Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Drolící se ocásky u Pogona vitticeps

Měl bych dotaz.
Kolega nemá přístup na internet, tak se ptám za něj.
Má měsíc stará mláďata (21 ks.)a u sedmi se začaly úplně rozpadat konečky ocásků.
Drolí se jak omítka a u některých rychle postupuje. Žerou všechny a potravy mají dost. Obden je trochu porosí.
Občas je vidět, jak si některé navzájem v chumlu ožužlávají ocásky.
Má někdo s tímto zkušenosti? Jde to nějakým způsobem zastavit?
Předem děkujeme za rady.

Tak doško k omylu, kolega rosí každý den 2x (ráno a večer).
S tím UVB to bude řešit. Ale nezdá se nám, že to bude jen tím UVB. Protože chovatel, od kterého koupil ještěrky, nikdy žádný zdroj UVB u drobotě nepoužíval a nikdy tento problém drolení ocásků neměl.

UVB není nutné, ale je velmi vhodné, projeví se to především na vitalitě zvířat, ale i bez něj se nachají agamky nebo třeba i chamící v pohodě odchovávat, ale jak řikám, je vhodnější UVB zdroj používat.

Rosení je OK. V noci by měli mít vlhčeji, ale to je celkem jedno, kvůli tomu ty ocásky zničený nemaj, to se děje když je příliš mladých "na kupě", čas od času se při lovení do ocásků hryznou a pak jim ty konečky odpadávají (občas se koušou do oacsů i bez důvodu lovení), v horším případě nekróza na ocase postupuje a mají je čím dál kratší... to jen tak na vysvětlení. Buď to chce mí odchovku členitou a velkou což moc nedoporučuju, nebo raději několik menších a mladé odchovávat po skupinách kolem 8-10ks, pak se tento jev eliminuje na minimum.

PS: Pokud je to jen trochu možné pořiďte aspoň těm malým zdroj UVB.

Děkuji za rady.
UVB se už řeší. Jde to drolení nějak zastavit :?: Postupuje to dost rychle, dnes to má už 10 z 21 kusů a některé už mají zasaženou větší část ocásku. To zredukování počtu v jedné nádobě uděláme. Vzájemné žužlání ocásků se děje právě, když je jich najednou hodně pod žárovkou.

Jde to drolení nějak zastavit :?:

Bohužel pokud konce ocásků zasychají dál a dál, bude asi třeba radikální řešení - amputace v místě, kde už je ocásek zdravý. Pokud je to jen na konci, kde je ocásek ještě dost tenký, je možné ty konce jen odstřihnout ostrými nůžkami a samozřejmě desinfikovat a pak pár dní několikrát denně máčet v betadinu (1:5 s vodou), mláďata po zákroku mít na novinách nebo ubrouscích. Samozřejmě je třeba zvážit, jestli nekróza postupuje nebo ne. Ale raději ucvaknout konec, než, aby to došlo až ke kořenu.