Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem poradte začatečnici

ahoj, jsem začatečníci a chci si pořídit pareček gekončíků nočních.
planuji si postavit
1)
rohové terarium. je to vhodné? přední stěna cca 80 a boční taky tak nějak. docela dost velké, co myslite?
2)dale mě zajima jak udělat větraci otvory a z čeho???
3)taky chci bit boční stěny udělané s pěny nebo polystyr. a popískované jak se do takového pozadí zakomponuje větrací otvor aby nerazil do oči. prosim vysvětlit polopatě jsem holka:-):-):-):-D
4)další dotaz: co je lepší mít bodovku nebo zářivku? na kolik W?
5)Nebo je lepší kombinace topného kamene a usporky. když přes den se bude svitit žárovkou a večer se zhasne. neochladi se terarko moc?
6)jak se to děla aby přes noc pokles nebyl nějak drastický???
7)a taky jsem původně chtěly dvě samičky ale dočetla jsem se že tam pak hrozí možnost něco jako falešná březost nebo co, jako že potřebuje naklast vajička ale když nemá samce....? jenže ja kdybych měla 1:1 tak nevím co s miminama.
tak zatím je to vše.všem předem děkuji za rady a připominky.

1)pořiď si jich víc - třeba skupinku 1.3
2)nechápu, prostě udělat ,,díry´´ na vhodných místech a překrýt síťkou, podívej se tady na obrázky terárií
3)podívej se tady na obrázky terárií s pozadím
4)gekončíkům stačí žárovka z elektra, počet W musíš vyzkouše, záleží na teplotě v místnosti
5)viz. bod 4, záleží na okolní teplotě
6)záleží jakou máš v místnosti kde je terárium teplotu, když málo musíš přitopit i přes noc
7)může se to stát - že samotné samice nakladou neoplozená vejce, mimina se odchovají a nabídnou :-D

PS: HLEDEJ !!! Tady se toho dá o eublepharech najít mraky a mraky, net je taky plnej informací, i v literatuře je informací o nich dost.

1) Není problém.
2 a 3) Nejlépe je vytvořit , co největší větrání na stropě, klidně po celém povrchu, použít lze různé typy pletiv nebo tahokovu, osobně bych použil tzv. muší pletivo (kovové, nerez). Jako druhý "otvor" je možno zakomponovat např. úzký proužek pletiva nebo děrovaného plechu pod dvířka nebo větrací otvor v boční stěně zamaskovat nějakým větším "skalním" výstupkem (prostě by otvor a pletivo byl za nějakým větším výstupkem umělé stěny).
4) 100% je vhodný nějaký zdroj lokálního tepla - bodovka nebo i normální žárovka. Watáž musíte zvolit podle konkrétní velikosti terária, větrání a mikroklima v místnosti, ale vždy tak, aby v teráriu byl dostatečný gradient (rozdíl) mezi vyššími a nižšími teplotami cca od nějakých 30-35 st. pod žárovkou až do nějakých 20-24 na opačné straně od žárovky. Většinou stačí max. 40 W žárovka. Zářivku lze použít na dosvětlení terária (je to i vhodné, zvlášť pokud v teráriu budou živé rostliny). Gekončík to nijak nepotřebuje, je to noční tvor, ale pro vzhled terária a pro případné rostliny je zářivka dobrá. Stačí např. 60 cm, 18 W, neutrálně bílá.
5 a 6) Topné kameny jako takové nepoužívám rád a rozhodně nejsou potřebné. Pokles teploty v noci je naprosto v pořádku. Je třeba si uvědomit původ gekončíků na blízkém až středním východě v pouštních a polopouštních biotopech, kde teploty běžně v noci poklesnou na poměrně nízké hodnoty a v nepříliš hlubokých norách se tento pokles také odráží. Není problém noční teplota okolo 18 st. V zimním období klidu i níže (např. až ke 12-14 st. C, zároveň se zkráceným a omezeným osvitem ve dne).
7) V případě chovu samotných samiček sice existuje určitá pravděpodobnost vytváření neoplozených snůšek, ale není problém chovat normálně skupinu se samcem a vajíčka prostě neinkubovat, ale myslím, že z případnými mláďaty by žádný problém nebyl, vždy se najde nějaký ochotný odběratel...:-).

S gekonciky jsme taky jen zacatecnici, ale osvedcilo se nam jako osvetleni pouzit LED diody - spektrum asi neni idealni pro denni jestery, ale ciste jen pro oddeleni jasnejsiho dne od noci to je OK. Minimalni spotreba (100x50cm terarko dostatecne osvetleno cca. 2 - 3W) a pak je fajn moznost nechat pres noc stazene na nejaky nepatrny zlomecek svitivosti aby sli gekoncici v noci sledovat...

