Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Velikost potravy

Omlouvám se že zakládám novou debatu, ale reaguji na debatu "vyvrhlá potrava". Některé příspěvky typu abnormální velikosti podávaného krmiva - vzhledem ke stáří a velikosti jedince. Je mi jasné, že když půlročnímu hroznýši hodím dospělé morče či králíka, že ho bude chtít pozřít a také se mu to povede (pokud to teda nevyvrhne). Ale otázka zní. Je to dobré pro hada? Jak se asi cítí, když se sotva doplazí do skrýše, aby vytrávil a leží tam týden? A majitel fotí a chlubí se jak jeho roční mazlíček v klidu žere selata? Nejsem věru zdatný chovatel, jsem v začátcích, ale tohle se mi zdá trochu přehnané. Podotýkám jsou to jen mé doměnky.

Je mi jasné, že když půlročnímu hroznýši hodím dospělé morče či králíka, že ho bude chtít pozřít a také se mu to povede

Nepovede.

Je to dobré pro hada? Jak se asi cítí, když se sotva doplazí do skrýše, aby vytrávil a leží tam týden?

Pro hada je to celkem přirozené, v přírodě neví, kdy znovu něco uloví, takže si nevybírá a sežere to, co zmůže a pak tráví nejen týden, ale i víc a nežere pak třeba další měsíc. Já krajtám (molurusky, reticulajda 3,5-4m) dávám stř. až velkého králíka (nebo 2 malé) a měsíc mají klid.

A majitel fotí a chlubí se jak jeho roční mazlíček v klidu žere selata?

Problém není ani tak ve velikosti jako spíš četnosti krmení, začínající chovatel většinou spíš dává zbytečně malou kořist, ale mnohem častěji a ve větším počtu než by bylo vhodné, což v době intenzivního růstu ještě jakštakš prochází (akorát se pak lidi diví nechutenství hada), ale v dospělosti takoví hadi brzy umírají na přetučnění a s tím spojené potíže.
Takže suma sumarum není problém velké kořisti, ale je třeba nechat hada pořádně vytrávit. Tzn. nejenom klid a delší pauzu do dalšího krmení, ale i vhodné teploty.

1x týdně jednu myšku (skákavku). Pokud je to samice tak 2 skákavky za cca 10 dní. Ale záleží na ostatních faktorech (velikost hada, jeho genetické vlohy, teplota v tera atd..)
Na půl roce už dospělé myši. 2 myši zase za asi 10 dní. Já už mám 8 měsíců a dávám 1 maleho potkana za 14 dní...
Jinak doporučuji koupit alespoň tuto knihu:
http://www.ucebnice.com/zemedelska-literatura/chov atelstvi/hroznys-kralovsky
Je tam toho docela dost a velmi srozumitelně napsáno o všem kolem BC.

jj mám českou verzi vydanou p. Hesem a vydavatelství Robimaus super pro začátečníky

jen aby pro ostatni nedoslo k omylu - sesit o hroznysi kralovskem vydany u robimauze se rozhodne neda nazvat ceskou verzi zminene nemecky psane, mnohem obsahlejsi knihy, ktera se navic podrobne venuje i veterinarni problematice chovu.

Dobrý den, jsem nový chovatel užovek červených velikosti asi 60cm, doposud jsem krmil větším holátkem a od neděle skákavkou. Potravu dostávají jednou týdně. Je to tak v pořádku, nebo mám upravit dobu mezi krmením či velikost potravy. Děkuji za odpověď.