Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hadi rodu Trimeresurus (Cryptelytrops,Viridovipera,Popeia)

Dobrý den,zajimám se o chov hadů z rodu Trimeresurus.Žádám proto,chovatelé těchto hadů,podělte se o přímé zkušenosti s chovu,např potrava,chovné nádrže,teplota v nadržích,rozmnožování,přiložte prosím i nějaké to foto.Poslední a snad nejdůležitější pro dobrý prospěch zvířat napajení a pití.Já hned ze začátku přiložím pár fotek z mého chovu.[http://img509.imageshack.us/img509/6360/hadi247.jp g]

Nestačilo by u těch menších rozměrů terárií mít jen síť místo stropu? Bude záležet na velikosti těch ventilátorů a terária, ale 30min se mi zdá celkem dost. Chtěl bych sehnat nějaký co možná nejtišší asi i na ložisku. Upřímě jsem zvědavý jak se to bude chovat namontované do terária, hluk, vibrace, drnčení(skel, sítěk), aby z toho pak nebylo automatické sýto na strouhanku nebo hobliny :)) . Pitviper- Přepínač jazyka jsem taky nenašel. Přeložil jsem to přes google-jazykové nástroje. Je to hodně lámaný, ale když víš o čem to přibližně je, tak to jde. p.s. přidávám se s gratulací k mimču

Ano nároky jsou stejné.Akorát si myslím že druh Viridovipera je takový línější a proto bych si dával pozor na překrmování zvířat.Už jsem slyšel ne od jednoho chovatele že jim had umřel na obezitu ale kdo ví třeba to má opět spojitost s tím pitím zvířat které je nutné k trávení kořisti.

Zdravím,
zase pekné fotky;-).Ako už som písal v jednom príspevku momentálne plánujem namiesto boxov večšie teráriá(ešte ale nie konečnú velkost).Rozmýšlam ,že by vetranie tvoril celý strop a skoro celá jedna bočná stena.Hlavne kvoly samotným hadom,ale aj kvoly obmedzeniu tvorby pliesni na konároch,korenoch atd.
Do týchto terárií by som chcel živé rastliny.Mildo ako pozerám ty tiež používaš živé-aké máš s nimi skusenosti?Napr. u teba vidím Scindapsus ale napr. pri C.fasciatus aj nejakú Vriseu.
Moji favoriti sú zatial:Scindapsus,F.benjamina a F.binnendijkii.
Nie len kvoly rastlinám ,ale aj kvoly tomu ,že mám rád nasvetlené teráriá by som chcel zvolit nejakú trubicu typu Sylvania.Ako štrkáčovci reagujú na svetlo?-niekde som napr. čítal,že C.caninus svetlo moc nemusí a radšej si zaleze niekam do tiena.
Moc díky za odpovede:puff:

Zive rastliny rozhodne pri strkacovcoch odporucam. Scindapus je vdacny, tiez pouzivam raselinik na dno, pripadne mach skoro na celu plochu zeme a aj konare, fikus a pod. Ja mam tera s tymito hadmi nasvietene 7W trubicami ktore sa daju zapajat do radu podla vole, pouzivaju sa v kuchyniach atd. Vyhrievam vsetky tera iba malymi chladnickovymi ziarovkami o vykone 15W cez zimu a 7W v lete. Vacsina tychto hadov nema velmi rada svetlo a v podstate sa mi vobec nevyhrievaju a to ani kotne samice.

Vetranie je sice dolezite, ale zasa si myslim, ze to netreba az tak prehanat. Ja mam celosietovu vrchnu cast len na jednom tera a tazsie sa tam udrzuje vlhkost. Netreba zabudat aj na moznost uhryznutia cez mriezku vdaka ich dlhym zubom, takze cely bok z mriezky/sietky nebude vhodny aj kvoli tomuto (nevies kedy sa jej niekto z boku chyti...) Ventilátory su aj nizko otackove s velkymi lopatkami, takze nerobia hluk a ani vibracie.

