Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem u meho samecka se projevuje zkriveni patere a gumava tlama

lien [84.42.153.99] , 14.04.2009 18:35, Agama vousatá, 0 odpovědí (9 zobrazení)

u meho samecka se projevuje zkriveni patere a gumava tlama. pry je to nedostatek vapniku. ale ten mi odmita posledni dobou oddmi ta i cvrcky a zere jen zeleny.pak se mu o kolo tlamicky objevuji cerne flicky nevite co by to mohlo byt? posilam foto. dale mu nakrku castecne ostavaji ostny. pry tosou ty roztoci. je fakt ze tam ma uchycny neaky broucky(prisaty) ale taky to castecne vypada jako nevyrostla supinka. co se tyce patere u veteri nare sme byli a dal nam kalcium ale stale se mu pomalu zvetsuji úpomozte prosim
p1010792.jpg p1010790.jpg

Také zkopírováno ze zpráviček, kam to OPRAVDU NEPATŘÍ!!! Fotky si autor musí přidat sám. (krokodýl) (halapremek) (Kurt)
Fotky přidávám. Škoda jimi zas špinit server, když už tam jednou jsou. ;-) (halapremek) (Kurt)
[http://tera.poradna.net/file/view/1561-p1010792-jp  g]
[http://tera.poradna.net/file/view/1562-p1010790-jp  g]
Změna předmětu, původně: PROBLÉMEK (Kurt)

Agama je terarijni zvire, ne gaucovy psik...ma sve terarium proto, ze v nem ma vhodne podminky pro svuj zivot, vyvij a rust....tzn. teplota, UVB, miska s vodou jidlem atd. a te ze ji mas v posteli nebo nvm kde, na gauci...je treba hezke pro tebe, ale neni to dobre pro ni, ona je zvvykla na teploty kterych doma nedosahnes za normalnich okolnosti....pomalu ji zabijis...i ti cervi...nejsou vhodna strava porad!

Asi bych změnil veterináře :x:. Červi ve větším množství nejsou dobře. Nemají v sobě skoro žádné dobré výživné složky, v podstatě jen tuk. Combinal A+D3 jsem koupil v lékárně, ale určitě u veterináře bude taky. Je to ve formě kapek.Musí se s miny opatrně, jsou dost koncentrovaný. Dávat kapku na cvrčka jednou, max 2x do měsíce.

Já D3 dávkuju cca 1x do měsíce a to tak, že namočím špejli a ťuknu s ní zvířeti na čumák, většinou si to olízne a je to...jinak to chce s rozumem, prostě malinko, méně je v tomto případě více...ale přesné dávkování ti asi nikdo neřekne...drobným gekonům jsem dával pár kapek jednou za čas do vody na rosení - pro takového lygodactyla by byla jedna kapka až moc...prostě s citem...

Já dávám jednou měsíčně cca 20 kapek do cca půl litru vody, den před podáváním ještěry nerosím a odendám jim misky s vodou. Potom směsí porosím ještěry (jen ty u kterých není zdroj UV B a kteří nežerou obratlovce), většina se napije. Dávkování je vlastně automaticky přizpůsobeno různým velikostem ještěrů (menší se napije míň, větší olíže víc kapek). Samozřejmě je to s velkou rezervou, některý ještěr nemusí pít vůbec jiný víc než normálně, ale +- to v průměru funguje.

Hodně tady píší že dávají jednou měsíčně kapku neředěného

To je dávka tak pro polodospělého leguána...

Krokodýl ale píše ředit 1:10 s vodou a pak dát jednou měsíčně kapku

Čti pozorně, já ředím 20 kapek (= cca 1 ml) na půl litru vcody (= cca 1:500) a nedávám 1 kapku, ale porosím a zvířata se napijou. Bavím se tu o drobných zvířatech vážících pár gramů. Ovšem pozor, to už je spíš minulost a mnou kdysi používaný combinal A+D3. Dneska jsou už k dostání jiné přípravky a je třeba koukaT NA MNOŽSTVÍ OBSAŽENÉHO VIT. D3 v 1 ml.

Vycházel jsem z této diskuse:

Re: Agama vousatá - vitamíny
krokodýl, 07.05.2007 19:27
Nutrimix a Roboran na krmení denně, to je OK. AD3 pokud máš zdroj UVB je zbytečná, pokud ne, tak je vhodné AD3 přidávat, ale Váš způsob podávání je poněkud nedostatečný, neublíží, ale ani příliš nepomůže, při takovém ředění se agamám, vzhledem k tomu, že z toho půl litru vypijou jen zlomek, dostane jen pár desítek MJ vitamínu D, což je měsíčně poměrně málo. Vhodnější by bylo aplikovat malou kapičku naředěného combinalu (1:10) například pomocí seřízlé špejle agamce přímo do tlamky (jednou měsíčně). A dále bych přidal k nutrimixu a roboranu nastrouhanou sépiovku.

