Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Trachemys s.e. - rady do začátku

Dobrý den,

chtěl bych Vás požádat o radu. Našel jsem na ulici želvu, podle druhu co jsem zjistil je to želva náýdherná, tak jsem ji vzal domu. musela se mnou sice vydržet den v autě, ale v pohodě. doma jsem se na internetu dohledával, co vše potřebuje, tak jsem kompletně zařídil vše pro její živobytí. Ale všude čtu, jak se rádi slunní a ta moje želva je od příjezdu stále ve vodě a schovaná v rohu .vůbec se ji nechce na kamen pod vyhřáté místo. Mám docela strach, aby nenastydla nebo podobně. a hlavně aby se třeba v noci neutopila. snažím se dovědět všude něco o jejím druhu, ale každý všude píše něco jiného.

Chtěl bych se zeptat, jestli je to normální, že je pořád ve vodě(celou noc) a jestli ji mám svítit stále nebo jestli přes noc je lepší zhasínat. a kolikrát se tak krmí a v jakém množství. Je fakt, že tedy už žere normálně a dělá i pěkné bobky.

Předem moc díky za radu a pomoc.

Břetislav Suchan Ústí nad Labem
Změna předmětu, původně: poraďte mi prosím. (halapremek)

Trachemysky jsou vodní želvy, proto pokud může z vody vylézt a přitom v ní zůstává, neviděl bych v tom problém. Na noc samozřejmě zhasínat, ani v přírodě nesvítí slunce 24h. denně. ;-) S tím krmením - někde jsem četl u dospělců krmení 2x týdně, ale jelikož želvy nejsou předmětem mého zájmu, nebral bych to za bernou minci a počkal na odpověď někoho, kdo je chová.

tak jsem kompletně zařídil vše pro její živobytí

Tohle by chtělo trochu rozepsat - podmínky, jaké jste ji vytvořil. Ne vždy se na internetu najdou kvalitní informace.

živobytí. . koupili jjsme ji vitamíny,sušené krevety, kočičí granule(doporučené PRO PLAN) a koupím ji i živé rybyčky,aby je honila. Akvarko 120x40x40cm, výhřevnou lampu, filtraci vody,ale té se asi bojí( kvůli hluku nebo tekoucí vody), má i ostrůvek na vyhřívání a kameny,aby mohla v pohodě vylézt z vody. ted se schovala pod kámen, vyhledává místa, kde je tma. koupíme ji ještě topení do vody,aby měla stálou teplotu, a má taky vodnípísek(kamínky). Musí mít to akvárko i aspoň částečně zakryté? děláme vše,co nám ve Zverimexech radí a co se dočítám na internetu. ale máme o ní strach,aby se ji ve vodě nic nestalo(nachlazení apod). Díky za radu.

no tak že je furt ve vodě nevadí ale jestli nemáš tak bys mohl koupit takoví akvarijní "topení" já to mám u své želvy (graptemis kohnii)a sem s tim spokojenej teplota vody by měla být nejsem si jistej 25-28stupňů a natom topení je i termostat takže jak voda dosáhne určite teploty (tu si nastavíš na tom termostatu)tak se vypne jinak nevim snad někdo poradí líp

teplota vody by měla být nejsem si jistej 25-28stupňů

Ale nádherňačka není tropická želva, bohatě stačí pokojová teplota vody i méně (pro dospělé a odrostlé kusy). V takové teplé vodě maximálně zchoulostiví a voda se rychle kazí.
Ona je teď po takové stresové situaci, tak bude spíš zalezlá ve vodě a vyhřívat se bude jen, když tam bude absolutní klid, jakmile se něco šustne, tak hupne zpátky do vody. Pod žárovkou by měla mít asi 35 st. C, svítit by měla přes den cca 8-18 hod.
Krmit ji můžeš 2-3x týdně, ale ze začátku asi bude dost trvat než se uklidní a začne žrát. Doporučuji nabízet takové dobroty jako holátko, rybičku, žížaly. Až se rozežere, tak si vezme i celou myš, hmyz, šneky a vodní plže, rybí a kočičí granule, gamarus a částečně i sladké ovoce, okřehek a i čínské zelí (hlavně starší kusy).

ona ani nějak neplave, ale jen chodí podně.a na nadechnutí natahuje krk nahoru a když bude mít vody moc, tak nedosáhne nad hladinu. to nevadí?

