Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pootkani:ktery je ktery?

Dobrý den
Začal sem s vlastním chovem krmných potkanu a potýkam se s problemem jak je určit a nebo čím a nebo jak je označit aby jim to nejak neubralo na zdraví a nebranilo jim to v pohybu popřípadě to nerozkousaly.Protoze se mi Občas pri čistění stava ze je mezi sebou nejak prohodím.
PS:nemyslim rozeznání pohlavy ale nejak je očíslovat nebo neco,protoze jsou všichni stejne zbarveny a nemuzu psat evidenci

dekuji

ahoj, taky mi tak trošku uniklo, proč je nutné je od sebe rozeznávat, když jsou určeny ke zkrmení ( tedy ne na mazlení) a určitě jich je větší množství. Kvůli příbuznosti? To se dá přeci uhlídat a rozdělit, ale fakt by mě zajímal důvod, proč chcete potkánky všechny do jednoho od sebe rozeznat???:-)

kvůli evidenci? Proč? Mně asi trošku uniká smysl tohoto chovu.....pokud jsou na zkrmení a jsou tam tři nepříbuzní samci tak stačí oddělit mimina......jinak si tedy osobně myslím, že se to stejně nedá v jedné ubikaci uhlídat. To si vůbec neumím představit. tak samce zvlášť samice zvlášť a odstavená mláďata zvlášť s je přehled ne?
Pokud mám 12 samic a 3 samce a jde o nepříbuznost tak přeci stačí oddělovat odstavená mláďata....která jsou logicky se samci příbuzná. Pokud bys to chtěl poctivě hlídat- pak tři skupiny, jeden samec + 4 samice, samičky od tohoto páru se mohou dát k jinému samci....ale na to, k čemu sis potkánky pořizoval mi to přijde dost složité :o)), mělo by stačit oddělit odstavená mláďata....?????

Nemusite sa bat pribuzenskeho parenia u potkanov to nerobi ziadne problemy a dokonca som pocul ze u mastomysi je to dokonca prospesne,ja odchovavam 60-70 potkanov mesacne a poviem pravdu vobec si nedavam pozor ci su pribuzny alebo nie.Vsedko je uplne v pohode v jednom vrhu mavam okolo 12 mladych ras sa im podarilo neuveritelnych 17 a vsedky prezili,priatelka mi nechcela verit ked som jej ukazal tu kopu mladych pri jednej samici :-)

Tak to je super ja totiž chtel množit mladata s nepribuznymi samci protoze sem četl že muže dojít k vadám a mladata nasledne mohou byt slaba a pochcípat.Moc děkuji ale i přesto budu evidenci hlídat nechci samice mít jako tovarnu na mladý a vyčerpavat až k smrti chci aby meli nejaky mezery mezi březostí;-) jinak moc dekuji

jo a mimochodem označil sem je tím lihovym popisovačem a zatim to jde kazdá samička má jiní počet čarek na ocasu

Ja to mam tak,mlade odstavim od samice po takych 4-5 tyzdnoch a potom necham samicu samu tak 2 tyzdne aby nabrala sil a sup s nou k samcovi.Jedna samica zvladne bez problemov takych 5 vrhov potom sa znizuje pocet a zdravie mladych takze to nema zmysel ju pripustat znova.Ak chces na mojej stranke mam fotky v rubrike POTRAVA.

Podle mně je to trochu zbytečné,ale taky jsem byl mladý a zapálený....

Máš 2 nejjednoduší varianty:zajít si do nejbližšího výzkumáku a požádat je o barevný sprej který je přímo určen k označování hlodavců kvůli pokusům,dolu ho nedostanou ani náhodou a je neškodný jak pro ně tak pro případné plazí konzumenty.Nevím ale možná by se dal sehnat i přez net.
Ještě jednodušší je zastřihnout jim trošku srsti každému v nějakém jiném obrazci,ve tvém množství by to neměl být problém.Dělal jsem to sice z ůplně jiných důvodů,ale mám to vyzkoušené a jde to dobře strojkem na psy,samozřejmně občas se to musí obnovit.
D.

Mam T4 označenou číslem,gravidní samici dám do T3 a označím ji tím samým číslem,po odstavení mláďat vrátím samici k původnímu samci.Po 6-7 porodech ruším chov a nahrazuji novým,který mám už cca měsíc až dva bokem.Když dáš samici náhodou k jinému samci,nic by se nemělo stát.