Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem krajta zelená - antibiotika

Dobrý den, ročnímu mláděti Jayapury se zanítila tlama. Veterinář nasadil ATB Baytril 0,1ml/denně pro 130g hada na 10dnů. Chovatel, od kterého krajtičku mám, mě upozornil, že dávka je min. 3x větší než doporučené dávkování (správně 0,026ml). Bohužel jsme to zjistili až po dvouch aplikacích, které had snášel špatně - 4-5 hodin po injekci začal nepřirozeně polehávat po zemi. Nyní je to tři dny od začátku léčby - had vypadá špatně, ikdyž tlama je o moc lepší.
Máte nějaké zkušenosti s dávkováním a snášenlivostí tohoto léku? Lze poznat na hadovi předávkování ATB? Pokud se had uzdraví - za jak dlouho se můžu uklidnit a začít věřit,že ho antibiotika nepoškodily?
Neznáte opravdu dobrého plazího veterináře v jihočeském kraji?
Předem děkuju za pomoc

Veterinář nasadil ATB Baytril 0,1ml/denně pro 130g hada na 10dnů. Chovatel, od kterého krajtičku mám, mě upozornil, že dávka je min. 3x větší než doporučené dávkování (správně 0,026ml).

Pokud vim, Baytril se prodava hned v nekolika koncentracich (jen v tekute forme min. ve dvou), takze udaje v mililitrech jsou vicemene k nicemu. Chce to vedet jak moc koncentrovany je Baytril, ktery Vam dal zrovna Vas veterinar. Takze se klidne mohlo stat, ze davka je v normalnich mezich. Urcite nic nezkazite, pokud hadovi zaroven s aplikaci ATB nasadite i zavodnovaci kuru (napr. sterilnim fyzakem). Predpokladam, ze dodrzujete aplikaci ATB do predni tretiny tela hada...

Baytril 2,5%.
Veterinářovi jsem samozřejmě hned volala abych si informace ověřila. Přiznal předávkování tím, že mi řekl abych snížila dávku na 0,026ml, které spočítal chovatel. Jakékoli pochybení však odmítá s tím, že první 2 dávky byly schválně vyšší kůli nastartování léčby - což mi připadá jako nesmysl. Navíc mi dal domů 10 injekcí s 0,1ml, takže jakápak startovací léčba. Had je na tom dost špatně - leží divně na zemi nebo částečně visí na větvi. Normálně se chová akorát když ho vezmeme do ruky na ošetření. Dneska bych mu měla dát pátou dávku a vůbec se mi do toho nechce ikdyž se ATB prý musí brát min. 5 dnů. Vet. nám ukázal, že máme injekce píchat do zadní třetiny hřbetu - je v tom velký rozdíl?
Vysněný had mi nejspíš umírá a kromě spousty peněz o které přijdu, přicházím také o víru v "odborníky přes plazy", protože tohoto vet. mi doporučilo několik jeho kolegů.

Ono léčení plazů není nic jednoduchého a není radno léčení předem vzdávat, natož hleďět na peníze. Bohužel při podáváním atb často dochází k poškození ledvin nebo jater a když zvíře přežije nemoc občas umírá na následky léčby, ale nevím jak je na tom Baytrill, natož když byl podávám ve větších dávkách. To bych chtělo vyjádření Jabuly...
Ať tak či onak přeju hodně štěstí.

Vet. nám ukázal, že máme injekce píchat do zadní třetiny hřbetu - je v tom velký rozdíl?

velky. Byt Vami, urychlene zmenim veterinare. Tohle je pomerne zasadni vec, ktera by Vas mela hned varovat. Takrka veskere medikamenty podavane intramuskularne nebo subkutalne se u plazu (nejen u hadu) davaji do predni tretiny tela. Jde o to, ze krev ze zadni tretiny tela je odvadena rovnou do ledvin, cimz je ledviny jednak poskozuji a jednak ubiraji podavane latce na ucinnosti (mnoho z nich musi jit nejdrive metabolickou drahou pres jatra aby byly ucinne)a jsou bez pozadovaneho ucinku vylouceny z tela. Kazdopadne - snazte se hada co nejvice zavodnit (trochu mu proplachnout ledviny). Muzete mu zkusit dat ve vyssi mire napit, ucinnejsi bude podani vhodne kapaliny pod kuzi. Aby se had zbytecne nestresoval - aplikujte ji vzdy rovnou kdyz davate ATB. Pokud je ve spatnem vyzivovem stavu - muzete zkusit Duphalite, v opacnem pripade postaci fyziologicky roztok. Vse opet dopredu!!!.