Topny kamen pouzivame, je pouze 6W, takze samotny prostor nejak nevyhriva (o stupen - dva maximalne. )zapina se jen na noc. Gekoncici si nestezuji, radi na nem pres noc lezi tak snad je to OK :) Pres den na kamen sviti ta bodovka.

Mame zatim 4 subadultni samicky a snasi se dobre, planujeme jim tam pridat samecka, az budou dospele.

Nejake foto ze stavby terarka pro inspiraci - (c) by pani Luciferova:

http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ tera-2-09a.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ tera-2-09b.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ tera-2-09c.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ tera-2-09d.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ tera-2-09e.jpg
http://i153.photobucket.com/albums/s210/LucyFerr2/ tera-2-09f.jpg

děkuji za rady i za foto.
akorat když se vrátim k bodu 3) fotek je spousta ale nikdo je nefoti tak abych z nich poznala co potřebuji. navíc co se týče dotazu ohledně gekončíků tak je toho pomalu.
ja budu mit boční stěny bud z pěny nebo polystyrenu ale nechci aby větraci otvory byli vidět, tak pravě nevím jak je zakomoponovat. jestli nad nimi nebo kolem nich udělat vyvýšeni z polystyr. nebo pěny?

co se tyče světla rozhodla jsem se pro žárovku nevím jake sily, to vyzkoušim. pod ni dam kamen a bude zahřatý. noční teplota snad neklesne natolik. rozhodně nebude nižší než pokojová takže snad v klidu.

a mam ještě jeden dotaz. ROSENÍ A PITÍ. misto kde budou mit mísku s vodou - nebude se kvůli tomu tvořit plísně nebo množit nějaké mrchy - roztoče??? přece jen vždycky se něco kolem misky vyleje, že? jestli se rozhodnu pro písek jako podestilku tak to asi nebude problem ale jestli pro nějaký ten lignocel nebo jak je to tak mam strach aby se netvořili plísně.

Jinak jak často rosite? které místo? nějaký opačný kout od tepelného zdroje???
děkuji:))

Na tu trojku sis odpověděla vcelku sama

nad nimi nebo kolem nich udělat vyvýšeni z polystyr. nebo pěny

Jinak vše potřebné už tu myslím bylo řečeno. Co se týče světla a tepla...obyč žárovka, bodovka=zdroj tepla a zářivka=zdroj světla.
Když budeš mít dobré odvětrávání terka, tak se plísní nemusíš vůbec bát.

nějaké mrchy - roztoče???

To asi nee...ale možná v terku sem tam najdeš nějakého neškodného "broučka".
Jo a jinak lignocel by plesnivět neměl.

zdar,takže já jen doplním.Topný kámen určitě je dobrý tak na odchyt cvrčků aby měli teplo,jinak je k ničemu.Do lignocelu dej 3zrnka hypermanganu než ho rozpustíš-myšleno na ten malý.Pro velký tj,cena okolo 150Kč 6zrnek.Jinak nemusíš mít obavy o to aby neumrzli(chudácí)letos jsem zimoval na 8 stupnich a jsou v pohodě už i kladou a to cca1měsíc.takže tak:.(

ještě mam něco.:-[
na jedné www strance chovatel používa v terariu jednak topný kabel a take zařivku nebo žárovku a k tomu ještě topný kamen, kvůli tomu že jak žarovka večer zhasne tak teplota poklesne z třeba 28 na 22 a kamen s kablem to zachrani (pokojová). příjde mi to zbytečné.tolik teplených zdroju.přece v přirodě je taký pokles denní a noční teploty rozdílny.
co???:-(

Rozhodně je to u g. nočního zbytečné, nejsou to žádní choulostivci, pokud si je z nich neuděláte. Obecně teploty v pouštích a polopouštích klesají poměrně významně a v mělčích norách nebo pod kameny je to vcelku poznat. Pokud nemáte starý kamenný hrad, kde je celoročně ve sklepeních v noci max. 14-16 st., tak nemá smysl řešit noční přihřívání.

krokodýle děkuji, to jsem potřebovala slyšet.děkuji moc;-)
jinak jestli jste ochotni ještě s něčim přispět k výše uvedeným :-)otázkam budu rada.
s mužem už pro ně mame i jmena. budou to Leny a Karl(a) jako ze Simpsnů:-D:-D:-D