Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čolek a jeho nároky

dobrý den,chtěla bych se zeptat,jaké že vlastně mají čolci nároky na chov jako velikost akvária(či paludária)pro jednotlivce atd..zvažovala bych koupi čolka ohnobřichého pokud bych ho sehnala nebo obecného,moc díky za reakce :)

loading...

Doporučil bych toho ohňobřichého (Cynops pyrrhogaster), je velmi nenáročný, stačí menší akvárium z výškou hladiny 15-20 cm, nějakým kořenem a několika rostlinami, teploty vody stačí pokojové, na dně hrubý písek, krmení menšími bezobratlými (hmyz, červi, dešťovky, hrubý plankton).
Obecný čolek (Lyssotriton vulgaris) je náročnější především po legislativní stránce, pokud ho chceš mít legálně (chráněný v ČR i v EU bernskou konvencí).

Já mám třeba žebrovníky(stejný nároky jako čolek) bez filtru už léta a v pohodě!
No dost se ty názvy plazů a obojživelníků překopali - teď nevim kde je to přehledně vypsaný , ale zkus třeba biolib tam to bude někde určitě. Je to hrůza zvykat si na nový názvy:-/ , např. ropucha zelená už není správně Bufo viridis, ale Pseudepidalea viridis!;-)

Zdravím, rád bych se zeptal. Někde jsem četl že čolek může být ve venkovním rybníčku. Měli jsme ho tam. Byl tam cca dva roky pak když se vydal na procházku tak nám ho kocour zakousnul(Už byl velikej). Na zimu byl doma. Je takový chov možný? A jinak otázka neví někdo co by mohlo být celoročně ve venkovním jezírku?

podle jaký máš psy, takovej 60kylovej šarplaninec je strašně rád žužlal a to krunýři moc neprospěje (normálně ale nemá šanci ji chitit ani nahodou, jde o to, že želva se klidně sebere a odpochoduje si kdovíkam, když ji to chitne, je schopná se podhrabat nebo přelézt 2m pletivovej plot...jde o to jesi se ji tam líbí nebo ne :)

Já jsem včera byl u Olzy , jen tak na prohlídku a v menším potůčku vidím čolka , dalšího , dalšího a hle další a vedle další a za ním další , kamarád je moc chtěl ale doma je mít nemůže , tak jsem mu prokázal laskavost a vzal jsem mu je ke mně ale jinak psssssst ;-) , mám tam 5 samců a asi gravidní 2 samičky , pak brácha našel uplně jinýho čolka a ten se taky chováním liší , ten je pořád na ostrůvku a ostatní pořád ve vodě , někde schování za kamenem , je menší a štíhlejší a trošku jinší zbarvení , chtěl bych zjistit o jaký druh jde , na netu toho moc není , později dodám foto , snad někdo poradí.

ale to bych pak všem chovatelům mohl říct aby pustili své zvířatka , na svobodě jim bude taky líp

Tak je trochu rozdíl, když chovají zvířata s odchovů a tys je sebral v přírodě, což je vlastně i nezákonné - všichni naši čolci jsou chránění.
Co to je vlastně za čolky, když tak hoď fotky.

P.S:
Čolci po období rozmnožování ve vodě nežijou, jen abys toho, co se drží na souši tvrdošíjně nestrkal do vody...

Ahoj, prosím o info skúseného....kúpila som si dvoch mlokov, chovam v akva-terárku 40x60, s množstvom rastlín,nasvietené, bez vzduchovania, pohlavie nerozoznám, i keď jedna je 100% samička.Bola som prekvapená, keď mi hneď po kúpe nakládla 12 vajíčok- mám ich v špeci nádobe. Skoro pred dvomi týždňami sa mi vyliahli larvičky. Dávam im nadrobunko nasekané rozmrazené pakomárie larvy /dospeláci sa idú za nimi potrhať/ a tieto deťúrence nič-bez úspechu. Prosím poraďte, čím ich mám nakŕmiť, aby mi nepomreli:-( ďakujem