V kazdom tera mam aj velku vodnu plochu v ktorej chovam male azijske krevetky, fotky dam hadam niekedy zajtra. Rosim kazde druhe rano a obcas aj vecer. Rosim aj priamo na hadov, ale nemaju problem pit z nadrzi, pripadne z listov raslin.

ahoj,
mám prosbu - dotaz na chovatele primeráků týkající se C.venustus. Má chov tohoto druhu nějaká specifika, úskalí, atd., kterými se odlišuje od jiných "teplých" chřestýšovců?
Proč se ptám - všechny zástupce rodu cryptelytrops chovám v podstatě ve stejných podmínkách (skleněné dobře větrané terárium, tepota cca 25-27°C, rosím 1x za 2 dny..), všichni fungují bezvadně. Právě až na venusťáky, kteří mi postupně padají..2 samci - každý z jiného zdroje, jeden se začal nafukovat, druhý prostě slezl z větví a další den ležel nataženej.. A tenhle týden mi začala haprovat samice - v pondělí slezla z větví (poprvé za celou dobu, co jí mám), potravu odmítá (což předtím taky nikdy neudělala). Před svlekem není - svlékala se minulý týden.
Možná jenom zbytečně plaším, ale po úmrtí těch předchozích samců už si tak nějak nejsem jistý ničím..
Za každou radu od lidí, kteří mají k tématu co říct budu vděčný;-).
Díky,
H.:-)

Větrání si myslím, že by mělo být OK (vzhledem k tomu, jak mi fungují ostatní stromáci). Nemám teda větraný celý strop, ale to vzheldem, k tomu, že netemperuji celou místnost, ani není možné. Větrání mám ve všech teráriích dvojí - vždy pruh po celé šíři v zádní části stropu a pruh po celé šířce ve spodní části čelní strany pod šoupačkami..

Hmm:-/, tak není to nějak extra moc (vzhledem k tomu, že venusťáci jsou poměrně menší) oproti časté praxi. Venusťáky jsem nikdy nechoval, ale uvažuji nad nima už taky nějakou dobu.
Proč jsem se ptal: Zatím jsem z bývalého komplexu Trimeresurus v minulosti x let choval jen albolabrise, stejnegeri a v současnosti chovám trigonocephaluse. A za tu dobu jsem získal zkušenost, že zvířata na které jsem začal nejvíc sr.t - nejlépe prosperovala. Takže, když jsem si pak spočítal ze zápisků v kalendáři počty krmení za rok, zjistil jsem že dospělé samici bohatě stačí 24 - 30 myší/rok (těch 30 - možná i o malinko víc při odchovu) a samcům do cca 20 - 24 myší/rok.
Mám rád zvířata která jsou v dobré kondici, v terariu neustále ve střehu, ochotna kdykoli přijmout potravu. Ono celkově, v teráriích se stalo překrmování běžnou věcí, a já si myslím že konkrétně pro některé tyto stromové druhy to může být vyloženě nevhodný.

abych pravdu řekla, tak já si krmení ani nepíšu (jen občas, když mam po ruce fixu tak datum na terárko). Dospělé hady krmim v době, kdy mají zjevně hlad- udělají "nabito", tak je ještě pár dní nechám mířit a pak je nakrmím. Udržuji je v kondici, v jaké jsou hadi nalézaní v přírodě. Ani hubení, ani tlustí. Akorát březím samicím přilepšuju. A mláďatům, ty krmím když vytrávěj a začnou slídit. termíny krmení nechávám na nich samotných.

Tak jasný. Každý máme zažitou nějakou praxi. A u teba Aurifer, když sleduju množství chovaných zvířat::), by to muselo být na mašli;-).
Ale, obecně pro posouzení překrmování či ne;... by bylo určitě zajímavé vidět výsledky porovnání (konkrétních druhů) velikostních a hmotnostních údajů o zvířatech odchycených v přírodě a v terariích. Myslím si, že je škoda, že chovatelé těmhle údajům obvykle nepřikládají důležitost.

Ono je to u každého druhu a u každého jedince individuální, takže to podle mě ani nejde moc porovnat. Vůbec adult samci trimoušů to je pakárna. Když to vemu v jednom druhu tak můžem narazit na hady co sežerou 1-2 myši ročně a pak taky na ty co jich sežerou právě klidně 30. To nejde porovnávat.

přesně tak, to je 1 věc a navíc řadu zvířat když bude člověk pravidelně měřit a vážit (jak bývá doporučováno), tak si je akorát odrovná. Já na to, abych posoudila kondici zvířete, a jestli roste nebo ne ho měřit a vážit nepotřebuju, takže proč ho tím trápit. Zrovnatak s tím krmením- buď zvíře tloustne a tudíž mu dávám míň, nebo hubne a tudíž by potřebovalo víc. A nebo je v dobré kondici a pak na tom nic neměním.

