Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testudo špatný růst

Chtěl bych se zeptat na růst zobanu u této želvy. Přerůstá spodní čelist přes horní. Zdali s tím má někdo nějakou zkoušenost a jestli se s tím dá něco dělat nebo zda se to upraví samo. Želva je 1,5 roku stará, chovaná venku a zimovaná 5 měsíců. Zoban není přerostlý-špatně roste

loading...

Obávám se potíže nastanou. Při klasickém nůžkovém skusu a odpovídající stravě se rohovina přirozeně brousí. V tomto případě se to bude bohužel věkem zhoršovat. Extrém vypadá takto, i když v to není ze stejného důvodu jako váš případ, vaše želva má bohužel deformovanou i horní čelist.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/Ko  pie-P5230068.jpg]

Vzhledem k těm nesouměrným štítkům, případně paštítkům, bych soudil spíš na hrubé chyby při inkubaci. U želv je nepravděpodobné, že by hned v první generaci kdy došlo k inbrídingu nastaly tak viditelné problémy. Po několik generací opakované příbuzenské křížení zřejmě nepřichází v úvahu. Jinak, nesouměrné štítky jsou poměrně běžná a opravdu "kosmetická" vada i u volně žijících želv, která je nijak neomezuje ani neznevýhodňuje.

Já nevím jaký konkrétní důvod a příčinu má tato deformace (v případě že má doměnka je správná). Inkubace není složitá, přesto se chyby dějí.
1/vysoké stálé teploty
2/nízké teploty
3/nízká vlhkost
4/kapající kondenzát
5/příliš vlhký substrát
6/velké množství vajec v nedostatečně větraném inkubátoru

Zkráceně, prostě blbě nastavené podmínky.;-)

Paštítky se objevují hlavně při vysokých teplotách nad 32 st., když někdo líhne cíleně "na samice" při trvalé vysoké teplotě. Můj pocit je takový, že ideální teploty jsou okolo 30-32 přes den a 24-26 v noci, případně stálé okolo 30 st., ale mírný noční pokles mi přijde poměrně logický, když uvážím, že testuda svá vajíčka nezahrabávají nijak extra hluboko. Samolzřejmě v pořírodě se to mění (hloubka) podle velikosti samice a tím mohou být poměrně různé i ty rozptyly teplot, ale ten průměr bude vždy podobný - logicky - mělčí jamka = vyšší denní, ale nižší noční, hlubší jamka (starší samice) - teploty jsou vyrovnanější, rozdíl mezi dnem a nocí není tak znatelný.
P.S.: Jde pouze o moji soukromou teorii, kterou samozřejmě nechci nikomu vnucovat.;-)

Ovlivnit se to dá, mohou za to takové termosenzitivní enzymy, zhruba koncem první třetiny a začátkem druhé třetiny inkubace se formuje pohlaví embrya. U některých plazů existuje tzv. TSD neboli teplotní pohlavní determinace. Těchto TSD je několik typů. U suchozemských želv je to typ samec -> samice tzn., že při nižších teplotách se líhnou samci, se zvyšující teplotou se poměr pohlaví vyrovnává a při ještě vyšších teplotách se líhnou převážně samice.

Já vím,jenom jsem měl obavu jestli nejde o nějakou genetickou nebo vrozenou poruchu. Tolik abnormalit u jednoho kusu,ty špatné zobany mají jen margináty.Myslíte si teda že se mohou tyto želvy zařadit do chovu a nebude se to opakovat v další generaci, nebo mám margináty vyřadit?

Ten bordýlek ve štítcích na zádech nemá vliv na další generace, pokud ano, nesetkal jsem se s tím. U té deformace horní čelisti záleží zejména na tom, čím je fakticky způsobena, to se bohužel můžeme pouze domýšlet.
Když nic jiného, rozhodně budou mít želvy problém s příjmem a zejména zpracováním potravy a bude potřeba stálá péče a kontrola udržující čelisti v alespoň přijatelném stavu. Naděje na spontánní vylepšení je mizivá.

Já mám zkušenosti poměrně negativní, co se týče želv s tzv. paštítky - hůře mi rostou a více pyramidují. Vzhledem k malému počtu želv, co chovám, to určitě není statisticky významné, ale pro mne to znamená jediné - želvu s paštítky už nekoupím.
Vím, že v přírodě se tyto anomálie vyskytují také, ale obávám se, že u odchovů naznačují, že něco není v pořádku a tak mohou být signálem pozdějších potíží.

Obě tyto samice T.h.b. mají paštítky. Shodou okolností ta 76 je největší samice T.h.b. kterou mám. Ta 78 je klasická velikost cca 26cm. Jejich mláďata nevykazují žádné sklony k výrobě paštítků. Krunýře mě také připadají OK, řekl bych že běžný pozorovatel si ani neuvědomí že nějaké paštítky mají. Každý na to může mít svůj názor, já jen aby nenastalo unáhlené vyřazování jedinců z chovů, to by byla škoda.

[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P6 120349.jpg]