Opravdu je to T.s.e. ? Tendence k plavání nelze přehlédnout ani v relativně nízkém sloupci vody. ::)

je to želváa nádherná, ale spíš je vystresovaná a je radši ve vodě. líbí se jí tam. asi není divu. Kdo ví, jak dlouho byla v Německu bez vody a se mnou byla den a půl jen s miskou v kamionu.( 650 kmú. Chudák.no mi máme kolem 11 cm. Takže ji asi přidáme. Báli jsme se aby se netopila a stačila se nadechovat.Nic jsme o nich nevěděli. Ale už ji trochu otrnulo. Slečně žere skoro z ruky.Dlabe dobře.

to mi jsme neměli 15cm. měli jsme kolem 9cm ,tak jsme ji přidali na 11cm. tak ji přidáme na 15cm. Ale už se snaží nadnášet. opravdu jsme se báli, aby se stačila nadechovat.Ale vypadá, že se uklidnuje. Jakmile slečna zašustí pytlíkem, hned je v pozoru a tuší,že bude dlabanec. miluje sušené krevety, rozmazlenec jeden ženskej.
Nazvali jsme ji PRINCEZNA

Zdravim,
zneuziji toto vlakno a zeptam se, jak moc krmit. Mam problem odhadnout, kolik jidla je jeste prijatelne a kolik je uz moc. Existuje pro dospele zelvy neco jako doporucena hmotnost potravy na hmotnost zelvy?
Pak jsem se chtela zeptat, jestli mam brat zelvy z akvaria obcas ven na slunicko? Dneska jsem byly venku a spis se jim to nelibilo. Predem dekuji moc za rady.

naše želva miluje sušené krevety,ale dnes měla průjem, Je to možné, že je to z nich, dlabala by je denně a pořád. už slyší na šustění pytlíku, ale ještě ani jednou nevylezla na kámen se vyhřívat. Dali jsme ji 14 cm vody,a když se nadechje, natahuje se až na drápky. Je to v pohodě nebo ji mááme trochu vody ubrat? Jinak má kam vylézt a ulehčit si nazvednutí nad vodu. koupili jsme ji i topeníčko na vodu.

Nemusíš sa obávať a kľudne jej daj aj 30 cm vody, trachemysky vedia dobre plávať :-) Čo sa týka potravy, sušená nie je veľmi vhodná, lepšie by jej bolo, keby dostávala živú potravu, rôzne červy, slimáky, ryby, prípadne mäso. To je ale potrebné dopĺňať o vitamíny a minerály, ktorých obsahuje dosť málo.

Snaží se plavat, ale zadeček má nějaký těžký :-) V akvárku má rybičky a kytičky, ale těch si nevšímá. Při příštím krnení dostane rozmraženou rybu. Vitamíny dostává. Děkujeme za rady, želvičku jsme ještě nikdy neměli.

topítko - podle mě jste vyhodili zbytečně peníze, já mojim želvám nepřitápím od té doby co dospěly, a chovám je léta, svítím jen žárovkou, ono když je moc teplá voda, tak se želva ani moc nechce slunit, protože ve vodě jí je hej, navíc s topítkem je riziko, že voda bude teplejší než vzduch a želva pak dostane zápal plic, netopím ani graptemyskám, i když tady se to někomu osvědčilo

plavání - pokud je vodní želva dlouho bez vody, může se stát, že zapomene plavat a pak se může i utopit (neni to vtip, bohužel k tomu i došlo), takové želvě je pak lepší zvyšovat vodu postupně a želvu sledovat. sama jsem viděla, jak želvák, který byl dlouho chovaný v 10cm vody měl problém vyplavat z 30cm

krmení - já teda nevím, ale mám jednu želvu, která může žrát pořád a všechno, takže jí má drahá polovička řiká odpadkový koš (sežrala i filtr). snažím se jí krmit tak, aby se jí nedělaly faldíky, a aby nesežrala drouhou želvu:-)

vitamíny - dejte pozor, at to s nimi nepřeženete, dávkování bývý v návodech většinou popsáno dost divoce, já je třeba nepoužívám vůbec, raději želvy dám na sluníčko + hodím do vody sepivou kost, a oni ji okusují, když mají málo vápníku

Tak se ta naše Želvička už otrkala a uklidnila. Asi fakt ji někdo měl v málo vodě, protože běhěm těchto dvou dnů se normálně učila plavat, snažila se ukorigovat pohyb a zjistila,že to jde. a dnes se už prohání od rána po celé dělce 1,2 m akvaterárku. Když se unaví, tak chvilku leze po dně, vyleze na chvilku napůl z vody, pak se zabrzdí na sdvém místě, kde na nás vidí, jako že by mohlo něco padnout na posilnění, a za moment už zas peláší z jedné strany na druhou. Ale je fakt,že ještě ani jednou nevylezla z vody celá na teplo. ale vyleze tak napůl a pak zase vpluje zpět do vody. Ráno kouká už u lampy, kdy ji přítelkyně rozsvítí a pak metá na druhou stranu že by jako mohla být snídaně. Fakt super zvířátko. ...

Záleží na tom jestli jde o mládě nebo dospělou želvu u mláděte můžeš trus snadno přehlédnout. Ale zdravá vodní želva kálí do vody jednou denně či ob den.. Nemusíš to hned spozporovat jelikož želvy rády požírají svůj trus, takže zdání klame... Neměj obavy ,pokud nepozoruješ žádný trus. Pokud je čilá tak bych se nestrachovala příjem a výdej je v zájemné bilanci. Pokud přeci jenom máš obavy tak želvu nakrm ráno a odpoledne ji dej do vlažné vody , třeba do lavoru a uvidíš jak bude vesele kajdit. Chovu zdar