Krajtička se zatím drží. Někdy leží divně s hlavou na zemi, symbolicky přehozená přes větev, ale snad trochu častěji už visí na větvi - sice lajdácky, ale visí. Je tři dny bez ATB, dávali jsme jí na vaše doporučení každý den napít, aby se jí "propláchli ledviny". Tlama vypadá dobře. Pokračovali by jste s každodenní dezinfekcí tlamy a zavodňováním? Nebo jí mám nechat v klidu a občas zkontrolovat tlamu? S krmením ještě asi pár dní počkám až se trochu víc sebere - nežrala necelý měsíc.
Předem děkuju za radu

Zavodňovat určitě dál, aspoň ještě pár dní. S prvním krmením by to chtělo přidat i probiotika a ideálně i nějaké vit C,B,E... Pokud už má tlamku čistou, nemá smysl jí tím nadále stresovat a pokud je to možný volil bych něco méně chlupatého jako větší potkaní "hole", králíče atd, po ATB bude mí zlikvidovanou mikroflóru ve střevech.

Děkuju za rady. Byla jsem špatná z toho, že had vůbec dostává ATB, protože vím, že hrozí poškození některých orgánů. Teď když vím, že jsme hada čtyřnásobně předávkovali a ještě mu to píchali na špatné místo, mám nervy nadranc.
ATB jsme dávali pět dnů, víc už dávat nebudu - pokaždý jsem čekala jestli to nebude "zlatá rána" jak říkají feťáci. Tlama vypadá dobře - žádný hnis, žádný otok, jen na rtu je malá známka toho, že tam něco mokvalo. Budeme dál dezinfikovat. Trochu váhám jestli mu píchat ten fyz. roztok. Dávali jsme mu do tlamičky trochu vody s rozpuštěným celaskonem. S tím jsem ale chtěla skončit, aby byl had co nejvíce v klidu. Myslím si totiž, že onemocněl buď po kousnutí myší nebo kůli stresu z nového prostředí (u chovatele byl v krabici-u mě ve velkém biotopovém teráriu, teď je zpět v krabici, která je kůli teplu a vlhku umístěna v teráriu).
K Mvdr Krejcarovi z Českých Budějovic už nikdy nepůjdu. Ani se mi neomluvil, všechno bylo prý správné.

Opravdu mě Maro překvapujete, přestože jsem v duelu plaz versus vet neobyčejně skeptický, tak zrovna Krejcar je vet na kterého jsou reference vynikající. Promiňte ale nějak se mě nezdá, že by se dopouštěl bezdůvodně tak školáckých chyb. Nemohlo se stát že byly k popisované nestandartní léčbě nějaké důvody? Zajímá mě to proto, že je tento vet běžně doporučován potřebným. Nedostatek praxe proto nepřipadá v úvahu.

Abych někomu nekřivdila, tak to upřesním. Pan Krejcar je v ordinaci pouze v pondělí a já jsem tam byla ve čtvrtek, takže hada ošetřil jeho kolega po telefonické konzultaci s panem Krejcarem. Léčbu a dávkování stanovil pan Krejcar. Aplikaci injekce do zadní části hřbetu ukázal jeho kolega. V tlamě byl chuchvalec hnisu, ale žádná viditelná bolest, akorát trochu oteklý mokvající ret. Oba vet. se divili, že je had na svůj věk malý, ale to jsem si ověřovala a váha zvířete je v pořádku. V ordinaci byl hadovi ještě píchnut zavodňovací roztok. Že mám dávat hadovi násilím tekutiny jsem se dozvěděla až když jsem po dvou dnech zjistila špatné dávkování a panu Krejcarovi večer volala domů. Léčbu obhajoval, dávkování však okamžitě snížil. Vše sváděl na špatný stav hada, který nežere a nepije. Had nežral 18 dní, což pro roční zvíře nemůže být problém. Nepil asi tak 10 dní (déle jsem ho totiž neměla a jsem přesvědčená, že chovatel mi prodal zvíře ve skvělé kondici) - že nepil je moje domněnka, nevím to samozřejmě jistě, ale byl v teráriu stále na stejném místě - i v noci.
Kůli telefonické konzultaci jsem byla pokárána, že ho obtěžuju doma. Na námitku, že do pondělka (tři dny) hadík nemusí vydržet mi bylo sděleno, že hadi snáší vyšší dávky chem. látek dobře a pokud had nepřežije je to z jiného důvodu.

