Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Darování trnorepů skalních

Dobrý den, nejsem chovatel terarijních zvířat, ale studuji biologii a tak se ke mě dostala nabídka k darování zabavených trnorepů skalních, pro které ministerstvo vyhlásilo mimorezortní výběrové řízení. Obracím se s touto nabídkou jen na zkušené chovatele, kteří jsou schopni a ochotni se o tyto zvířata starat. Exempláře budou novému majiteli darovány státem pokud bude vybrán. Prosím ty, kteří by to chtěli zkusit ať se mi ozvou na můj mail (petr_vach@seznam.cz) a já jim přepošlu mail s podmínkami a informacemi. Děkuji
Petr Vach

Takže jsem si vzala trnouše ze zoo. Už je to skoro třičtvtě roku. Jedna samička přežila úplně v pohodě. Je to zlatíčko docela se i ochočila. První samec uhynul na parazity. Druhého, kterého jsem si vzala. Jsme léčili zánět nohy, který měl v dost pokročilém stádiu a báli jsme se, že o ni přijde. Nakonec jsme to vyléčili. Bohužel před nedávnem jsme zjisti znovu přítomnost parazitů. Nejspíše se v prvním testu co jsme dělali neobjevili. Obávám se, že taky umře. Jsou to naprosto úžasná zvířata, ale z volné přírody už nikdy. Narvala jsem na jejich léčbu něco tak kolem 10 tisíc a jak to vypadá nejspíše to bude k ničemu. Ty zvířata tady umírají na věci co by ve volné přírodě v pohodě zvládnuli. Je mi jich šíleně líto, že kvůli lidské blbosti ztratili domov a ve většině případů i život...

Bral jsem si 10 zvířat neuhynulo mi ani jedno. Naprosto nejevili známky nemoci tak jsem je ani nevyšetřoval a teď mam od nich docela dost vajec v inkubátoru. Petr Velenský mi říkal že už dlouho neměl nemocné zvíře a to jich tam má stovky. Jaké pak jste u nich měla podmínky? Popište mi prosím terárium teploty a td... Zdá se mi to nějaké divné. Paraziti se mohli přemnožit z důvodu stresu z nevhodných podmínek. Ty se totiž nacházejí i ve zdravém zvířeti až jejich přemnožení způsobuje nemoc...

Mám terárium délka 2m, šířka 1m a výška 1m. V terárku mají dost písku takže si v něm dokonce vykutali nory. Jeden velký topný kámen pod kterým si kopou nory. Na výhřev mám velkou Megarayku 165w. Pod ní mají na nejbližsím místě až 50 stupňů. Jinak v teráriu mají teplotu tak kolem 28 - 30 stupňů. V horní části teráriu mají větráček z počítače na ventilaci vzduchu.

no tak dnes jsem našel jednoho trnorepa mrtvého v ůkrytu. Dal jsem ho marazáku a budu ho muset jít nahlásit MŽP je to tak správně? nevím na co mohl zemřím byl vytální žral rukolu,čin. zelí,strouhanou mrkev a okurek ze suchého jsem jim udělal směs čočky, směs pro papoušky a trochu granulí pro suchozemské želvy. Terarko mají 200x50x70. Nevíte čím to může být?

Já se pokusím reagovat na tvůj dotaz, trnorepy sice nechovám, ale řerichou krmím své agamy - výhonkama. Nechám je vyrůst a krmím celými rostlinkami. Neotrhávám květy. Agamy je bez problémů přijímají. Jestli ti to takhle stačí. Potom zkrmuji i výhonkama rucolu a polníčku a dalších rostlin, které si doma sám pěstuji...

Nechci zakládat nové vlákno, tak se zeptám tady - jak máte vyřešené nory pro trndy? Mě napadlo, že bych ji vyřezal z polystyrenu a na strop zabudoval topný kabel a zalil to lepidlem na dlažbu (samozřejmě flexibilním, jestli to bude vhodné. Nepřepálí se mi polystyren? Mám 15W kabel...pokud by šlo, tak vložit i fotku...díky

Hunas-tuto by som bol moc opatrny aby sa nezačal polyst. rozleptavat a vypary neudusili trndov,inač by som to riešil-najslôr lepidlo,alebo niečim prosto oddelit kabel od polystyrenu
Ibištek- moji legovia na nom vyrastali a zničili mi už zopar stromov,len nemal kedy ani jeden zakvitnut-čiže kvety aj listy su vyborny doplnok stravy. ;-)

resil nekdo prosim pricinu uhynu v tech poslednich nekolika pripadech? Pitval ty zvirata nekdo alespon zbezne? Zajimaji mne (jak jinak) paraziti, tesne po dovozu tam bylo par docela zajimavych cervu, tak by mne zajimalo, jestli v nekterych zviratech po cca roce zustaly. Dik.

