpovedi s kterou jsem založil toto vlákno. jiz jsem tady psal, ze kunka je vyborna odpoved. Tak jak to vy pisete s želvou taky vyborna. Takove odpovedi jsem ocekaval. No vida že se neco naslo. Jen houšť a větší kapky.

cista hlupost . . korytnacku mam uz asi 5-6 rokov a moze byt celorocne vonku okrem zimnych mesiacou ( ak ma samozrejme nejaky vhodny zatepleny ukryt) a podla mna by prezila aj tu zimu vonku bo obcas sa uz na konci jesene zahrabava sama, ale pre istotu ju vzdy dam do pilin a do pivnice s nou . . ani poriadne neviem ze ju mam, sama sa voknku pasie, obcas dostane nieco na spestrenie )

Tohle fakt miluju, reaguji na požadavky zadavatele a ty jsou jednoznačně dané a zní takto

. V teráriu nechci topit, musí stačit pokojová teplota, tj těch +-22°C. Osvětlení jako v běžném pokoji

Co je na tom nejasného? Takže si tu "čistou hloupost" nechte prosím od cesty. Nereagoval jsem na váš způsob chovu želv.

Tak potom sa ospravedlnujem KHor . . myslel som ze podla vas to ma korytnacka zasebou za polroka pri exterierovom chove u nas.
Pardon. Ale skutocne to funguje dari sa jej dobre a je to pre nu podla mna najzdravsie . . druha vec je ze korytnacky su fakt nudne zvierata a hlavne ked su vonku tak si ich moc neuzijete . . . teda aspon ja k nim nemam moc vztah. . take neohrabane sutre z nohami to su :)

AAA-ano exteriérový chov funguje a na základě toho se dá předpokládat, že je to i nejzdravější chov, alespoň pro mediteránní želvy. Zda jsou nudné? Jedna možná ano, není to pro ni nic přirozeného a moc toho sama nevymyslí, ale skupiny želv jsou alespoň pro mě nevyčerpatelný zdroj poznání, zážitků a inspirace, jen je potřeba umět se koukat. :-)

Napadla mě ještě drápatka vodní = Xenopus Laevis. Těm by pokojová teplota vyhovavala, stále plavou, radost pohledět když se krmí třeba žížalami (dvě se přetahují o jednu) nebo sledovat, jak se snaží ulovit živou rybku.
Nejedná se ani o hada a ani o bezobratlovce.

V podstatě lze doporučit pouze několik obojživelníků, kteří ovšem mnohdy nemusí splňovat požadavek denní aktivity, protože poměrně logicky denní aktivní živočich = dostatek minimálně světla, když ne tepla. Pokud by se jednalo o klasické terárium, pak by mohl splňovat výše uvedené požadavky některý z mločíků r. Bolitoglossa, to je jeden z mála obojživelníků, kterému vyhovují dané teploty a je poměrně pohyblivý. Jiní ocasatí jsou buď akvatičtí (Pleurodeles waltli, Ambystoma mexicanum, Cynops sp., Notphtalmus sp. aj.) a nebo ne příliš aktivní (Salamandra sp., Ambystoma apacum aj.), případně vyžadují období akvatické a terestrické (Triturus sp., Ambystoma sp.) nebo jsou pro ně i dané pokojové teploty vysoké (Speleomantes sp., Euproctus sp. aj.), případně kombinují více věcí najednou. Obdobné je to se žábami, je mnoho druhů, které fungují při uvedených teplotách a jsou i pomněrně aktivní (např. některé Dendrobatidae) , ale většina žab přes den aktivitou nehýří, často jsou po celý den někde bez pohybu usazené či zahrabané (např. Kassina maculata, Bufo sp.) a většina exootických druhů ocení buď alespoň slabý zdroj světla nebo i slabší zdroj UV B, často se i rády "vyhřejí" (např. zmíněná Bombina orientalis se poměrně ráda "sluní" na hladině).
Z plazů když pominu hlavce, kde by mohl "neekologicky" (rozuměj čerpat elektrickou energii) fungovat třeba filtr, tak mě napadají někteří hadi, např. Zamenis situla, Oreocryptophis porphyraceus, Euprepiophis conspicillatus nebo Orthriophis moelendorffi, které by ovšem např. 1-2 hodinový ranní osvit 25 W žárovkou také ocenily v závislosti na okolních teplotách a podmínkách, u mnoha dalších by se dal použít slabý topný kabel, který by mohl běžet několik hodin až celý den. Pro ještěry a želvy (mimo zmíněného hlavce) je absence kvalitního světla a vyhřátí limitující.

jediné co mě napadlo hned ze začátku byla ještěrka obecná jako malý jsem je v létě chytal a choval je v malém teráriu. Asi o rok později sem jim pořídil větší 100x50x60 dokonce se mi i rozmnožily. Ale nedožívají se moc dlouho a vždy čekat až se zase rozmnožej nic moc a tak sem si pořídil agamu :-)Jinak ty obecné ještěrky sem v chovu udržoval necelých 5let když počítám i úplné začátky. V tom tera sem měl vždy 4 ještěrky.

Tak jsem si znovu pročítala vlákno a nevím, co si mám o Vás myslet.chcete něco speciálního, ale zároveň tomu nechcete poskytnout podmínky. Pes, kočka, králík a křeček Vám tak asi fungovat budou, chladnokrevní ovšem pokud vím občas potřebují teplo (nevím jak druhy o kterých psal Krokodýl, protože obojživelníci mě nikdy moc nebrali). Podtrženo shrnuto mi nepřijde dobrý nápad styl "mám terárko o takových rozměrech co do něj". Přiznejte si, že Váš dotaz je vlastně o tom samém. Nezkoušel jste to brát z druhé strany? Poohlédnut se, jaké zvíře se mi líbí, zjistit co potřebuje a zjistit, jestli mu ty podmínky mohu zajisit?