Měla jsem připravené biotopové terárko 90x50x80v. Chovatel mě upozornil, že tak velké terárko využije až tak za dva roky a možná bude hůř žrát. Krajtičku měl v plastovém boxu 45x25x20cm - podobný jsem také pořídila a umístila jsem ho do terária kůli teplu a vlhku.

Drobátko mě zlobí rádoby erudované odpovědi, jak krajtičce určitě bude líp apod. V první řadě je třeba takovému veterináři nakopat prdel (a to jsem ještě slušný), protože když ve škole probírali antibiotika, tak pravděpodobně na přednášce chyběl. V přípravku Baytril je účinná složka enrofloxacin, u které je kontraindikováno podávání mláďatům, neboť laicky řečeno (psáno) rozpouští chrupavky a vysoké dávky navíc působí nefrotoxicky (nevratně poškozuje ledviny). Takže hodně zdaru.

Za odpovědi ostatních jsem moc vděčná. Nikdo z radících nijak optimistický nebyl, pouze říkají, co můžu pro hada udělat, abych zvýšila jeho šance.
Zajímalo by mě, jak dlouho může žít had, pokud u něho dojde k vážnému poškození ledvin - jak to poznám. Kdyby se oklepala a začala žrát, tak přece nějaká šance je, ne?

ahoj tak stim ti ja neporadim jake ma sance ale drzim palce.no chtel sem se opat kdyt ty mas ten box tak by urcite stacilo tera o rozmeru 60x30x30 :?: a kdyztak jestli znate dobre stranky kde je popsane vse o chovu.nechci nic zanedbat ale stejne mi ji rodice ted nedovoli tak aspon dost casu na rozmyslenou

Záleží jak starý zvíře si pořídíš. Také je rozdíl mezi formami viridisek. Moje roční Jayapura bude určitě menší než stejně stará ARU nebo Biak.
Po mých skromných zkušenostech s tímto druhem bych si pro začátek připravila podobné terárium v jakém byl had u chovatele - stejně vybavené, jen o něco větší. Je to jen můj názor, ale přijde mi, že z velké změny mohou být zbytečně ve stresu.

www.divisreptiles.com

60x30x30 (DxŠxV) bude stačit tak cca do roka, podle toho jak poroste. Na dno ubrousky nebo noviny, místo větví jsou nejlepší plastový trubky na rozvod vody. Ač jsou to stromáci je praktičtější horizontální typ terária - vždy (spíš většinou) se snaží ležet na nejvyšší větvi bez ohledu na to, kde jsou ideální podmínky. Kdyžtak založ nové téma, jak je tu něco o viridiskách, vždy se to rozjede a pak je v tom zmatek.

Zdravím, nechce se nijak dotknout nebo tak něco, viridisky nechovám, teď si je plánuju pořídit a už cca rok sháním informace o těchto krásných hadech. Na internetu i v knize Grega Maxwella je, že je pro ně lepší terárium vertikální. Sice je pravda že většinou jsou na té nejvyšší větvi, ale pokud bude terárium moc úzké a vysoké, nebude hadovi chybět to že si nemůže vybrat teplotu, která mu vyhovuje? Aby jsme se chápali ve vysokém teráriu bude na nejvyšší větvi a bez přestání do ní bude pražit žárovka, protože se nebude moct posunout o kousek vedle, kde je teplota třeba o dva stupně menší, kdežto ve vertikálním teráriu bude stále na nejvyšší větvi, to ano, ale bude si moci vybrat teplotu která by jí vyhovovala, protože se bude moci posunout i třeba 70cm od žárovky. Co je tedy lepší:?:

protože když ve škole probírali antibiotika, tak pravděpodobně na přednášce chyběl. V přípravku Baytril je účinná složka enrofloxacin, u které je kontraindikováno podávání mláďatům, neboť laicky řečeno (psáno) rozpouští chrupavky a vysoké dávky navíc působí nefrotoxicky (nevratně poškozuje ledviny).

