Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Určení hmyzu

Zdravím,
Potreboval bych pomoc nejakeho entomologa s urcenim hmyzaků z Vychodního Slovenska.

Muj tip:
1.rohacek kozlik Dorcus parallelipipedus
2.prace tuhýka:) - mrchožrout Phosphuga atrata
3.kobylka hneda Decticus verrucivorus
4.sarance vrzave Psophus stridulus
5.housenka napadena nejakym lumkem?

Vsem predem moc dekuji.

zdar:-D nevím co od toho čekáš,ale první je nosatec(mohu ti dát i l.název)a ten druhý??:-D:-D tak tuto je klasický "hovnák"protože v tom.....je jich mraky:-D,jinak je tu Onthophagus sp???můžě to být verticicornis,ovatus ten je nějběžnějsí,ale bacha tam u vás jsou v hovnech větší špeky!!!Jaký ti mohu napsat v sz,protože napsat to sem na poradnu tak vyrazí"vymítači"lokalit tam k vám a budou provozovat své"zlatokopecké"hobby:x:Prosím tě,koukám jste schopny vzít do ruky cokoliv,ale bacha tam u vás je celkem hojný Lytta vesicatoria-puchýřník lékařský navím jak jste na tom stran věci od"A"(alerg,astma),ale do ruky to raději moc neberte.Jinak u vás jsou super Dorcadioni::)::)co se počátkem let 90chytali jen v Arménii,tuto je ŠPEK:))klidně to sem napíší protože ta loc.už dnes neexistuje.JJ.kupte si domu pinzetu,hobliny,nebo drt do smrtičky,octan a jde se na věc.Nádherná preparace těch "hovnáků" tak zdar Pošuk

Posuku, to nemyslis vazne, ze jo? Puchyrnik neni takovy prusvih, do ruky ho brat muzete, cantharidin pusobi jen pri styku se sliznicemi :) Necucat!

Ty brouci vzse - ten "hovnak" je nejakej Onthophagus, bohuzel neni moc videt meritko, ale rekl bych, ze to bude normalni O. ovatus (v tehle grupe jsou u nas tri druhy) - melo to tak 3-4 mm? Pokud byl malinko vetsi, mohl by to byt dalsi druhy, ale moc moznosti nejni (verticcornis a samice O. iliricus ci taurus - od kud to je?).

Nosatec je nejaky lalokonosec.

VH

zdar,Vh já to myslel vážně,je lepší tuto vědět určitě necucat,kolikrát stačí mít potřísněné ruce a pak si dát párek a je to:-Dmax.se po...akorát nevíš zda to bylo s párku nebo od brouka:-D Carabus je ulrichii ulrichii,sokolari je jen u nás ve Švedsku. Abax je o.k.i ten zbytek akorát podle fotky to nejde determinovat

Já zkusím teda jako motýly a můry. Kdyžtak mě někdo zajistěte:). Dle pořadí fotek,ok?

1. p6210164 - Pieris brassicae - bělásek zelný (podobný P. rapae - b. řepový je menší, jiné rozdílové znaky neznám)
2. p6210177 - nějaký běžný modrásek - nechám na odbornících, je jich fakt hodně
3. p6210211 - Arctia caja - přástevník medvědí
4. p7130240 - Melanargia galathea - okáč bojínkový
5. p7130243 - s touto můrou to nebude moc jednoduché... netroufnu si
6. p7130247 - Crambus lathoniellus - travařík obecný
7. p7130260 - nějaká vřetenuška, bližší určení si netroufnu... vřetenušky jsou moje jedna velká neznámá...
8. p7130274 - Autographa gamma - kovolesklec gama (snad)
9. p7270089 - Callimorpha quadripunctaria - přástevník kostivalový

Sorry, zbytek bych buďto tipoval a nebo musel moc hledat...

1. mohl by být klidně Melitaea athalia - hnědásek jitrocelový, ale přesně se to jen těžko určí
2. nejspíše Lomaspilis marginata - skvrnopásník lískový
3. to pujde hodně špatně - to úplně vpravo je asi nějaký zelenopláštník, ale z této fotky asi nic moc neurčíme:)
4.,5.,6. u těchto fotek taky zklamu. Chtělo by to, pokud jde o můru bez nějakých jasných vzorů nebo tvarů, asi detailnější fotku
Máte docela solidní nabídku, jak tak koukám. Máte osvětlenou zahradu nebo altán na zahradě? Já se nadřu, než něco nalákám na světlo v bytě... Být vámi investuju do lepšího foťáku a to je pak něco. Fotek že až a jedna lepší než druhá. Pak se to i líp určuje.
Omlouvám se, že jsem teď moc neporadil:-[

Ďakujem...
fotiek mám až až...to je moja záľuba fotiť hmyz len je pravda že na to nemám kvalitný foťák...ale hádam bude zachvíľu aj ten a potom sa budem vytešovať ešte oveľa viac. Konečne zaostrené makrozáberiky :))

To je fotené uprostred lazov v horách na začiatku Karpát(máme tam dom a keď sa tam v noci na dvore zapne svetlo je to tam samý hmyz a najmä motýle človek poriadne nemôže vojsť ani do izby :-))