Co se týče těch rozdílů mezi zvířatama v teráriích a v přírodě, tak tam to záleží asi i na konkrétním chovu. Páč chovatelé mají rozdíly v chovaných zvířatech i při zdánlivě stejných nebo podobných podmínkách. Jak u různých druhů, tak i u různých jedinců v rámci 1 druhu. A další věc je ta- v přírodě i v teráriích by musel být potazovaný zrovna určitý cyklus, v kterém zrovna daná zvířata jsou. Páč samci třeba v období rozmnožování žerou blbě nebo vůbec a jdou s kondicí dolů, samice po porodech samozřejmě taky nejsou v kondici, ale naopak v počátcích gravidity bývají vyžrané atd.

To že ti jeden samec sežere 1-2 myši za rok a jiný klidně 30 posuzuješ právě jen a jen ze svých zkušeností z teraria. No neměl jsem na mysli porovnání mezi zvířaty chovanými v terariích, ale hmotnost zvířat v konkrétní stejné velikosti odchycené v přírodě se zvířaty stejné velikosti chovaných po celý život v terariu.
U těch trimoušů je to možná zrovna dost málo realný (přeživších importů je poměrně málo, a kdoví kolik ze své hmotnosti ještě zratí během importu, než se ti dostane do teraria). Ale před X lety jsem viděl třeba cerastesky (jaké to byly ,,zdechliny"po importu, a jak se dokázaly vykrmit v běžném chovu v terariu během 1 roku). Teď jsem zrovna četl v případě heloderm: U suspect D.Back za více jak 2 desetiletí sledování X zvířat v přírodě se nesetkal s helodermou přesahující 1 kg.

přeživších importů je poměrně málo, a kdoví kolik ze své hmotnosti ještě zratí během importu, než se ti dostane do teraria

Podle legálních importů by to počítat rozhodně něšlo, ta zvířata chodí hrozně zdevastovaná a ta úmrtnost bophužel bývá slušná. U zvířat, co si člověk "přiimportuje" sám je přežití většinou 100% :-) Nicméně tohle by člověk musel sledovat u zvířat měřených a vážených přímo v přírodě.

Jinak co se týče překrmování zvířat, tak to dělá řada chovatelů zdaleka nejen hadů, o tom žádná.

Tak ono jasně, v přírodě zvířata nevědí, kdy budou žrát příště, takže rači žerou když můžou. A často si to zachovávají i následně v lidské péči. A je pak na člověku, aby je krmil přiměřeně. Pravidelně krmená mláďata tyhle tendence nemívají, ikdyž u jak kterých druhů. Některé druhy jsou více nebo méně žravé. S tím překrmováním- ono to pak vidíš na těch zvířatech, řada lidí je má zbytečně tlustá a někdy až morbidně.

Aurifer:...máš v mnoha věcech pravdu. Taky si myslím, že není dobře zvířata trápit odchyty a vážením. Kór trimouše, který bych řekl jsou i větší stresáci.
Každopádně si pořád myslím, že srovnávací údaje mezi zvířaty chovanými v zajetí a zvířaty z přírody by měli pro nás u některých druhů zajímavé a možná i překvapivé hodnoty.

No to si nedokážu tak nějak představit, když si ty moje roční tkaničky "šáhnou" kus z terária, jak bych je krmil v něm..a zase s něma manipulovat při každým krmení je zbytečný.. mám je odděleně a na začátky je to fajn..člověk hlídá jen sám sebe :-D
Každopádně jsou to paštičky :-D

Dobrý den, celé toto vlákno bylo zajímavé a plné spousty parádních informací.
Rozhodl jsem se že se tady taky přidám k těm co chovají tyto úžasná zvířata.
Jen se pořád nemohu rozhodnout kterým druhem začít. Který by jste mi poradily?
Osobně se mi nejvíc zamlovají T. gumprechti a nebo albolabris.

Sám jsem začínal T. albolabris, jen bych doporučoval, to platí pro všechny druhy, začít s rozkrmenými mláďaty.
Z druhů si asi vyber něco z běžně dostupných, albíci i T.gumprechti jsou v pohodě.

Sám můžu nabídnout květnový odchov T.albolabris, někteří již sami žerou živá i mrtvá holata.

Jen pozor na podmínku splnění, dle zákona, všech náležitostí ;-)