Ideální by bylo, kdyby jsi napsal, o jaký druh přesně jde. Samozřejmě v latinském názvosloví. Co vím, larvy mloků jsou dravé, živí se hmyzem, možná rybí potěr a nepochyboval bych ani o možném kanibalismu. Za zkoušku nic nedáš ani s krmením pro rybičky, ale to opravdu tipuju a byl by to experiment.

vďaka, skúsim sa opýtať na tú žabronožku, plankton si netrúfam dezinfikovať...mloky sú vraj veľmi citlivé aj na hnojivá /v akva-ter. dospelcom tiež nehnojím/ a podobné chem. látky a nemám ani prehľad v nejakých tých "akurátnych" dezinfekciách-aby som tie drobce náhodou neodpravila na druhý svet.

dezinfekce je jednoducha - 10 kvapek SAVO do studni (NE JINE!!!) do 10L vody - tam soupnes plankton, nechas pusobit 10min a preplachnes cistou tekouci vodou...
Problem je abys to precedila pres sita ruznych velikosti - cerstve vylihla mladata zerou fakt ty nejmensi potvory...

Na colky mame akreditovany chov - jiz 12 let...

no, s mojimi mesačnými skúsenosťami s chovom nemám odvahu sa púšťať do dezinfekcie /nemám ani špeci sitá/, kupim artemiu a ešte zo dva druhy nejakého mini sušeného pokrmu živočíšneho povodu pre rybky /kým sa mi tie artemie vyliahnu/, snáď keď všade čítam, že larvy mlokov sú žravé+pud sebazáchovy im nedá zahynúť a na niečo sa chytia.

male larvicky zustanou nekolik dni prichyceny na cemkoliv co jim prijde vhodne a moc se nehybaji - vstrebavaji zloutkovy vacek a pak teprve sa zacnou rozplavovat - obvykle za 3-4 dny... Do te doby nezerou... Zradlo pro rybky jim nehazej - nebudou ho zrat akurat se tam bude rozkladat a kazit vodu... Dej jim vzduchovani s jemnym kaminkem /hodne bublinek ale slaby proud - at nemaji vyrivku :D ) - zerou pohybujici se korist... Krm vzdy jen tolik aby to sezrali - artemie chcipne a zacne se rozkladat = ubytek kysliku...
Artemie (zabronozka) se zacina lihnout cca do 2 dnu... Takze mas nejvyssi cas... Pud sebezachovy je vec 1 ale potravni specializace vec druha...

pulci zab maji oralni disk uzpusoben k eskrabavani narustu ras - i kdyz nejakou tou bilkovinou (napr ve forme svych zijicich ci mrtvych kolegu) nepohrdnou. Larvy colku na rozdil od nich se zivi drave = lovi plankton a pozdeji nitenky, larvy komaru a pakomaru atd = colci jsou predatori, zaby omnivori (i kdyz vice "herbivori")...

Dakujem za rady, larvicky konecne prestali drzat dietu a pochutnavaju si na artemiach. Len im teraz pre istotu menim vodu kazdy druhy den /odstatu/, lebo nemam prehlad, kolko minizdochliniek artemii ostane nepozratych /a este k tomu sa mi pri ich odchyte striekackou podari vzdy nasat aj zopar "skrupiniek"/...no a to vzduchovanie!? Ja aj dospelce chovam v akvaterarku bez vzduchovania. Naozaj je potrebne?

Já jim vitamíny nikdy žádné nedávala a měla jsem je asi 15 let, přičemž se každý rok množili. Do vody mi lezli právě jenom po zimování, to se rozmnožovali a pak zase tak na začáku léta vylezli a už zase až do dalšího zimování byli na souši. Krmila jsem nitěnkama, patentkama z mističky na souši nebo z pizety, sekanýma žížalama, malými cvrčky, svinkama atd...a čolci prosperovali, žádné vitamíny nebyly potřeba.

Jinak tohle dno je ok, hlavně nedávat nějaké mramorové drtě a podobné nesmysle.