
Testudo špatný růst
Chtěl bych se zeptat na růst zobanu u této želvy. Přerůstá spodní čelist přes horní. Zdali s tím má někdo nějakou zkoušenost a jestli se s tím dá něco dělat nebo zda se to upraví samo. Želva je 1,5 roku stará, chovaná venku a zimovaná 5 měsíců. Zoban není přerostlý-špatně roste
To není dobré, vypadá to na vrozenou deformaci. Bude třeba stálé péče a výsledek bude vždy diskutabilní.
Myslíte si že to bube přerůstat?Koupil jsem si 4 ks a 2 to mají. Všiml jsem si toho až letos po odzimování .Budou mít nějaké potíže pri přijímání potravy?
Obávám se potíže nastanou. Při klasickém nůžkovém skusu a odpovídající stravě se rohovina přirozeně brousí. V tomto případě se to bude bohužel věkem zhoršovat. Extrém vypadá takto, i když v to není ze stejného důvodu jako váš případ, vaše želva má bohužel deformovanou i horní čelist.
![[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Ko pie-P5230068.jpg]](http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Kopie-P5230068.jpg)
A čím to je?
To se mohu pouze domnívat, ale pokud jste kupovala želvy od jednoho chovatele a dvě ze čtyř tímto defektem trpí, je velice pravděpodobné, že se jedná buď o dědičný problém, nebo o chyby chovatele při inkubaci.
Já si myslím,že u chovatele od kterého jsem si želvy bral došlo k příbuzenskemu křížení ,želvy mají i nasouměrmé štítky.Domníval jsem se,že se jedná jenom o kosmetickou vadu,ale už bzch takové želvy nebral.
Vzhledem k těm nesouměrným štítkům, případně paštítkům, bych soudil spíš na hrubé chyby při inkubaci. U želv je nepravděpodobné, že by hned v první generaci kdy došlo k inbrídingu nastaly tak viditelné problémy. Po několik generací opakované příbuzenské křížení zřejmě nepřichází v úvahu. Jinak, nesouměrné štítky jsou poměrně běžná a opravdu "kosmetická" vada i u volně žijících želv, která je nijak neomezuje ani neznevýhodňuje.
A jaké hrubé chyby mohou mastat při inkubaci,myslel jsem že to až tak složité není? No ono asi člověku musí nějaká ta želva projít rukama .Vůbec nechápu že jsem si toho mevšiml dřív při koupi to snad ani nebylo vidět.Děkuju vám za odpovědi.
Já nevím jaký konkrétní důvod a příčinu má tato deformace (v případě že má doměnka je správná). Inkubace není složitá, přesto se chyby dějí.
1/vysoké stálé teploty
2/nízké teploty
3/nízká vlhkost
4/kapající kondenzát
5/příliš vlhký substrát
6/velké množství vajec v nedostatečně větraném inkubátoru
Zkráceně, prostě blbě nastavené podmínky.
Posílám další fota krunýře.
To není nic, co by je nějak omezovalo. Ani u margimáty ani u hermanky. Ta držtička, to je horší.
Já vím,jenom jsem měl obavu jestli nejde o nějakou genetickou nebo vrozenou poruchu. Tolik abnormalit u jednoho kusu,ty špatné zobany mají jen margináty.Myslíte si teda že se mohou tyto želvy zařadit do chovu a nebude se to opakovat v další generaci, nebo mám margináty vyřadit?
Ten bordýlek ve štítcích na zádech nemá vliv na další generace, pokud ano, nesetkal jsem se s tím. U té deformace horní čelisti záleží zejména na tom, čím je fakticky způsobena, to se bohužel můžeme pouze domýšlet.
Když nic jiného, rozhodně budou mít želvy problém s příjmem a zejména zpracováním potravy a bude potřeba stálá péče a kontrola udržující čelisti v alespoň přijatelném stavu. Naděje na spontánní vylepšení je mizivá.
Já mám zkušenosti poměrně negativní, co se týče želv s tzv. paštítky - hůře mi rostou a více pyramidují. Vzhledem k malému počtu želv, co chovám, to určitě není statisticky významné, ale pro mne to znamená jediné - želvu s paštítky už nekoupím.
Vím, že v přírodě se tyto anomálie vyskytují také, ale obávám se, že u odchovů naznačují, že něco není v pořádku a tak mohou být signálem pozdějších potíží.
Obě tyto samice T.h.b. mají paštítky. Shodou okolností ta 76 je největší samice T.h.b. kterou mám. Ta 78 je klasická velikost cca 26cm. Jejich mláďata nevykazují žádné sklony k výrobě paštítků. Krunýře mě také připadají OK, řekl bych že běžný pozorovatel si ani neuvědomí že nějaké paštítky mají. Každý na to může mít svůj názor, já jen aby nenastalo unáhlené vyřazování jedinců z chovů, to by byla škoda.