Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pootkani:ktery je ktery?

Dobrý den
Začal sem s vlastním chovem krmných potkanu a potýkam se s problemem jak je určit a nebo čím a nebo jak je označit aby jim to nejak neubralo na zdraví a nebranilo jim to v pohybu popřípadě to nerozkousaly.Protoze se mi Občas pri čistění stava ze je mezi sebou nejak prohodím.
PS:nemyslim rozeznání pohlavy ale nejak je očíslovat nebo neco,protoze jsou všichni stejne zbarveny a nemuzu psat evidenci

dekuji

jj díky ale myslel sem neco nezavadnyho lak na nehty neni dobrej napat mslim ze si to navzajem muzou nejak sunda a nebo to okousat kdyz jim to bude vonet
a lihovka neni špatna myslíte ze bych jim mohl delat čárky na ocasek?neni to zavadny protoze rodice mi jako malymu rikali at si nekreslim na ruce ze muzu mit otravu.a co kdyz budu chtit zkrmit?nebude to vadit hroznyšovi?

ahoj, taky mi tak trošku uniklo, proč je nutné je od sebe rozeznávat, když jsou určeny ke zkrmení ( tedy ne na mazlení) a určitě jich je větší množství. Kvůli příbuznosti? To se dá přeci uhlídat a rozdělit, ale fakt by mě zajímal důvod, proč chcete potkánky všechny do jednoho od sebe rozeznat???:-)

kvůli evidenci? Proč? Mně asi trošku uniká smysl tohoto chovu.....pokud jsou na zkrmení a jsou tam tři nepříbuzní samci tak stačí oddělit mimina......jinak si tedy osobně myslím, že se to stejně nedá v jedné ubikaci uhlídat. To si vůbec neumím představit. tak samce zvlášť samice zvlášť a odstavená mláďata zvlášť s je přehled ne?
Pokud mám 12 samic a 3 samce a jde o nepříbuznost tak přeci stačí oddělovat odstavená mláďata....která jsou logicky se samci příbuzná. Pokud bys to chtěl poctivě hlídat- pak tři skupiny, jeden samec + 4 samice, samičky od tohoto páru se mohou dát k jinému samci....ale na to, k čemu sis potkánky pořizoval mi to přijde dost složité :o)), mělo by stačit oddělit odstavená mláďata....?????

Nemusite sa bat pribuzenskeho parenia u potkanov to nerobi ziadne problemy a dokonca som pocul ze u mastomysi je to dokonca prospesne,ja odchovavam 60-70 potkanov mesacne a poviem pravdu vobec si nedavam pozor ci su pribuzny alebo nie.Vsedko je uplne v pohode v jednom vrhu mavam okolo 12 mladych ras sa im podarilo neuveritelnych 17 a vsedky prezili,priatelka mi nechcela verit ked som jej ukazal tu kopu mladych pri jednej samici :-)

Tak to je super ja totiž chtel množit mladata s nepribuznymi samci protoze sem četl že muže dojít k vadám a mladata nasledne mohou byt slaba a pochcípat.Moc děkuji ale i přesto budu evidenci hlídat nechci samice mít jako tovarnu na mladý a vyčerpavat až k smrti chci aby meli nejaky mezery mezi březostí;-) jinak moc dekuji

jo a mimochodem označil sem je tím lihovym popisovačem a zatim to jde kazdá samička má jiní počet čarek na ocasu

Ja to mam tak,mlade odstavim od samice po takych 4-5 tyzdnoch a potom necham samicu samu tak 2 tyzdne aby nabrala sil a sup s nou k samcovi.Jedna samica zvladne bez problemov takych 5 vrhov potom sa znizuje pocet a zdravie mladych takze to nema zmysel ju pripustat znova.Ak chces na mojej stranke mam fotky v rubrike POTRAVA.

Podle mně je to trochu zbytečné,ale taky jsem byl mladý a zapálený....

Máš 2 nejjednoduší varianty:zajít si do nejbližšího výzkumáku a požádat je o barevný sprej který je přímo určen k označování hlodavců kvůli pokusům,dolu ho nedostanou ani náhodou a je neškodný jak pro ně tak pro případné plazí konzumenty.Nevím ale možná by se dal sehnat i přez net.
Ještě jednodušší je zastřihnout jim trošku srsti každému v nějakém jiném obrazci,ve tvém množství by to neměl být problém.Dělal jsem to sice z ůplně jiných důvodů,ale mám to vyzkoušené a jde to dobře strojkem na psy,samozřejmně občas se to musí obnovit.
D.

Mam T4 označenou číslem,gravidní samici dám do T3 a označím ji tím samým číslem,po odstavení mláďat vrátím samici k původnímu samci.Po 6-7 porodech ruším chov a nahrazuji novým,který mám už cca měsíc až dva bokem.Když dáš samici náhodou k jinému samci,nic by se nemělo stát.