Geochelone carbonaria - chov
Chci se zeptat, jestli byste někdo nemohl poskytnout své zkušenosti s chovem tohoto druhu. Na internetu a v knihách se toho člověk moc nedočte. Prostě cokololi o nich... Dík!
Chci se zeptat, jestli byste někdo nemohl poskytnout své zkušenosti s chovem tohoto druhu. Na internetu a v knihách se toho člověk moc nedočte. Prostě cokololi o nich... Dík!
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
hledej tady na poradně !!!!!!!!!!
Nooo, koukám... Všude samá fotka, občas nějaký dotaz, ale nějaké rozvedené základní informace jsem teda moc nenašel.
:) Dobře, tak víte někdo například: jak je to vlastně s vlkostí jejich chovu (jsou rozdílné názory), v kolika letech jsou pohlavně dospělé, kolik mají za rok snůšek a poček vajček ve snůšce, jsou s němi nějaké časté specifické problémy,... A tak. ;)
ahoj co se týká jejich chovu máš zde: http://tera.poradna.net/q/view/12436-geochelone-ca rbonaria
Lukáš.
Tohle už jsem přečetl, ale nenašel jsem tam odpovědi na mé otázky. Ale stejně děkuju.
Nevím co je myšleno pojmem "vlkostí jejich chovu". Pokud je myšlena vlhkost, tak já chovám GC na vlhké, velmi vlhké rašelině. Na krmení mají ploché misky, takže s případným pozřením jsem neměl problém. Rosím denně - velice vhodné je taky mít větší vodní nádrž - koupadlo. Želvy to rády využívají a zvládají i relativně větší hloubku - plavou.
Pokud má "vlkost" znamenat velikost, pak je potřeba počítat se slušným rozměrem, který je potřeba vytápět. Máme dvě tříletá zvířata, tváří se oba na samce, tudíž ještě další tři prcky. Větší dvě želvy jsou prozatím v ubikaci 120 x 60 x 60 a začíná jim být těsná, mláďata jsou v teráriu s cca poloviční plochou.
Do budoucna plánuju pro skupinu cca 5-6 zvířat terárium s plochou dna cca 4 x 1,5-2 metry.
Teploty: 24 - 28 přes den, pod lampou víc, v noci teplota klesá na 22-23 stupňů.
Krmení: tak převážně listová zelenina, čínské zelí, římský salát, endivie, rukola, trošku vyšší podíl ovoce (cca 15% dávky), jednou za 14 dnů myší holata, přes sezonu šneky (ty milujou). V ZOO DK, odkud želvy mám, jim pravidelně zkrmují i granule, bohužel nevím jaké. Já jim nabízel Sera Reptil professional herbivor, ty řerou jak vzteklý, ale dávám jim je tak 1x do měsíce v malé míře.
To je v kostce všechno, ale klidně další dotazy...když budu vědět
Díky moc za odpověď. Já jsem právě někde četl, že s tou vlhkostí se to nemá tak přeháňět, v létě by se mělo o hodně snižovat, aspon na den. Co si o tom myslíte? A náhodou s tou dobou pohlavní dospělosti a plozením?
No, pod lampou jim substrát vždycky vysychá, terárium je dobře odvětrané, takže nic neplesniví atd...zatím jsem ve spojitosti s vlhkostí neshledal problém. Navíc, jak jsem psal, dost často a rády lezou do vody...
Pokud si dobře vzpomínám v v některém AT z roku 05 psal Pavel Moucha v článku o carbonáriích, že jim první snůšku samice nakladla v šesti letech, pohlavní dospělost se pohybuje okolo tohoto věku. jinak uváděl tuším až tři snůšky v roce, v průměru nějakých 6,5 vejce ale nepamatuju si to přesně, ještě si ten článek dohledám a dám sem přesnější info. To ale bude až zítra, časopisy jsou doma, internet v práci...
Jsi moc hodnej! Jsou to krásný želvy a vypadají, že nebudou příliš náročné i podle toho co o nich píše Sysel...
Největší problém vidím v prostoru, v lednu, když jsme si byli ve Dvoře pro další mimina, jsem měl možnost vidět rodiče a dospělej samec je fakt tank...takže když chce člověk skupiku, musí jim vyhradit dost místa a to náležitě vyhřívat, tudíž to ve výsledku může být náročné spíš energeticky. Jinak nejčastější problém, co jsem kde dohledal, je dobře odhadnout podíl živočišných bílkovin, které sice vyžadují, ale při nadmíře rostou velice rychle a s tím souvisí deformace krunýře. První dvě želvy se k nám dostaly "z třetí ruky" a už ve věku necelého 1 roku měly pyramidky. Ty už nijak zvlášť nenarostly, ale pochopitelně zůstaly, ačkoliv na velké želvě to není tak do očí bijící...
Teď jsem tady četl, že Sysel je považuje za dospělé mezi 3-4 rokem...?
Jestli jsem to takhle nekde prohlásil, tak to nebylo rozhodne mysleno, ze by byly dospelé po 3-4 letech, to urcite ne. Spis po téhle dobe s nimi lze "zacházet" ( krmit, vlhčit atd.) jako s dospelýma. Vejce mi samice poprvé snesly ve veku 6-7let a byla oplozená stejne starým samcem (samci).
Aha, tak to jo. Myslel jsem si, že to bylo takhle myšleno. Měl jste s nimi někdy nějaké vážnější problémy? Četl jsem, že jsou hodně choulostivé na průvan...
Většině želv průvan vadí, kromě rozkrmování po nákupu ( jednalo se o import cca 5-6 let zpět) jsem s nimi žádný problém neměl.
Ještě bych upravil, snůšek mohou mít za rok i více než 3, zato počet vajec např u mých mladých samic je zatím max. 2-4 ve snůšce (u starších velkých samic udávají autoři mnohem větší počet). Taky bych doporučil s růstem želv zaměnit holata za mrtvé dospělé myši.