Re: Ještěři bez UV
krokodýl, 04.02.2008 18:51
Doporučené dávky D3 jsou podle různých zdrojů 1500 - 2000 MJ /měsíc a kg plaza nebo 50 MJ /den a kg, myslím, že to je konkrétně u leguánů, ale zřejmě se to nebude u jiných heliofilních plazů (ještěrů) nějak extrémně lišit. Z toho lze vycházet při výpočtu dávky, samozřejmě u drobných druhů je to složitější, ale z určitou praxí lze nadávkovat D3 i malinkým gekonům nebo anolisům. Já tedy používal přednostně jen AD3, poměr A k D by tam měl být vyvážený, ale občas je fakt, že jsem použil i D3forte, který je ale právě podstatně silnější, takže se dávkuje hůře (musí se moc ředit;-)). U drobných druhů se mi osvědčilo jednou za 2-3 týdny porosil roztokem cca 1 ml combinalu AD3 v 1 l vody, u větších druhů (vousatky, calyptrát, velcí anolisové) jsem dával cca měsíčně kapičku ředěného AD3 (cca 1:10) na špičce seřízlé špejle. Plus samozřejmě hooodně vápníku.

krokodýl, 27.10.2007 15:48
Samotná mrkev je poměrně těžko stravitelná a měla by být jen jako doplněk, zkus jí dát pár dní hladovky a pak jen 3-4 menší cvrčky nebo čerstvě narozené holátko, další den také s trochou jemně nakrájeného čínského zelí nebo kousek banánu. Mezitím bych pro jistotu vzal trus na rozbor k veterináři. Ještě pro doplnění bys mohl napsat podmínky, v jakých ji chováš a jestli dostává jen tu mrkvo-cvrčkovou dietu a co minerálie a vitamíny.
Jinak odrostlou agamu krm denně "zeleným" (v létě nasekané pampelišky i s květy, v zimě jemně nakrájené konce listů čínského zelí s trochou strouhané mrkve a další zeleninou), obden přidej živočišnou stravu (cvrčci, sarančata, švábi aj., občas pro zpestření holátko nebo mouční a peruánští červi) a jeden den v týdnu je vhodná úplná hladovka. Všechnu zeleninu a hmyz je vhodné poprašovat vitamíno-minerálním přípravkem s dostatkem vápníku (nutrimix pro nosnice, vitamix aj.) nebo mletými skořápkami.
Pro správný růst a životní funkce je třeba osvětlovat agamy světlem s přídavkem UV B, případně UV B nahradit pravidelným podáváním vitamínu AD3 (jednou měsíčně kapička na špičce seříznuté špejle ředěného 1:10 přímo do tlamky).

Je fakt že už to je poměrně staré,ale zajímalo by mě jestli to tak jde dávkovat.Pokud kapka neředěného Kombisolu je pro leguána akorát, tak při ředění 1:10 bych cca 200g vážícího chamíka nebo vousatku neměl předávkovat.

Jasně, to dávkování malá kapička naředěného 1:10 (vychází to na cca 100 MJ), to bylo pro větší zvířata - agamy vousaté, velcí anolisové (equestris), dospělý calyptratus atd., to podávání 1:500 pomocí porosení je pro malé prcky malé felsumky, gekonci, novoroz. agamky apod., kdy jsem počítal, že vypijou cca 5 kapek (0-10 kapek vychází na cca 0-40 MJ, prům. 20 MJ).
Udává se potřeba cca 1000-1500 MJ vit.D3/kg/měsíc (různé zdroje se liší, tohle je takový můj vyčtený průměr). Takže pro 200 g vousatku by to bylo cca 200-300 MJ/měs. Já dával trochu míň (těch 100 MJ), protože přeci jen to podávání není přesné (není kapka jako kapka, různé váhy různých jedinců atd.) A samozřejmě to bylo podáváno jen u jedinců, kteří neměli možnost získat D3 jinak (výbojka, potrava, slunění). Tam je nutno dávat méně až vůbec.

Pokud kapka neředěného Kombisolu je pro leguána akorát, tak při ředění 1:10 bych cca 200g vážícího chamíka nebo vousatku neměl předávkovat.

Myslím, že podle mých výše napsaných canců, by to neměl být problém.:-)

P.S.: Pro počtáře - Combisol AD3 obsahuje 20 000 MJ vit. D3/ml:-), starší verze (dnes už asi všechny prošlé a nesehnatelné) Combinal AD3 obsahoval 24 000 MJ vit. D3 /ml.