To je sice pravda, ale pokud uz je stav zvirete takovy, ze vyzaduje pouziti ATB (nebavime se o situaci, kdy by se stav zvirete resil bez jakychkoli ATB), tak jaka jina pouzit?
Jaka ATB podle Tveho nazoru nasadit jako prvni volbu pred kultivaci bakterii a zjistenim citlivoasti na specificka ATB? Naprosta vetsina z nich ma nejake vedlejsi ucinky. Nektera mene, nektera vice, kazdopadne jsou mnohem vetsi dryaky nez baytril.

Tak jsem nevydržela čekat (had byl apatický, zkroucený na zemi, tlama se začala zhoršovat) a odvezli jsme krajtičku do Prahy za Mvdr. Vopršálkem - co je to 200km, když je Jarmile špatně, že?:-)
Pan doktor k léčbě plazů přistupuje trochu jinak - místo ATB se snaží povzbudit imunitu zvířat - vakcínami vlastní výroby + podpůrná léčba a zajištění optimálních podmínek v teráriu.
Léčíme tedy vakcínami pro zvýšení imunity, každý třetí den vysoké dávky vitamínu C a B12 a tlamu vytíráme každý den opět vitamínem C. K léčbě (ale i prevenci) patří i UVB záření (stačí3x denně 1 hodina) - to mě trochu překvapilo - přece jenom se jedná o zvíře s noční aktivitou. Je ale pravda, že had, který přes den visí na větvi a není schovaný někde v díře, toho záření v přírodě pochytá dost. Stejně jsem moc nevěřila, že by had o UVB stál. O to víc mě překvapil, když si pod světlo po pár hodinách vlezl a od té doby tam tráví celé dny - na úplně jiné větvi než na které byl zvyklý viset a kůli teplu to určitě není - prostě ví, co je pro něj dobré.
A jak je na tom had? Chováním pookřál - tlama zatím nic moc.
Zatím nevím jak to s ním dopadne, ale způsob léčby mě natolik zaujal, že jsem se s vámi chtěla podělit. Máte někdo zkušenosti se zmíněnými vakcínami nebo použití UVB záření při léčbě zvířat s noční aktivitou?

Zdravím,
doufám, že to nezakřiknu, ale vypadá to, že to naše krajtička zvládla! Tlamu má už dlouho perfektní, krásně žere, začíná se zakulacovat a pomalu mizí boule od injekcí, kterých dostala nepočítaně.
Už jsem nevěřila, že se z toho dostane (několikrát jsem si dokonce myslela že je mrtvá) a o to větší z ní máme radost.
Chtěla bych upozornit, že tento typ problému (pokročilá stomatitida - nekróza tlamy a vypadané zuby) jde zvládnout i jinou cestou než ATB. Léčba byla založená především na vakcíně povzbuzující imunitu + velké dávky vit C a B12 + UVB záření.
Mvdr. Vopršálek nám Jarmilu vyléčil v podstatě na dálku - jedna návštěva Prahy a pro velkou vzdálenost jen pravidelné konzultace po telefonu. Považuju ho za opravdu kvalitního a zapáleného veterináře, protože se mnou ochotně strávil na telefonu několik hodin a nevadilo mu ani když jsem ho v nouzi otravovala doma - smekám a závidím pražákům.

zkusím vložit svojí první fotku - moc si nevěřím, ale za pokus nic nedám...

Jayapura Jarmila (je z červeného mláděte, právě se přebarvuje):
http://img190.imageshack.us/img190/6217/2572009077 .jpg

Jinak "samici" od vás jsme pojmenovali Jindřich:-) Ze začátku jsme kolem něj chodili po špičkách, aby jsme ho nerušili. Už se ale otrkal a přestal se schovávat - krásně se vystavuje a bezvadně žere - prostě nám dělá radost.