Ahoj. No já jsem asi měla na ty parazity fakt štígro:-( Měli roupy. V jednom případě dokonce cokcidie. Nalezli jsme to v rozborech. Bohužel jeden samec a samice zemřela. Dokonce v jedněch rozborech se našlo vajíčko nějakéh červa co nikdo nevěděl co to je. No užila jsem si s nima svoje. Jeden samec měl dost ošklivou infekci v levé předn noze. V jedné chvíli jsme dokonce uvažovali o amputaci. Naštěstí se to povedlo vyléčit. Tak snad už to bude vše OK...

Ještě se zeptám,..bude těm trndům stačit Mega-ray 165W nebo mám sehnat raději větší watáž? A jak dlouho denně jim s ní svítit? Někde jsem četl, že stačí 1 hodina dopoledne a jedna odpoledne...samozřejmě budou mát v terariu ještě dvě bodovky, jednu 60W a druhou 40W, potom ještě pár světel na osvit teraria..

Chtěla bych se zeptat jak máte pro trnouše řešené letní výběhy. Pokud nějaké máte. Budeme stavět nový barák tak vymýšlíme jak to udělat aby mohli taky na sluníčko:-)
Popřípadě nějaké foto pro inspiraci. Děkuji

Sem letos na zimu sušil spešl vojtěškovo-pampeliškový seno a hodili mi na to bobek - býložravci celkově :-|, když se to hodně naseká a zamíchá do směsky, tak to vezmou a je to supr zdroj vlákniny i vápníku, ale rádi to nemají - mluvím za ty svý. Sušený květy jsem nezkoušel.

Zřejmě máš na mysli tu 160W MR - vůbec se neboj s ní svítit celý den nebo třeba 10hod. (v doporučených vzdálenostech 35-45cm od zvířete). Dobré je vytvoření druhého výhřevného místa bez UV, trdové si pak regulují osvit sami tak, jak oni chtějí.
"Zrní" mají v misce neustále, dáváme jim to jako něco navíc k "normální" stravě.

Já jsem zkoušela krmit sušenými květy. Na farmě python mají zkušební balení asi za 25 kč. Tak jsem zkusila nějakou tu směs květů. A zdlábnuli to hnet, ale ne sušený bylinky mi kašlali. Takže jen květy. Suchý dávám červenou čočku, fazole, oves,naklíčenej hrášek, a sušený květy v zimě.
Megaraykou svítím celý den. Zvířata si pod ní vlezou kdy chtějí.

Mohou třeba i kukuřici, atd????

Nevím, co je atd.:-), ale kukuřici i jiná tvrdá semena zvládnou. V podstatě jim lze namíchat nějakou fajn obyž směsku obilnin (klidně 60-70%), luštěnin, trochu slunečnice, klidně i trochu té kukuřice. To vše doporučuju ještě řádně promíchat s nutrimixem pro nosnice a nechat volně k dispozici na mělké misce. Jedou v tom hlavně přes zimu.:-)

Ve větších lékárnách (kde mají i veterinární přípravky), spíš si to musíš objednat, nemívají to vždy na skladě. Je ale možné použít místo nutrimixu i roboran (nevím z hlavy, jak je na tom s vápníkem, ale nejspíš to bude podobné nutrimixu).

Když dávám na zeleninu, tak hustěji "pocukruju", zrní a hmyz prostě "protřepu" v dostatečném množství v nějaké piksle z víčkem, aby se to dost obalilo. Zrní může být přímo v troše nutrimixu na misce nasypáno. Vitamínu rozpustných v tucích tam zas tak hodně není, dávám to hlavně kvůli vápníku a dalším minerálním a stopovým prvkům. D3 dodávám buď jednou za čas ve vodě (při rosení), přímo do tlamky (u větších ještěrů) nebo si ho vytváří z provitamínu ozařováním vhodným zdrojem UV B. Pokud obaluji hmyz, tak přidám ještě trochu plastinu (cca 1:5-10 s nutrimixem), abych lépe převrátil nevhodný poměr Ca a P v krmném hmyzu.

V roboranu vápník není

To není až tak úplně pravda. Podívej se na složení.....
Např. Roboran H obsahuje 18% vápníku.(podle složení na sáčku) tj., pokud se nepletu, 180g/kg.
Míchám ho s Plastinem (350g/kg vápníku), nebo Vitaplastinem (300g/kg vápníku).

EDIT: Nutrimix REP pro plazy obsahuje 160g/kg vápníku (podle infa z netu).